У кожному випадку вимірювання виконують за сталого значення вхідного струму. Якщо струм змінюється протягом нормального робочого циклу, то за стале значення беруть середнє значення струму, яке виміряне самописним амперметром чинних знгнень за відповідний відрізок часу.

  1. Максимальна напруга для ручної апаратури

НОМІНАЛЬНА НАПРУГА для РУЧНОЇ АПАРАТУРИ не повинна перевищувати 250 В.

Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Нейтральний провід

Нейтральний провід, якщо він е. мас бути за ізольований від уземлення та КОРПУСУ апаратури так само, як і фазовий провід. Компоненти, які під'єднують між нейтральним проводом і «землею», повинні бути розраховані на напругу між фазою та нейтраллю.

Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Маркування та інструкції

Примітка. Додаткові вимоги до маркування та інструкцій зазначені у нижче наведених підпунктах, стосовно:

2.1.1.2 Доступу КОРИСТУВАЧА до батарейних відсіків;

2.3.2 Відокремлення від інших кіл та під доступних части;

  1. Неуземлених частин у ЗОНІ, ДОСТУПНІЙ ДЛЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ;

  2. Функціонального уземлення;

2.7.1 Захисту, забезпеченого устаткуванням приміщення;

2.7.6 Плавкого запобіжника у нейтраллі;

  1. .2 Приєднання ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ ПОСТІЙНОГО СТРУМУ;

  1. Групування клем проводки;

  1. Забезпечення двополюсними пристроями роз'єднання

  2. Забезпечення чотириполюсними пристроями роз'єднання;

  1. Рознімів, як пристроїв роз'єднання;

  2. Взаємоз’єднаної апаратури;

  3. Джерел живлення на ряд напруг;

4.1 Стійкості апаратури;

4.3.3 Встановлення органів керування;

4.3.5 З’єднання штепселів іа розеток

4.3.13.4 Опромінення людини ультрафіолетовим випроміненням;

4.3.13.5 Класифікації апаратури, що містить лазер;

4.4.2 Небезпеки від рухомих частин;

4 5.1 Таблиця 4В Маркування гарячих частин;

4.6.2 Встановлення стаціонарної апаратури на незаймистій підлозі;

4.6.3 Знімних дверцят та покривів;

5.1.7 СТРУМУ ДОТИКУ що перевищує 3.5 мА;

5.1.8.2 Підсумовування СТРУМІВ ДОТИКУ;

6.1.1 Захисту від небезпечних напруг у апаратурі, приєднаній до ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ;

6.1.2.2 Уземлення апаратури, яку під’єднують до ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОЇ МЕРЕЖІ;

7.1 Захисту від небезпечних напруг у апаратурі, приєднаної до СИСТЕМИ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ;

7.3.1 Забезпеченні уземлення СИСТЕМИ КАБЕЛЬНОГО РОЗПОДІЛУ;

G.2.1 Додаткового захисту для апаратури III та IV КАТЕГОРІЇ НАДНАПРУГ.

Відповідність до кожного підпункту 1.7 перевіряють оглядом, якщо на встановлено інше (див. 1.7.13)

  1. Характеристики споживання

На апаратурі має бути виконане маркування номінальних електричних характеристик споживання, потрібне для правильного вибору джерела живлення за напругою, частотою та струмом споживання.

Якщо апаратура не мас засобів для безпосереднього під’єднання до ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ, маркування номінальних електричних характеристик, таких як НОМІНАЛЬНА НАПРУГА, НОМІНАЛЬНИЙ СТРУМ або НОМІНАЛЬНА ЧАСТОТА, може не бути.

Для апаратури, призначеної для під’єднання ОПЕРАТОРОМ, маркування повинно бути чітко видиме та розташоване у ЗОНІ, ДОСТУПНІЙ ДЛЯ ОПЕРАТОРА, зокрема будь-якій зоні, яка стає чітко видимою тільки після того, як ОПЕРАТОР відчинить дверцята або зніме накривку. Якщо ручний перемикач вибору напруги недоступний ОПЕРАТОРУ, то у цьому випадку допустиме тимчасове маркування. Маркування допустимо виконувати на будь-якій поверхні апаратури, окрім днища апаратури, маса якої перевищує 18 кг. Додатково, для СТАЦІОНАРНОЇ АПАРАТУРИ, маркування повинно бути видиме і після того, як апаратуру встановлено для нормальної експлуатації.

Для апаратури, призначеної для встановлення ОБСЛУГОЮ, або, якщо маркування виконано у ЗОНІ, ДОСТУПНІЙ ДЛЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ, розташування маркування повинно бути наведене в інструкціях зі встановлення або бути чітко видиме на апаратурі. Для цього допустимо застосовувати тимчасове маркування. Маркування повинно містити:

  • НОМІНАЛЬНУ НАПРУГУ(-ГИ) або ДІАПАЗОН(-НИ) НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ, у вольтах:

  • діапазон напруги має бути зазначений через тире (-) між мінімальним та максимальним значеннями НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ. Якщо наводять декілька НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ або ДІАПАЗОНІВ НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ, вони повинні бути зазначені через скошену вправо риску (/).

Примітка 1. Приклади маркування:

  • ДІАПАЗОН НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ: 220 240 В. Це означає, що апаратура призначена для під’єднання до ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ з будь-якою напругою від 220 В до 240 В.

  • джерела НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ: 120/230/240 В. Це означає, що апаратура призначена для під’єднання до ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ з напругою або 120 В або 230 В, або 240 В. зазвичай після внутрішнього перемикання

  • якщо апаратуру під’єднують до обох фазових та до нейтрального проводів двофазної трипроводної системи живлення, у маркуванні повинна бути зазначена як напруга між фазою та нейтраллю, так і напруга між фазами, які відокремлені скошеною вправо рискою (/), із додатковою вказівкою «Три проводи плюс захисне уземлення», «3W + РЕ» або еквівалентною.

Примітка 2. Приклади маркування:

120/240 В: 3 проводи + РЕ

120/240 В: 3W + -6 (60417-2-ІЕС-5019)

100/200 В: 2W + N + PE

  • символ виду живлення (тільки для постійного струму);

  • НОМІНАЛЬНУ ЧАСТОТУ або ДІАПАЗОН НОМІНІЛЬНОЇ ЧАСТОТИ, у герцах, якщо апаратура не призначена для живлення тільки від джерела постійного струму;

  • НОМІНАЛЬНИЙ СТРУМ, у міліамперах або амперах;

  • для апаратури, розрахованої на декілька НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ, відповідні їм НОМІНАЛЬНІ СТРУМИ мають бути також відокремлені скошеною вправо рискою (/) та розташовані таким чином, щоб був зрозумілий зв’язок між напругою та відповідним струмом;

  • для апаратури, розрахованої на ДІАПАЗОН НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ, у маркуванні слід наводити або максимальне значення, або діапазон значень НОМІНАЛЬНОГО СТРУМУ;

  • для групи пристроїв апаратури, які мають загальну систему живлення, маркування НОМІНАЛЬНОГО СТРУМУ повинно бути виконане на пристрої, безпосередньо під’єднаному до ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ. НОМІНАЛЬНИЙ СТРУМ, зазначений на цьому пристрої, повинен відповідати максимальному значенню загального струму для усієї групи, коли вони усі під’єднані та працюють одночасно;

Примітка 3. Приклади маркування:

  • для апаратури на декілька НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ:

120/240 В; 2.4/1,2 А

  • для апаратури з ДІАПАЗОНОМ НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ:

100-240 В 2,8 А

100-240 В; 2,8-1,1 А

100-120 В; 2,8 А

200-240 В ;1,4 А

Треба мати на увазі, що у деяких регіонах для відокремлення десятих часток від одиниць застосовують крапку (.) замість коми.

  • ім’я виробника або торговий (ідентифікаційний) знак;

  • назва або тип моделі;

  • символ — 60417-1-IEC-5172, тільки для апаратури класу II.

Додаткове маркування допустиме, якщо воно не ускладнює загальне розуміння.

Застосовані символи мають відповідати ISO 7000 або ІЕС 60417-1.

  1. Інструкції щодо безпеки

КОРИСТУВАЧУ повинна бути надана повна інформація, яка гарантує, що в разі використання апаратури відповідно приписів виробника, у неї не зможуть виникнути небезпечні ситуації, обумовлені цим стандартом.

Якщо під час експлуатації, встановлення, обслуговування, транспортування або зберігання потрібні спеціальні застороги, вони повинні бути обумовлені в інструкціях.

Примітку 1. Спеціальні застороги можуть бути необхідні, наприклад, у випадку під'єднання апаратури до джерела живлення або до іншої апаратури.

Примітка 2. За необхідності, інструкції зі встановлення мають враховувати національні особливості виконання проводки.

Примітка 3. Інструкції з обслуговування призначені, як правило, для обслуги.Примітка 4. У Норвегії та Швеції для АПАРАТУРИ КЛАСУ І з під’єднанням з’єднувачем ТИПУ А, призначеної для під 1 єднання до іншої апаратури або мережі, якщо убезпечення залежить від приєднання до «землі» захисту або якщо притлумлювачі збурень встановлені між клемами мережі та доступними частинами, потрібно мати маркування про необхідність під'єднання до уземлення за допомогою розніму мережі.

Національний відхил. В Україні для АПАРАТУРИ КЛАСУ І з ПІД’ЄДНАННЯМ З’ЄДНУВАЧЕМ ТИПУ А в інструкціях повинна бути зазначена необхідність її обов’язкового уземлення.

КОРИСТУВАЧУ мають бути надані інструкції з експлуатації, а для АПАРАТУРИ З ПІД’ЄДНАННЯМ З’ЄДНУВАЧЕМ та призначеної для встановлення КОРИСТУВАЧЕМ і інструкції зі встановлення.

У випадку, коли пристрій, який від'єднує, не вмонтовано в апаратуру (див. 3 4 3), або цю функцію виконує вилка шнура мережі, в інструкції зі встановлення повинно бути зазначено, що:

  • для АПАРАТУРИ ПОСТІЙНОГО ПІД’ЄДНАННЯ у проводці приміщення, де вона встановлена, повинно бути встановлено легкодоступний пристрій від’єднання:

  • для АПАРАТУРИ З ПІД’ЄДНАННЯМ З’ЄДНУВАЧЕМ розетка мережі повинна бути розташована біля апаратури та бути легкодоступна.

Для апаратури, у процесі роботи якої може вироблятися озон, у інструкціях зі встановлення та експлуатації повинні бути наведені вимоги про необхідні застороги для того, щоб концентрація озону не перевищувала безпечного рівня.

Примітка 5. На цем час, як рекомендовано, гранично допустимий рівень тривалої дії озону становить 0,1 ріллі (0,2 мг/м3), що розраховується як середне значення концентраціі озону протяіом 8 год. Треба враховувати. що озон важчий за повітря.

  1. Робота короткими циклами

Маркування на апаратурі, призначеній для КОРОТКОЧАСНОЇ або ЦИКЛІЧНОЇ РОБОТИ, повинно зазначати НОМІНАЛЬНУ ТРИВАЛІСТЬ РОБОТИ та, якщо тривалість роботи необмежена конструктивними рішеннями або не визначається НОРМАЛЬНИМ НАВАНТАЖЕННЯМ, номінальну тривалість паузи.

Маркування щодо КОРОТКОЧАСНОЇ або ЦИКЛІЧНОЇ РОБОТИ повинно відповідати нормальному застосуванню.

На маркуванні щодо ЦИКЛІЧНОЇ РОБОТИ значення НОМІНАЛЬНОЇ ТРИВАЛОСТІ РОБОТИ має передувати значенню номінальної тривалості паузи та бути відокремлене скошеною вправо рискою (/).

  1. Встановлення напруги живлення

Для апаратури, розрахованої на декілька НОМІНАЛЬНИХ НАПРУГ або НОМІНАЛЬНИХ ЧАСТОТ, порядок їх перемикання повинен бути докладно зазначений у інструкціях з обслуговування або встановлення.

Якщо засобом перемикання не є звичайний перемикач, розташований поруч з маркуванням номінальної потужності, або його встановлення не є очевидним, у маркуванні номінальних характеристик споживання або поруч із ним повинен бути такий або аналогічний напис:

ПЕРЕД ПІД’ЄДНАННЯМ ДО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ ВИВЧИ ІНСТРУКЦІЮ ЗІ ВСТАНОВЛЕННЯ

  1. Розетки мережі, розташовані на апаратурі

Біля кожної розетки мережі, яка встановлена на апаратурі та доступна для ОПЕРАТОРА, повинно бути маркування, яке зазначає максимальну потужність, на яку вона розрахована.

Прикладами таких розеток є розетки мережі, які відповідають ІЕС 60083.

  1. Маркування запобіжників

Маркування повинно бути виконане безпосередньо або біля кожного запобіжника, або біля тримача запобіжника, або на тримачі запобіжника, або в іншому місці, яке однозначно визначає, якого запобіжника воно стосується; містити відомості про номінальний струм запобіжника та, якщо апаратура розрахована на декілька напруг, відповідну номінальну напругу.

Якщо потрібні запобіжники зі спеціальними характеристиками як, наприклад, час затримки або розривна здатність, потрібно зазначати тип запобіжника.

Для запобіжників, які не розташовані у ЗОНІ, ДОСТУПНІЙ ДЛЯ ОПЕРАТОРА, або для впаяних запобіжників, розташованих у цій зоні, допустимо наводити лише конкретні познаки (наприклад, F1, F2 і так далі), для яких у інструкціях з обслуговування повинна бути наведена необхідна інформація.

  1. Примітка. Щодо інших засторог для ОБСЛУГИ див. 2.7.6.Клеми захисного уземлення та приєднання

Клема, призначена для приєднання ПРОВОДУ ЗАХИСНОГО УЗЕМЛЕННЯ, повинна бути позначена символом ( (60417-1-ІЕС-5019). Цей символ не можна використовувати для позначання інших клем уземлення.

Маркувати клеми ПРОВОДІВ ЗАХИСНОГО ПРИЄДНАННЯ не потрібно, але якщо це зроблено, треба застосовувати символ ■ (60417-1- ІЕС-5017).

Винятки з вищенаведених вимог:

s якщо клеми для під’єднання живлення розташовані на складовій (наприклад, термінальний блок) або відокремленій (наприклад, джерело

. . -L . &

живлення) частині апаратури, допустимо для клеми захисного уземлення застосовувати символ — замість

І Л>

s допустимо на складових або відокремлених частинах апаратури замість символа - ~ застосовувати символ “г'якщо це не створює можливості неправильного розуміння.

Наведені символи не можна позначати на ґвинтах або інших частинах апаратури, які можуть бути зняті під час приєднання проводів.

Ці символи стосуються клем для під’єднання проводу захисного уземлювання, якщо він входить до складу шнура живлення мережі або підведений разом із проводами мережі.

  1. Клеми для приєднання проводів основного джерела живлення змінного струму

Для АПАРАТУРИ ПОСТІЙНОГО ПІД’ЄДНАННЯ та апаратури зі звичайними НЕЗНІМНИМИ ШНУРАМИ ЖИВЛЕННЯ :

  • клеми, призначені для під’єднання тільки нейтрального проводу ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ, повинні бути позначені великою літерою N;

  • у випадку трифазного живлення, якщо неправильне під’єднання фаз може призвести до перегрівання апаратури або спричинити іншу небезпеку, маркування клем для під’єднання фазових проводів ОСНОВНОГО ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ повинно бути виконано так, щоб з урахуванням вказівок інструкцій зі встановлення неправильне під’єднання проводів було неможливе.