3.1.7 сумісність (compatibility)

Здатність компонента системи діяти разом з іншим компонентом системи в межах, установлених виробником і які відповідають стандарту на продукцію, якщо такий стандарт існує, з урахуванням установлених конфігурацій системи

3.1.8 система пожежної сигналізації (fire detection and fire alarm system) СПС (FDAS)

Група компонентів, зокрема ППКП, яка під час використовування у встановленій(-их) конфігурації(-ях) спроможна виявляти пожежу та сигналізувати про пожежу, а також видавати сигнали для певних дій (див. EN 54-13:2005, 3.1.7)

3.1.9 ідентифікаційний код (identification code)

Частина радіоповідомлення, яке використовують для розпізнавання РЧ передавального пристрою, що належить до системи

3.1.10 проміжний елемент (intermediate element)

Пристрій, який приєднано до каналу передавання системи пожежної сигналізації і який використовують для приймання і (або) передавання сигналів, необхідних для функціювання системи пожежної сигналізації.

Примітка. Проміжний елемент задовольняє вимоги до пристроїв введення—виведення згідно з EN 54-18, але не обмежується електричними сигналами

3.1.11 виробник (manufacturer)

Фізична чи юридична особа, яка розміщує виріб у вільному продажу під власним ім'ям.

Примітка. Виробник зазвичай розробляє та виробляє виріб самостійно. Виробник також може через підрядчика здійснювати розробляння, виробництво, складання, пакування, опрацьовування чи етикетування виробу або він може самостійно здійснювати складання, пакування, опрацьовування чи етикетування готових виробів

3.1.12  радіочастотна лінія (radio frequency link)

РЧ-лінія (RF Iink)

Сукупність засобів зв'язку та середовища поширення радіохвиль, щонайменше, між двома пунктами.

Примітка. Термін «РЧ-лінія» є еквівалентом терміна «канал передавання», який використовують в інших частинах стандартів серії EN 54

3.1.13 радіочастина (radio part)

Компонент або його частина, що містить приймач і (або) передавач.

Примітка. До радіочастини може входити джерело живлення, наприклад автономне

3.1.14 приймач (receiver)

Пристрій, який приймає РЧ-енергію відповідної РЧ-лінії зв'язку.

Примітка. Приймач може бути вбудований в компонент СПС

3.1.15 РЧ-завади (RF interference)

РЧ-передавання від будь-якого іншого джерела, яке не належить до компонентів СПС, що може спричинити порушення або знищення корисних сигналів і не підпадає під визначення «конфлікт» або «заміщення повідомлення»

3.1.16 тривалість експлуатування (service life)

Термін служби автономного джерела живлення за визначених умов

3.1.17 спеціальний інструмент (special tool)

Пристрій, який не має поширеного вжитку (як, наприклад, викрутка), який зазвичай надає виробник у комплекті з компонентом, і який використовують під час відкривання корпусу компонента для від'єднання антени.

Примітка. Це застосовують, щоб унеможливити несанкційований доступ до антени, коли вона знаходиться в доступному місці, або несанкційований доступ «обізнаною особою», якій відома структура системи

3.1.18 передавач (transmitter)

Пристрій, який генерує РЧ-хвилі для радіозв'язку.

Примітка. Передавач може бути вбудовано в компонент СПС.

3.2 Скорочення

У цьому стандарті використано такі скорочення: ППКП — пристрій пожежний приймально-контрольний; СПС — система пожежної сигналізації; УЕЖ — устаткування електроживлення; РЧ — радіочастота.


4 ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

4.1 Основні положення

Вимоги цього стандарту потрібно застосовувати разом із вимогами відповідної частини стандартів серії EN 54, якщо компонент системи, який використовує радіозв'язок, має ті самі функції, що і компонент, описаний у відповідній частині стандарту, і якщо інше не вказано в цьому стандарті.

Національна примітка.

В Україні, згідно зі статтею 14 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності», устаткування, яке використовує РЧ-зв'язок, повинне відповідати вимогам Національної комісії радіозв'язку (НКРЗ), наприклад:

1 «Плану використовування радіочастотного ресурсу України» у частині використовування робочих діапазонів радіочастот і окремих радіочастот;

2 «Технічному регламенту радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 р. № 679;

3 «Технічному регламенту з електромагнітної сумісності обладнання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 р. № 785, у частині відповідності ЕМС компонентів системи, тощо.


Наприклад, компонент системи, який використовує РЧ-лінії зв'язку і має функції теплового пожежного сповіщувача, повинен відповідати вимогам стандарту EN 54-5, а, відповідно, компонент системи, що має функції ручного пожежного сповіщувача, повинен відповідати вимогам стандарту EN 54-11.

Національна примітка

Виробник або імпортер систем пожежної сигналізації, про які йде мова у цьому стандарті, повинен мати на увазі, що продукція такого роду підпадає під дію цілої низки законів і технічних регламентів у сфері використовування радіочастотного ресурсу України, наприклад:

1. Закону України «Про радіочастотний ресурс України»;

2.«Технічному регламенту радіообладнання і телекомунікаційного кінцевого (термінального) обладнання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2009 р. № 679;

3.«Технічному регламенту з електромагнітної сумісності обладнання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009 р. № 785, у частині відповідності ЕМС компонентів системи, тощо;

В Україні здійснення регулятивних та наглядових функцій за додержанням суб'єктами ринку законодавства у сфері телекомунікації, радіочастотного ресурсу та поштового зв'язку покладено на Національну комісію радіозв'язку (НКРЗ). Нормативні документи щодо застосовування РЧ-зв'язку викладено на сайті НКРЗ — http://www.nkrz.gov.ua.


4.2 Радіочастотні лінії зв'язку

4.2.1 Захищеність від загасання сигналу, обумовленого місцем розташування

Виробник повинен передбачити засоби або в самому компоненті системи, або в конфігурації системи, які компенсуватимуть загасання сигналу, обумовленого впливом на сигнал місця розташування, і яке може виникати від різних причин. Ці засоби повинні унеможливити несприятливий вплив на РЧ-лінії зв'язку, тому що ці перешкоди роблять зв'язок між елементами неможливим. Резерв потужності, щоб компенсувати загасання сигналу, яке обумовлене місцем розташування, повинен бути таким:

a) щонайменше 10 дБ на частотах до 10 МГц;

b) на частотах вище 10 МГц — відповідно до додатка В.

Виробник повинен надати необхідну документацію і (або) засоби щодо оцінювання, що дозволить оцінити повну функційність компонента системи. Якщо ці засоби є частиною компонента системи, користувач не повинен мати можливості втручатися в роботу цих засобів.

Випробовування охоплює перевіряння оцінюванням і повинно проводитися відповідно до 8.2.2.

4.2.2 Збереження сигналу тривоги

Компоненти системи повинні використовувати такий протокол передавання в каналі передавання і (або) по РЧ-лінії зв'язку, щоб бути впевненим, що жодного тривожного повідомлення не втрачено. Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.3.

4.2.3 Ідентифікація компонента системи, який використовує радіозв'язок

4.2.3.1 Кожний компонент системи, який використовує радіозв'язок, повинен бути ідентифікований індивідуальним розпізнавальним кодом, що належить лише до однієї визначеної СПС.

4.2.3.2 Виробник повинен забезпечити засоби, що унеможливлюють приймання сигналів від компонента, який використовує радіозв'язок, іншою СПС.

Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.4.

4.2.3.3 Виробник повинен надати необхідну документацію і (або) засоби щодо оцінювання цієї вимоги.

4.2.4 Параметри приймача

Приймач повинен відповідати вимогам, наведеним у таблиці 1.

Таблиця 1 — Мінімальні вимоги щодо параметрів приймача

Параметри

Межі

Допустимі відхили від робочої частоти

Примітки

Вибірковість по суміжному каналу

≥35дБ

Для всіх діапазонів частот і схем модуляції

Блокування або зниження чутливості для захисту від перевантаження

≥40 дБ

±1 МГц

У системах із розширенням спектра методом прямої послідовності (DSSS) робоча частота є центральною частотою

≥45дБ

±2 МГц

≥60дБ

+ 5 МГц

≥65дБ

±10 МГц

Придушення хибних сигналів

≥40дБ

 

Національні примітки

1. Технологія DSSS —технологія передавання в бездротових локальних мережах (по широкосмуговому радіоканалу); кожен біт посилається на кількох (зазвичай 11) частотах одночасно, до того ж для кожного наступного біта використовують новий набір частот, що обирається згідно з деяким цифровим ключем, який необхідно знати для розшифрування повідомлення.

2. Допустимі відхилення від робочої частоти, наведені в таблиці 1, повинні відповідати вимогам Закону України «Про радіочастотний ресурс України».


Виробник приймача повинен надати протокол випробовувань, проведених випробовувальною лабораторією, для підтвердження того, що вимоги цього пункту виконуються. Якщо виробник не може надати таких доказів, то необхідно провести випробовування відповідно до 8.2.5. Виробник повинен надати засоби для проведення цього випробовування, наприклад, обмежувач стрибкоподібного перелаштування частоти.

4.2.5 Стійкість до завад

4.2.5.1 Загальні вимоги

Повинні бути охоплені такі види завад у РЧ-лінії зв'язку:

a) радіозавади від власної системи;

b) радіозавади від інших користувачів цього діапазону хвиль. Не розглядають наведені нижче завади:

c) випадкові завади як наслідок електромагнітних явищ, тому що вони охоплюються настановами ЕМС (див. EN 50130-4);

d) навмисне впливання на радіокеровані лінії зв'язку з використовуванням електромагнітних явищ (диверсії за допомогою радіосигналу), тому що спеціальні протидії диверсіям щодо систем пожежної сигналізації не вимагаються частинами стандартів серії EN 54.

4.2.5.2 Доступність РЧ-лінії зв'язку для двох і більше технічно подібних систем, виготовлених одним виробником

Якщо одним виробником виготовлено дві і більше технічно подібних системи, що працюють у межах певного радіодіапазону, повинно бути гарантовано, що передачі по РЧ-лінії зв'язку не перешкоджають одна одній.

Виробник повинен визначити засоби, які повинні гарантувати доступність усіх частин системи в усіх імовірних конфігураціях системи.

Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.6.

4.2.5.3 Доступність РЧ-лінії зв'язку за наявності інших користувачів цього самого діапазону частот

Виробник повинен передбачити заходи для гарантування передавання сигналу, навіть якщо інші користувачі працюють у цьому самому діапазоні хвиль.

Ці заходи повинні гарантувати, що зовнішній користувач, який використовує максимально дозволені межі в смузі або в під смузі частот, які виділені для радіостанцій, таких як, наприклад, ширина смуги пропускання і робочий цикл, не призведе до порушень працездатності РЧ-ліній зв'язку.

Примітка. Формулювання, надане в EN 300220-1 V 1.3.1:2000, використовують для визначення робочого циклу.

Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.7.

4.2.5.4 Цілісність РЧ-лінії зв'язку

Вплив однієї з РЧ-завад, вказаних у 8.2.7, на один із приймачів СПС не повинен призвести ні до режиму пожежної тривоги, ні до режиму попередження про несправність на ППКП.

4.2.6 Втрата зв'язку

Втрата можливості системи передавати повідомлення будь-якого елемента через РЧ-зв'язок до ППКП у межах, установлених у ДСТУ EN 54-2 періодів часу, повинна бути виявлена менше ніж за 300с і повинна бути відображена менше ніж за 100с.

Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.8.

4.2.7 Антена

Антена або її кабель повинні бути рознімними лише після відкривання корпусу компонента системи або з допомогою використовування спеціальних інструментів, наданих виробником. Випробовування необхідно проводити відповідно до 8.2.9.


5 ВИМОГИ ДО КОМПОНЕНТІВ СИСТЕМИ

5.1 Сумісність

Для відповідності цьому стандарту компоненти системи повинні задовольняти вимоги цього розділу, що забезпечується візуальним контролюванням або технічним оцінюванням, повинні бути випробувані відповідно до розділу 8 і повинні задовольнити вимоги випробовувань.

5.2 Загальні положення

5.2.1  Усі компоненти системи, зокрема канали передавання і (або) лінії радіозв'язку, повинні відповідати вимогам відповідних частин стандартів серії ДСТУ EN 54 і наступних додаткових особливих вимог.

5.2.2  Компонент системи повинен бути сконструйований так, щоб знімання його з бази і (або) з місця монтування було виявлено і відображено як несправність.