1. Відображення результатів випробування

Густину (у грамах на кубічний сантиметр) розраховують за формулою (5):

Р2

(5)

де Рі і Р2 покази, що відповідають положенням рейтерів, отримані відповідно для води та до­сліджуваної рідини;

Pw — густина води за температури 20 °С (0,9982 г-см-3).

Національна примітка

В Україні використовують робочі еталони густини — стандартні зразки І розряду згідно з [20].

  1. Вимірювання температури фазових переходів (GM 25)

Термометри, які використовують під час таких випробовувань, мають бути поградуйованими згідно з вимогами відповідних міжнародних стандартів і мати належним чином оформлене свідоц­тво про державну метрологічну атестацію чи повірку.

  1. Визначення діапазону температур перегонки (GM 25.1)

Метод наведено в ISO 918.

  1. Визначення діапазону температур плавлення (GM 25.2)

    1. Принцип методу

Визначають інтервал між значенням температури, за якої проба досліджуваної речовини по­чинає плавитись, і значенням температури, за якої проба є повністю розплавленою, про що свідчить утворення меніска.

  1. Апаратура

Апарат для визначення діапазону температур плавлення складається з виготовленої з м’якого скла капілярної трубки, запаяної з одного боку, і належного приладу для вимірювання температури. Таким приладом може бути простий термометр або термометр, який оснащено, наприклад, дат­чиком із фотоелементом і системою виведення результатів вимірювання в цифровому вигляді. У будь-якому разі прилад має забезпечувати можливість зчитування результатів вимірювання тем­ператури з точністю та прецизійністю 0,05 °С.

Крім того, необхідно використовувати джерело тепла, яке забезпечує можливість контролю­вання характеристик нагрівання; таким джерелом може бути або електричний нагрівач, або баня з рідиною, температура кипіння якої вища за верхнє значення діапазону температур плавлення досліджуваної речовини. Рідинами, які можуть бути використані в нагрівальних банях, є, напри­клад, такі:

за необхідності виконувати нагрівання до температури 100 °С: вода;

за необхідності виконувати нагрівання до температури 150 °С: гліцерин;

за необхідності виконувати нагрівання до температури 300 °С: силіконова олива.

  1. Процедура вимірювання

Якщо не зазначено інше, розмелюють досліджувану речовину до стану дуже дрібного порошку та висушують порошок або в ексикаторі над сульфатною кислотою, або в пічці за температури, яка значно менша за очікувану температуру плавлення. Також можна використовувати пробу, яка за­лишилась після випробовування, під час якого визначали «втрати під час висушування».

Вміщують достатню кількість сухого порошку в капілярну трубку так, щоб стовпчик речовини в трубці мав висоту від 2 мм до 3 мм, після чого ущільнюють порошок, обережно постукуючи труб­кою по твердій поверхні.

Вставляють капілярну трубку в апарат для нагрівання. Якщо використовують ртутний термо­метр, розташовують трубку так, щоб її запаяний кінець було розташовано на рівні середини кульки зі ртуттю. Нагрівають пробу до температури, яка на 10 °С менша за нижню границю діапазону тем­ператур плавлення. Швидкість подальшого нагрівання має бути в межах від 1 °С-хв~1 до 2 °С-хв~1.

Записують спочатку температуру, за якої у стовпчику речовини, що є в капілярній трубці, по­чинають утворюватись маленькі краплі, а потім — температуру, за якої речовина повністю роз­плавляється з утворенням чіткого меніска.

  1. Визначення температури кристалізації (GM 25.3)

Метод наведено в ISO 1392.

  1. Поляриметричні методи дослідження (GM 26)

У цьому розділі описано методи дослідження, що базуються на визначенні кута обертання площини поляризації світла.

  1. Позначення та визначення

    1. Кут оптичного обертання (а): кут, на який площина поляризації обертається під час проходження поляризованого світла через шар рідини. Якщо не визначено інше, цю величину ви­значають для D-лінії Натрію за температури (20 ± 0,5) °С для шару товщиною 1 дм.

    2. Питоме оптичне обертання рідини: якщо не визначено інше, величина кута обертання поляризованого світла для D-лінії Натрію за температури (20 ± 0,5) °С для шару товщиною 1 дм, що її розраховано для шару рідини товщиною 1 дм і поділено на величину густини рідини за тем­ператури 20 °С, подану в грамах, поділених на кубічний сантиметр.

    3. Питоме оптичне обертання розчину: якщо не визначено інше, величина кута обертан­ня поляризованого світла для D-лінії Натрію за температури (20 ± 0,5) °С для шару товщиною 1 дм, що її розраховано для шару рідини товщиною 1 дм і поділено на величину концентрації роз­чину, подану в грамах, поділених на кубічний сантиметр.

  2. Апаратура

    1. Поляриметр, для якого результати вимірювання можна отримувати з точністю при­наймні ± 2' (+ 0,03°).

    2. Поляриметричні кювети, довжину яких визначено з точністю ± 0,05 мм.

  3. Процедура вимірювання

    1. Градуювання поляриметра

Процедуру градуювання виконують за використання речовин, для яких кут оптичного обертан­ня є відомим. Так, наприклад, для води він становить 0° (або 180°). Для розчину безводної цукрози з концентрацією 260,0 г-дм~3 кут оптичного обертання становить + 34° 37' 2" (+ §4,62°) за темпе­ратури 20 °С в кюветі довжиною 2 дм. Крім того, під час градуювання можуть бути використані про­зорі пластини, для яких відомі значення кутів оптичного обертання.

  1. Готування проби досліджуваної речовини

Використовують рідкі речовини або розчини, які готують з тонкоподрібненої висушеної до­сліджуваної речовини згідно з настановами з проведення аналізу. В останньому випадку можна ви-, користовувати пробу, яка залишилась після випробовування, під час якого визначали «втрати під час висушування».

  1. Випробовування

Досліджувану рідину вміщують у ретельно очищену та висушену поляриметричну кювету; на­явність бульбашок повітря в кюветі не допускають. Доводять температуру рідини та поляриметра до значення згідно з методикою. Записують значення кута оптичного обертання рідини.

  1. Відображення результатів випробування

Для чистих рідин значення питомого оптичного обертання розраховують за формулою (6):



Для розчинів значення питомого оптичного обертання розраховують за формулою (7):

Н 100-а

'о=-Г7Г’ (7) де а — значення кута оптичного обертання, у градусах шкали;

І — довжина поляриметричної кювети, дм;

р — густина рідини за визначеної температури, г-см"3;

с — концентрацій оптично активного компонента, г-(100 см3)-1;

f° —температура вимірювання, °С.

  1. Рефрактометричні методи дослідження (GM 27)

    1. Позначення та визначення

Позначення та визначення наведено в ISO 31.

  1. Апаратура

Рефрактометр, за допомогою якого можна прямо вимірювати індекс заломлення в діапазоні від 1,3000 до 1,7000 з точністю ± 0,0002.

  1. Процедура вимірювання

    1. Градуювання рефрактометра

Для градуювання використовують пластини або рідини з відомими значеннями показника за­ломлення.

  1. Випробовування

Досліджувану рідину та рефрактометр доводять до потрібної температури та виконують ви­мірювання. За умови збільшення температури індекс заломлення для більшості рідин знижуєть­ся зі швидкістю приблизно 0,0005 К-1 (для води цей показник становить 0,0001 К~1).

  1. Молекулярна абсорбційна спектроскопія (МАС) ультрафіолетової та видимої обла­стей спектра (GM 28)

    1. Принцип методу

Вимірюють поглинання світла, яке відбувається під час проходження через шар досліджуваного розчину відомої товщини паралельних монохроматичних променів з довжиною хвилі від 185 нм до 380 нм (ультрафіолетова область спектра) та від 380 нм до 780 нм (видима область спектра).

  1. Апаратура

    1. Спектрофотометр, оснащений монохроматором, за допомогою якого можна вимірю­вати значення пропускання або, краще, поглинання світла за певної довжини хвилі під час його проходження через шар розчину.

    2. Оптичні кювети потрібної товщини, виготовлені з кварцу — для вимірювань в ульт­рафіолетовій області спектра та з кварцу або скла — для вимірювань у видимій області спектра.

  2. Процедура вимірювання

Вимірювання виконують згідно з процедурою, визначеною для певного реактиву.

  1. Атомно-абсорбційна спектроскопія (ААС) (GM 29)

    1. Загальні положення

Зразок досліджуваної речовини або розчину цієї речовини випаровують та атомізують у по­лум’ї з високою'температурою, за якої можливі випаровування та дисоціація досліджуваної речо­вини. Для створення такого полум’я використовують суміш відповідного палива й допоміжного газу. Також можна використовувати безполум’яний нагрівальний пристрій. Джерело світла являє собою лампу з порожнистим катодом або безелектродну газорозрядну трубку з мікрохвильовою актива­цією, які випромінюють за довжини хвилі, що відповідає енергії збудження атомів досліджувано­го зразка. Атоми елементу, що його досліджують, поглинають частину названого випромінювання; при цьому інтенсивність поглинання пропорційна заселеності основного стану атомів. Ступінь по­глинання вимірюють за допомогою відповідного атомно-абсорбційного спектрометра.

  1. Процедура аналізу

Детальні інструкції в цьому разі надати неможливо, оскільки природа методу ААС зумовлює велику різноманітність відповідних приладів, параметрів їхньої роботи, способів використання зразків і чинників впливу на результати дослідження.

Вибір процедури випробовування залежить від вимог до прецизійності результату. Також треба враховувати можливість впливу природи джерела атомізації (полум’яне чи неполум’яне). Якщо прилад оснащено полум’яним атомізатором, то його звичайно використовують для дослідження водних розчинів речовин, дещо підкислених нітратною або хлоридною кислотою.Для виявлення впливу матриці на результат вимірювання рекомендують використовувати метод стандартних добавок. Цей метод передбачає виконання вимірювань для кількох однакових порцій досліджуваного розчину (точна кількість порцій залежить від вимог до прецизійності резуль­тату, але їх має бути не менше двох), до яких було додано відомі кількості речовини, вміст якої визначають.

Значення довжин хвиль резонансних ліній та іншу спеціальну інформацію надають у докумен­тах, у яких відображено технічні вимоги до реактиву.

Національна примітка

Можна використовувати метод згідно з [21].

  1. Емісійна спектроскопія полум’я (ЕСП) (GM ЗО)

    1. Загальні положення

Основою методу є вимірювання інтенсивності випромінювання світла окремими атомами під час їх переходу зі збудженого стану на менший енергетичний рівень. Енергію, необхідну для пе­реведення атомів у збуджений стан, звичайно забезпечує джерело полум’я, для створення якого використовують суміш відповідного палива й допоміжного газу. Інтенсивність випромінювання ви­мірюють за допомогою відповідної фотометричної системи, оснащеної або світлофільтрами, або монохроматором.

Примітка. Можна використовувати горючі суміші, які відрізняються від визначених у рекомендаціях щодо дослідження певних реактивів, але в цьому разі може виявитись необхідним використовувати розчини з іншими значеннями концентрацій.

  1. Процедура аналізу

Процедура подібна тій, що її використовують для методу атомно-абсорбційної спектроскопії (5.29); у цьому разі також можна надати лише загальні рекомендації щодо її реалізації.

Вимірювання виконують відповідно до умов, визначених для певного реактиву.

Національна примітка

Для визначення домішок Натрію, Калію, Кальцію та Стронцію можна використовувати метод згідно з [22].

  1. Потенціометричні методи дослідження (GM 31)

    1. Загальні положення

Потенціометричні методи базуються на вимірюванні електрорушійної сили, що виникає в галь­ванічному елементі, до складу якого входять такі електроди чи напівелектроди:

  1. індикаторний, що його занурюють у досліджуваний розчин. Потенціал цього електрода за­лежить від природи досліджуваного зразка та концентрації досліджуваного розчину.

  2. електрод порівняння з постійним потенціалом.

Значення електрорушійної сили такого гальванічного елемента залежить від концентрації досліджуваного розчину. Якщо потенціал електрода порівняння відносно стандартного водневого електрода є відомим, то на підставі результату вимірювання електрорушійної сили можна розра­хувати концентрацію досліджуваного розчину. Крім того, якщо концентрація досліджуваного роз­чину змінюється (наприклад, під час титрування), то значення електрорушійної сили також зміню­ватимуться; відповідно, значення точки еквівалентності може бути отримано з графіка типу «по­тенціал—об’єм (чи маса) доданого титранту» чи з графіка типу «потенціал—час електролізу».

  1. Визначення pH (GM 31.1)

    1. Загальні положення