1. нижня частина, яка вставляється в колбу і служить для забезпечення максимального запобігання втрати тепла в навколишнє середовище, повинна бути циліндрової форми, з діаметром, що дорівнює внутрішньому діаметру колби і товщиною близько 50 мм. Вона повинна бути виготовлена з пінополістиролу (приблизно клас 20 кг/м3) або іншого матеріалу з аналогічними тепловими характеристиками, її основа може бути захищена шаром пластику (наприклад, поліметилметакрилату), товщиною близько 2 мм;

  2. центральна частина, яка служить для забезпечення герметичності калориметра, повинна складатися з поролонового диска діаметром 120 мм;

3) верхня частина, яка призначена для забезпечення правильного і рівномірного розташування пробки в посудині Дьюара, складається з жорсткого корпусу, що включає пристрій оснащений замком таким чином, щоб стиснути поролон у центральній частині для забезпечення обтиснення пробки.

г) Характеристики, що треба враховувати

Коефіцієнт загальної втрати тепла з калориметра не повинен перевищувати 100 Дж/год·К при підвищенні температури на 20 К. Ця величина поряд з теплоємністю визначається відповідно до процедури калібрування, що наведена в додатку (НА.3.1).

Міжповірочний контроль необхідно проводити:

  • принаймні один раз на чотири роки або після 200 вимірювань;

  • щоразу, коли відбуваються заміни частин калориметра або ізоляційних компонентів.

Для того щоб не порушити ізоляцію калориметра, температура розчину, що випробовується, не повинна перевищувати 75 ° С.

2.4.2 Другий калориметр має ту ж конструкцію і характеристики, як описаний калориметр (2.4.1).

У ньому міститься розчин, що тверднув протягом не менше 12 місяців (вважається інертним).

Примітка. Якщо інертний зразок не можна помістити в алюмінієвий циліндр тієї ж теплоємності, як і колба калориметра, то можна використовувати зразок з розчином.

2.4.3 Платиновий термометр опору для калориметра із зразком і калориметра порівняння повинен мати мінімальний діапазон від 19 ° С до 75 ° С.

Якщо провідники електричного опору (дроти термометра) виготовлені з міді, вони повинні мати площу перерізу не більше 0,25 мм2 у тій частині, яка проходить через пробку. Якщо вони виготовлені з іншого металу загальний тепловий опір на сантиметр провідника повинен бути більше 0,10 К·мВт-1 (тепловий еквівалент опору відповідний мідному дроту з перерізом 0,25 мм2 і довжиною 1 см).

Теплоємність термометра не повинна перевищувати 3 мВт. Не слід застосовувати постійний струм живлення, який є складовою потужності, якщо теплова потужність перевищує 0,2 мВт. Бажано забезпечити однакову точність загального вимірювання температури і записуючого обладнання.

Температура зразка вимірюється з точністю ± 0,3 °С.

Загальна площа перерізу провідників калориметра разом з калібрувальними повинна бути не більше 0,80 мм2 (чотири дроти діаметром 0,5 мм), але такою, щоб коефіцієнт тепловтрат калориметра становив менше 100 Дж/год·К при підвищенні температури на 20 К (А.3.1.1).

Захисна оболонка провідників повинна бути виготовлена з матеріалу з низькою теплопровідністю.

2.4.4 Контейнер для розчину являє собою циліндричний корпус, забезпечений кришкою, з об'ємом близько 800 см3 і призначений для розміщення в ньому зразка розчину в процесі вимірювання.

Контейнер для розчину повинен бути непроникний для парів води. Це перевіряється шляхом зважування контейнера з розчином до і після кожного випробування (2.5.2.3). Контейнер повинен бути виготовлений з жерсті з номінальною товщиною 0,3 мм діаметром близько 80 мм і висотою близько 165 мм. Його висота має забезпечувати наявність повітряного простору близько 10 мм між верхньою частиною контейнера з розчином і пробки.

У центрі кришки контейнера повинна бути обладнана кишеня для термометра у вигляді циліндричної труби, закритої знизу. Внутрішній діаметр кишені повинен бути трохи більше ніж термометр. Його довжина повинна бути від 100 мм до 120 мм і його кінець повинен знаходитися на рівні центра зразка.

  1. Апаратура для реєстрації сигналу термометра повинна забезпечувати можливість одночасного вимірювання температури від обох калориметрів.

  2. Обладнання для змішування розчину відповідає EN 196-1.

2.5 Визначення теплоти гідратації

2.5.1 Лабораторія

У лабораторії, де змішують розчин, повинна підтримуватися температура (20±2) °С.

У кімнаті, де проводяться випробування, повинна підтримуватися температура (20,0±1,0) °С. Температура проведення вимірювань повинна відповідати температурі навколишнього середовища і змінюватися в ході випробувань у межах ±0,5°С. Відстань між кожним з калориметрів повинна бути близько 120 мм. Швидкість вентиляції повітря навколо калориметрів повинна бути не менше 0,5 м/с.

Коли проводяться кілька вимірів одночасно, то може бути використаний один еталонний (з інертним зразком) калориметр на кожні шість калориметрів з досліджуваними розчинами; при гексагональному розміщенні калориметрів еталонний калориметр повинен бути розташований в центрі.

2.5.2 Процедура

2.5.2.1 Склад розчину

Склад розчину повинен бути підібраний відповідно до EN 196-1 та зразки повинні мати загальну масу (1575±1) г. Кожна партія розчину для змішування складається з (360,0±0,5) г цементу; (1080±1) г піску на основі вибірки за CEN стандартного піску відповідно до вимог EN 196-1; (180,0±0,5) г дистильованої або демінералізованої води.

Примітка. Оскільки в будь-якому випадку присутні втрати при перемішуванні, кількість розчину для змішування має бути трохи більше ніж 1 575 г, при дотриманні пропорції за масою різних компонентів.

2.5.2.2 Змішування

Цемент, вода, пісок, будівельний розчин, змішувач і інші матеріали та інструменти, що вступають у контакт з розчином, повинні зберігатися в приміщенні для вимірювань.

У працюючий змішувач насипати пісок, потім цемент; гомогенізувати суміш піску та цементу протягом 30 с при низькій швидкості; влити воду, записати час, і перемішувати при низькій швидкості 60 с; установити змішувач на високу швидкість і перемішувати ще протягом 60 с.

Примітка. Для того щоб уникнути теплових втрат, рекомендується проводити змішування у відносно короткий час. Саме з цієї причини час перемішування, запропонований в EN 196-1, було скорочено.

2.5.2.3 Розташування зразка

Відразу ж після змішування зважують (1575±1) г розчину і поміщають у контейнер (2.4.4), який раніше був зважений разом з кришкою з точністю ± 0,5 г. Установлюють кришку в положення найкращого ущільнення. Заповнюють кишеню термометра (2,5±0,5) см3 маслом (наприклад, тонкі мінеральні масла) з метою поліпшення теплового контакту між зразком, що випробовують, і термометром.

Зважують заповнений розчином контейнер з точністю ± 0,5 г, для того щоб мати можливість перевірити його в кінці вимірювань на витік пару води. Відразу ж після зважування контейнер з розчином установлюють у калориметр (див. 2.4.1) і закривають пробкою. Відразу ж установлюють термометр (2.4.3) у кишеню, так щоб він находився приблизно в центрі зразка. Запечатують отвір у пробці за допомогою запірного пристрою.

Примітка. Пробка може бути запечатана за допомогою герметика або мастики.

Для змішування розчину і позиціонування зразка має бути витрачено не більше 6 хв.

Наприкінці вимірювання контейнер з розчином зважують ще раз з точністю ± 0,5 г. Якщо спостерігається зниження маси більше ніж на 2 г, вимірювання не є дійсним і повинно бути повторено.

2.5.3 Вимірювання теплоти

Час додавання води в розчин повинен розглядатися як початок відліку часу. Вимірювання теплоти складається з зчитування у визначені моменти часу температури досліджуваного та інертного зразків, розташованих у відповідних калориметрах (2.4.2).

Щонайменше, один вимір має бути знятий протягом перших 30 хв, а потім проводять вимірювання з частотою: 1 год протягом перших 24 год, 4 год протягом другого дня і 6 год до закінчення терміну обраного періоду випробувань. Частота цих вимірювань може бути збільшена залежно від характеристик досліджуваного цементу. Час кожного свідчення температури повинен бути зареєстрований у годинах і хвилинах.

При кожному зчитуванні температури визначається підвищення температури зразка як різниця між температурою досліджуваного зразка Ts та інертного зразка Тr.

2.6 Розрахунок теплоти гідратації

Примітка. Приклад розрахунку наведено в додатку НБ.

2.6.1 Принцип розрахунку

Теплота гідратації Q, в джоулях на грам цементу, за відповідний час розраховується за формулою:

2.6.3 Розрахунок втрат тепла в навколишню атмосферу

Тепловтрати обчислюють за відомі періоди гідратації (час, що минув між двома послідовними вимірюваннями температури досліджуваного зразка) (2.5.3).

Коефіцієнт втрати тепла з калориметра а, в джоулях на годину на Кельвін, задається формулою

2.7 Представлення результатів

2.7.1 Звіт про результати

Результати вимірювань повинні бути викладені в протоколі випробувань, як правило, у вигляді таблиці із зазначенням: теплоти гідратації, в джоулях на грам цементу, в зазначеному віці гідратації, утому числі з поданням проміжних результатів (наприклад: 12 год, 1 доба, 2 доби, 3 діб, 5 діб та 7 діб), якщо це необхідно.

Результати теплоти гідратації повинні бути виражені в джоулях на грам цементу, округлені до найближчого цілого числа.

2.7.2 Точність

2.7.2.1 Повторюваність

Стандартний відхил повторюваності теплоти гідратації становить 5 Дж/г. Тому, два результати правильно проведених випробувань в одній і тій самій лабораторії на зразках одного і того ж цементу не повинні відрізнятися один від одного більше ніж на 14 Дж/г.

2.7.2.2 Відтворюваність

Стандартний відхил відтворюваності становить 15 Дж/г. Тому, два результати правильно проведених випробувань в одній і тій самій лабораторії на зразках одного і того ж цементу не повинні відрізнятися один від одного більше ніж на 42 Дж/г.

3 МЕТОД ІЗОТЕРМІЧНОЇ КАЛОРИМЕТРІЇ

3.1 Сфера застосування

  1. Визначення теплоти гідратації цементу у віці до 7 діб.

  2. Визначення швидкості і теплоти гідратації в процесі твердіння цементу у часі.

3.2. Термінологія

  1. Базова лінія - диференційна різниця між реакційною та еталонною коміркою при тепловій рівновазі, В.

  2. Вимірювальна комірка - комірка, в якій відбувається взаємодія цементу з водою або розчином добавок.

  3. Ізотермічний теплопровідний калориметр - калориметр з датчиками вимірювання теплового потоку від зразка до калориметричного блока.

  4. Калібрувальний коефіцієнт - показник, який перетворює електричну потужність у теплову, Дж/с·г.

  5. Теплова потужність - швидкість зміни теплоти гідратації, Дж/с·г.

  6. Теплота гідратації - інтеграл теплової потужності, Дж/г.

  7. Еталонний зразок - інертний зразок, який має однакову масу і близьку теплоємність з тверднучим зразком.

  8. Еталонна комірка - комірка з інертним зразком.

3.3 Суть методу

  1. Теплота гідратації цементу визначається за допомогою ізотермічного теплопровідного калориметра, який складається з термостата, датчиків теплового потоку, вимірювальної та еталонної комірок.

  2. У вимірювальній комірці здійснюється гідратація цементу, а в еталонній розміщується зразок, який не виділяє тепла. Тепловий потік, що виділяється при гідратації цементу, відводиться в масивний калориметричний корпус. Сигнал калориметра є різницею в тепловому потоці між вимірювальною та еталонною комірками. Датчик теплового потоку фіксує температурний градієнт. Тепло видаляється з вимірювальної комірки досить інтенсивно.

  3. Сигналом датчиків є електрична напруга, яка пропорційна тепловій потужності твердіючого зразка. Сигнал калібрується при подачі у вимірювальну комірку потужності відомої величини. Інтеграл теплової потужності за час випробування є величина теплоти гідратації.

  4. Можливо використовувати два методи змішування компонентів. Перший - коли проба цементу і вода витримуються при постійній температурі до досягнення теплової рівноваги і змішуються усередині калориметра. У другому - проба цементу і вода змішуються за межами калориметра.

3.4 Матеріали

3.4.1 Негідратований цемент

Негідратований цемент, з якого металеві включення були видалені за допомогою магніту, повинен зберігатися в щільно закритій тарі, щоб уникнути поглинання води або вуглець діоксиду. Зразки мають бути при кімнатній температурі і ретельно гомогенізовані перед використанням.

3.4.2 Еталонний зразок - інертний зразок з цементного тіста, що тверднуло не менше ніж 12 місяців.

3.5 Апаратура

3.5.1 Калориметр - ізотермічний теплопровідний (рисунок 3). Складається з однієї або декількох вимірювальних комірок і еталонної комірки. Внизу або навколо них розташовуються датчики теплового потоку, приєднані до калориметричного блока, який знаходиться в регульованому термостаті.

3.5.2 Стабільність приладу

Базова лінія повинна бути стабільною. Ця властивість визначається на нових приладах і в разі нестабільності його роботи. Величина зміни базової лінії за 3 доби повинна бути на 1 г зразка протягом 1 год, а випадкові шуми повинні бути на 1 г зразка.


3.5.3 Ізотермічні умови

Відхилення температури в термостаті від заданої не повинне перевищувати ± 1 °С. Різниця температури тверднучого зразка з термостатом повинна не перевищувати 1 °С.

3.5.4 Система автоматичної реєстрації даних

Вона може бути вбудована в калориметр або розташовуватися окремо. Повинна забезпечуватися безперервна фіксація даних з можливістю регулювання інтервалу запису, з мінімальною величиною - 10 с.