Концентрацію вогнегасної речовини с, виражену у відсотках як об'ємну частку, розраховують так:

-і оо,

Qair + Qext

де сє — концентрація вогнегасної речовини, виражена у відсотках як об’ємна частка;

qair — об’ємна витрата повітря, л/хв;

qext об’ємна витрата вогнегасної речовини, л/хв.

В.8 Вимоги щодо протоколу випробовування

Протокол випробовування повинен містити принаймні такі дані:

  1. схематичне зображення установки, зокрема її розміри й опис матеріалів, які використовують;

  2. походження та результати випробувань із визначання показників якості вогнегасної речовини, горючої речовини та повітря;

  3. температура горючої речовини на початку кожного випробовування, температура горючої ре­човини та суміші повітря з вогнегасною речовиною в момент гасіння;

  4. витрати вогнегасної речовини, газоподібної горючої речовини і повітря в момент гасіння; якщо використовують метод, зазначений у В.7.1 — концентрація вогнегасної речовини або кисню замість витрати вогнегасної речовини;

  5. метод, який використовують для визначення мінімальної вогнегасної концентрації;

  6. концентрація вогнегасної речовини в момент гасіння у кожному досліді;

д) аналіз похибки вимірювання.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

В Україні чинний ДСТУ 3412, який деталізує вимоги щодо оформляння протоколів сертифікацій­ного випробовування.

ДОДАТОК С
(обов’язковий)

МЕТОДИКА ВОГНЕВИХ ВИПРОБОВУВАНЬ
ІЗ ВИЗНАЧАННЯ ЗАХИЩУВАНОГО ПРОСТОРУ
ДЛЯ ПРОЕКТОВАНИХ І ТИПОВИХ СИСТЕМ ПОЖЕЖОГАСІННЯ

С.1 Вимоги

С.1.1 Проектована або типова система пожежогасіння повинна забезпечувати змішування і роз­поділяння вогнегасної речовини, а також досягнення нормативної концентрації газової вогнегасної речовини для гасіння об’ємним способом в усьому об’ємі захищуваного приміщення під час проведен­ня випробовувань відповідно до цього методу за максимальних проектних обмежень і найжорсткіших інструкцій з монтування (див. також С.1.2).

С.1.2 Під час проведення випробовування відповідно до С.4.1, С.4.2 і С.5.2 система пожежо­гасіння повинна забезпечити гасіння усього видимого полум’я протягом ЗО с після закінчення пода­вання вогнегасної речовини. Під час випробовування відповідно до С.5.1 система пожежогасіння по­винна забезпечити гасіння усього видимого полум’я і запобігти повторному займанню пожежі після витримування протягом 10 хв (від моменту закінчення подавання вогнегасної речовини). Під час про­ведення випробовувань згідно з описаною процедурою система пожежогасіння повинна забезпечити «збивання» полум’я протягом 60 с після закінчення подавання вогнегасної речовини (це означає, що дозволено наявність язиків полум’я лише на верхніх краях двох листів, розташованих усередині) і га­сіння усього видимого полум’я протягом 3 хв з моменту завершення подавання вогнегасної речовини, а також запобігти повторному займанню пожежі після витримування протягом 10 хв (від моменту за­кінчення її подавання).

С.1.3 Дозволено неточність витримування величин, вказаних в описі випробовувального облад­нання, у межах ± 5 %, якщо не вказано інше.

С.2 Види випробовувань

Описані тут випробовування враховують передбачувані сфери застосовування і обмеження, що стосуються системи пожежогасіння, особливо таких пунктів:

  1. захищуваний простір для кожного типу насадка;

  2. діапазон робочих температур системи;

  3. розташування насадків у захищуваній зоні;

  4. максимальна довжина, розміри трубопроводу та кількість з’єднувальних елементів до кожного насадка або мінімальний тиск перед насадком;

  5. максимальна тривалість подавання вогнегасної речовини;

  6. максимальна щільність завантаженя вогнегасної речовини;

д) вогнегасні концентрації для конкретних горючих речовин.

Перелік випробовувань, які потрібно проводити, наведено у таблиці С.1.

Таблиця С.1 — Випробовування, які потрібно проводити

Мета випробовування

Параметри приміщення

Тип модельних вогнищ пожежі

Пункт

Перевіряння розподілу, який забезпечує насадок.



С.5

Мінімальна висота розташування насадка/ максимальний захищу­ваний простір

Відповідно до типу насадка

Випробовувальні пальники з гептаном

С.5.1

Максимальна висота розташу­вання насадка

> 100 м3

Горизонтальні розміри не менше ніж 4 м. Висоту обирають відповідно до типу насадка

Випробовувальні пальники з гептаном

С.5.2

Мінімальна вогнегасна концент-

>100м3

а) дерев’яний штабель

С.6.1

рація

Горизонтальні розміри не менше ніж 4 м. Висоту обирають не менше ніж 3,5 м

Ь) деко з гептаном с) полімерний лист:

(і) ПММА;

(іі) Поліпропілен, (ііі) ABS-пластик

С6.2

С.6.3



С.З Система пожежогасіння

С.3.1 Для проведення випробовувань, описаних у С.5.1 і С.5.2, резервуари для зберігання вог­негасної речовини необхідно витримувати за мінімальної температури експлуатування, вказаної у тех­нічному описі виробника.

Система пожежогасіння повинна бути змонтована так:

  1. типова система — із використовуванням максимальних обмежень до трубопроводу, в частині кількості з’єднувальних елементів, довжини труби до насадків і щодо конструкції (конфігурацій) на­садків, згідно з інструкціями виробника щодо проектування і монтування;

  2. система, яку проектують — із використовуванням схеми трубопроводу, що дає мінімальний розрахунковий тиск перед насадком за температури (20 ± 2) °С.

С.З.2 Для проведення випробовувань із гасіння, описаних у С.6.1, С.6.2 і С.6.3, резервуари для зберігання вогнегасної речовини перед початком їхнього проведення необхідно витримати за темпера­тури (20 ± 2) °С протягом щонайменше 16 год. Під час випробовувань струмені вогнегасної речовини, що подаються з насадків, не повинні впливати на розвиток процесу горіння.

С.З.З Під час проведення усіх випробовувань система пожежогасіння має бути змонтована і роз­міщена з урахуванням такого:

У разі використовування зріджених газових вогнегасних речовин сумарна тривалість подавання з насадків газового потоку, що передує появі рідини, і двофазового потоку повинна становити від 8 с до 10 с. Подавання зрідженої вогнегасної речовини, якщо не створено надлишковий тиск за допомо­гою азоту, можна припинити у момент, коли подано від 65 % до 90 % від її загальної кількості, вста­новленням спеціальних пристроїв безпосередньо перед насадком.

У разі використовування незріджених газових вогнегасних речовин тривалість подавання повин­на становити від 50 с до 60 с, а припинятися воно має за допомогою спеціальних пристроїв. Під час

проведення випробовувань кількість поданої у захищуване приміщення вогнегасної речовини має бути у межах від 65 % до 90 % від загальної її кількості, що зберігається у резервуарах.

С.4 Мінімальна вогнегасна концентрація

С.4.1 Мінімальна вогнегасна концентрація для кожного випробовування, описаного у С.5.1, С.5.2, С.6.1, С.6.2 і С.6.3, повинна становити 76,9 % (тобто 100, поділені на коефіцієнт безпеки, який дорів­нює 1,3) від мінімальної нормативної концентрації для пожежогасіння об’ємним способом, зазначеної в інструкціях виробника щодо проектування та монтування за температури повітря у захищуваному просторі (20 ± 2) °С. Під час проведення випробовувань відповідно до С.5.1 і С.5.2 необхідно викори­стовувати таку саму мінімальну вогнегасну концентрацію, як і під час випробовувань, описаних у С.6.2.

Кількість зріджених і незріджених газових вогнегасних речовин, потрібних для досягнення у захи­щуваному приміщенні необхідної концентрації, можна розрахувати за рівняннями (1) і (2), наведеними у 7.6.2 і 7.6.3.

С.4.2 Для перевіряння фактичної концентрації вогнегасної речовини необхідно провести «хо­лодні» випробовування з випуском тієї самої її кількості (±2 %).

У разі використовування зріджених газових вогнегасних речовин, їхню концентрацію потрібно виз­начати під час «холодних» випробовувань із випуском вогнегасної речовини.

У разі використовування незріджених газових вогнегасних речовин необхідно вимірювати концен­трацію газової вогнегасної речовини або (замість неї) концентрацію кисню. У такому разі концентра­цію газової вогнегасної речовини, знаючи концентрацію кисню, розраховують за рівнянням: де сЕ концентрація газової вогнегасної речовини, виражена у відсотках як об’ємна частка;

Се =100 1-


Со

20,95



с0 — концентрація кисню, виміряна у приміщенні для проведення випробовувань, виражена у відсот­ках як об’ємна частка.

С.5 Випробовування з перевіряння розподілу, який забезпечують насадки

С.5.1 Випробовування з визначання мінімальної висоти розташування насадка і макси­мального захищуваного простору

С.5.1.1 Випробовувальне обладнання

С.5.1.1.1 Конструкція

Приміщення для проведення випробовувань повинне відповідати таким вимогам:

  1. площа а х b (див. рисунок С.1) і висота (Н) приміщення повинні відповідати максимальному простору, захищуваному насадком, і мінімальній висоті його розташування, зазначеним виробником;

  2. повинні бути передбачені засоби для скидання тиску;

  3. повинні бути передбачені отвори, що закриваються безпосередньо над пальниками, щоб мати можливість вентилювання перед пуском системи;

  4. між підлогою і стелею має бути встановлено екран, висота якого дорівнює висоті приміщення. Його необхідно встановлювати посередині між місцем розташування насадка і стінами приміщення (див. рисунок С.1 для насадків, які забезпечують подавання вогнегасної речовини з кутом розподі­ляння 360° і рисунок С.2 для насадків, які забезпечують подавання вогнегасної речовини з кутом роз­поділяння 180°). Екран має бути розташований перпендикулярно напрямку лінії розташування насад­ка — стінок приміщення (див. рисунки С.1 і С.2), його довжина повинна становити 20 % від довжини найкоротшої стінки приміщення.



означення див рисунок С 2

Рисунок С.1 — Приклад конфігурації приміщення для проведення випробовувань із визначання мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору (для насадків, які забезпечують подавання вогнегасної речовини з кутом розподіляння 360°)

1 — випробовувальні пальники, 2 — насадок, 3 — екран, 4 — вентиляційні отвори, а х b — максимальна площа, захищувана здним насадком



Рисунок С.2 — Приклад конфігурації приміщення для проведення випробовувань із визначання мінімальної висоти розташування насадка і максимального захищуваного простору (для насадків, які забезпечують подавання вогнегасної речовини з кутом розподіляння 180°)

С.5.1.1.2 Апаратура

С.5.1.1.2.1 Реєстрація результатів

Відбирати зразки і реєструвати дані щодо показів давачів, описаних нижче, потрібно з частотою щонайменше 10 Гц.



С.5.1.1.2.2 Концентрація кисню

Концентрацію кисню потрібно вимірювати повіреним кисневим аналізатором із точністю не ниж­че ніж 0,1 %. Вимірювальне обладнання повинне забезпечувати безперервне вимірювання і реєстра­цію концентрації кисню всередині приміщення протягом усього часу випробовувань. Жоден із про­дуктів горіння не повинен впливати на точність вимірювального обладнання.

У приміщенні має бути розташовано щонайменше три давачі (див. рисунки С.З і С.4). Ці три давачі повинні бути розташовані на відстані від центру приміщення по горизонталі в межах від 850 мм до 1250 мм і на таких висотах від рівня підлоги (Н — висота модельної споруди): 0,1Н, 0,5Н, 0,9Н.

7 Якщо висота приміщення менше ніж 0,6 м, то давачи дозволено розміщувати уздовж трьох пер­пендикулярних осей.

С.5.1.1.2.3 Тиск перед насадком

Під час подавання вогнегасної речовини з системи пожежогасіння необхідно реєструвати тиск у трубопроводі на відстані не більше ніж 1 м від насадка за допомогою давана тиску.

С.5.1.1.2.4 Температура у приміщенні

Необхідно вимірювати і реєструвати температуру у приміщенні. Прилад для вимірювання темпе­ратури повинен бути розташований на половині висоти приміщення і на відстані від центральної точки підлоги по горизонталі від 850 мм до 1250 мм (див. рисунки С.З і С.4).

С.5.1.1.2.5 Температура вогнегасної речовини, що виходить із насадка

У разі використовування зріджених газових вогнегасник речовин, необхідно реєструвати темпе­ратуру струменя вогнегасної речовини у безпосередній близькості від насадка.

Для одержання додаткової інформації можна встановлювати термопари на відстані ЗО мм від центральної частини кожного випробовувального пальника.

С.5.1.2 Вимоги до пального

С.5.1.2.1 Випробовувальні пальники

Випробовувальні пальники повинні бути циліндричні, діаметром (80 ± 5) мм, висотою не менше ніж 100 мм і виготовлятися з м’якої «нержавкої» сталі, товщина стінок має бути у межах від 5 мм до 6 мм.

С.5.1.2.2 Вимоги до гептану

н-гептан, який використовують, повинен мати такі технічні характеристики:

  1. к

    не нижче ніж 90 °С
    не вище ніж 100 °С

    рива перегонки:
  1. початок кипіння

  2. з

    (700 ±5 0) кг/м3

    акінчення перегонки
  1. густина (за температури 15,6 °С)