6.4 Розташування точок вимірювань
Визначено п'ять стандартних точок вимірювань (див. рисунок 11):
a) в центрі (тобто на перетині двох діагоналей площі екрана);
b) на діагоналях в точках, що розташовані на відстані 10 % довжини діагоналі в кутах площі екрана.
Примітка 9. Згідно з вимогами цієї частини ISO 9241, які застосовують для будь-яких ділянок екрана та тільки для найгірших значень з п'яти стандартних точок, беруть до уваги значення в центрі екрана і в найгірших місцях.
6.5 Відстані на екрані
Під час всіх вимірювань відстані на екрані вимірюють паралельно площині, дотикової до центра екрана.
6.6 Спеціальні вимірювання
6.6.1 Розмір знака
Висота і ширина знаку для кожного набору шрифтів є відстанню між відповідними паралельними краями великої ненаголошеної літери (див. рисунок 12). Згідно з цією частиною ISO 9241 для визначення висоти і ширини знака переважно використовують велику літеру «М». Але для вимірювання висоти знака велика літера «М» не підходить. Тому для вимірювання висоти та ширини знака використовують тест-об'єкт (див. 6.2.1.4), який має таке саме число пікселів для його вимірюваних елементів, як і велика літера «М». Висота і ширина знака дорівнюють середнім розмірам знака «М» або еквівалентного тест-об'єкта, виміряного в п'яти точках, визначених в 6.4 (див. рисунок 12).
Примітка 10. Край знака визначається точками з різницею 50 % яскравості між знаком і фоном. Значення 50 % визначається на основі вимірювання профілів яскравості відповідно до 6.2.1.
6.6.2 Відношення ширини знака до висоти
Відношення ширини знака до висоти певного шрифту є відношення ширини знака до висоти знака великої ненаголошеної букви, яку вимірюють відповідно до 6.6.1.
6.6.3 Ширина штриха знака
Ширина штриха набору знаків є відстань між контурами з різницею 50 % яскравості штриха, що використовується для визначення границь знака, та фоном. Контури 50 % різниці яскравості визначаються на основі профілю яскравості, який вимірюється відповідно до 6.2.1. Вимірювання відстані проводять по лініях, що проходять через центри пікселів, які визначають вертикальні штрихи знака, та через центри пікселів, що визначають горизонтальні штрихи. Засічки не враховують в цих вимірюваннях. Ширина штриха для групи знаків є середня ширина штриха для горизонтальних та вертикальних елементів, представлених в п'яти точках вимірювань, визначених у 6.4. Велику літеру «М» використовують для визначення ширини вертикального штриха знака. Велику літеру «Н» використовують для визначення ширини горизонтального штриха (див. рисунок 13).
6.6.4 Растрова модуляція
Растрову модуляцію вимірюють на основі профілю яскравості відповідно до 6.2.1 по лінії, що проходить через сусідні растрові лінії (див. рисунок 14). Растрова модуляція — це модуляція між середнім значенням максимуму та середнім значенням мінімуму значення профілю. Для кольорових дисплеїв профіль повинен включати не менше 9 ліній.
6.6.5 Коефіцієнт заповнення та пікова яскравість дисплея
Коефіцієнт заповнення підраховують шляхом множення висоти пікселя на його ширину і діленням на площу, яку займає піксель. Розмір пікселя визначають на основі 50%-ї різниці яскравості між контуром пікселя та його фоном за профілем яскравості, отриманим відповідно до 6.2.1. Пікову яскравість екрана дисплея вимірюють як пікову яскравість профілю (профілів), що використовують для визначення коефіцієнта заповнення.
6.6.6 Сталість розміру знака
Розмір знака, як його висоту, так і ширину, визначають відповідно до 6.6.1 не менше ніж в п'яти точках, що вказані в 6.4. Розмір знака визначає велика літера «М».
6.6.7 Інтервал між знаками
Інтервал між знаками є мінімальна відстань між сусідніми знаками в найближчих точках в горизонтальному напрямку. Інтервал між знаками визначають на основі числа пікселів між сусідніми знаками в горизонтальному напрямку.
6.6.8 Яскравість дисплея
Яскравість дисплея визначають як інтегровану яскравість знака, коли всі пікселі в цьому знаку знаходяться в стані, що вказані в 6.3. Фотометр повинен відповідати вимогам 6.2.
6.6.9 Однорідність яскравості
6.6.9.1 Середня яскравість площі
Для проведення вимірювань однорідності середньої яскравості площі екран дисплея заповнюється пікселями до стану, що вказаний в 6.3. Середню яскравість дисплея вимірюють фотометром, що відповідає вимогам 6.2.
6.6.9.2 Однорідність елементів знака
Однорідність елементів знака визначають як однорідність елементів горизонтальних і вертикальних штрихів великої букви «Н» або еквівалентного тест-об'єкта. Однорідність яскравості визначають на основі профілів яскравості штрихів знака (див. рисунок 15).
6.6.9.3 Баланс яскравості
Для проведення вимірювань балансу яскравості екран дисплея необхідно заповнювати за способом чергування великої букви «М» та пробілів.
6.6.10 Інтервал між словами
Інтервал між словами є мінімальна відстань по горизонталі між сусідніми словами в їх найближчих точках. Інтервал між словами визначають кількістю пікселів між сусідніми словами. Засічки (якщо використовують) не враховують під час визначення інтервалу між словами.
6.6.11 Інтервал між рядками
Інтервал між рядками є мінімальна відстань між сусідніми знаками в їх найближчих точках у вертикальному напрямку. Інтервал між рядками визначають кількістю пікселів між сусідніми знаками у вертикальному напрямку.
6.6.12 Лінійність
Лінійність визначають рухомим мікроскопом з горизонтальною подачею або еквівалентним пристроєм. Вісь мікроскопа повинна бути максимально паралельною осі рядка або колонки, що вимірюється. Положення знаку визначають шляхом візуального або електронного співставлення з аналогічними елементами сусідніх знаків.
6.6.13 Контраст яскравості
Вимірювання контрасту яскравості проводять на основі вимірювання контрастності елементів зображення, що сприймають як окремі деталі. Використовують два знаки (або еквівалентні тест-об'єкти), кожний з яких визначають в п'яти положеннях, що визначені в 6.4 (див. рисунок 16). Знаками є малі літери «е» (для визначення контрасту між сусідніми деталями знаку в вертикальному напрямку) та «т» (для визначення контрасту між сусідніми деталями знаку в горизонтальному напрямку). Траєкторія переміщення фотометра під час вимірювання контрастності деталей знаку (або тест-об'єктів з такою ж структурою пікселів) представлено на рисунку 16. Контрастну модуляцію вимірюють на основі розрахунку профілю яскравості відповідно до 6.2.1. Контрастна модуляція — це модуляція між максимумом та мінімумом профілю.
6.6.14 Просторова нестабільність (тремтіння)
Для дисплеїв з пікселями, що мають лише безперервний розподіл яскравості, тремтіння можна вимірювати за допомогою вимірювального мікроскопа не менше ніж з 20-кратним збільшенням. Переміщення визначають візуальним регулюванням візира мікроскопа або сітки компаратора між крайніми положеннями середньої точки чи краями знаку або тест-об'єкту під час спостереження.
Незалежно від типу дисплея можна використовувати спеціальний вимірювальний пристрій, який шляхом сканування визначає відносне місце розташування знаку або тест-об'єкта.
У разі використання пристрою, що визначає переміщення тільки по горизонтальних і вертикальних осях, ступінь тремтіння визначають як корінь квадратний із суми квадратів максимальної різниці в горизонтальних та вертикальних напрямках.
Спостереження ведуть протягом періодів не менших ніж 4 с. Вимірювальні пристрої, що працюють за принципом сканування, повинні накопичувати кількість сканувань еквівалентну не менше ніж 4 с безперервного спостереження.
6.6.15 Часова нестабільність (мерехтіння)
Методи прогнозування і вимірювання мерехтіння знаходяться в процесі розроблення. В додатках А і В наведені матеріали про сучасний стан цих випробувань. Коли методи випробовувань будуть розроблені остаточно, вони ввійдуть в цю частину ISO 9241 як додатки.
7 ВІДПОВІДНІСТЬ
7.1 Відповідність відеотермінала до цієї частини ISO 9241 можна досягти як:
a) задоволенням всіх вимог розділу 5;
так і
b) одержанням позитивного результату під час застосування методу випробувань і дотриманням відповідних вимог, що викладені в додатках до цієї частини ISO 9241.
Примітки:
11 Після апробації цей метод випробувань ввійде в цю частину ISO 9241 в якості доповнення. В додатку С наведений існуючий варіант методу. До опублікування доповнення можна використовувати лише метод а), що відповідає стандарту.
12 Цей метод випробувань призначено для тих відеотерміналів, для яких розділ 5 неможливо застосувати повністю. Один з прикладів — дисплеї без електронно-випромінюючої трубки.
Відповідність з цією частиною SO 9241 може залежати від технічного забезпечення, програмного забезпечення та елементів робочого місця, і хоча постачальник повинен показати, що кожний елемент окремо відповідає стандарту, споживачі, що використовують комбінації таких елементів, повинні нести відповідальність за відповідність конфігурації, яку обрано.
7.2 Звіт про відповідність стандарту повинен вміщувати як мінімум таку інформацію:
a) докладні дані про постачальника (назва, адреса, код тощо);
b) повний опис обладнання, що використовують для випробувань, щодо встановлення та конфігурації, стаціонарного і такого, що встановлюється за допомогою програмного забезпечення, умови та результати випробувань;
c) умови використання;
d) спеціальні вимоги;
e) якщо використано метод 7.1 б), повинне бути представлено повне викладення критеріїв вибору учасників випробувань та їх відповідні характеристики.
ДОДАТОК А
(інформаційний)
АНАЛІТИЧНІ МЕТОДИКИ ПРОГНОЗУВАННЯ
МЕРЕХТІННЯ ЕКРАНА
В цьому додатку описані два аналітичні методи прогнозування мерехтіння відеотерміналів для встановленого процента користувачів. В майбутніх виданнях цієї частини ISO 9241 ці два методи будуть зведені до одного.
А.1 Аналітичний метод прогнозування мерехтіння екрана
А. 1.1 Загальні положення
Цей метод доцільно застосовувати для оцінки дисплеїв під час проектування і як спосіб вибору люмінофорів і частот з метою отримати дисплеї без мерехтіння. Для цього необхідно прийняти до уваги наступне:
a) метод дозволяє прогнозувати мерехтіння дисплея у 90 % користувачів при даному люмінофорі, частоті регенерації та максимальній яскравості дисплея;
b) ці прогнози дійсні для дисплеїв з позитивною полярністю, які розрізняються за розміром (див. таблицю А.1). Прогнози відносяться до «найгіршої» характеристики дисплея, за якої світиться кожний піксель або рядок розгортки. Таким чином, це є надійним методом визначення мерехтіння. Якщо відеотермінал є вільним від мерехтіння, коли світяться всі пікселі та рядки розгортки, то мерехтіння буде відсутнім і у разі світіння приблизно 85 % пікселів, як при зображенні знаків. І навпаки, коли зображення відеотермінала мерехтить в крайніх або найгірших конфігураціях, мерехтіння обов'язково буде спостерігатися і в конфігурації знака.
У зв'язку з вищесказаним, потрібно застосовувати емпіричний метод оцінки мерехтіння екрана (див. додаток В) як метод перевірки відповідності в тих випадках, 'коли дисплей не відповідає вимогам А.1.
Якщо дисплей не буде мерехтіти при будь-якому із вказаних в цьому додатку методів, то необхідність в емпіричному оцінюванні мерехтіння відпадає. Якщо прогнозується, що дисплей буде мерехтіти, то емпіричний метод оцінки мерехтіння екрану, наданий у додатку Б, потрібно застосовувати як метод перевірки відповідності вимогам до мерехтіння, інакше кажучи, якщо за наданою в цьому додатку методикою виявиться, що дисплей не мерехтить, то його слід вважати таким, що не має мерехтіння. Якщо за емпіричним методом дисплей визнано вільним від мерехтіння (хоча за методом цього додатку він має мерехтіти), то він також вважається таким, що мерехтінь не має.
А. 1.2 Прогнозування мерехтіння екрана
А.1.2.1 Основні положення
Метод базується на прогнозованому факті можливості виявлення мерехтіння на однорідно світному дисплеї за кількістю енергії в основній часовій частоті дисплея [7, 9, 10, 13—15 і 17].
На першому етапі обчислюють кількість енергії в основній часовій частоті Еobs. Потім це число порівнюють з кількістю енергії, за якої люди визначають мерехтіння, тобто з прогнозованим порогом мерехтіння, Epred.
Якщо Еobs < Еpred, то можна прогнозувати, що мерехтіння не буде спостерігатися.
Якщо Еobs> Еpred, то можна прогнозувати, що мерехтіння буде спостерігатися.
А.1.2.2 Стала складова
Кількість енергії в основній часовій частоті відеотермінала можна розраховувати таким чином:
перевести яскравість екрана в одиниці освітленості сітківки ока (троланди);
НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ 1 троланд (Тд) освітленості виробляється джерелом у 1 кд/м , видимим на 1мм2 сітківки ока. Таким чином, 1 Тд = (1 кд/1 м2) х 1 мм2. |
b) визначити згідно з 6.1 та 6.3 середню яскравість екрана у часі Lt в канделах на квадратний метр. Ltє загальною яскравістю, яка включає яскравість, що відбивається від екрана, а також яскравість, що випромінюється люмінофорами дисплея;