1. Перша допомога постраждалим

    1. При спалахуванні одягу передусім необхідно загасити полум’я шляхом накидання на постраждалого щільної тканини з метою припинення доступу повітря.

    2. При опіках першого ступеня (легке почервоніння) уражену ділянку шкіри змащують 5% розчином марганцевокислого калію чи 2% розчином питної соди, або змащують маззю від опіків.

    3. При опіках другого ступеня (утворення пухирів) уражену ділянку змочу­ють розчином марганцевокислого калію або чистим спиртом, після чого накладають стерильну пов’язку.

    4. При опіках третього ступеня (омертвіння шкіри) допомогу повинен нада­ти лікар. За відсутності на місці події лікаря і необхідності відправлення постражда­лого в лікарню, уражені ділянки покривають перев’язочним матеріалом, не торкаю­чись тієї сторони матеріалу, що накладається на поверхню опіку. Не можна торкати­ся опаленої ділянки руками, змащувати її будь-якими мазями, розчинами, олією і т. ін.

    5. При поширених важких опіках тіла слід, не роздягаючи постраждалого, покрити його найбільш чистим одягом, краще чистим простирадлом, і негайно від­правити в лікувальну установу.

    6. При отруєннях оксидом вуглецю необхідно викликати швидку допомогу. До появи лікаря постраждалого необхідно винести із загазованого приміщення. Роз­стебнути одяг для полегшення дихання і стежити, щоб постраждалий не заснув, бо в стані сну зменшується глибина дихання. Слід очищати рот від блювотних мас і сли­зу, давати нюхати нашатирний спирт. В усіх випадках отруєння доцільно давати вдихати кисень з кисневої подушки.

    7. При ураженні електричним струмом передусім слід визволити постраж­далого від дії електричного струму шляхом швидкого відключення електроенергії від тієї частини електроустановки, якої торкнувся постраждалий. Якщо неможливо вимкнути електричну напругу, то постраждалого відділяють від землі або струмове- дучих частин обладнання з дотриманням захисних заходів. Для відділення постраж­далого від землі і струмоведучих частин використовуються індивідуальні засоби за­хисту (гумові рукавички, гумові калоші, гумовий килимок) або підручні сухі діелек­тричні матеріали (сухий канат, суха палка, сухий одяг і т. ін.).

    8. Застосування тих або інших заходів захисту залежить від стану, в якому знаходиться постраждалий після звільнення від електричного струму.

    9. Якщо постраждалий у свідомості, але до цього був непритомний або три­валий час знаходився під струмом, то його слід направити до лікаря. При важкому стані постраждалого слід викликати швидку допомогу.

    10. При несвідомому стані постраждалого слід укласти в зручній позі, зві­льнити від одягу, створити приплив свіжого повітря, вивести сторонніх осіб, дати понюхати нашатирний спирт, розтерти і зігріти тіло, терміново викликати лікаря. Якщо постраждалий погано дихає або не дихає, зробити штучне дихання. До при­буття лікаря слід застосовувати інші заходи першої допомоги.

    11. При ударах слід охолоджувати забите місце (прикладати сніг, лід, ганчі­рку, змочену холодною водою, і т. ін.). Не слід, якщо немає поранення шкіри, зма­щувати забите місце йодом, розтирати, накладати зігріваючий компрес, бо це веде до підсилення болю.

КИЇВ