Див. рисунок 2.

Примітка. Див. також «КВК-система»

  1. уведення АЕС в експлуатацію (commissioning of the NPP)

Процес, протягом якого компоненти та системи АЕС, після завершення будівництва, уводять в експлуатацію та проходять перевірення відповідно до проектних критеріїв; ураховуючи як неядерні, так і ядерні випробування.

[IAEA 50-C-D]

  1. управління конфігурацією (configuration management)

Порядок застосування технічного й адміністративного керівництва та нагляду для ідентифікації і документування функційних і фізичних характеристик об’єкта конфігурації, управління зміненням цих характеристик, реєстрування та складення звітів про змінення стану та перевірення відповідності встановленим вимогам.

[IEEE 610 [1]]

  1. дані (data)

Подання інформації або інструкцій у вигляді, придатному для обміну, витлумачення чи оброб­лення за допомогою комп’ютера.

[IEEE 610 [1], змінений].

Див. рисунок 2

11 Посилання у квадратних дужках наведено в «Бібліографії».

  1. концепція глибокоешелонованого захисту (defence-in-depth concept)

Див. розділ А.З

  1. детерміністичний метод (deterministic method)

. Див. А.2.2

  1. різноманітність (diversity)

Наявність двох і більше різних способів чи засобів досягнення визначеної цілі. Різноманітність передбачають саме як захист від відмови за загальною причиною. Цього можливо досягти за допо­могою систем, які фізично відрізняються одна від одної, або за допомогою функційної різноманіт­ності, коли подібні системи виконують завдання різними способами.

[3.6 ІЕС 60880-2].

Примітка 1. Див. також «функційна різноманітність».

Примітка 2. Це визначення ширше, ніж те, що застосовує IAEA 50-C-D, як зазначено нижче: «Наявність резервних компо­нентів або систем для виконання визначеної функції, де такі компоненти або системи спільно об'єднують одну чи більше різних ознак. Прикладами таких ознак є. різні умови роботи, відмінні розміри устатковання, різні виробники, відмінні принципи роботи й типи устатковання, які використовують різні фізичні методи

  1. устатковання (equipment)

Одна чи кілька частин системи. Елементом устатковання є одинична визначувана (і зазвичай змінна) частина системи.

[ІЕС 61226, змінений].

Примітка 1. Див. також «компонент», «КВК-система».

Примітка 2. До устатковання може входити програмне забезпечення.

Примітка 3. Терміни «устатковання», «компонент» і «модуль» часто використовують як синоніми. Взаємодію між ними до цього часу не застандартизовано

  1. сімейство устатковання (equipment family)

Сукупність технічних засобів і програмних компонентів, які можуть співпрацювати в одній або кількох визначених структурах (конфігураціях). Розроблення конфігурацій для АЕС та відповідного прикладного програмного забезпечення може підтримуватися програмними засобами. Сімейство устатковання зазвичай виконує ряд стандартних функцій (із бібліотеки прикладних функцій), які можуть комбінуватися, для створення певного прикладного програмного забезпечення.

Примітка 1. Див. також «функційність», «прикладне програмне забезпечення», «бібліотека прикладного програмного за­безпечення».

Примітка 2. Сімейство устатковання може бути продукцією конкретного виробника чи комплектом виробів, взаємопов’язаних й адаптованих постачальником.

Примітка 3. Термін «платформа устатковання» іноді використовують як синонім до терміносполуки «сімейство устатковання»

  1. S похибка (error)

Розбіжність між обчисленим, спостережуваним або виміряним значенням величини чи умови та правильним, установленим або теоретичним значенням величини чи умови.

Див. рисунок З

  1. оцінення (властивості системи) (evaluation (of a system property))

Віднесення властивостей даної системи до кількісного або якісного значення.

[2.2.2 ІЕС 61069-1]

  1. відмова (failure)

Відмова виникає в разі відхилення реальної роботи від запланованої.

[3.8 ІЕС 60880-2].

Див. рисунок 3.

Примітка 1. Відмова є наслідком дефекту апаратури, дефекту програмного забезпечення, системи чи помилок оператора, або помилки під час технічного обслуговування, і проходження сигналу, який є наслідком відмови.

Примітка 2. Див. також «дефект», «дефект програмного забезпечення»

  1. дефект (fault)

Дефект апаратури, програмного забезпечення або компонента системи.

Див. рисунок 3.

Примітка 1. Дефекти можна поділити на випадкові, які є наслідком деградації апаратури через старіння, та систематичні, що є наслідком недоліків програмного забезпечення, які виникають через помилки у проектуванні.

Примітка 2. Дефект (зокрема дефект проектування) може залишатися невизначеним, доки зберігаються певні умови, за яких він не відзначається на виконанні функції, тобто не відбудеться відмова.

Примітка 3. Див. також «дефект програмного забезпечення»

  1. функційна різноманітність (functional diversity)

Використання різноманітності на функційному рівні (наприклад аварійне відключення в разі перевищення граничного значення тиску та температури).

[3.10 ІЕС 60880-2].

Примітка. Див. також «різноманітність»

  1. функційна валідація (functional validation)

Перевірення правильності застосування технічних вимог до функцій у порівнянні ступеня відповідності прикладних функцій порівняно з первісними функційними та експлуатаційними ви­могами до станції. Функційна валідація доповнює валідацію системи, за якої піддається оціненню її відповідність специфікації функцій

  1. функційність (functionality)

Властивість функції, яка визначає операції, що перетворюють вхідну інформацію у вихідну.

Примітка. Функційність прикладних функцій здебільшого впливає на роботу станції Вхідні дані може бути отримано від датчиків, операторів, іншого устатковання або іншої програми. Вихідні дані може бути спрямовано до виконавчих механізмів, операторів, іншого устатковання чи іншої програми (див. [4])

  1. функція, важлива для безпеки (function important to safety)

Конкретна мета, яка має сприяти безпеці.

[IAEA 50-SG-D3 та ІЕС 61226, змінений].

Примітка. Див. також «КВК-функція», «КВК-підфункція», «прикладна функція»

  1. небезпека (hazard)

Подія, що може завдати шкоди персоналу станції, компонентам, устаткованню або конструк­ціям. Небезпеку поділяють на внутрішню та зовнішню.

Примітка 1. Внутрішня небезпека — це, наприклад, пожежа та затоплення. Внутрішня небезпека може бути наслідком по­стульованих вихідних подій (наприклад, аварія з утратою теплоносія, розрив паропроводу).

Примітка 2. Зовнішня небезпека — це, наприклад, землетрус та удар блискавки

  1. помилка персоналу (або похибка) (human error (or mistake))

Дія людини або процес, які призводять до непередбачуваного результату.

[3.12 ІЕС 60880-2]

  1. незалежне устатковання (independent equipment)

Устатковання, що має такі дві характеристики:

  1. здатність виконувати потрібну функцію не залежить від роботи або відмови іншого устат­ковання;

  2. здатність виконувати свою функцію не залежить від впливу, спричиненого постульованою вихідною подією, за якої необхідно виконати функцію.

[IAEA 50-SG-D8],

Примітка. Засобами досягнення незалежності під час проектування є електроізоляція (яку, за документацією МАГАТЕ, також називають функційною ізоляцією), фізичне розподілення та комунікаційна незалежність

  1. переривання (interrupt)

Призупинення процесу, наприклад виконання комп’ютерної програми, що спричинено подією, зовнішньою стосовно цього процесу.

[IEEE 610]

  1. архітектура КВК (І&С architecture)

Організаційна структура КВК-систем станції, які є важливими для безпеки.

Примітка 1. Див. також «архітектура KBK-системи», «КВК-система».

Примітка 2. Організаційна структура визначає основні функції, клас і межі кожної системи, взаємозв’язки та незалежність систем, пріоритетність і метод вибирання між сигналами, що діють одночасно, інтерфейс «Людина-машина».

Примітка 3. У цьому стандарті даний термін визначає тільки частину всієї архітектури KBK-станції. Остання охоплює також некласифіковані системи й устатковання

  1. функція КВК (І&С function)

Функція управління, контролювання та/або спостереження за певною частиною процесу.

Примітка 1. Див. також «підфункція КВК», «КВК ФСБ», «прикладна функція».

Примітка 2. Термін «функція КВК» використовують інженери-технологи для того, щоб мати змогу сформулювати вимоги до ф.ункціювання КВК. Функцію КВК визначають так, що вона:

  • надає повне уявлення про мету виконання функції;

  • може належати до певної категорії згідно зі ступенем важливості для безпеки;

  • охоплює всі елементи, від датчика до виконавчого пристрою, необхідні для досягнення мети.

Примітка 3. Функція КВК може поділятися на ряд підфункцій (наприклад, функція вимірювання, функція управління, функція приведення до дії) для виділення КВК-систем

  1. підфункція КВК (І&С subfunction)

Частина функції КВК, визначена для КВК-системи або підсистеми.

Примітка 1. Див. також «KBK-функція», «прикладна функція».

Примітка 2. Термін «функція» часто використовують для позначення підфункції, якщо в контексті не виникає невизначеності

  1. КВК ФСБ: функції та системи й устатковання, що асоціюються з ними (/<&С FSE: function, and the associated systems and equipment)

Функції виконуються в цілях або для досягнення мети. Асоційовані (пов'язані) системи й устатковання — сукупність компонентів і самі компоненти, що безпосередньо застосовуються для виконання функцій.

[ІЕС 61226, змінений].

Примітка. Див також «функція КВК», «КВК-система»

  1. КВК-система (І&С system)

Система, що має у своїй основі електричну та/або електронну, та/або програмовану елек­тронну технологію, яка виконує функції КВК, а також функції обслуговування та спостереження, пов'язані безпосередньо з роботою системи.

Використовують як загальний термін, що охоплює всі елементи системи, а саме внутрішнє джерело живлення, датчики й інші пристрої вводу, шину даних та інші канали комунікації, інтер­фейси виконавчих механізмів та інших пристроїв виводу (див. примітку 2). Різні функції, у межах системи, можуть використовувати спеціально визначені або розподілені ресурси.

[3.3.2 ІЕС 61508-4, змінений].

Примітка 1. Див. також «система», «функції КВК».

Примітка 2. Елементи, що належать до складу певної КВК-системи, визначено у специфікації в межах цієї системи.

Примітка 3. Відповідно до характеру виконуваних функцій МАГАТЕ розрізняє системи автоматизації й управління, людино- машинні системи, системи блокування та системи захисту (див. розділ В.4)

  1. архітектура КВК-системи (І&С system architecture)

Організаційна структура КВК-системи

Примітка. Див. також «КВК-архітектура»

  1. елементи, важливі для безпеки {items important to safety)

Елементи, до складу яких належать:

  1. конструкції, системи та компоненти, несправність або відмова яких може спричиняти надмірну кількість радіоактивного опромінення робочого персоналу або населення;

  2. конструкції, системи та компоненти, що запобігають переростанню можливих порушень нормальної експлуатації в аварійну ситуацію; і

  3. засоби, що забезпечують пом'якшення наслідків несправності чи відмови конструкцій, си­стем або компонентів.

[IAEA 50-SG-D3],

Примітка 1. Див. також «система безпеки», «клас КВК-систем»

Примітка 2. У цьому стандарті КВК-системи, важливі для безпеки, можна поділити на три класи: 1, 2 та 3.

Примітка 3. Документ IAEA 50-SG-D8 поділяє системи, важливі для безпеки, на «системи безпеки» та «системи, пов'язані з безпекою»

  1. ремонтопридатність (maintainability)

Імовірність того, що певну операцію з відновлення елемента, за даних умов експлуатації, може бути виконано в межах установленого проміжку часу, якщо ремонт виконують у заздалегідь визначених умовах і з використанням завчасно встановлених процедур і ресурсів.

[2.10 ІЕС 60987]

  1. повний життєвий цикл безпеки КВК (overall safety life cycle of the l&C)

Необхідна діяльність для КВК-архітектури за впровадження систем й устатковання, важливих для безпеки, що відбувається в проміжок часу, який починається на стадії встановлення вимог до КВК, на основі проекту безпеки станції, і закінчується тоді, коли жодна з КВК-систем більше не придатна до застосування.

[3.7 ІЕС 61508-4, змінений].

Примітка 1. Повний життєвий цикл безпеки КВК відповідає життєвому циклу безпеки конкретної системи.

Примітка 2. Див. також «життєвий цикл безпеки системи»

  1. аналіз безпеки станції (plant safety analysis')

Див. розділ А.2

  1. постульована вихідна подія (ПВП) (postulated initiating event (PIE))

Постульовані вихідні події ідентифікують як події, що призводять до порушень нормальної експлуатації чи аварійних умов та спричинених ними ефектів відмов.