Для плитних або панельних пасивних вогнезахисних матеріалів, густину можна визначити за значеннями маси, середньої товщини (з дев'яти вимірювань) і площі, виміряної або на фактичних матеріалах під час підготовки зразка для випробування, або на представницькому спеціальному зразку, мінімальні лінійні розміри якого мають становити 300 мм х 300 мм. Масу плити слід вимірювати з використанням ваги, що має точність, еквівалентну 0,1 % від повної маси зразка, що зважувався, або 0,1 г (розмір зразка повинен бути достатнім, щоб мінімальна маса зразка становила 100 г), залежно від того, яка величина є більшою. Густину волокнистого або стисливого вогнезахисного матеріалу необхідно визначати за номінальної товщини.

B.3.2 Для вогнезахисних матеріалів, що розпилюються, густину матеріалу необхідно визначати на зразках цього матеріалу, нанесеного знизу в два металевих горизонтально орієнтованих лотоки, в той же час, що і система вогнезахисту, яка наноситься на зразок залізобетонної конструкції. Ці два лотоки повинні мати розмір 300 мм х 300 мм, виготовлені з сталевої пластини товщиною 1 мм. Глибина лотоків повинна бути такою самою як і проектна товщина вогнезахисту.

Для кожної товщини матеріалу мають готуватись два таких лотоки з матеріалом такої самої товщини, як застосувався до бетону. Один з цих лотоків висушується для забезпечення еталону густини і вмісту вологи для сухого стану. Другий лотік повинен використовуватися для визначення густини під час випробування.

Товщину зразка у лотоках треба визначати в дев'яти точках на поверхні лотків у таких місцях:

- одна точка в центрі;

- дві вздовж кожного центра до кутової осі, рівновіддалені одна від одної, центра і кута.

Масу вогнезахисного матеріалу у лотоці вимірюють, використовуючи ваги, що мають точність еквівалентну 0,1 % повної маси зразка або 0,1 г (розмір зразка повинен бути достатнім, щоб мінімальна маса становила 100 г), залежно від того, яка величина є більшою.

B.3.3 Проектна густина, що використовується при оцінюванні, повинна у всіх випадках бути такою, як визначено в 6.5.3.

B.4 Вміст вологи у вогнезахисному матеріалі

В.4.1 Зразки і матеріали, що використовуються для вимірювання вмісту вологи, повинні зберігатись разом і за таких самих умов, що і зразки для випробування. Вимірювання кінцевого вмісту вологи має виконуватись у той день, коли має відбуватись вогневе випробування.

B.4.2 Для плитних або панельних пасивних вогнезахисних матеріалів необхідно готувати спеціальні зразки з мінімальними розмірами 300 мм х 300 мм з товщиною, яка дорівнює товщині кожного вогнезахисного матеріалу. Їх треба зважити (початкова кондиційована маса W1), а потім нагріти в печі з вентиляцією за температури (105+2) °С протягом 24 год, охолодити, а потім
повторно зважити.

Матеріали на основі гіпсу і подібні матеріали треба висушувати за температури (40±5) °С.

Зважування мають повторюватись, поки не буде досягнута рівновага вологи або постійна маса W2, як визначено в EN 1363-1. Вміст вологи (W1 - W2) зразка має обчислюватись як у процентному відношенні до рівноваги вологи або постійної маси.

B.4.3 Для пасивних вогнезахисних матеріалів, що розпилюються, вміст вологи у матеріалі має обчислюватись за результатами повторних зважувань/нагрівань/зважувань зразка одного із лотоків, зазначених у В.2.3, для кожної товщини матеріалу, що випробовується.

Лотоки зі зразками треба зважити (початкова кондиційована маса W1), нагріти у печі (шафі), що вентилюється, за температури (105±2) °С протягом 24 годин, охолодити, а потім повторно зважити. Повторні зважування повинні проводитись, поки не буде досягнута рівновага вологи або постійна маса W2, як визначено в EN 1363-1. Вміст вологи (W1 - W2) зразка має обчислюватись як у процентному відношенні до рівноваги вологи або постійної маси.

Матеріали на основі гіпсу і подібні матеріали треба висушувати за температури (40±5) °С.

ДОДАТОК С

(обов'язковий)

ПРИВЕДЕНА ТОВЩИНА БЕТОНУ

С.1 Загальні положення

Базові дані стосовно температури всередині незахищеної бетонної плити або балки отримують згідно з ENV 1992-1-2. Для визначення приведеної товщини бетону бетонних плит і балок використовується однаковий метод оцінювання.

С.1.1 Приведена товщина бетону залізобетонних плит - попередній збір даних

а) Глибина в бетоні dcc, на якій досягається граничне значення підвищення температури θCLза базовими даними в незахищеній бетонній плиті, показана на рисунку С.1.

b) Термопара всередині залізобетонної плити з вогнезахисним покриттям у вказаний час випробування t і на глибині dcp усередині бетону буде показувати виміряне підвищення температури Δθ(dcp,t) згідно з рисунком С.2. У цьому методі має використовуватися термопара, розташована на відстані 15 мм від поверхні, яка піддається вогневому впливу, для отримання даних для визначення приведеної товщини бетону залізобетонних плит.

С.1.2 Приведена товщина бетонних балок - попередній збір даних

а) Глибина в бетоні dcc , виміряна вздовж осі кутів балки, які піддаються вогневому впливу, на якій досягається граничне підвищення температури ΔθCL, за базовими даними в незахищеній залізобетонній балці, показана на рисунку С.3.

b) Термопара всередині захищеної залізобетонної балки в заданий час випробування t і на глибині dcp буде показувати виміряне підвищення температури Δθ(dcp,t) згідно з рисунком С.4. У цьому методі випробування має використовуватися термопара, позначена як термопара 11 або 12 (див. 9.3.2 і рисунок 3), для отримання даних для визначення приведеної товщини бетону залізобетонних балок.

С.2 Приведена товщина залізобетонних (бетонних) плит і балок - методологія оцінювання

С.2.1 Графіки, наведені на рисунках С.5 для плит і С.6 для балок отримані з ENV 1992-1-2, демонструють залежності підвищення температури відносно глибини dcc всередині бетону і побудовані з інтервалами 30 хв для плит і для балок - як функція позиції х/у всередині балки для одного часу 120 хв.

С.2.2 Для даної товщини вогнезахисту додавання виміряних даних температури отриманої на певній (заданій) товщині бетону у вибрані криві на рисунку С.5 для плит або С.6 для балок, як показано на рисунку С.7, дає можливість визначати шляхом інтерполяції глибину в незахищеній залізобетонній конструкції, на якій таке саме підвищення температури було би отримане.

С.2.3 Приведену товщину бетону ε визначають за формулою:

наприклад, для даних на рисунку 7:

С.2.4 Значення приведеної товщини бетону є можуть представлятись графічно для кожної товщини вогнезахисту, що випробовується, що дозволяє інтерполяцію результату для балок або плит як функцію тривалості вогневого впливу згідно з рисунком С.8.

БІБЛІОГРАФІЯ

ENV 13381-1 Test methods for determining the contribution to the fire resistance of structural members - Part 1: Horizontal protective membranes (Методи випробування для визначення внеску у вогнестійкість будівельних конструкцій - Частина 1: Горизонтальні захисні мембрани)

ENV 13381-2 Test methods for determining the contribution to the fire resistance of structural members - Part 2: Vertical protective membranes (Методи випробування для визначення внеску у вогнестійкість будівельних конструкцій - Частина 2: Вертикальні захисні мембрани)

ДОДАТОК НА

(довідковий)

ПЕРЕЛІК ТЕХНІЧНИХ ВІДХИЛІВ ТА ЇХ ПОЯСНЕНЬ

Розділ/пункт

Модифікації

ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

Національний відхил

Замінити друге речення другого абзацу розділу "Вимоги безпеки" на речення "Під час випробувань необхідно виконувати вимоги розділу 12 "Техніка безпеки при проведенні випробувань" згідно з ДСТУ Б В.1.1-4.

Пояснення

У розділі 12 ДСТУ Б В.1.1-4 наведені вимоги безпеки під час проведення випробувань на вогнестійкість, тому немає необхідності розробляти письмові рекомендації з безпеки під час випробування.

1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

Національний відхил

1 Замінити вираз "легкого, звичайного та важкого бетону класів міцності від 20/25 (LC/C/HC) до 50/60 (LC/C/HC)" на "легкого та важкого бетону класів міцності з максимальним значенням 50/60 (LC/C)"

2 Вилучити останнє речення другого абзацу

3 Замінити вираз "стандарту ENV 1992-1-2" на "прДСТУ Н П Б В.2.6-ХХ:2011 (ENV 1992-1-2, MOD)"

Пояснення

1 Заміну зроблено для приведення у відповідність з класифікацією, наведеною у національних нормативних документах

2 Стандарти ENV 13381-1 або ENV 13381-2 не прийняті в Україні

3 Проект стандарту прДСТУ Н П Б В.2.6-ХХ:2011 (ENV 1992-1-2, MOD) гармонізований згідно з вимогами ДСТУ 1.7:2001 до ENV 1992-1-2 зі ступенем відповідності "модифікований" планується прийняти у 2011 році.

3 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

Національний відхил

Замінити вираз у першому абзаці "які подані в EN 1363-1, EN ISO 13943, ISO 8421-2, EN 206-1" на "які подані в ДСТУ Б В.1.1-4, ДСТУ 2272, ДСТУ 3855, Правилах з вогнезахисту, затверджених наказом МНС України від 02.07.2007 року № 460, ДБН В.2.6-98, ДСТУ Б В.2.7-176, ДСТУ 2272, ДСТУ 3855, ДБН В.2.6-98, ДСТУ Б В.2.7-176"

Пояснення

Терміни та визначення понять, які наведені у ДСТУ Б В.1.1-4, ДСТУ 2272, ДСТУ 3855, Правилах з вогнезахисту, ДБН В.2.6-98, ДСТУ Б В.2.7-176 за змістом відповідають таким, що наведені у EN 1363-1, EN ISO 13943, ISO 8421-2, EN 206-1.

Продовження таблиці

Розділ/пункт

Модифікації

3.1.1 бетонна конструкція

(concrete member)

Національний відхил

1 Замінити "EN 206-1" на "ДСТУ Б В.2.7-176"

2 Замінити термін "бетонна конструкція" на "залізобетонна (бетонна) конструкція"

Пояснення

1 ДСТУ Б В.2.7-176 вміщує основні положення EN 206-1

2 Визначення терміну "бетонна конструкція", наведене у EN 13381-3, вміщує визначення терміну "залізобетонна конструкція", наведене у ДБН В.2.6-98.

3.1.2 вогнезахисний матеріал

(fire protection material)

Національний відхил

Долучити до 3.1.2 "Примітка. Відповідно до Правил з вогнезахисту, затверджених наказом МНС України від 02.07.2007 року № 460 вогнезахисний засіб - це вогнезахисна речовина, суміш, фарба, рулонний (листовий) матеріал тощо, які за своїми властивостями придатні для вогнезахисту"

Пояснення

Визначення, наведене у "Правилах" уточнює визначення, наведене у європейському стандарті і не суперечить йому

3.1.5 система вогнезахисту

(fire protection system)

Національний відхил

Навести назву 3.1.5 у такій редакції: "система вогнезахисту (fire protection system); вогнезахисне покриття"

Пояснення

Термін "вогнезахисний покрив" є синонімом терміну "система вогнезахисту" за змістом визначення, наведеного у Правилах вогнезахисту" затверджених наказом МНС України від 02.07.2007 року № 460 (шар вогнезахисного засобу, утворений на поверхні на поверхні об'єкта вогнезахисту)

Підрозділ 3.1

Національний відхил

Долучити у кінці підрозділу 3.1 пункт за змістом: "3.1.14 вогнезахисна здатність вогнезахисного покриву (системи вогнезахисту)

Здатність вогнезахисного покриву завтовшки від мінімального до максимального значення забезпечувати значення межі вогнестійкості конструкції з ряду 15, 30, 45, 60, 90, 120, 150, 180, 240 хв для критичної температури сталевої арматури у бетоні з ряду 300 °С, 350 °С, 400 °С, 450 °С, 500 °С, 550 °С, 600 °С, 650 °С за умови збереження здатності вогнезахисного покриву до зчеплення відповідно до 13.5, виконання відповідно до 10.5, 13.4 цього стандарту критеріїв настання граничних станів конструкції з вогнестійкості за ознаками втрати несучої та теплоізолювальної здатності згідно з ДСТУ Б В.1.1-4"

Продовження таблиці

Розділ/пункт

Модифікації

Пояснення

Визначення терміну надано з урахуванням визначення наведених термінів на основі положень змісту стандарту, що розроблюються, для уникнення непорозумінь, які можуть виникати під час тлумачення результатів оцінювання вогнезахисної здатності вогнезахисних покривів.

3.2 Познаки та визначення

Національний відхил

Замінити "ENV 1992-1-2" на "прДСТУ Н П Б В.2.6-ХХ:2011 (ENV 1992-1-2, MOD)" та "ENV 10080" на ДСТУ ENV 10080"

Пояснення

Проект стандарту прДСТУ Н П Б В.2.6-ХХ:2011 (ENV 1992-1-2, MOD) гармонізований згідно з вимогами ДСТУ 1.7:2001 до ENV 1992-1-2 зі ступенем відповідності "модифікований" планується прийняти у 2011 році.

Стандарт ДСТУ ENV 10080 відповідає стандарту ENV 10080

4 ЗАСОБИ ВИПРОБУВАННЯ

Національний відхил

Замінити "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

Національний стандарт ДСТУ Б В.1.1-4 приведений у відповідність до EN 1363-1

5 УМОВИ ВИПРОБУВАННЯ 5.1 Загальні положення

Національний відхил

Замінити вираз "EN 1363-1 і, якщо прийнятно, EN 1363-2" на "ДСТУ Б В. 1.1 -4"

Пояснення

Національний стандарт ДСТУ Б В. 1.1 -4 приведений у відповідність до EN 1363-1 та EN 1363-2

5.3 Умови навантаження

Національний відхил

Замінити "EN 1363-1" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

Пояснення

Вимоги до навантаження, кріплення та спирання зразка у печі, які визначені в ДСТУ Б В.1.1-4, приведені у відповідність до EN 1363-1

6 ЗРАЗОК ДЛЯ ВИПРОБУВАННЯ 6.3 Конструкція залізобетонних зразків

Національний відхил

1 Замінити в 6.3.1 та 6.3.2 "ENV 10080" на "ДСТУ ENV 1080"

2 Долучити до підрозділу 6.3 пункт 6.3.5 "6.3.5 Зразок виготовляє замовник випробувань відповідно до вимог технічної документації на зразок за технологією, яка відповідає такій, що використовується для виготовлення реальної конструкції з вогнезахистом. Зразки та технічна документація на них надаються у випробувальну лабораторію за "Актом приймання зразка до вогневих випробувань"