1. Знак 4.15 «Доріжка для вершників» зазначає, що доріжку, на початку якої він установ­лений, призначено для вершників. Вершники повинні користуватися цією доріжкою, якщо вона про­ходить уздовж проїзної частини дороги. Знак 4.15 потрібно дублювати після кожного перехрестя.

  2. Знак 4.16 «Обмеження мінімальної швидкості» потрібно застосовувати для зазначення того, що на дорозі або окремій смузі проїзної частини, наприклад, на затяжних підйомах, рух до­зволено тільки із зазначеною або більшою швидкістю.

  3. Знак 4.17 «Кінець обмеження мінімальної швидкості» потрібно застосовувати для по­значення кінця зони дії знака 4.16.

  4. Знаки 4.18.1—4.18.3 «Напрямок руху транспортних засобів з небезпечними вантажа­ми» потрібно застосовувати для зазначення дозволеного напрямку руху транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі.

  5. Знак 4.19 «Рух із застосуванням ланцюгів проти ковзання» потрібно застосовувати для позначення ділянки дороги, під час руху якою невикористання ланцюгів проти ковзання може призвести до неможливості здійснювати рух.

Знак потрібно застосовувати з табличкою 7.12.

    1. Знак 4.20 «Кінець ділянки руху із застосуванням ланцюгів проти ковзання» потрібно застосовувати для позначення кінця зони дії знака 4.19.

    2. Знак 4.21 «Кінець доріжки для велосипедистів» потрібно застосовувати для позна­чення кінця доріжки, позначеної знаком 4.12.

    3. Знак 4.22 «Суміжні пішохідна та велосипедна доріжки» потрібно застосовувати для позначення пішохідної та велосипедної доріжок, які прилягають одна до одної, але візуально розділені.

  1. Інформаційно-вказівні знаки

    1. Інформаційно-вказівні знаки застосовують для інформування учасників руху про особ­ливості режиму руху або про розташування на шляху прямування населених пунктів та інших об’єктів.

    2. Знак 5.1 «Автомагістраль» потрібно застосовувати для позначення доріг, на яких уста­новлено відповідні режими руху згідно з Правилами дорожнього руху. Знак 5.1 потрібно установ­лювати на початку автомагістралі.

Знак 5.1 потрібно встановлювати з табличкою 7.1.1 перед найближчим до початку автомагіст­ралі місцем для розвороту або перехрестям; із табличкою 7.1.3 або 7.1.4 — перед з'їздами на автомагістраль. Знак 5.1 допускають повторювати після виїзду на автомагістраль.

  1. Знак 5.2 «Кінець автомагістралі» потрібно застосовувати для позначення кінця авто­магістралі. Знак 5.2 потрібно встановлювати у кінці автомагістралі й на початку з’їздів із неї, а також попередньо з табличкою 7.1.1 на відстані 400 м і 1000 м від кінця автомагістралі.

  2. Знак 5.3 «Дорога для автомобілів» потрібно застосовувати для позначення дороги, призначеної тільки для руху автомобілів, автобусів та мотоциклів, та встановлювати на початку дороги. Знак 5.3 потрібно встановлювати:

  • із табличкою 7.1.1 — перед найближчим до початку цієї дороги місцем для розвороту або перехрестям;

  • із табличкою 7.1.3 або 7.1.4 — перед виїздами на неї;

  • із однією з табличок 7.3.1—7.3.3 — перед перетином з дорогою, позначеною знаком 5.3. У цьому разі, якщо перед перехрестям є знак 2.1 або 2.2, знак 5.3 з відповідною табличкою по­трібно встановлювати разом із ним.

  1. Знак 5.4 «Кінець дороги для автомобілів» потрібно застосовувати для позначення кінця дороги, позначеної знаком 5.3.

  2. Знак 5.5 «Дорога з одностороннім рухом» потрібно застосовувати для позначення дороги або відокремленої проїзної частини, по всій ширині якої транспортні засоби рухаються в одному напрямку.

Знак 5.5 потрібно встановлювати на початку дороги або відокремленої проїзної частини з одностороннім рухом і повторювати після перехресть.

Знак 5.5 допускають не встановлювати на початку проїзної частини з одностороннім рухом, відокремленої від проїзної частини з зустрічним рухом розділювальною смугою. Також допускають не встановлювати знак 5.5 на з’їздах розв'язок на різних рівнях, з одностороннім рухом.

  1. Знак 5.6 «Кінець дороги з одностороннім рухом» потрібно застосовувати для зазначен­ня кінця дороги або проїзної частини, позначеної знаком 5.5. Знак 5.6 допускають установлювати попередньо з табличкою 7.1.1.

  2. Знаки 5.7.1 і 5.7.2 «Виїзд на дорогу з одностороннім рухом» потрібно застосовувати для позначення виїзду на проїзну частину дороги з однобічним рухом та встановлювати перед усіма боковими виїздами на неї.

Якщо біля виїзду на дорогу на одній опорі встановлюють кілька різних знаків, то знаки 5.7.1 і 5.7.2 потрібно розміщувати над іншими знакамиг

  1. Знак 5.8 «Дорога із смугою для руху маршрутних транспортних засобів» потрібно за­стосовувати для позначення дороги, де рух транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами, здійснюється спеціально виділеною смугою назустріч загальному потоку транспорт­них засобів. Знак потрібно встановлювати на початку дороги над проїзною частиною або з обох боків дороги; знак потрібно повторювати після перехресть протягом усієї ділянки дороги, що має цю смугу.

  2. Знак 5.9 «Кінець дороги із смугою для руху маршрутних транспортних засобів» по­трібно застосовувати для позначення кінця дії знака 5.8.

  3. Знаки 5.10.1 і 5.10.2 «Виїзд на дорогу із смугою для руху маршрутних транспортних засобів» потрібно застосовувати для позначення виїзду на дорогу, де рух транспортних засобів, що рухаються встановленими маршрутами, здійснюється спеціально виділеною смугою назустріч загальному потоку транспортних засобів, та встановлювати перед усіма боковими виїздами на дорогу.

Знак 5.10.3 «Виїзд на дорогу із смугою для маршрутних транспортних засобів» потрібно засто­совувати для позначення виїзду на дорогу, де рух транспортних засобів, що рухаються встановле­ними маршрутами, здійснюється спеціально виділеною смугою, позначеною знаком 5.11, попутно загальному потоку транспортних засобів, та встановлювати перед усіма боковими виїздами на таку дорогу.

  1. Знак 5.11 «Смуга для руху маршрутних транспортних засобів» потрібно застосову­вати для позначення смуги, призначеної для руху тільки транспортних засобів, що рухаються за встановленими маршрутами, якщо рух такою смугою здійснюється попутно загальному потоку транспортних засобів. Знак 5.11 потрібно встановлювати над позначеною смугою. Допускають установлювати знак 5.11 праворуч від дороги, якщо він позначає праву смугу.

Знак потрібно повторювати після кожного перехрестя протягом усієї ділянки дороги, де рух маршрутних транспортних засобів організовано відокремленою смугою.

  1. Знак 5.12 «Кінець смуги для руху маршрутних транспортних засобів» потрібно засто­совувати для позначення кінця смуги, позначеної знаком 5.11.

  2. Знак 5.13 «Дорога з реверсивним рухом» потрібно застосовувати для позначення доріг, де за допомогою реверсивних світлофорів або знаків 5.17.1, 5.17.2 і 5.19 зі змінним зображенням можна регулювати рух транспортних засобів по окремих смугах проїзної частини, й установлювати на початку дороги. Допускають повторювати знак після перехресть зі складним плануванням.Знак 5.14 «Кінець дороги з реверсивним рухом» потрібно застосовувати для позна­чення кінця дороги, позначеної знаком 5.13.

  3. Знак 5.15 «Виїзд на дорогу з реверсивним рухом» потрібно застосовувати для позна­чення виїзду на дорогу, позначену знаком 5.13, і встановлювати на всіх бокових виїздах.

  4. Знак 5.16 «Напрямки руху по смугах» потрібно застосовувати для зазначення кількості смуг і дозволених напрямків руху кожною з них на перехресті, де потрібно забезпечити викорис­тання смуг відповідно до інтенсивності руху транспортних засобів за різними напрямками, якщо ці напрямки відрізняються від дозволених напрямків руху (смугами на перехресті), які передбачені Правилами дорожнього руху.

Знак 5.18 «Напрямок руху по смузі» потрібно застосовувати для зазначення дозволених на­прямків руху смугою на перехресті, де потрібно забезпечити використання смуги з урахуванням інтенсивності руху транспортних засобів за різними напрямками, якщо ці напрямки відрізняються від дозволених напрямків руху (смугою на перехресті), які передбачені Правилами дорожнього руху.

Дія знаків 5.16 і 5.18, установлених перед перехрестям, поширюється на перехрестя, якщо знаки 5.16 і 5.18, установлені на перехресті, не дають інших вказівок.

Знаки 5.16 і 5.18 потрібно встановлювати над проїзною частиною так, щоб водії мали змогу своєчасно здійснити необхідні перестроювання. Кожний знак 5.18 потрібно розміщувати над середи­ною смуги, для якої його призначено.

Якщо кількість смуг руху в одну сторону перед перехрестям більше трьох, то пріоритетним є застосування знаків 5.18. ■ Xх

На дорогах, що мають перед перехрестям більше ніж три смуги для руху в одну сторону, знаки 5.16 і 5.18 повинні бути встановлені й попередньо у населених пунктах на відстані від 50 м до 100 м, поза ними — на відстані від 150 м до 300 м. На інших дорогах у разі необхідності знаки 5.16 і 5.18 допускають установлювати попередньо на такій самій відстані.

Поза населеними пунктами на дорогах, що мають перед перехрестям не більше ніж три, а в населених пунктах — не більше ніж дві смуги для руху в одну сторону, знак 5.16 допускають установлювати праворуч від дороги, при цьому повинен бути встановлений і попередній знак 5.16.

На дорогах, що мають перед перехрестям більше ніж три смуги для руху в одну сторону, знаки 5.16 допускають установлювати праворуч від дороги за умови їх дублювання на розділю- вальній смузі або над крайньою лівою смугою руху. .

За наявності знаків 5.16, 5.18 знаки 4.1—4.6 застосовувати не потрібно.

  1. Знаки 5.17.1, 5.17.2 «Напрямок руху по смугах», 5.19 «Використання смуги руху» потрібно застосовувати для зазначення напрямків руху кожною зі смуг та встановлювати за кожним перехрестям протягом усієї ділянки дороги, розділеної на смуги.

Знаки 5.17.1 і 5.17.2 з відповідною кількістю стрілок потрібно застосовувати на ділянках доріг, що мають непарну кількість смуг.

Знак 5.19 із зображенням знака, що забороняє (дозволяє) рух одного з видів транспортних засобів, потрібно застосовувати, щоб заборонити (дозволити) рух зазначених транспортних засо­бів відповідною смугою.

Допускають застосовувати багатопозиційні знаки 5.17.1, 5.17.21 і 5.19 зі змінною інформацією, щоб організувати реверсивний рух, знаки в цьому разі потрібно встановлювати за кожним пере­хрестям протягом усієї ділянки дороги.

  1. Знаки 5.20.1 і 5.20.2 «Початок додаткової смуги руху» потрібно застосовувати для по­значення початку додаткової смуги на підйомі або смуги гальмування на перехрещенні в одному або різних рівнях й установлювати безпосередньо перед початком відгону такої смуги.

Знак 5.20.2 із зображенням знака 4.16 потрібно застосовувати у випадках, коли необхідно встановити мінімально допустиму швидкість на лівій смузі, що веде на підйом.

Як мінімально допустиму швидкість на знаку зазначають швидкість, яку перевищує 50 % транспортних засобів, що рухаються на підйом. Швидкість вимірюють у кінці підйому, отриману величину округлюють у менший бік до значення, кратного 10.

  1. Знак 5.20.3 «Початок додаткової смуги руху» потрібно застосовувати для позначення смуги гальмування, призначеної для повороту ліворуч або розвороту.Знак 5.21.1 «Кінець смуги руху» потрібно застосовувати для позначення кінця додат­кової смуги на підйомі або смуги розгону на перетині в одному або різних рівнях та встановлювати на відстані 50 м від кінця смуги.

Знак 5.21.1 потрібно застосовувати для позначення кінця смуги руху, призначеної для руху в даному напрямку, в інших випадках, та встановлювати в населених пунктах на відстані від 50 м до 100 м від кінця смуги, поза населеними пунктами — на відстані від 100 м до 200 м від кінця смуги.

  1. Знак 5.21.2 «Кінець смуги руху» потрібно застосовувати для позначення:

  • кінця смуги розгону на перетині в одному або різних рівнях та встановлювати на відстані 50 м від кінця смуги’; *

  • кінця середньої смуги руху на дорогах, що мають три смуги руху та позначені знаком 5.17.1, та встановлювати біля початку перехідної лінії розмітки;

  • кінця смуги, призначеної для руху в даному напрямку, в інших випадках, та встановлювати в населених пунктах на відстані від 50 м до 100 м від кінця смуги, поза населеними пунктами — на відстані від 100 м до 200 м від кінця смуги.

  1. Знак 5.22 «Прилягання смуги для розгону транспортних засобів» потрібно застосову­вати для інформування учасників руху про наявність спереду за ходом руху прилягання смуги для розгону транспортних засобів.^)

Знак 5.22 потрібно встановлювати поза населеними пунктами на відстані від 150 м до 300 м до початку смуги розгону.

На розв’язках знак 5.22 встановлювати не потрібно.

  1. Знак 5.23 «Прилягання додаткової смуги руху з правого боку» потрібно застосовува­ти для інформування учасників руху про прилягання до дороги смуги, якою транспорт рухається в тому самому напрямку. Знак 5.23 потрібно встановлювати на відстані від 150 м до 300 м до по­чатку додаткової смуги.

  2. Знаки 5.24.1 і 5.24.2 «Зміна напрямку руху на дорозі з розділювальною смугою» потрібно застосовувати на дорогах з розділювальною смугою відповідно для зазначення напрямку об'їзду закритої для руху ділянки проїзної частини і напрямку руху для повернення на праву проїзну частину.

Знак 5.24.1 із табличкою 7.1.1 установлюють з обох боків проїзної частини на відстані від 50 м до 100 м, а поза населеними пунктами, крім того, і за 300 м від розриву в розділювальній смузі, по якому здійснюється переїзд на проїзну частину, призначену для руху в зустрічному напрямку.