- в установленому адміністрацією порядку одержати інструкцію з охорони праці за своєю професією або з іншої дорученої роботи;

- працювати тільки в спецодязі і спецвзутті, що передбачені нормами, користуватися відповідними засобами захисту та запобіжними пристроями;

- утримувати своє робоче місце та обладання в справному стані та чистоті;

про всі порушення, виявлені в процесі роботи, повідомити безпосередньому керівникові;

- при одержанні хоча б незначної травми терміново звернутися в медпункт та повідомити про це майстрові;

- попередити поруч працюючих, якщо їм загрожує небезпека;

- додержуватися вимог правил внутрішнього трудового розпорядку.

1.28 Особи, винні в порушенні вимог безпеки, що наведені в цій інструкції, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 Перед початком роботи машиніст вагона-вагів повинен привести свій спецодяг та спецвзуття в належний стан: куртку застібнути на всі ґудзики, черевики зашнурувати, надіти каску, волосся прибрати під головний убір, підготувати респіратор.

2.2 Прибути на змінно-зустрічні збори, одержати завдання на виконання робіт.

2.3 Після повернення зі змінно-зустрічних зборів одержати інформацію від машиніста, що здає зміну, про всі зауваження та недоліки в попередній зміні.

2.4 Ознайомитися зі станом робочого місця та обладнання, що обслуговується, згідно з записами у агрегатному журналі. Оглянути своє робоче місце, переконатися в справності огорож, чистоті колій вагона-вагів, посадного місця скіпа, наявність змащення в редукторах, справність контрольно-вимірювальних приладів, справність нульової блокіровки; провіряти роботу кінцевих вимикачів механізмів відкривання та закривання карманів; провірити наявність захисних засобів від ураження електричним струмом, наявність заземлення, справність освітлення кабіни, наявність світла в лобових ліхтарях та ліхтарях червоного кольору, наявність та справність інструменту, надійність кріплення вузлів, механізмів, справність металоконструкцій та приладів безпеки, справність пневмосистеми вагона-вагів, наявність пломби на манометрі в кабіні, справність гальмів, стан канатів головного підйому та скіпів коксового дрібняку.

2.5 Огляд робочого місця та стану обладнання проводяться з машиністом який здає зміну.

2.6 Після огляду вагона-вагів, перевірки справності механізмів та обладнання, машиніст повинен зробити відповідний запис в агрегатному журналі.

2.7 При виявленні несправностей, які можуть перешкоджати безпечній роботі, машиніст повинен доповісти безпосередньому керівникові для вжиття необхідних заходів щодо їх усунення.

До усунення несправностей розпочинати роботу не можна.

2.8 Прийом та здача зміни повинні оформлятися підписами в журналі прийому-здачі зміни.

2.9 Приймання та здавання зміни під час ліквідації аварії не дозволяється. Якщо ліквідація аварії займає тривалий час здавання зміни здійснюється з дозволу керівника зміни.

3. Вимоги безпеки під час виконання робіт

3.1 Перед включенням механізму руху вагона-вагів необхідно переконатися, що шланг подання додаткового повітря на вагон-ваги від'єднаний.

3.2 Перед початком руху вагона-вагів необхідно переконатися у відсутності на залізничних коліях людей та подати звуковий сигнал.

3.3 Під час руху вагона-вагів періодично подавати звуковий сигнал.

3.4 Швидкість вагона-вагів необхідно розвивати поступово і повільно. Включати механізм пересування на зворотній хід під час руху дозволяється тільки в аварійній ситуації.

3.5 Під час руху вагона-вагів не дозволяється висовуватися з-за огородженної площадки.

3.6 Машиніст вагона-вагів в зміні виконує роботу за вказівками майстра доменної печі.

3.7 Не дозволяється допускати на вагон-ваги та передавати керування ними сторонім людям, а також допускати до керування учнів без контролю за їх роботою.

3.8 Входити на вагони-ваги та виходити з них під час їх руху не дозволяється. Залишати вагони-ваги під час роботи, навіть на короткий термін, не дозволяється.

3.9 Необхідно постійно підтримувати чистоту в кабіні та на платформі вагона-вагів.

3.10 Не дозволяється працювати без огорожі частин обладнання, що обертаються.

3.11 Робота машиніста дозволяється тільки за наявності у нього ключа-бирки на право керування даними вагонами-вагами.

3.12 Додержуватися черговості набирання матеріалів з бункерів доменної печі.

3.13 Перед набиранням матеріалів з бункера вагон-ваги повинні бути загальмовані і виставлені так, щоб затвори бункерів знаходилися навпроти засік.

3.14 Набирання матеріалів з бункерів проводити до появи просвіту у верхньому вікні бункера. Вибирати матеріал із бункера повністю не дозволяється.

3.15 Набирання матеріалів в кармани вагона-вагів проводити з бункерів, які закріплені за даною піччю. Заїжджати за межі бункерів даної печі не дозволяється.

3:16 Під час набирання матеріалів у вагон-ваги необхідно слідкувати за показниками вагів.

3.17 Шурування матеріалів, що застрягли в рудних жолобах скіпових ям проводити тільки зверху. Стояти при цьому необхідно на коліях вагона-вагів або проти рудного жолоба.

3.18 Шурування матеріалів в бункері при барабані, що обертається, не дозволяється, а також не дозволяється набирання матеріалів з бункера, що завантажується.

3.19 Рух вагона-вагів при відкритих затворах бункерів не дозволяється.

3.20 Набирання матеріалів з бункера, що очищається, слід тільки за командою працівника, що виконує очищення або за командою майстра печі.

3.21 Машиніст є відповідальним за прибирання підбункерного приміщення.

3.22 Стягувати скребком матеріал в рудний жолоб можна тільки при знаходженні відповідного скіпа в крайньому нижньому положенні.

Ставати на скребок під час стягування матеріалу не дозволяється.

3.23 Машиніст під час проведення контролю роботи грохотів, підйомників коксового дрібняку, при виявлені неполадків в їх роботі повинен доповісти майстру доменної печі.

За вказівкою майстра взяти участь в ліквідації виявлених недоліків.

3.24 При налипанні коксового дрібняку в горловині підгрохотового бункера, під час роботи підйомника коксового дрібняку в автоматичному режимі, шурування виконувати через люк на бункері. Довжина шуровки підбирається такою, щоб забезпечити шуровку в горловині при відкритому затворі (під час висипання в скіп).

3.25 В разі заклинення фартухів затвора кармана над скіповою ямою усунення неполадок на місці не дозволяється. Для безпечного усунення вищезгаданих неполадок машиніст зобов'язаний:

- прикрити фартухи кишені і з'їхати зі скіпової ями; -

- виставити вагон-ваги на ремонтній площадці;

- в разі відсутності матеріалу в бункері ручку керування установити в нейтральне положення;

- відкрити фартух, залишити кран керування в положенні "Відкрито!";

- знеструмити вагон-ваги (виключити рубильник та взяти бирку). Приступити до усунення неполадок самому або викликати слюсарів.

3.26 Ходити по підбункерному приміщенні дозволяється тільки з боку рудного двору по всій довжині приміщення.

3.27 При виявленні несправностей електрообладнання необхідно виклитати електрика.

3.28 Машиністу не дозволяється відкривати двері електрощитів і панелей, знімати кришки, що закривають електроапаратуру, а також виконувати будь-які роботи на електрообладнанні вагона-вагів.

3.29 Проводити огляд, змащення, очищення, будь-які ремонтні роботи на обладнанні під час руху вагона-вагів не дозволяється.

3.30 Проводити ремонтні роботи на вагонах-вагах, які стоять поряд з тими, що працюють, а також на обладнанні, що знаходиться під напругою не дозволяється.

3.31 Дозволяється проводити огляд, дрібний поточний ремонт, змащення вагона-вагів, що виставлені поряд з працюючими вагонами-вагами з дозволу майстра по ремонту обладнання, або майстра печі. При цьому вагони-ваги повинні бути виставлені від працюючих на відстані не ближче як 10 м, огороджені від них стаціонарними тупиками (дерев'яні бруски, що кладуться на колії). Під колеса підкладаються башмаки. Вагон-ваги обезструмлюються. Необхідно зробити відповідний запис в журналі приймання-здачі зміни машиністів, попередити машиніста працюючих вагонів-вагів про роботу на поруч висталених вагонах-вагах, вилучити ключ-бирку.

3.32 Плановий ремонт вагонів-вагів повинен проводитися в депо.

3.33 Введення в експлуатацію вагонів-вагів після ремонту проводити з дозволу майстра по ремонту обладнання завантаження, після відповідного запису в журналі приймання-здачі зміни про повернення ключа-бирки відремонтованих вагонів-вагів.

3.34 Заміна гальмівних колодок, регулювання гальм повинні проводитися не менш як 2 чоловіками, при цьому необхідно:

- вилучити ключ-бирку, вимкнути рубильник, вивісити плакат "Не включати - працюють люди!";

- покласти на колії упори зі шпал з обох боків вагона-вагів;

- попередити машиністів працюючих вагонів-вагів про ремонт резервних вагон-вагів в агрегатному журналі під розпис;

- провести заміну колодок. Після закінчення прибрати упори зі шпал, зробити запис в агрегатному журналі про проведені роботи.

3.35 Обдування платформи вагонів-вагів, а також механізмів, що на них розміщені, проводити з підлоги підбункерного приміщення, якщо з платформи -необхідно обезструмити вагони-ваги.

Обдування покрівлі вагон-вагів необхідно проводити при обеструмлених тролеях або обдування виконувати підчас стоянки печі.

3.36 Не дозволяється штовхати резервні вагони-ваги, що стоять на одній лінії. В виняткових випадках дозволяється штовхати вагони-ваги під наглядом майстра доменної печі переконавшись, що вони розгальмовані, під ними не має людей. При цьому необхідно виставити сигнальника, попередити машиністів поряд працюючих вагонів-вагів.

3.37 При переході на резервні вагони-ваги, машиніст повинен оглянути їх, переконатися у відсутності людей на них або під ними, включити компресор для створення тиску повітря в 2-3 ати. В системі гальм слід випробувати всі механізми.

3.38 Під час зміни машиніст зобов'язаний перевірити стан резервних вагонів-вагів пробним включенням всіх механізмів та зробити 2-3 набора шихтових матеріалів.

3.39 Резервні вагони-ваги, що стоять в запасі на перегонних тупиках, або в підбункерному приміщенні повинні бути огороджені башмаками з обох боків.

3.40 При виявленні несправності блокіровки в роботі затвора проміжних рудних бункерів, коксових воронок зі скіповим підйомником або за необхідності регулювання роботи затворів, необхідно переконатися у відсутності людей в скіповій ямі і перейти наручне керування завантаженням.

3.41 Під час зупинки доменної печі роботи по завантаженню проводити тільки за командою майстра доменної печі.

3.42 Переганяти вагон-ваги в депо для ремонту машиніст повинен за допомогою зміного машиніста, електрика, бригадира слюсарів.

3.43 Під час роботи машиніст зобов'язаний негайно виконати команду "Стій", незалежно від того, хто цю команду подав.

3.44 Виставляти вагон-ваги під повністю вибраними бункерами не дозволяється.

3.45 Працювати без достатнього освітлення підбункерного приміщення, а також при відсутності лобового освітлення вагона-вагів не дозволяється.

3.46 Переїжджати з опущеним скребком через рудні воронки не дозволяється.

3.47 Машиніст повинен слідкувати за своєчасним прибиранням колій вагона-вагів, залізничних колій для просіву коксового дрібняку під нахиленим мостом, посадочного місця скіпів коксового дрібняку, скіпової ями, підбункерного приміщення.

3.48 Під час прибирання залізничних колій для просіву коксового дрібняку необхідно остерігатися вагонів та шлакових ковшів, що рухаються по сусідніх коліях, а також ходити по коліях.

3.49 Не дозволяється працювати вагоном-вагами у випадках:

- при виявлені тріщин у відповідальних вузлах металоконструкції;

- при несправності звукового сигналу;

- при несправності гальмів;

- при самочинному відкриванні фартухів карманів;

- при несправностях приладів та блокіровках безпеки;

- при несправностях вагового механізму.

3.50 Не дозволяється виконувати кантування матеріалів з бункерів, перебуваючи на барабані затвора.

3.51 Після кайлування ломи, гаки ставити вертикально не дозволяється. їх слід покласти на підлогу.

3.52 Не дозволяється виконувати довідкривання затвора бункера за допомогою ломика, в разі попадання під затвор негабаритних матеріалів, необхідно очистити затвор.

3.53 При прибиранні з рудних жолобів або коксових воронок негабаритних предметів необхідно виконувати такі вимоги:

3.53.1 На час вилучення негабаритних предметів вагон-ваги зупиняють збоку від воронок, обезструмлюють, ставлять башмаки під скати ходового механізму, вилучають ключ-бирку вагона-вагів, вилучають в машинній залі в бригадира чергових електриків бирки від механізмів завантаження, розбирають схему головного підйому, вивішують плакат на відповідні механізми магнітної станції "Не включати - працюють люди!".

3.53.2 Роботи з вилучення сторонніх предметів виконуються під керівництвом майстра доменної печі.

3.53.3 Роботу в бункері слід проводити в двох, причому працівник що знаходиться в бункері, повинен бути прив'язаний за свій запобіжний пояс вірьовкою, другий кінець якої прив'язують за надійну конструкцію за межами бункера.

3.54 Очищення скіпової ями проводиться тільки за справної світлової і звукової на вагон-вагах сигналізаціях таким чином:

- бункерувальник, що опускається в яму, повинен включити червоний сигнал, що забороняє наїзд машиністу вагона-вагів на промбункери доменної печі;

після набирання матеріалів в засіки вагона-вагів машиніст повинен зупинити його перед промбункерами та подати два довгих звукових сигнали;

бункерувальник почувши два довгих сигнали машиніста, повинен вийти на площадку посадження скіпів коксового дрібняку та включити зелений сигнал, що дозволяє наїзд вагона-вагів на проміжні рудні бункери;