5.8.18 За підсумком зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва зазначаються:

5.8.18.1 Зворотні суми, що враховують реалізацію:

  • матеріалів і виробів, одержуваних від розбирання тимчасових будівель і споруд, у розмірі 15% кошторисної вартості тимчасових будівель і споруд незалежно від терміну здійснення будівництва;

  • матеріалів і виробів, одержуваних від знесення будинків, будівель і споруд, розбирання конструкцій, у розмірі, що визначається за розрахунком;

  • матеріалів, одержуваних у порядку попутного добування.

Зазначені зворотні суми складаються з підсумків зворотних сум, наведених довідково в об’єктних (локальних) кошторисах.

5.8.18.2 Дані про дольову участь підприємств і організацій у будівництві об’єктів загального користування або загальновузлових об’єктів, що проектуються у складі об’єкта будівництва, пропорційно потребі в послугах цих об’єктів кожного дольщика.

5.8.18.3 Дані про дольову участь замовника у будівництві об’єктів загального користування або загальновузлових об’єктів інших об’єктів будівництва пропорційно потребі в послугах цих об’єктів даного об’єкта будівництва.

5.8.19 Відомість ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва складається за формою, наведеною у додатку Л.

5.9 Складання зведення витрат

5.9.1 Зведення витрат складається за формою, наведеною у додатку М.

5.9.2 До зведення витрат включаються окремими рядками підсумки по зведених кошторисних розрахунках вартості всіх черг об’єкта будівництва, а також по зворотних сумах з підбиванням відповідних підсумків.

5.9.3 Зведення витрат затверджується в складі проектної документації на будівництво.


5.10 Складання відомості кошторисної вартості будівництва будинків, будівель, споруд, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, що входять до пускових комплексів

5.10.1 Відомість кошторисної вартості будівництва будинків, будівель, споруд, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, що входять до пускових комплексів, розробляється відповідно до вихідних даних на проектування на основі проектних рішень за формою, наведеною в додатку Н, і містить кошторисну вартість будівництва об’єктів, робіт і витрат, що входять до складу пускових комплексів.

До відомості включаються підсумкові дані відповідних локальних і об’єктних кошторисів (кошторисних розрахунків), якщо об’єкт у повному обсязі входить до пускового комплексу. Коли до пускового комплексу об’єкт входить неповністю, вартість обсягу робіт, що входить до пускового комплексу, визначається розрахунком, виконаним на основі проектних пророблень.

При виділенні на об’єкті будівництва трьох і більше пускових комплексів, експлуатація яких необхідна і можлива до повного закінчення будівництва, відомість доповнюється відповідними графами.

У рядку «Всього» зазначається повна кошторисна вартість об’єкта будівництва в цілому і кожного пускового комплексу.

5.11 Загальні положення з оформлення інвесторської кошторисної документації

5.11.1 При складанні інвесторської кошторисної документації здійснюється нумерація локальних кошторисів (локальних кошторисних розрахунків) та об’єктних кошторисів (об’єктних кошторисних розрахунків).

Нумерація локальних кошторисів (локальних кошторисних розрахунків) провадиться при формуванні об’єктного кошторису (об’єктного кошторисного розрахунку), виходячи з того, до якої глави зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва включається об’єктний кошторис.

Як правило, нумерація локальних кошторисів (локальних кошторисних розрахунків) провадиться таким чином, що перші дві цифри відповідають номеру глави зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва, другі дві цифри – номеру рядка в главі, треті дві цифри означають порядковий номер локального кошторису (локального кошторисного розрахунку) у даному об’єктному кошторисі (об’єктному кошторисному розрахунку). Локальний кошторис об’єкта глави 2, з номером рядка в главі – 4, порядковим номером – 12 нумерують: № 02-04-12. Нумерація об’єктних кошторисів (об’єктних кошторисних розрахунків) за такою системою провадиться без урахування останніх двох цифр, що відповідають номерам локальних кошторисів (локальних кошторисних розрахунків). Об’єктний кошторис об’єкта глави 2, з номером рядка в главі – 4 нумерують: № 02-04.

5.11.2 Підсумкові дані в кошторисній документації наводяться в такому порядку:

  • у літній період просто неба при температурі зовнішнього повітря більш ніж +270С.

  • у локальних кошторисах (локальних кошторисних розрахунках) підсумкові дані «Всього по кошторису» (у гривнях, людино-годинах) заокруглюються до цілих чисел;

  • в об’єктних кошторисах (об’єктних кошторисних розрахунках) підсумкові дані з локальних кошторисів (локальних кошторисних розрахунків) зазначаються в тисячах (гривень, людино-годин) із заокругленням до трьох знаків після коми;

  • у зведених кошторисних розрахунках вартості об’єкта будівництва (зведенні витрат) підсумкові дані з об’єктних кошторисів (об’єктних кошторисних розрахунків) зазначаються в тисячах гривень із заокругленням до трьох знаків після коми.

У такому ж порядку наводяться підсумкові дані в кошторисних розрахунках.

6 ВИЗНАЧЕННЯ вартості будівництва

6.1 Визначення розміру коштів окремих складових на стадії проектування в інвесторській кошторисній документації

6.1.1 У кошторисній вартості будівництва враховуються кошти на виконання будівельних робіт:

  • у зимовий період просто неба та в приміщеннях, що не обігріваються, при температурі зовнішнього повітря нижче 00С;

Розмір коштів визначається за ДСТУ-Н Б Д.1.1-5.

6.1.2 Частина витрат, які враховуються в главах 1, 9 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва, визначається або на підставі чинних нормативних документів, або на підставі даних проекту (робочого проекту) за локальними кошторисами (кошторисними розрахунками). Примірний перелік таких витрат наведено в додатку К (кошти на виконання робіт з осушення території, протипаводкові заходи тощо; кошти на виконання будівельних робіт, пов’язаних з випробуванням паль; кошти на проведення геологорозвідувальних робіт; кошти на проведення маркшейдерських робіт при будівництві шахт в частині, не врахованій у загальновиробничих витратах тощо).

6.1.3 Правила визначення розміру витрат, які враховуються в главі 12 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва (вартість проектно-вишукувальних робіт та експертизи проектної документації), встановлено ДСТУ Б Д.1.1-7.

6.1.4 У складі інвесторської кошторисної документації зазначається загальна кошторисна трудомісткість будівельних робіт, яка визначається як сума нормативної та розрахункової трудомісткості цих робіт, що передбачаються:

– у прямих витратах:

нормативна кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ресурсних елементних кошторисних норм, що враховує трудовитрати робітників-будівельників, монтажників і робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин та механізмів, пусконалагоджувального персоналу;

розрахункова кошторисна трудомісткість при перевезенні ґрунту і будівельного сміття, що враховує трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспорту, за ДСТУ-Н Б Д.1.1-2;

– у загальновиробничих витратах:

розрахункова кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ДСТУ-Н Б Д.1.1-3;

– у коштах на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд:

кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ДСТУ-Н Б Д.1.1-5;

– у коштах на виконання будівельних робіт у зимовий період:

розрахункова кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ДСТУ-Н Б Д.1.1-5;

– у коштах на виконання будівельних робіт у літній період:

розрахункова кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ДСТУ-Н Б Д.1.1-5.

6.1.5 До зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва після підсумку глав 1 – 12 включаються:

  • кошторисний прибуток;

  • кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій;

  • кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва;

  • кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами;

  • кошти на страхування ризиків замовника (за рішенням розпорядника коштів);

  • податки, збори, обов’язкові платежі, встановлені чинним законодавством і не враховані складовими вартості будівництва.

6.1.5.1 Розмір кошторисного прибутку залежить від категорії складності об’єкта будівництва, складності виконання будівельних робіт, тривалості будівництва, умов його фінансування тощо. Розмір кошторисного прибутку визначається за ДСТУ-Н Б Д.1.1-3.

6.1.5.2 Розмір коштів на покриття адміністративних витрат будівельних організацій обчислюється за ДСТУ-Н Б Д.1.1-3.

6.1.5.3 Кошти на покриття ризиків всіх учасників будівництва призначені на відшкодування:

– збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при проектуванні та уточнюються при визначенні виконавця робіт (проведенні процедури закупівлі) або в процесі будівництва;

– збільшення вартості будівництва, спричиненого зміною державних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо, в зв’язку з підвищенням протипожежних, санітарних та експлуатаційних вимог до будівель та споруд, з поліпшенням технічних та якісних характеристик матеріалів, виробів, конструкцій.

Розмір цих коштів залежить від стадії проектування, виду будівництва та складності об’єкта будівництва і визначається відсотком (додаток П) від підсумку глав 1 – 12 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва по графах 4, 5, 6, 7.

6.1.5.4 Кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, призначені на відшкодування збільшення вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, спричинене інфляцією, яка може відбутися з моменту складання інвесторської кошторисної документації.

Кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, розраховуються виходячи з термінів будівництва, виду будівництва, структури робіт, вартості трудових та матеріально-технічних ресурсів, врахованих у локальних кошторисах (кошторисних розрахунках), та прогнозного зростання їх вартості, яке визначається на підставі прогнозних рівнів інфляції на наступні періоди, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Розрахований розмір цих коштів за узгодженням із замовником включається до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва із зазначенням в графах 4, 5, 7.

6.1.5.5 Кошти на страхування ризиків замовника будівництва включаються до зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва в обґрунтованих випадках за відповідними розрахунками.

6.1.5.6 До зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва включаються встановлені чинним законодавством податки, збори, обов'язкові платежі, не враховані складовими вартості будівництва. Розмір цих витрат визначається виходячи з норм і бази для їх нарахування, встановлених законодавством. Зазначені витрати включаються окремими рядками до граф 6, 7 зведеного кошторисного розрахунку вартості об’єкта будівництва.

6.2 Визначення вартості будівництва при складанні ціни пропозиції учасника конкурсних торгів

6.2.1 Ціна пропозиції учасника конкурсних торгів (підрядника) розраховується на підставі нормативної потреби в трудових і матеріально-технічних ресурсах, необхідних для здійснення проектних рішень по об'єкту будівництва, та поточних цін на них.

6.2.2 Для розрахунку ціни пропозиції учасника конкурсних торгів замовник надає підряднику відомість обсягів робіт, що закуповуються замовником, відомість ресурсів до неї з відповідними кошторисними цінами або без цін або затверджену проектну документацію.

Для розрахунку ціни пропозиції учасника конкурсних торгів окремих видів капітальних ремонтів (див. 5.3.2) замовник надає підряднику дефектний акт, форму якого наведено у додатку Р.

6.2.3 Ціна пропозиції підрядника формується на підставі вартості підрядних робіт, до складу якої включаються прямі, загальновиробничі та інші витрати на будівництво об'єкту, прибуток, кошти на покриття адміністративних витрат будівельних організацій, кошти на покриття ризиків у випадках, передбачених у 6.2.10, кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами, кошти на сплату податків, зборів, обов'язкових платежів.

У ціні пропозиції окремим розділом враховуються також кошти на покриття витрат, пов’язаних з придбанням та доставкою на об’єкт будівництва устаткування, забезпечення яким покладається на підрядника.

6.2.4 Ціна пропозиції переможця конкурсних торгів є договірною ціною на об'єкт будівництва, яка формується генпідрядником із залученням субпідрядних організацій, погоджується із замовником.

6.2.5 Вартість експлуатації будівельних машин та механізмів у складі прямих витрат підрядник визначає за ДСТУ-Н Б Д.1.1-4.

6.2.6 Загальновиробничі та адміністративні витрати в складі ціни пропозиції підрядника обчислюються на підставі положень ДСТУ-Н Б Д.1.1-3, виходячи зі структури цих витрат, яка склалася в підрядній організації за попередній період з урахуванням потужності будівельної організації-підрядника (з урахуванням трудовитрат робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні власних машин та механізмів).