7.1 Кількість та розташування ділянок контролю на конструкції повинні відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.7-224, вказуватись у технологічних картах на контроль або в нормативно-технічній і проектній документації на конструкції чи встановлюватись програмою обстеження, погодженою з проектною організацією. На кожній ділянці контролю проводять одне вимірювання часу поширення ультразвуку при наскрізному і не менше двох при поверхневому прозвучуванні. В останньому випадку міцність бетону визначають за середнім значенням отриманих результатів вимірювань часу поширення ультразвуку.

Якість поверхні бетону ділянок контролю конструкції в зоні контакту з ультразвуковими перетворювачами повинна відповідати вимогам 6.10.

7.2 Збірні лінійні конструкції (балки, ригелі, колони тощо) випробовують, як правило, способом наскрізного прозвучування в поперечному напрямку.

Вироби, конструктивні особливості яких ускладнюють здійснення наскрізного прозвучування, а також плоскі конструкції (плоскі, ребристі і багатопустотні панелі перекриття, стінові панелі тощо) випробовують способом поверхневого прозвучування. При цьому база прозвучування при вимірюваннях на конструкціях повинна бути такою, як і на зразках при встановленні градуювальної залежності.

Вік бетону контрольованих конструкцій не повинний відрізнятися від віку бетону зразків, що випробувались для встановлення градуювальної залежності, більш ніж на 50 % - при контролі нормованої міцності бетону, і 25 % - при визначенні міцності бетону в процесі тверднення.

7.3 Вимірювання часу поширення ультразвуку в бетоні конструкцій слід проводити в перпендикулярному напрямку до ущільнення бетону. Відстань від краю конструкції до місця установлення ультразвукових перетворювачів повинна бути не меншою ніж 30 мм.

7.4 Вимірювання часу поширення ультразвуку в бетоні конструкцій слід проводити в перпендикулярному напрямку до робочої арматури. Концентрація арматури уздовж обраної лінії прозвучування не повинна перевищувати 5 %.

Допускається прозвучування уздовж лінії, розташованої паралельно до робочої арматури, якщо відстань від цієї лінії до арматури складає не менше ніж 0,6 від довжини бази.

7.5 При визначенні міцності бетону в процесі його тверднення місця установки і число зондів або перетворювачів установлюють у залежності від конструктивних і технологічних особливостей конструкцій, що контролюються.

При контролі прискореного тверднення бетону в декількох однотипних конструкціях перетворювачі встановлюють у конструкції, що знаходиться в найменш сприятливих умовах теплової обробки.

Схеми установлення перетворювачів приведені в додатку Ж.

Перетворювачі, що встановлюють на бортовому оснащенні форми, повинні бути електричне та акустичне ізольованими від неї термостійкими прокладками, наприклад, із пористої гуми товщиною не менше ніж 5 мм. Акустичний зонд у бетон конструкції встановлюють у процесі формування. При цьому не допускається нанесення мастил на робочі поверхні перетворювачів.

7.6 Міцність бетону ділянки конструкції, що контролюється, визначають за градуювальною залежністю, встановленою відповідно до розділу 6 за умови, що виміряне за 7.1 значення швидкості (часу) ультразвуку знаходиться в межах між найменшим і найбільшим значеннями швидкості (часу) ультразвуку в зразках, що випробовувались при побудові градуювальної залежності.

При контролі міцності бетону в конструкціях згідно з ДСТУ Б В.2.7-224 отримане значення міцності приймають за середню міцність контрольованої ділянки конструкції.

7.7 Експертний контроль міцності бетону в конструкціях, що будуються та експлуатуються, а також спорудах проводять відповідно до методики, рекомендованої додатком И, або з застосуванням уточненої за методикою додатку Е градуювальної залежності.

8 ОФОРМЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

8.1 Результати вимірювань за 6.5-6.14 заносять у журнал випробувань за формою, наведеною в додатку К.

8.2 Результати вимірювань за 7.6 заносять у журнал випробувань за формою, наведеною в додатку Л.

9 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

9.1 До випробувань допускаються особи, що пройшли інструктаж з техніки безпеки при неруйнівному контролі бетонних і залізобетонних конструкцій на підприємствах-виробниках продукції, будівельних майданчиках та при обстеженнях будівель та споруд.

9.2 Додаткові заходи з техніки безпеки, що пов'язані зі специфікою проведення випробувань, повинні передбачатися в технологічних картах або в програмах робіт.

ДОДАТОК А

(довідковий)

СПОСОБИ ПРОЗВУЧУВАННЯ БЕТОНУ

А.1 При вимірюванні часу поширення ультразвуку способом наскрізного прозвучування ультразвукові перетворювачі встановлюють з протилежних сторін зразка або конструкції відповідно до рисунку А.1 а.

Швидкість ультразвуку (ν) у м/с, обчислюють за формулою:

А.2 При вимірюванні часу поширення ультразвуку способом поверхневого прозвучування ультразвукові перетворювачі встановлюють на одній стороні зразка або, конструкції відповідно до рисунків А.1б та А.1в.

а - схема випробування бетону способом наскрізного прозвучування; б, в - схема випробування бетону способом поверхневого прозвучування; УП - ультразвукові перетворювачі; L - база прозвучування; УПП- пристрій для поверхневого прозвучування з механічно з'єднаних на постійній базі ультразвукових перетворювачів з насадками для точкового контакту з бетоном

Рисунок А.1

ДОДАТОК Б

(довідковий)

ТИПИ РЕКОМЕНДОВАНИХ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ПРИЛАДІВ


Таблиця Б.1 -Технічні характеристики ультразвукових приладів для визначення міцності бетону

Характеристика

Тип приладу

УК-14ПМ

УК-ЮПМС

УК-39

Діапазон вимірювань часу росзповсюдження ультразвукових коливань, мкс

20-9000

8-8500 у ручному режимі, до 9999 в автоматичному режимі

15-999

Режим вимірювань

Автоматичний

Автоматичний, ручний

Автоматичний

Число вимірювальних каналів

1

1

1

Електричне живлення

Автономне

Універсальне

Автономне

Конструктивне виконання

Портативний

Переносний

Портативний

Маса, кг

1,5

10,0

1,0

ДОДАТОК В

(довідковий)

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ВИЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТІВ ПЕРЕХОДУ ВІД ШВИДКОСТІ УЛЬТРАЗВУКУ ПРИ ПОВЕРХНЕВОМУ ПРОЗВУЧУВАННІ ДО ШВИДКОСТІ ПРИ НАСКРІЗНОМУ ПРОЗВУЧУВАННІ


В.1 Коефіцієнти переходу (К) від швидкості ультразвуку при поверхневому прозвучуванні до швидкості при наскрізному прозвучуванні встановлюють у період підготовки до проведення випробувань конструкцій і не рідше одного разу на рік.

В.2 Виготовляють не менше шести призм, розміром не менше ніж 100 мм х 100 мм x 200 мм, відповідно до ДСТУ Б В.2.7-214 із різних замісів бетону номінального складу, за тією ж технологією і при тому ж режимі тверднення, що і конструкції, які підлягають контролю способом поверхневого прозвучування.

В.3 Вимірюють час поширення ультразвуку в кожній призмі способом наскрізного і поверхневого прозвучування при постійній базі за схемою, наведеної на рисунку В.1. Ділянки вимірювань часу поширення ультразвуку при поверхневому прозвучуванні повинні відповідати вимогам 6.9 цього стандарту.

Способом поверхневого прозвучування проводять не менше трьох вимірювань часу поширення ультразвуку на кожній ділянці вимірювань.

В.4 Коефіцієнт переходу (К) обчислюють за формулою:

a - схема випробування призм способом наскрізного прозвучування; б, в- схема випробування призм способом поверхневого прозвучування; УП-ультразвукові перетворювачі; 1 -напрямокформування; L - база прозвучування; УПП - пристрій для поверхневого прозвучування з механічно з'єднаних на постійній базі ультразвукових перетворювачів з насадками для точкового контакту з бетоном

Рисунок В.1


В.5 Середній квадратичний відхил (Sk) коефіцієнта переходу обчислюють за формулою:


Таблиця В.1

п

6

7

8

9

10

k1

2,51

3,0

3,47

3,92

4,35


Середній квадратичний відхил (Sk) коефіцієнта переходу необхідно враховувати при розрахунку похибки градуювальної залежності відповідно до Г.3 додатка Г.

В.6 Ультразвукові вимірювання, що передбачені в В.3 цього додатка, можна проводити на ділянці контрольованих конструкцій, що допускають технічну можливість як наскрізного, так і поверхневого способів прозвучування.

Число ділянок вимірювань повинно бути не менше шести.

B.7 Міцність бетону в контрольованих ділянках конструкцій при поверхневому прозвучуванні з урахуванням коефіцієнта К визначають за градуювальною залежністю "швидкість - міцність" у відповідності зі швидкістю ультразвуку (ν), м/с, що обчислюється за формулою:

База прозвучування повинна бути однаковою при визначенні коефіцієнта переходу і проведенні контролю міцності бетону в конструкціях та не повинна перевищувати 400 мм.

ДОДАТОК Г

(обов'язковий)

МЕТОДИКА ВСТАНОВЛЕННЯ ГРАДУЮВАЛЬНИК ЗАЛЕЖНОСТЕЙ ТА ОЦІНКИ ПОХИБКИ ВИЗНАЧЕННЯ МІЦНОСТІ


Г.1 Градуювальні залежності встановлюють у вигляді графіка (або таблиці), побудованого за рівнянням, що приймають:

1) лінійного виду


2) експоненціального виду

де S -залишковий середній квадратичний відхил, що визначений за формулою:

Після відбракування градуювальну залежність встановлюють заново за результатами випробувань, що залишилися.

Коригування градуювальної залежності проводять доти, поки всі одиничні результати випробувань будуть відповідати умові (Г.10).

Г.3 Похибка визначення міцності бетону за встановленими градуювальними залежностями обчислюють за формулою:

Г.4 Допускається використовувати рівняння (Г.1) при відхилах, що перевищують зазначені в Г.1 у випадках, коли похибка, що визначається згідно з Г.3, знаходиться в допустимих межах.

Г.5 Перевірка градуювальної залежності

Перевірку градуювальної залежності проводять не рідше одного разу у два місяці.

Г.5.1 Виготовляють не менше шести серій зразків відповідно до 6.5. Визначають у кожній серії зразків у відповідності з розділом 6 одиничні значення швидкості ультразвуку νj і міцність fj. Відповідно до одиничного значення швидкості ультразвуку νj за градуювальною залежністю визначають міцність fj,v.

Обчислюють середнє значення швидкості ультразвуку νm(n) усіх зразків, що випробовуються для перевірки градуювальної залежності.

Розділяють серії зразків на дві групи. До першої групи відносять серії зразків, одиничні значення швидкості ультразвуку яких не перевищують νm(n). Усі інші серії відносять до другої групи.

Г.5.2 Градуювальна залежність допускається до подальшого застосування при одночасному виконанні таких умов:

3) різниця fj- fj,v не має однакового знака для серій зразків першої і другої груп.

Г.5.3 При невиконанні хоча б однієї з умов, передбачених у Г.5.2, градуювальну залежність установлюють заново.

Г.6 При зміні типу приладу і робочої частоти перетворювачів перевірку градуювальної залежності проводять за умов, наведених у Г.5.

ДОДАТОК Д

(довідковий)

ДАНІ, ЩО ПРИВОДЯТЬСЯ В ЖУРНАЛІ ОФОРМЛЕННЯ ГРАДУЮВАЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ


Д.1 Найменування підприємства, для якого встановлена градуювальна залежність.

Д.2 Найменування неруйнівного методу, тип приладу і його заводський номер.

Д.3 Склад бетону, вид цементу і заповнювача, максимальна крупність заповнювача, клас бетону, умови тверднення.

Д.4 Значення швидкості (часу) поширення ультразвуку та міцність за результатами випробувань на стиск у зразках.

Д.5 Формула, що описує градуювальну залежність та її умовне позначення (шифр).

Д.6 Значення ST і відношення ST / fm (N).

Д.7 Мінімальне і максимальне значення міцності бетону, що можна визначати за поданою залежністю.

Д.8 Підписи виконавця, керівника підрозділу, який встановлював градуювальну залежність, дата.

ДОДАТОК Е

(довідковий)

МЕТОДИКА УТОЧНЕННЯ ГРАДУЮВАЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ


Значення міцності бетону, визначене з використанням градуювальної залежності, яка встановлена для бетону, що відрізняється від випробовуваного, помножують на коефіцієнт Кс, який визначають за формулою:

Значення міцності бетону не повинно відрізнятися від середнього значення за градуювальною залежністю більш ніж на ± 30 %.

Визначене з використанням коефіцієнта Кс значення міцності бетону, може бути використано тільки в тому випадку, якщо одержуване з урахуванням цього коефіцієнта значення міцності бетону не виходить за межі значень, що можуть бути визначені за градуювальною залежністю.


ДОДАТОК Ж

(довідковий)

СХЕМИ УСТАНОВКИ УЛЬТРАЗВУКОВИХ ПЕРЕТВОРЮВАЧІВ ПРИ КОНТРОЛІ ТВЕРДНЕННЯ БЕТОНУ


Способи кріплення ультразвукових перетворювачів на бортовому оснащенні форми зображені на рисунках Ж.1 і Ж.2.