15.2.2 Акт підписують виконавці випробування ОК.

15.3 Протокол за результатами випробувань ОК будівлі, споруди складають з наведенням:

  • інформації про замовника, виконавця, найменування та характеристики об'єкта, що випробовується;

  • типу випробувань (оцінювання відповідності шляхом сертифікації, кваліфікаційні, періодичні тощо);

  • дати та тривалості проведення вимірювань;

  • показників погодних умов;

  • переліку застосованої апаратури з наданням інформації про повірки;

  • основних даних вимірювань тепловізійним та теплометричним методами;

  • результатів визначення теплотехнічних показників;

  • результатів оцінювання відповідності проектних значень теплотехнічних параметрів ОК нормативним вимогам згідно з ДБН В.2.6-31;

  • результатів оцінювання відповідності фактичних значень теплотехнічних параметрів ОК, визначених в результаті даного теплового випробування, чинним нормам.

15.4 Протокол має бути складено у формі, що встановлена у "Настанові з якості випробувальної лабораторії (організації)" виконавця робіт.

15.5 Після закінчення всіх робіт із теплових випробувань у натурних умовах, включаючи розрахункові, оформляють, за потреби, вкладиш до енергетичного паспорта будівлі, споруди, що є офіційним документом.

  1. Вкладиш повинен містити загальну інформацію про об'єкт обстеження, результат визначення приведеного опору теплопередачі різних будівельних елементів та висновки про їх відповідність (невідповідність) чинним нормам згідно з ДБН В.2.6-31.

  2. Вкладиш оформляють за формою, наведеною в додатку М.

ДОДАТОК А

(довідковий)

ПЕРЕЛІК СТАНДАРТНОГО УСТАТКУВАННЯ ТА ЗАСОБІВ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ, ЯКІ РЕКОМЕНДОВАНО ДЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ПРИ ТЕПЛОВИХ ВИПРОБУВАННЯХ


Термопари хромель-алюмель або хромель-копель із діаметром електродів 0,3 мм, завдовжки до 25000 мм і ПХВ ізоляцією згідно з ДСТУ 2857 (ГОСТ 6616) та ДСТУ 2837 (ГОСТ 3044).

Термоперетворювачі опору згідно з ДСТУ 2858 (ГОСТ 6651).

Перетворювачі теплового потоку згідно з ДСТУ 3756 (ГОСТ 30619).

Цифрові прилади для вимірювання густини теплового потоку та (або) температури типу ИТП згідно з ДСТУ 4035 (ГОСТ 25380).

Вольтметр цифровий постійного струму згідно з ДСТУ ГОСТ 9736, ГОСТ 8711 (МЭК 51-2).

Потенціометри постійного струму згідно з ГОСТ 9245.

Потенціометр згідно з ГОСТ 7164.

Вимірювальні мости постійного струму згідно з ГОСТ 7165 (МЭК 564).

Кліматична камера з приставним теплим відсіком згідно з ГОСТ 25051.2.

Вентилятори згідно з ГОСТ 11442.

Електронагрівачі згідно з ГОСТ 16617.

Електротепловентилятори згідно з ГОСТ 17083.

Термоанемометр згідно з чинною НТД.

Пірометр згідно з ДСТУ 3170 (ГОСТ 28243).

Психрометр аспіраційний типу МВ-4М згідно з ГОСТ 112.

Метеорологічний термограф М-16И згідно з ГОСТ 6416.

Метеорологічний гігрограф М21Н або М32Н.

Психрометр Асмана згідно з чинною НТД.

Лабораторний термометр типу 4-1 (від мінус 30 °С до 20 °С) згідно з ГОСТ 28498.

Метеорологічний скляний термометр згідно з ГОСТ 13646.

Метеорологічний термометр ТМ-9 згідно з ГОСТ 112.

Метеорологічний термометр ТМ-8 згідно з ГОСТ 112.

Метеорологічний тижневий термограф згідно з ГОСТ 6416.

Метеорологічний тижневий барограф згідно з ГОСТ 6359.

Анемометри згідно з ГОСТ 6376 і ГОСТ 7193.

Посудина Дьюара згідно з чинною НТД.

Комп'ютерно-вимірювальна система контролю температури згідно з ГОСТ 8711 (МЭК 561-2), ДСТУ ГОСТ 9736.

Барометр-анероїд згідно з чинною НТД.

Вологоміри згідно з ГОСТ 21718 та ГОСТ 24816.

Ваги лабораторні згідно з ГОСТ 24104.

Стаканчики для зважування (бюкси) типу СВ або СН згідно з ГОСТ 25336.

Металева рулетка згідно з ДСТУ 4179.

Металева лінійка згідно з ДСТУ ГОСТ 427.

Ексикатор згідно з ГОСТ 25336.

Сушильна шафа згідно з чинною НТД.

Штатив для закріплення тепловізора.

Шлямбур діаметром 15 мм.

Кувалда масою до 4 кг.

Компас.

ДОДАТОК Б

(довідковий)

СХЕМА КЛІМАТИЧНОЇ КАМЕРИ ДЛЯ ВИПРОБУВАНЬ ОГОРОДЖУВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

1 - досліджувана ОК; 2 - нагрівачі; 3 - парозволожувач; 4 - кондиціонер; 5 - охолоджувальні батареї; 6 - холодильне обладнання; 7 - трубопроводи холодоагента; 8 - вентилятори; 9 - система автоматичного збору даних; 10 - датчик регулювання вологості повітря теплого відсіку; 11 - датчик регулювання температури повітря теплого відсіку; 12 - датчик регулювання температури повітря холодного відсіку; 13 - датчики контролю температури; 14 - датчики контролю вологості; 15 - паропровід; 16 - регулююча заслінка; 17 - запірний кран


Рисунок Б.1 - Схема кліматичної камери для випробувань огороджувальних конструкцій

ДОДАТОК В

(довідковий)

СХЕМА КЛІМАТИЧНОЇ КАМЕРИ З ПРИСТАВНИМ ТЕПЛИМ ВІДСІКОМ

1 - досліджувана ОК; 2 - нагрівачі; 3 - посудина з розчином для підтримання вологості; 4 - перехідна діафрагма; 5 - випарник; 6 - холодильне обладнання; 7 - трубопроводи холодоагента; 8 - вентилятор; 9 - система автоматичного збору даних та регулювання; 10 - датчик контролю вологості повітря в приставному теплому відсіку; 11 - датчик контролю та регулювання температури повітря в приставному теплому відсіку; 12 - датчик контролю та регулювання температури повітря в робочому об'ємі кліматичної камери; 13 -датчик контролю та регулювання вологості в робочому об'ємі кліматичної камери; 14 - приставний теплий відсік; 15 - кліматична камера


Рисунок Б.2 - Схема кліматичної камери з приставним теплим відсіком

ДОДАТОК Г

(довідковий)

НЕСТАНДАРТНІ ПРИСТРОЇ ТА ПРИЛАДИ, ЯКІ РЕКОМЕНДОВАНО ДЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ПРИ ТЕПЛОВИХ ВИПРОБУВАННЯХ


Г.1 Пристрій "Мішень"

Пристрій "Мішень" призначений для налаштування тепловізора перед проведенням тепло-візійної зйомки поверхонь ОК будівель та споруд. Пристрій дозволяє визначити (підібрати) і ввести в пам'ять тепловізора температуру фону і ступінь чорноти (коефіцієнт випромінення) поверхні досліджуваної ОК.

Пристрій містить власне мішень у вигляді пластини з теплопровідного матеріалу (металу) розмірами не менше (0,25 х 0,25) м, яку можна закріпити на поверхні ОК, та електронний вимірювач температури з автономним електроживленням.

Поверхня пластини-мішені має одну (або дві) зону зі стабільним та відомим ступенем чорноти. Якщо наявні дві зони, то їх ступені чорноти обираються так, щоб вони були контрастними і відповідали діапазону ступенів чорноти будівельних матеріалів, що найчастіше зустрічаються, наприклад, для однієї зони ε1 ≈ 0,93; для другої - ε2 ≈ 0,70. Якщо пристрій має одну зону, то, зазвичай, її ступінь чорноти ε1≈ 0,88-0,93.

Кожна із зон пластини має вбудований ПТ (термопару) для вимірювання температури поверхні. Наявна також окрема термопара, призначена для встановлення на поверхні ОК і вимірювання її температури. Термопару (або термопари) пластини-мішені і термопару, яку встановлюють на поверхні ОК, спеціальним перемикачем почергово підключають до входу електронного вимірювача температури.

Методика роботи з пристроєм "Мішень" полягає в наступному:

  • встановлюють пластину мішені на поверхню ОК на ділянці або поблизу ділянки, яку будуть обстежувати за допомогою тепловізора;

  • встановлюють відповідну термопару пристрою на поверхню ОК з невідомим ступенем чорноти;

  • після стабілізації температури пластини-мішені оператор із тепловізором відходить від об'єкта на відстань, з якої передбачається проводити термографування; почергово вводячи у тепловізор значення ступеня чорноти зон на поверхні мішені, підбирає температуру фону так, щоб значення температури зони (зон) поверхні мішені, виміряні за допомогою тепловізора, збігалися показаннями електронного вимірювача температури пристрою "Мішень";

  • при визначеній таким чином температурі фону за допомогою тепловізора контролюють температуру поверхні ОК у місці встановлення термопари і підбирають таке значення ступеня чорноти, за якого показання тепловізора і вимірювача температури пристрою збігаються.

Знайдені значення температури фону і ступеня чорноти поверхні ОК застосовують під час подальшої тепловізійної зйомки об'єкта.

Якщо умови термографування змінюються так, що це може призвести до змінення температури фону або на поверхні ОК наявні ділянки з іншим ступенем чорноти їх поверхні, процедуру налаштування"тепловізора повторюють спочатку.

Г.2 Пристрій "Альфамір"

Спеціальний пристрій "Альфамір" призначений для визначення коефіцієнта теплообміну а і значення густини радіаційного теплового потоку, що надходить до поверхні досліджуваної ОК від навколишніх об'єктів. Пристрій "Альфамір" складається з теплометричного блока, зовнішній вигляд якого показано на рисунку Г.1, і вторинної електронної апаратури, яка містить регулятор температури і засоби вимірювання сигналів первинних перетворювачів. Вторинна електронна апаратура може бути виконана конструктивно як окремий блок або входити до складу вимірювального комплексу "РЕСУРС-С" (Г.3).

1 - ПТП з "чорною" теплосприймальною пластинкою; 2 - ПТП з "білою" теплосприймальною пластинкою; З - температуровирівнювальна підкладка із вбудованим нагрівачем; 4 - термопара для вимірювання температури поверхні; 5 - термопара для вимірювання температури повітря


Рисунок Г.1 - Зовнішній вигляд теплометричного блока пристрою "Альфамір"


Теплометричний блок пристрою являє собою нерознімну пласку конструкцію, яка містить два ПТП, 1 і 2, однакових розмірів (Ø40x2) мм, змонтованих на загальній температуровирівнювальній підкладці 3, яка містить вбудований нагрівник і забезпечує ізотермічні умови для поверхонь ПТП, що контактують із нею.

Інші пласкі поверхні обох ПТП поставляються пластинами, які забезпечують неоднакові (контрастні) ступені чорноти теплосприймальних поверхонь ПТП. Діапазон значень інтегрального напівсферичного коефіцієнта випромінення (ступеня чорноти) цих поверхонь складають відповідно:

  • від 0,85 до 0,90 для "чорного" ПТП,

  • від 0,02 до 0,25 для "білого" ПТП.

Пристрій також комплектується термопарами для вимірювання температури температуро-вирівнювальної підкладки та повітря.

Під час роботи пристрою регулятор температури забезпечує перегрівання температуро-вирівнювальної підкладки на (5-10) К щодо температури навколишнього повітря. За виміряними сигналами первинних перетворювачів визначають температуру навколишнього повітря, температуру поверхонь ПТП із нормованим ступенем чорноти та густину теплового потоку крізь них. На підставі цих даних проводять розрахунок конвективної та радіаційної складових теплообміну і значення коефіцієнта а згідно з інструкцією з експлуатації пристрою "Альфамір", що додається до приладу при поставці.

Г.3 Вимірювальний комплекс "РЕСУРС-С"

Вимірювальний комплекс "РЕСУРС-С" (далі - ВК "РЕСУРС-С") є багатоканальною вимірювальною системою і призначений для контактного вимірювання значень поверхневої густини теплового потоку й температури при визначенні опору теплопередачі будівельних ОК, вікон та дверей. ВК "РЕСУРС-С" може також застосовуватися для вимірювання тепловтрат будівель, споруд і устаткування в натурних умовах.

Комплекс, зовнішній вигляд якого показано на рисунку Г.2, складається з одного або декількох електронних блоків і переносного ПК (ноутбука) з відповідним програмним забезпеченням, а також набору первинних перетворювачів і теплофізичних вимірювальних пристроїв.


Рисунок Г.2 - Зовнішній вигляд вимірювального комплексу "РЕСУРС-С"


До складу комплексу "РЕСУРС-С" входять ПТП та ПТ (термопари), а також він може бути оснащений іншими первинними перетворювачами з нормованим електричним виходом, наприклад, перетворювачем вологості повітря, "Альфаміром" тощо. Кількість каналів вимірювання напруги постійного струму у вимірювальному блоці може бути від 32 до 96 залежно від модифікації комплексу. Діапазон вимірюваних значень напруги визначається програмно при настроюванні комплексу і може бути обраний з ряду: ±15 мВ, ±50 мВ, ±100 мВ. Наприклад, модифікація "РЕСУРС-С-48" містить два електронних блоки і має 48 каналів вимірювання напруги постійного струму, 12 ПТП із вбудованими термопарами для контролю різних типів ОК, 12 термопар для встановлення на зовнішню поверхню ОК, 6 термопар для контролю температури НС усередині приміщення та зовні. У ВК "РЕСУРС-С-48", що оснащений "Альфаміром", для забезпечення роботи в одному з електронних блоків передбачений регулятор температури. Наявність двох електронних блоків у складі комплексу дозволяє проводити вимірювання водночас у двох віддалених одна від одної представницьких зонах.

Електронний блок ВК "РЕСУРС-С" дозволяє послідовно в довільному порядку вимірювати напругу по всіх каналах. Електронний блок має вбудований блок опорних спаїв термопар, температура якого враховується при обчисленні значень температури, виміряних за допомогою термопар. Блок виконаний у вигляді переносного кейсу і має рознімачі для підключення первинних перетворювачів та інтерфейсу для зв'язку з ПК.

Інформація про тепловий режим досліджуваної ОК перетворюється первинними перетворювачами в аналогові електричні сигнали й подається на входи електронного блока, у якому відбувається послідовне вимірювання сигналів. Результати вимірювань у вигляді цифрового коду за інтерфейсом USB або за послідовним інтерфейсом RS-232 передаються до ПК, де за допомогою програмного забезпечення перетворюються в значення густини теплового потоку та температури і запам'ятовуються у файлі для подальшого оброблення.

Програмне забезпечення ВК "РЕСУРС-С" дозволяє створювати індивідуальні конфігураційні файли для кожного контрольованого об'єкта, тобто визначати порядок опитування каналів, проміжок часу між опитуванням каналів і періодичність опитування, швидкість обміну й номер порту комп'ютера. Це дає можливість для кожного типу досліджуваного об'єкта мати свій конфігураційний файл. При роботі здійснюються вимірювання сигналів за заданою програмою, їх первинна обробка, видача у вікно на екрані комп'ютера як у числовому представленні у вигляді таблиці, так і у вигляді графіків змінення в часі. Водночас дані запам'ятовуються в комп'ютері у файлі, який має формат Microsoft Excel, що дає можливість проводити їх подальшу обробку цим програмним пакетом. Основні технічні характеристики ВК "РЕСУРС-С":