Випробування на втрату маси зовнішніх оболонок типу ST2 виконують відповідно до 8.2 ІЕС 60811-3-2 за умов, наведених у таблиці 9.

  1. Вимоги

Результати мають відповідати вимогам, наведеним у таблиці 9.

  1. Випробування натисненням за високої температури зовнішніх оболонок

    1. Випробування

Випробування натисненням за високої температури зовнішніх оболонок типів ST-], ST2 та ST7 виконують відповідно до 8.2 ІЕС 60811-3-1 в умовах випробування, наведених у методі випробу­вання і таблиці 7.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у 8.2 ІЕС 60811-3-1.

  1. Випробування за низької температури зовнішніх оболонок із PVC (ST-, та ST^

    1. Випробування

Випробування за низької температури зовнішніх оболонок типів ST-i та ST2 виконують відпо­відно до розділу 8 ІЕС 60811-1-4, застосовуючи випробні температури, зазначені в таблиці 9.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у розділі 8 ІЕС 60811-1-4.

  1. Випробування на тепловий удар зовнішніх оболонок із полівінілхлориду (PVC) (ST1та ST2)

    1. Випробування

Випробування на тепловий удар зовнішніх оболонок типів ST-j та ST2 виконують відповідно до 9.2 ІЕС 60811-3-1, випробувальну температуру і тривалість нагрівання зазначено в таблиці 9.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у 9.2 ІЕС 60811-3-1.

  1. Випробування на озоностійкість ізоляції з етиленпропіленової гуми (EPR) та високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR)

    1. Випробування

Ізоляцію з етиленпропіленової гуми (EPR) та високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR) випробовують на озоностійкість; відбирання зразків і методи випробування наведено в розділі 8 ІЕС 60811-2-1. Концентрацію озону і тривалість випробування наведено в таблиці 8.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у розділі 8 ІЕС 60811-2-1.

  1. Випробування на теплову деформацію ізоляції з етиленпропіленової гуми (EPR), високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR) та зшитого поліетилену (XLPE)

Ізоляцію з етиленпропіленової гуми (EPR), високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR) та зшитого поліетилену (XLPE) має бути випробувано на теплову деформацію відповідно до 10.9 і вона має відповідати вимогам, установленим у цьому підрозділі.

  1. Визначення густини ізоляції з поліетилену високої густини (HDPE)

Густину ізоляції з поліетилену високої густини (HOPE) визначають відповідно до 10.11 і вона має відповідати вимогам, установленим у цьому підрозділі.

  1. Визначення вмісту сажі в зовнішніх оболонках із чорного поліетилену (РЕ) (ST3та ST7)

    1. Випробування

Уміст сажі в зовнішніх оболонках типу ST3 та ST7 визначають, застосовуючи відбирання зразків і метод випробування, наведений у розділі 11 ІЕС 60811-4-1.

  1. Вимоги

Номінальне значення вмісту сажі має бути 2,5 % із допустимим відхилом ± 0,5 %.

  1. Випробування на зсідання ізоляції з поліетилену (РЕ), поліетилену високої густини (HDPE) та зшитого поліетилену (XLPE)

    1. Випробування

Випробування на зсідання ізоляції з поліетилену (РЕ), поліетилену високої густини (HDPE) та зшитого поліетилену (XLPE) виконують, застосовуючи відбирання зразків і метод випробування, наведений у розділі 10 ІЕС 60811-1-3 та за умов, зазначених у таблиці 8.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у таблиці 8.

  1. Випробування на зсідання зовнішньої оболонки з поліетилену (ST3та ST7)

    1. Випробування

Випробування на зсідання зовнішньої оболонки з поліетилену (РЕ) виконують, застосовуючи відбирання зразків і метод випробування, зазначений у розділі 11 ІЕС 60811-1-3 за наведених нижче умов:

  • температура — (80 ± 2) °С;

  • тривалість нагрівання — 5 год;

  • кількість циклів нагрівання — 5.

  1. Вимоги

Зсідання не повинно перевищувати 3 %.

  1. Визначення твердості ізоляції з високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR)

    1. Випробування

Відбирання зразків і метод випробування мають відповідати зазначеним у додатку Е.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам, наведеним у таблиці 8.

  1. Визначення модуля пружності ізоляції з високомодульної етиленпропіленової гуми (HEPR)

    1. Випробування

Відбирання, готування зразків та випробування мають відповідати вимогам розділу 9 ІЕС 60811-1-1.

Вимірюють навантаги, необхідні для 150 % відносного видовження. Відповідні напруження ви­значають діленням на значення навантаги, виміряне на поперечному перерізі невитягнутого зразка. Для одержання модуля пружності для 150 % відносного видовження визначають відношення на­пруження до величини деформації.

За модуль пружності беруть медіанне значення.

  1. Вимоги

Результати випробування мають відповідати вимогам таблиці 8.

  1. Випробування кабелів на непоширення горіння

Випробування кабелів на непоширення горіння має відповідати ІЕС 60332-1. Його виконують на зразку готового кабелю, якщо зовнішня оболонка типу STt або ST2 і виробник бажає підтвердити, що цей тип кабелю спеціальної конструкції відповідає вимогам.

Результати мають відповідати вимогам, наведеним в ІЕС 60332-1.

  1. Випробування на водонепроникність

Випробування на водонепроникність треба застосовувати до кабелів, у конструкції яких є бар'єри, що перешкоджають поздовжньому проникненню вологи, як зазначено в 6 с) та f). Випро­бування поширюється на кабелі, прокладені в землі, і не поширюється на кабелі, сконструйовані для підводного прокладання.

Устатковання, спосіб відбирання зразків, метод випробування та вимоги мають відповідати додатку F.

Для кабелів із поздовжньо накладеною металевою фольгою від довжини кабелю відбирають один зразок завдовжки 1 м і випробовують його відповідно до 12.4.19.

  1. Випробування на елементах конструкції кабелю з поздовжньо накладеною металевою фольгою

Від готового кабелю відбирають зразок завдовжки 1 м і виконують на ньому наведені нижче випробування:

  1. зовнішній огляд (див. розділ G.1);

  2. міцність адгезії металевої фольги (див. розділ G.2);

  3. стійкість до відшарування металевої фольги, накладеної з перекриттям (див. розділ G.3).

Апаратура, метод випробування та вимоги мають відповідати додатку G.

  1. ВИПРОБУВАННЯ ТИПУ КАБЕЛІВ

Випробування, установлені в цьому розділі, призначено для підтвердження задовільних експлуатаційних характеристик самих кабелів.

Перелік випробувань типу кабелів наведено в додатку С.

  1. Діапазон застосування випробування типу для затвердження типу зразка

Якщо випробування типу пройшли успішно на одному чи більше кабелях установленого по­перечного перерізу, однакової номінальної напруги й конструкції, то процедуру затвердження типу зразка треба розглядати як застосовну і для кабелів, наведених у цьому стандарті, з іншим перерізом, номінальною напругою та конструкціями, якщо виконано всі наведені нижче умови:

  1. група напруги не вище, ніж для випробного кабелю(-ів).

Примітка. У цьому контексті кабелями однієї групи номінальної напруги є кабелі, які мають номінальну напругу загаль­ного значення Um, найвищу напругу для устатковання і ті самі значення випробної напруги (див. таблицю 4, колонки 1 та 2). Наприклад, випробування кабелів на номінальну напругу U = 66 кВ також будуть поширюватися на кабелі на номінальну напругу U = 60 кВ та U = 69 кВ);

  1. поперечний переріз жили не більше, ніж поперечний переріз випробного кабелю;

  2. кабель має таку саму чи подібну конструкцію до конструкції випробного кабелю(-ів).

Примітка. Кабелі розглядають як такі, що мають подібну конструкцію, якщо тип і процес накладання ізоляції та напівпро­відник екранів такі самі. Немає потреби повторювати електричні випробування типу через відмінності в типі або матеріалі жили, або захисних покривів, накладених на екрановані жили, якщо ці відмінності не можуть спричинити значних впливів на результати випробування. У деяких випадках, наприклад для прокладання трижильних кабелів, може бути необхідно повторити одне чи кілька випробувань типу (наприклад, випробування на вигин, випробування циклічним нагріванням та/або випробування на сумісність);

  1. розрахункове значення номінальної електричної напруженості екрана по жилі кабелю не перевищує значення електричної напруженості екрана по жилі випробного кабелю(-ів) більше ніж на 10 %;

  2. розрахункове значення номінальної електричної напруженості екрана по ізоляції кабелю не перевищує значення електричної напруженості екрана по ізоляції випробного кабелю(-ів).

Випробування типу елементів конструкції кабелю (див. 12.4) необхідно виконувати тільки на зразках кабелю з різною номінальною напругою та/або площею поперечного перерізу жили, якщо для їхнього виготовлення використано різні матеріали та/або різні способи виготовлення. Однак може бути потреба повторити випробування на старіння зразків готового кабелю для визначення сумісності матеріалів (див. 12.4.4), якщо поєднання матеріалів, накладених на екранованій жилі, відрізняється від поєднання матеріалів кабелю, на якому випробування типу виконано раніше.

Прийнятними доказами випробування типу є свідоцтво про випробування типу, підписане представником компетентного контролівного органу, або протокол, складений виробником, у якому надано результати випробування, та підписаний відповідною особою, або свідоцтво про випробу­вання типу, видане незалежною випробувальною лабораторією.

  1. Огляд випробування типу

У випробування типу вміщено електричні випробування, які виконують на готовому кабелі, наведені у 12.3.1 та 13.3, і відповідні неелектричні випробування на елементах конструкції кабелю та готовому кабелі, наведені у 12.4.

Неелектричні випробування на елементах конструкції кабелю та готовому кабелі, наведено в таблиці 5, де зазначено випробування, застосовні до кожного типу матеріалу ізоляції та зовнішньої оболонки. Випробування кабелів в умовах загоряння потрібно тільки в тому разі, якщо виробник бажає підтвердити відповідність цьому випробуванню як особливу характеристику типу кабелю.

  1. Електричні випробування типу готових кабелів

Випробування а)—f) виконують послідовно на одному зразку готового кабелю завдовжки 10 м без урахування арматури.

  1. випробування на вигин (див. 12.3.3) із подальшим монтуванням з'єднувачів для випробу­вання та випробування на часткові розряди (див. 12.3.4);

  2. вимірювання тангенса кута діелектричних втрат (tg 5) (див. 12.3.5).

Примітка. Це випробування можна виконати на іншому зразку кабелю, а не на тому, який використано для решти випро­бувань;

  1. випробування циклічним нагріванням під напругою (див. 12.3.6) із подальшим випробуван­ням на часткові розряди за температури навколишнього середовища (див. 12.3.4), яке виконують після останнього циклу нагрівання, або, як варіант, після випробування імпульсною напругою гро­зового розряду (див. перелік d), наведений нижче);

  2. випробування імпульсною напругою грозового розряду з подальшим випробуванням на­пругою промислової частоти (див. 12.3.7);

  3. випробування на часткові розряди, якщо його не виконали відповідно до с), наведеного вище; f) зовнішній огляд кабелю виконують після випробувань, наведених вище (див. 12.3.8).

Питомий опір напівпровідних екранів (див. 12.3.9) вимірюють на окремому зразку.

Випробні напруги мають відповідати значенням, наведеним у відповідній колонці таблиці 4.

  1. ВИПРОБУВАННЯ ТИПУ АРМАТУРИ

Випробування, установлені в цьому розділі, призначено для підтвердження задовільних екс­плуатаційних характеристик самої арматури.

Перелік випробування типу арматури наведено в додатку С.

Примітка. Випробування з'єднувачів на кінцях кабелю щодо зовнішніх умов у цьому стандарті не розглядають.

  1. Діапазон застосування випробування типу для затвердження типу

Якщо випробування типу пройшли успішно на одній чи більше арматур з одним чи більше ка­белями встановленого поперечного перерізу(-ів), однакової номінальної напруги й конструкції, то процедуру затвердження типу треба розглядати як застосовну і для арматури, наведеної в цьому стандарті, з іншими номінальними напругами й конструкціями та іншими кабелями, якщо виконано всі наведені нижче умови:

  1. група напруги не вище ніж для випробної арматури.