2.28 Про виявлені несправності обладнання, пристроїв, пристосувань, інструменту, засобів захисту водій зобов'язаний сповістити керівника.

З Вимоги безпеки під час роботи

3.1 Виїжджаючи на автомобілі водій повинен мати при собі:

- посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та талон, що додається до посвідчення;

- реєстраційний документ на транспортний засіб.

3.2 Водій може виїжджати на лінію тільки на технічно справному транспортному засобі, після проходження медичного огляду і відповідної відмітки про це у подорожньому листі.

3.3 На території підприємства водій повинен дотримуватись схематичного плану (схеми) руху транспортних засобів та працівників і не перевищувати швидкості - 10 км/год по території, 5 км/год в приміщеннях.

3.4 Під час руху автомобіля по території підприємства (при обкатці, випробуванні тощо) не допускати перебування на ньому осіб, які не мають до цього прямого відношення.

3.5 При зупинці (стоянці) автомобіля водій, залишаючи транспортний засіб, повинен вжити всіх заходів проти самовільного його руху: зупинити двигун, встановити важіль перемикання передач (контролера) в нейтральне положення, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом.

Якщо автомобіль стоїть навіть на незначному уклоні, необхідно додатково підставити під колеса упорні колодки.

На спусках та підйомах, де спосіб постановки не регламентується засобами регулювання руху, транспортні засоби необхідно ставити під кутом до краю проїжджої частини так, щоб виключити можливість їх самовільного руху.

3.6 Виходячи із кабіни автомобіля або салону автобуса, водій повинен попередньо переконатися у стані поверхні (наявність вибоїн, слизькості, сторонніх предметів тощо), а при виході на проїжджу частину дороги - ще і у відсутності руху як у попутному так і зустрічному напрямках.

3.7 Перед подачею автомобіля назад водій повинен переконатися, що його ніхто не об'їжджає і поблизу немає людей або якихось перешкод.

Перед початком руху заднім ходом в умовах недостатнього огляду ззаду (із-за вантажу в кузові, при виїзді із воріт тощо) водій повинен вимагати, а власник зобов'язаний виділяти працівника для організації руху автомобіля.

3.8 Під час руху на повороті водій автомобіля - цистерни, ємність якої залита менше як на 3/4 зобов'язаний знизити швидкість до такої яка б забезпечувала безпеку дорожнього руху.

3.9 При перегріванні двигуна пробку радіатора можна відкривати тільки тоді, коли температура води (рідини) нижче 100°С, інакше при відкриванні пробки станеться викид киплячої води.

Пробку радіатора на гарячому двигуні необхідно відкривати у рукавицях або накривши її ганчіркою. Пробку слід відкривати обережно, не допускаючи інтенсивного виходу пари в сторону відкриваючого.

3.10 Для попередження випадків обморожування при усуненні несправностей зимою в дорозі слід працювати тільки в рукавицях. Не торкатися до металевих предметів, деталей та інструменту руками без рукавиць.

3.11 Буксирування несправних автомобілів необхідно здійснювати у відповідності до Правил дорожнього руху України

3.12 При вимушеній зупинці автомобіля на узбіччі або на краю проїжджої частини дороги для проведення ремонту водій зобов'язаний включити аварійну світлову сигналізацію, установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах та 40 м - за їх межами.

Зупинити двигун, установити важіль перемикання передач (контролера) в нейтральне положення, загальмувати автомобіль стояковим гальмом, а під колесо з обох боків підкласти упорні колодки.

3.13 Під час ремонту автомобіля на лінії водій зобов'язаний виконувати вимоги безпеки праці, які встановлені для профілактичного обслуговування та ремонту транспортних засобів на підприємстві.

При відсутності у водія необхідних пристроїв та інструменту для безпечного виконання конкретного виду робіт, або їх несправності до ремонту не приступати.

Не допускати до ремонту на лінії сторонніх осіб (вантажників, пасажирів тощо).

3.14 При підійманні перекидної кабіни для обслуговування та ремонту систем автомобіля вона повинна бути надійно зафіксована. Не підіймати кабіну з несправним запірним механізмом, упором-обмежувачем, страховим пристроєм.

3.15 Перед проведенням робіт, які пов'язані з прокручуванням колінчатого карданного валів у відповідності з технологічним процесом, необхідно додатково перевірити відключення запалювання (перекриття подачі палива для дизельних двигунів), нейтральне положення важеля перемикання передач (контролера); звільнити важіль стоякового гальма. Після виконання необхідних робіт автомобіль слід загальмувати стояковим гальмом.

Не слід прокручувати карданний вал за допомогою монтажної лопатки або інших предметів.

3.16 При необхідності виконання робіт під автомобілем користуватися лежаками, килимками. Працювати в захисних окулярах.

3.17 Під час роботи під автомобілем слід розміщуватись між колесами уздовж автомобіля.

3.18 Залазити під автомобіль і вилазити з під нього необхідно тільки з боку протилежного проїзду.

3.19 Під час виконання ремонтних робіт автомобіля-самоскида, самоскидного причепа або доливки масла в підйомний механізм кузова водій повинен установити під піднятий кузов додатковий упор, що виключає можливість падіння або довільне опускання кузова. Крім того:

- не працювати без упору під піднятим кузовом автомобіля-самоскида, самоскидного причепа;

- не використовувати випадкові підставки і підкладки замість спеціального додаткового упору

- не використовувати замість табельних стопорних пальців, які застосовуються на автомобілях типу КамАЗ, інші деталі та предмети;

- не працювати з пошкодженими або неправильно установленими упорами;

- не запускати двигун та не переміщати автомобіль при піднятому кузові;

- не проводити ремонтні роботи під піднятим кузовом автомобіля-самоскида, самоскидного причепа без попереднього його звільнення від вантажу.

3.20 При виконанні ремонтних робіт користуватися тільки справним інструментом та пристроями. Не відкручувати гайки ключами більших розмірів з підкладанням металевих пластинок між гранями гайки і- ключа, а також подовження рукоятки ключа шляхом приєднання іншого ключа або труби.

3.21 При роботі зубилом або іншим інструментом для рубки металу необхідно користуватися захисними окулярами для запобігання ураження очей металевими частинками. Не стояти проти обрубуваного кінця заготовки.

3.22 Перед демонтажем шини (з диску колеса) повітря Із камери повинно бути повністю випущене. Монтаж та демонтаж шин на лінії необхідно проводити монтажним інструментом.

3.23 Неприпустимо:

- при демонтажі шини вибивати диск кувалдою (молотком);

- зняття одного із здвоєних коліс з автомобіля без застосування домкрата, шляхом наїзду другого здвоєного колеса на предмет, що виступає;

- при накачуванні шини повітрям поправляти її положення на диску постукуванням;

- монтувати шини на диски коліс, що не відповідають розміру шин і якщо вони мають задирки та пошкодження, які перешкоджають монтажу;

- під час накачування шини або, коли шина знаходиться під тиском, поправляти положення бортового та замкового кілець, бити по замковому кільцю молотком, кувалдою або іншими предметами;

- накачувати шину більше норми, установленої заводом-виготовлювачем;

- перекочувати вручну колеса, диски та шини масою понад 20 кг;

- застосовувати при монтажі шини замкові та бортові кільця, що не відповідають даній моделі.

3.24 При накачуванні шин у дорожніх умовах необхідно використовувати переносні запобіжні пристрої, запобіжну вилку, відповідної довжини та міцності, або покласти колесо замковим кільцем униз.

3.25 При огляді шин необхідно працювати тільки в рукавицях.

3.26 Перед вивішуванням частини автомобіля домкратом необхідно встановити його на горизонтальну неслизьку площадку за межами проїжджої частини дороги, зупинити двигун, включити знижену передачу, загальмувати автомобіль стояковим гальмом, встановити під колеса упорні колодки, вивести людей із салону (кузова), кабіни, зачинити двері.

При вивішуванні автомобіля на ґрунтовій поверхні необхідно вирівняти місце установки домкрата, покласти під домкрат міцну дерев'яну підставку площею не менше 0,1 м або дошку.

Не встановлювати домкрат на випадкові предмети. Підставки встановлювати у місця, які вказані в технологічній документації. Під вивішені частини транспортного засобу за допомогою домкратів для виконання ремонтних робіт встановити підставки (козелки).

3.27 При виявленні витікання газу із балонів автомобілів, що працюють на газовому паливі через вентилі, запобіжний клапан або іншу арматуру на лінії і неможливості його усунення водію необхідно випустити газ із балонів в атмосферу в безпечному місці удалині від людей і джерел вогню.

3.28 При виявленні витікання газу під час руху водій зобов'язаний негайно зупинити автомобіль, виключити двигун, закрити усі вентилі, виявити всі несправності і вжити заходи для їх усунення. При неможливості усунення несправності необхідно припинити роботу і повідомити про це на підприємство.

При працюючому на газовому паливі двигуні дозволяється провадити тільки регулювання холостого ходу. Усі інші роботи з регулювання та ремонту газового обладнання необхідно проводити при непрацюючому двигуні.

3.29 Водій автомобіля, що працює на газовому паливі не повинен зупиняти автомобіль ближче 5 м від місця роботи з відкритим вогнем, а також користуватися відкритим вогнем ближче 5 м від автомобіля.

3.30 Водії транспортних засобів можуть перетинати залізні колії лише на залізничних переїздах.

3.31 Водій здійснює навантаження і розвантаження вантажів на автомобілях, обладнаних підіймально-транспортними механізмами.

3.32 Водій зобов'язаний перевірити відповідність укладання, розміщення та надійність кріплення вантажів і тентів на транспортному засобі вимогам безпеки, а у разі виявлення порушень - вимагати від особи, відповідальної за навантажувальні роботи, ліквідувати їх.

3.33 Водій не повинен здійснювати маневрування транспортним засобом з вантажами після зняття з них кріплення.

3.34 Водію автомобіля дозволяється за його згодою виконувати роботи з навантаження і розвантаження вантажів масою (одне місце) не більше 20 кг для чоловіків і 7 кг для жінок.

3.35 Водій не повинен виконувати будь-які роботи з обслуговування та ремонту транспортних засобів на відстані ближче 5 м від зони дії вантажно-розвантажувальних машин.

3.36 При постановці транспортних засобів під вантажно-розвантажувальні роботи водій повинен вжити заходи, що попереджують самовільний його рух.

3.37 При навантаженні, розвантаженні автомобіля водій не повинен знаходитися в кабіні автомобіля і виконувати роботи по його обслуговуванню.

3.38 В разі виконання водієм навантаження та розвантаження пильних або отруйних речовин він повинен використовувати засоби індивідуального захисту.

3.39 Водію неприпустимо перевозити вантажі в разі коли вони виступають за бокові габарити автомобіля, загороджують двері кабіни водія, коли довгомірні вантажі знаходяться вище стояків причепа.

3.40 Навантаження небезпечного вантажу на автомобіль та розвантаження його з автомобіля повинно проводитися при виключеному двигуні, за винятком випадків наливання та зливання (нафтопродуктів в автоцистерну), що робиться за допомогою насоса, який установлений на автомобілі і приводиться в дію двигуном автомобіля. Водій в такому разі знаходиться біля пульта керування насосом.

3.41 Водій зобов'язаний оглянути навантажені контейнери з метою визначення правильності вантаження, справності, а також надійності кріплення контейнерів на спеціалізованих напівпричепах або універсальних автомобілях (автопоїздах).

3.42 Водій не повинен допускати проїзд людей в кузові автомобіля, де встановлені контейнери і в самих контейнерах.

3.43 При транспортуванні контейнерів водій зобов'язаний додержуватись таких заходів перестороги:

- різко не гальмувати;

- знижувати швидкість перед поворотами, закругленнями та нерівностями дороги;

- звертати особливу увагу на висоту воріт, мостів, контактних мереж, дерев тощо.

3.44 Не здійснювати розвантаження транспортних засобів біля відкосів, ярів тощо в разі відсутності колесовідбійного бруса. При відсутності колесовідбійного бруса забороняється під'їжджати до брівки розвантажувальної площадки ближче ніж на 3 м.

3.45 Перед завантаженням автомобілів на залізничні платформи за допомогою вантажопідіймальних механізмів водій зобов'язаний:

- від'єднати клему від акумуляторної батареї;

- у разі завантаження автомобілів ущільнюючим засобом типу "ялинка" довести рівень палива у паливному баці до половини або менше половини його ємності;

- перевірити справність пробки паливного бака і надійність його закриття.

3.46 Неприпутимо водіям, вантажникам та іншим особам під час стоянки відпочивати або спати в кабіні, салоні при працюючому двигуні.

3.47 Для запобігання виникнення пожежі на автомобілі неприпустимо:

- подавати при несправній паливній системі бензин в карбюратор із ємкості самопливом за допомогою шланга або іншим способом;

- проводити ремонт паливної системи при працюючому або гарячому двигуні, включеному запалюванні;

- залишати в кабінах і на двигуні забруднені маслом або паливом використані обтиральні матеріали;

- підігрівати двигун та інші агрегати відкритим вогнем, а також користуватися ним у безпосередній близькості від приладів живлення двигуна (у т.ч. від паливних баків);

- палити і користуватись відкритим вогнем при визначенні наявності палива у баці, а також при заправленні автомобілів із додаткових ємностей.

3.48 Про нещасні випадки чи раптові захворювання, виявлені несправності автомобіля, пристроїв, інструменту, засобів захисту та інші небезпечні та шкідливі виробничі фактори водій зобов'язаний сповістити свого керівника.