Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційним випро­буванням верстата.

  1. Вибір режимів

    1. Загальні положення

Необхідно встановити убезпечений від неуповноваженого доступу перемикач вибору режимів «Обробляння» та «Налагодження» відповідно до А.1.2.5 EN 292-2/А1:1995 та 9.2.3 EN 60204-1 (див. рисунок 4).

Пристрої вибору режимів мають одночасно задіювати тільки один режим.

Частини системи керування, призначені для вибору режимів, мають бути категорії 1 згідно з EN 95-1.

Додатково, для відповідних режимів роботи застосовують відповідні захисні пристосування, наведені у 5.1.7.2 і 5.1.7.3.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційними випро­буваннями верстата.

  1. Режим обробляння

Коли обрано режим обробляння, та рухомі огорожі відкриті, має бути можливим рух, пов’яза­ний з відкриванням та закриванням пристрою(-їв) затискання оброблюваної деталі.

Інші рухи мають бути можливими тільки у разі зачинених рухомих огорож (див. 5.2.5.2).

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Режим налагодження

Якщо обрано режим налагодження, та рухомі огорожі відкриті, рух елементів верстата має бути можливим тільки за таких умов:

Якщо є доступ до небезпечної зони (зон) з декількох позицій через рухомі огорожі, та части­на небезпечної зони не є видимою з робочого місця, жодний рух не має бути можливим, доки реш­та огорож цієї небезпечної зони не буде зачинена.

  1. Робоча зона:

  1. переміщення за осями мають бути можливими тільки, якщо:

  • частини системи керування, пов’язані з безпекою, відповідають категорії 2 згідно

з EN 954-1 (див. 5.1.8);

  • швидкість рухів за осями обмежена до 2 м/хв.

  • рух відбувається від поштовхового органа керування відповідно до категорії З EN 954-1 або окремими прирощеннями, які становлять не більше 6 мм;

  1. швидкість обертання шпинделя(-ів) оброблюваної деталі та (або) інструментів від сило­вого приводу не повинна перевищувати 50 об/хв. Керування рухом має відбуватися від поштовхового органу.

На верстатах з механічним керуванням, де не має функції зменшення швидкості, робота шпинделів оброблюваної деталі або інструментів від силового приводу має бути можливою тільки від дворучного органу керування типу II або 11 IB згідно з 6.2 EN 574. Розташування органу дворуч­ного керування згідно з EN 999;

  1. рух каретки шпинделя має бути можливий тільки:

  • як обертання з коловою швидкістю, обмеженою до 2 м/хв. Керування рухом від поштов­хового органу, або

  • у разі покрокового руху з одного положення в інше (наприклад, з використанням по­штовхового органу керування разом з пристроєм дозволу або за допомогою дворуч­ного органу керування типу II або ІІІВ згідно з 6.3 EN 574). Розташування органу дворуч­ного керування згідно з EN 999;

  1. неконтрольовані рухи, наприклад, уловлювачів деталей, мають бути можливими тільки від поштовхового органу керування в комбінації з пристроєм запуску або за допомогою дворучного органу керування типу II або ІІІВ згідно з 6.3 EN 574, розташованого на без­печній відстані згідно з EN 999. Якщо це неможливо, неконтрольовані рухи мають бути можливими у разі зачинених огорож.

  1. Зони розташування кулачкових механізмів:

— силові рухи мають бути можливими тільки від поштовхового пристрою керування у комбі­нації з пристроєм запуску або за допомогою пристрою дворучного керування, розташова­ного біля дверцят доступу до кулачкового механізму.

  1. Пристрої завантаження/розвантаження:

— робота керувальних пристроїв завантаженням/розвантаженням оброблюваних деталей має бути можливою тільки, якщо обидві руки оператора перебувають за межами небез­печної зони, наприклад з використанням дворучного органу керування типу II або ИІВ згідно з 6.2 EN 574.


Рухи клерувальних пристроїв мають бути можливими тільки за допомогою пристрою дворуч­ного керування або поштовхового пристрою керування зі зменшеною швидкістю, яка не переви­щує 2 м/хв., або у разі закритих огорож.

Запобіжні пристрої та заходи, такі, як поштовхове керування зниженням швидкості обертан­ня інструментів, шпинделя та переміщень за осями, та застосування дворучного керування для шпиндельних револьверних механізмів, треба використовувати тільки в режимі налагодження.

Примітка 1. Блокування привідних огорож див 5.2.4.5.

Примітка 2. Для частин системи керування з блокуванням див. 5.1.1.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

Ситуація
із заблокованими
рухомими огорожами


Режими роботи
з ЦПК


Головні режими роботи


Характер
роботи



— швидкість шпинделя < 50 об/хв

Переміщення за осями < 2 мм/хв. або Прирощення 6 мм



ЗАПУСК
ЦИКЛУ
або інший
пусковий
сигнал


Як запустити
верстат


Усі інші запобіжні засоби залишаються


РУЧНЕ

БУДЬ-ЯКИЙ
РЕЖИМ

КОД
ДОСТУПУ
або
СЕЛЕКТОР
РЕЖИМУ
З БЛОКУВАННЯМ


ОБРОБЛЯННЯ НАЛАГОДЖЕННЯ

ПРИСТРІЙ

ДВОРУЧНЕ ПОШТОВ- КЕРУВАННЯ ХОВОГО КЕРУВАННЯ


Вимоги щодо безпеки
для режимів роботи

Усі запобіжні засоби активн

і



Рисунок 4 — Схематичне зображення заходів щодо безпеки

  1. Керування швидкістю

Частини системи керування, пов’язані з безпекою, призначені для автоматичного контролю­вання обраної максимальної швидкості шпинделів оброблюваних деталей та інструментів, мають відповідати категорії 3, а призначені для автоматичного контролювання швидкості переміщення за осями — категорії 2, згідно з EN 954-1.

Для попередньо запрограмованої/обраної максимальної швидкості обертання шпинделя і подачі за осями та для зменшеної швидкості обертання шпинделя і подачі за осями у разі поштов- хового керування в режимі налагодження можна застосовувати два окремі електронні канали, які відрізняються між собою комплектувальними виробами. Один канал ма$ здійснювати автоматич­не контролювання другого через зовнішній контур, а також їу. потрібно тестувати у разі кожного запуску руху шпинделя/осьового руху. У цьму разі обидва кола можуть мати спільний датчик.

У разі перевищення заздалегідь запрограмованої/попередньо обраної швидкості має автома­тично вмикатися зупинення категорії 1 згідно з 9.2.2 EN 60204-1.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційним випробуванням верстата.

  1. Програмне керування

Програмне забезпечення, пов'язане з безпекою, потрібно захищати від зміни конфігурації з боку неуповноважених осіб. Зокрема, для користувача має бути неможливим припинення заходів убезпечення.

Примітка. Див також 12 EN 60204-1, ІЕС 61508 і стандарт у стадії' розроблення ІЄС 61511

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників та (або) схем і логічних схем, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Переривання енергопостачання

Невідповідний тиск або напруга мають бути виявлені, та верстат має бути зупинено.

Перерва або збій енергопостачання не мають погіршувати затискання оброблюваної деталі або інструмента, принаймні до повного зупинення верстата.

Поновлення енергопостачання не має призводити до повторного пуску верстата (див. EN 1037 та 3.7.2 EN 292-2). Системи проектують таким чином, щоб порушення у будь-якому колі (наприклад, руйнування проводів, трубопроводів або шлангів) не призводило до втрати функцій, пов’язаних з безпекою (див. EN 60204-1, EN 982, EN 983).

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та (або) схем і функційними випробуван­нями верстата.

  1. Захист від механічних небезпек

    1. Загальні положення

Опис див. 4.2 EN 292-1, принципи див. 4 EN 292-2.

Огорожі мають відповідати EN 953.

  1. Умови затискання оброблюваної деталі

  1. Відкриття або закриття пристрою затискання оброблюваної деталі вручну під час обертання шпинделів має бути неможливим.

  2. Необхідно застосовувати засоби автоматичного контролювання сили, що діс на патрони з силовим приводом (наприклад, автоматичним контролюванням гідравлічного тиску).

Зусилля патрона з силовим приводом, яке забезпечує надійний затиск оброблюваної деталі, необхідно підтримувати принаймні до зупинення шпинделя, наприклад, використанням зворотних клапанів у гідравлічній системі або патронів без самозапирання для затиску оброблюваної деталі.

Система керування автоматичним затисканням оброблюваної деталі має відповідати категорії 1 згідно з EN 954-1.

  1. Патрони для затискання оброблюваних деталей мають відповідати EN 1550.

  2. Для ручного завантаження/розвантаження застосовують заходи убезпечення від захоплення пальців, до таких заходів можуть відноситися, наприклад:

  1. обмеження ходу регульованих кулачків патрона до 4 мм або застосування огорожі для дотримання безпечних відстаней згідно з EN 294, або

  2. обмеження прирощення переміщень до 4 мм або

  3. обмеження швидкості закриття до 4 мм/с або

  4. керування затиском оброблюваної деталі вручну за межами робочої зони, наприклад, пристроєм для керування двома руками у комбінації з супортом оброблюваної деталі, що можна відводити.

  1. У патронних верстатах з програмованою швидкістю шпинделя, програма не повинна пра­цювати в режимі обробляння, якщо не виконуються такі умови:

  1. верстат має засоби введення/оцінювання оператором запрограмованої максимальної швидкості шпинделя для конкретного патрона. Без введення/оцінювання оператором цих швидкостей під час кожної зміни патрона робота верстата в режимі обробляння має бути неможливою (див. 6.2.5);

  2. встановлено сенсорне перевіряння ходу кулачків, яке дає змогу впевнитися в тому, що він є достатнім для затискання оброблюваної деталі. Якщо не забезпечується потрібне зусилля або необхідний залишковий хід, вмикання приводу шпинделя оброблюваної де­талі має бути неможливим;

  3. якщо зусилля патрона або залишковий хід на місця завантаження оброблюваної деталі стає нижчим ніж попередньо встановлене значення, має вмикатися зупинення верстата за категорією 1 згідно з EN 60204-1;

  4. під час розігрівання верстата, завантаження верстата або чистового обробляння всі ви­моги до шпинделя оброблюваної деталі за е2 і е3 можуть бути заблоковані у режимі на­лагодження у разі закритої огорожі. В іншому випадку, виробник повинен навести безпечну процедуру для дезактивізації сенсорного перевіряння ходу затискання, наприклад сен­сорну систему наявності деталі у комбінації з сенсором залишкового ходу.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників та (або) схем, оглядом та функційними випробуваннями верстата.

  1. Викидання

Навкруги робочої зони необхідно встановити закриту огорожу для зведення до мінімуму ри­зику викидання оброблюваних деталей, елементів верстата, інструментів (або їх частин), стружок або охолоджувальної рідини (див. також 5.2.5 і 6.2.4).

Огорожі мають бути спроектовані та виготовлені так, щоб вони могли витримувати максималь­ну передбачену ударну енергію.

За можливості прямого удару, його енергія залежить від:

  • діаметра найбільшого патрона для оброблюваної деталі, який може бути встановлений на верстаті, та його максимальної периферійної швидкості (див. додатки С і Е);

  • енергії удару прутка з максимальним перерізом і швидкістю (див. додатки С і Е).

Матеріали, використовувані для огорож, повинні мати клас опірності згідно з зазначеним у додатку В для пристрою затискання оброблюваної деталі, встановленого на верстаті. Інформа­цію щодо випробувального устатковання наведено у додатку С.

Приклади матеріалів з відомими класами опірності наведено у додатку С.

Якщо прямий удар не передбачено, огорожі необхідно виробляти зі стального листа, товщи­ною не менше 2 мм з мінімальною міцністю на розтягування 369 Н/мм2 або полікарбонату товщи­ною 6 мм з міцністю на розтягування не менше 68 Н/мм2, із захистом з обох боків від змащувально- охолоджувальної рідини та стружок.

Перевіряння. Звірянням відповідних креслеників, даних випробування згідно з додатком В та оглядом

  1. Доступ до зон небезпечних рухів

    1. Доступ до робочої зони

Для зменшення ризиків, перелічених у 4.2.1 EN 292-1 (намотування, здавлювання, порізи тощо) необхідно встановити нерухомі огорожі та рухомі огорожі із запиранням огорожі або без нього, які убезпечують від доступу до небезпечних частин, наприклад, патронів або цанг, що обертаються, шпиндельних револьверних механізмів та інструментальних шпинделів із силовим приводом, еле­ментів, що мають осьове переміщення, конвеєрів для стружок та трансмісій до механізмів верстата. Огорожі, що убезпечують від доступу у робочу зону, мають також зводити до мінімуму ризик вики­дання, як зазначено у розділі 4.

Щодо блокування огорож, див. 5.2.5.2.

Перевіряння. Перевірянням відповідних креслеників, оглядом та функційними випробуван­нями верстата,

  1. Спеціальні вимоги до верстатів з подаванням прутка