- переконатися в ефективній роботі технологічної або місцевої вентиляції;

- вимагати, при необхідності, виділення на весь період роботи спостерігача.

2.6. Для тимчасового припинення подачі повітря не слід перегинати шланг або затискати його в лещатах. Для цих цілей необхідно закрити вентиль на повітроводній магістралі.

2.7. Неприпустиме використання стиснутого повітря для прибирання робочого місця, обдуву повітрям устаткування, інструмента, себе й інших робітників.

2.8. Про всі виявлені недоліки слід повідомити керівнику робіт і приступати до виконання робіт після їх усунення.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПГД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Приступати до роботи слід за умови, що безпечні способи її виконання відомі.

3.2. Працювати необхідно в спецодязі, виданому по галузевих нормативах, у захисних окулярах закритого типу (зі стеклами триплекс) або використовувати відкидний щиток з органічного скла.

3.3. Обов'язкове застосування засобів індивідуального захисту від шуму і вібрації: протишумові навушники або вкладиші з ультратонкого волокна, віброгасні рукавиці, наколінники і налокотники, гумові мати.

3.4. Необхідно переконатися, щоб оброблювані деталі були стійко покладені, закріплені і не могли впасти під час роботи.

3.5. Шланг, що підводить повітря до пневматичного молотка, необхідно розташовувати так, щоб не заважав проходу і щоб прохожі мимо не могли за нього зачепитися, а транспортні засоби не переїжджали через шланг.

3.6. Повітряний шланг потрібно приєднувати до магістралі стиснутого повітря тільки штуцером, що має повне різьблення.

3.7. Перед приєднанням шланга до магістралі стиснутого повітря треба відкрити вентиль на магістралі для видалення з неї вологи і бруду. При продувці шланга варто тримати його за вільний кінець, не можна заглядати в шланг і направляти на працюючих. Продувку шланга треба робити в захисних окулярах.

3.8. Приєднання пневматичного інструмента до шланга і від'єднання його потрібно робити при закритому вентилі на повітряній магістралі.

3.9. Регулювання і пригонку клапанів пневматичного молотка можна робити тільки на холостому ходу при вставленому інструменті, направляючи інструмент убік від працюючих.

3.10. Не можна користуватися несправним інструментом. Не слід самостійно виконувати розбирання і ремонт пневматичного інструмента, необхідно несправний інструмент здати в комору, замінивши його справним.

3.11. Під час роботи рубач зобов'язаний виконувати наступні вимоги:

3.11.1. Працюючи пневматичним молотком, тримати його за стовбур, а не за вставний інструмент.

3.11.2. При поломці хвостовика вставного інструмента відключити молоток перекриттям вентиля на магістралі й оглянути молоток, після чого вставити новий інструмент.

3.11.3. Ідучи з місця роботи навіть на короткий час, закрити вентиль на магістралі і вийняти вставний інструмент.

3.11.4. Дбайливо поводитися з пневматичним молотком, оберігати його від ударів, охороняти від бруду і води.

3.11.6. У зимовий час замерзлий шланг не продувати парою - шланг може лопнути. Замерзлий шланг здати в комору і замість одержати інший.

3.11.5. Під час роботи стежити за надійністю з'єднання шлангів між собою і шланга до молотка. Ні в якому разі не з'єднувати шланги під тиском.

3.11.6. Не користуватися електрозварювальним або газорізальним інструментом без посвідчення та допуску на виконання робіт з зазначеним обладнанням.

3.11.7. При заточенні інструмента на наждаковому верстаті не піднімати захисний екран, а при його відсутності - надягати захисні окуляри. Не обробляти деталі бічною стороною абразивного круга.

3.11.8. Оглянути сітку у футорці пневматичного інструмента і прочистити її до приєднання шланга.

3.11.9. Стежити за зносом букси, при витоку повітря з неї необхідно здати пневматичний інструмент у ремонт.

3.11.10. Не залишати пневматичний молоток без догляду, а також не дозволяти працювати на ньому стороннім особам.

3.11.11. Не ставити деталі для обрубання на піщану підставу, тому що під час роботи деталь може впасти на працюючих.

3.11.12. Працюючи вдвох, погоджувати свої дії з діями товариша по роботі. Не рубати, стоячи обличчям до товариша.

3.11.13. При обрубці лиття в лещатах стежити, щоб лещата були міцно укріплені на верстаті й утримувалися в справності, а верстат був обгороджений захисною сіткою. Відбивати літники і припливи так, щоб не поранити ні себе, ні інших.

3.12. Під час виконання рубочних робіт на висоті більш 1,5 метра треба працювати з риштувань. Робота із механізованим інструментом з приставних драбин не дозволяється.

3.13. Працюючи з риштувань, необхідно перевірити, що вони знаходяться в справному стані і мають позначення припустимого навантаження. Настил риштувань щільний і закріплений до прогонів, не прогинається і має огородження поручнями висотою не менш 1,2 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм, установленої на настил. Поручні гладко обстругані і закріплені до стійок риштувань із внутрішньої сторони. Висота між ярусами риштувань повинна бути «у чистоті» не менш двох метрів. Риштування і трапи повинні регулярно очищатися від сміття, бруду, снігу, льоду, а при ожеледі - посипатися піском. Застосування столів, підстав і т.д. на лісах не допускається.

3.14. Під час роботи з риштувань на судах слід виключити падіння предметів униз, для чого на риштуваннях не повинно бути незакріплених предметів. Не допускається виконувати роботи на одній вертикалі з іншими робітниками, тому що падаючі предмети (інструмент, деталь, обрізок металу і т.п.) можуть привести до нещасного випадку.

3.15. Скупчення людей і складування матеріалів на риштуванні і трапах у кількості, що перевищує розрахункові навантаження, неприпустимо.

Неприпустиме також нерівномірне навантаження і перевантаження настилів, риштовання, а також захаращення місць роботи і проходів.

3.16. Роботу з риштовання і на козлах виконувати тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м.

3.17. При роботі з використанням столів їх висота повинна бути не більш 1000 мм із товщиною дошки не менш 50 мм. Розкіс ніжок, місце їх розташування і кріплення до дошки повинні забезпечувати надійну стійкість.

Використання випадкових дошок і шухляд як риштовання не допускається.

3.18. Під час виконання робіт на верхній палубі судна необхідно стежити за тим, щоб по бортах судна було встановлене штатне леєрне або тимчасове огородження. При ходінні по палубі судна, настилам риштувань, трапам і сходням рубач повинен уважно дивитися під ноги щоб уникнути падіння в необгороджені прорізи і вирізи, а також забитих місць.

3.19. Спускаючись в суднові приміщення, слід переконатися, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні, а тимчасові трапи надійно закріплені і не мають несправних драбин і поручнів.

3.20. Роботу в замкнутих і важко доступних приміщеннях (цистернах, танках, відсіках і т.п.) дозволяється робити тільки при наявності наряду-допуску і присутності спостерігача для надання необхідної допомоги. Зв'язок спостерігача з працюючими здійснюється візуально, за допомогою умовних сигналів або каната, закріпленого за пояс працюючого.

3.21. Під час виконання рубочних робіт необхідно встановлювати запобіжні щитки для того, щоб не травмувати поруч працюючого відлітаючою стружкою.

Слід попереджати поруч працюючих про можливе влучення в них іскор від абразивного круга або стружки від рубання крайок металевих деталей.

3.22. Не допускається виконувати обрубку деталей, що знаходяться у висячому положенні або в хиткому положенні.

3.23. Перед вирубкою канавок зі зворотної сторони зварених швів варто почекати до повного їх остигання.

3.24. Не допускається робота під підвішеним або вантажем, що транспортується крановими засобами.

3.25. При роботі, пов'язаній з тривалим зіткненням частини тіла з холодною поверхнею металу, необхідно користуватися теплоізолюючим матом, килимком, дошками і т.п.

3.26. Для профілактики професійної захворюваності вібраційною хворобою рубач зобов'язаний виконувати режим праці і відпочинку: 5-10 хвилин перерви через щогодини роботи, прийняття полівітамінів, гідропроцедур щодня.

При перервах у роботі або перенесенні механізованого інструмента на інше робоче місце необхідно виключити інструмент.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Після закінчення робіт рубач зобов'язаний:

4.1.1. Закрити вентиль на повітряній магістралі, від'єднати шланг і пневматичний молоток, вийняти вставний інструмент.

4.1.2. Привести своє робоче місце в належний порядок, прибрати шланги на призначене для їх збереження місце, не залишати неприбраних переносних світильників, матеріалів, незакріплених деталей, пристосувань і інструментів. Переконатися, чи не залишився хто-небудь із працюючих у закритому приміщенні судна.

4.1.3. Здати пневматичний молоток і шланг в інструментальну комору або покласти в інструментальну шафу.

4.1.4. Про закінчення роботи і свій відхід, помічені недоліки слід повідомити керівника робіт (майстра).

4.1.5. В роздягальні необхідно зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту очистити від пилу і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Після роботи прийняти душ.

4.2. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні варто звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.

Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:

- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;

- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);

- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);

- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;

- мимовільна зупинка устаткування або поломка;

- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.

5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт рубачу слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.

Якщо ліквідувати пожежу власними силами і наявними ПЗП не вдається, необхідно:

- повідомити по телефону про пожежу в пожежну охорону. При цьому повідомити місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, про наявність людей у районі пожежі і своє прізвище;

- повідомити про пожежу чергового або вахтового, керівника робіт;

- по можливості до прибуття пожежних вжити заходів по локалізації вогнища пожежі й евакуації людей і організувати зустріч пожежної команди.

5.3. При появі стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості рубачу слід виявити, чи працює приточно-витяжна вентиляція і при її працездатності прийняти міри по ліквідації ушкоджень.

У випадку неможливості відновлення роботи вентиляції слід припинити роботу, довести до відома керівника робіт і діяти відповідно його вказівкам.

При виявленні високої загазованості приміщень слід вивести з приміщень людей, надати потерпілим першу допомогу і викликати швидку допомогу. Сповістити про це керівнику робіт і залишити приміщення у відповідності зі схемою евакуації.

5.4. При раптовому вимиканні електроенергії та електроосвітлення не можна пересуватися в темряві до включення аварійного або основного освітлення. Після включення аварійного освітлення рубачу слід виявити причину порушення (обрив проводів живлення, несправності заземлення та інші ушкодження), довести до відома керівника робіт.

При несправності електроустаткування не можна намагатися самому усунути несправність. Необхідно викликати електромонтера.

5.5. При раптовій появі в корпусі устаткування відчутного електричного струму рубачу слід припинити роботу, виключити устаткування і довести до відома керівника робіт.

При виникненні короткого замикання варто відключити штатну електроапаратуру і повідомити черговому електрику і керівнику робіт. Не дозволяється самостійно виконувати роботу по ремонту електроустаткування.

5.6. При поломці чи мимовільній зупинці устаткування рубачу слід виключити устаткування, припинити роботу, повідомити керівника робіт і діяти відповідно до його вказівок, керуючись знаннями, отриманими при спеціальному навчанні по пожежно-технічному мінімумі.

5.7. При виході з ладу контрольно-вимірювальних приладів, засобів автоматики блокувальних пристроїв необхідно припинити роботу, відключити устаткування і викликати наладчика по ремонту засобів автоматики. Про це повідомити керівника робіт.

5.8. При розриві трубопроводів і шлангів гідравліки, стиснутого повітря, систем пари рубачу необхідно припинити подачу штатної арматури, повідомити про аварію керівнику робіт і приступити до ліквідації аварії, керуючись знаннями, отриманими при спеціальному навчанні по пожежно-технічному мінімумі.

5.9. У випадку раптового припинення дії вентиляції в замкнутому і важкодоступному судновому приміщенні необхідно негайно припинити роботу, повідомити про те, що трапилося, керівнику робіт і залишити приміщення.

5.10. При виявленні несправності риштувань (підмостків) або порушення працюючими на них правил безпеки необхідно повідомити про це керівнику робіт.

5.11. Для запобігання нещасних випадків при вантажно-підйомних роботах та транспортуванні металоконструкцій рубачу слід переконатися у відсутності людей в небезпечній зоні, перевірити наявність і справність огороджень та попереджувальних надписів.