Колективним договором по підприємству може бути передбачена видача спецодягу і спецвзуття понад встановлені норми.

1.34. Під час роботи зварник повинен користуватись 313 та дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема:

• утримувати в чистоті і порядку робоче місце і інструмент;

• правильно і дбайливо користуватись санітарно-побутовими приміщеннями, засобами індивідуального захисту;

• утримувати спецодяг і спецвзуття у справному стані і чистому вигляді;

• перед кожним прийманням їжі мити руки водою з милом чи іншими миючими засобами. Застосовувати при митті рук бензин, гас, ацетон та інші легкозаймисті речовини забороняється;

• дотримуватись питного режиму з врахуванням особливостей умов праці;


• дотримуватись режиму праці і відпочинку;

• при появі температури чи інших ознак захворювання слід попередити керівника робіт та негайно звертатись до лікаря.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Отримати від майстра чи керівника робіт змінне завдання і ознайомитись з умовами проведення робіт. Отримати усний інструктаж від допускаючого і виконавця робіт з питань підготовки робочого місця і безпечного ведення робіт у відповідності до вимог, вказаних у наряді-допуску чи розпорядженні.

2.2. Перед роботою необхідно перевірити справність і якість спецодягу і запобіжних засобів (окуляри, маски, респіратори тощо). Куртки і брюки необхідно одягти навипуск, кишені куртки закрити клапанами, черевики щільно зашнурувати.

2.3. Робоче місце звільнити від зайвих предметів, які заважають роботі, і легкозаймистих матеріалів. На робочому місці газозварника повинні бути в наявності генератор, кисневі і ацетиленові шланги, герметичні бачки з запасом карбіду кальцію на робочу зміну, кисневим балоном у контейнері (на візку) і відром чистої води для охолодження пальника.

2.4. Необхідно перевірити наявність протипожежних засобів (пісок, вода, вогнегасники, кошма). Працювати за їх відсутності на робочому місці забороняється.

2.5. Перед роботою в резервуарах, колодязях та інших місткостях виконати всі заходи безпеки, що передбачені нарядом-допуском (дозволом), впевнитись у відсутності скопичення в них шкідливих газів чи вибухонебезпечних газоповітряних сумішей. Приступати до роботи слід тільки з дозволу відповідальної посадової особи.

2.6. Перед виконанням електрозварювальних робіт необхідно перевірити справність електрозварювальної апаратури і електровимірювальних приладів, електропроводку, наявність і справність заземлення електричних машин і трансформаторів.

2.7. Перевірити, щоб електротримач мав добре ізольовану ручку і надійний контакт з дротом, дроти мали непошкоджену ізоляцію, а корпус зварювальної машини і затискач зворотного дроту були надійно заземлені.

Перевірити наявність і справність захисних кожухів на рубильниках і запобіжниках. Рубильник включати і виключати швидко.

2.8. Переконатись, що кисневі балони справні, опосвідчені, пофарбовані в блакитний колір і мають напис "Кисень", вентиль балона закритий ковпаком з різьбою. На верхній сферичній частині балона повинні бути вибиті (чітко видні) такі дані:

• товарний знак підприємства-виготовлювача;

• номер балона;

• фактична маса порожнього балона (кг);

• дата (місяць, рік) виготовлення і наступного опосвідчення;

• робочий тиск (Р). МПа (кгс/см );

• пробний гідравлічний тиск (П), МПа (кгс/см );

• місткість балонів, л.

Максимально допустимий робочий тиск при зовнішній температурі +20°С:

• кисневих балонів - 150кг/см ;

• ацетиленових - не більше 23 кг/см ;

• пропанових - не більше 16 кг/см".

Залишковий тиск в балонах для стиснутих газів повинен бути не менше 0,5 кг/см .

2.9. Необхідно перевірити:

справність горілки чи різака, звернувши особливу увагу на відсутність слідів масла і жиру на інструменті і щоб ніпелі і сопла не мали забруднень;

справність гумових шлангів, правильність і міцність їх з'єднання, відсутність пошкоджень, забруднень і масла на них, відповідність шлангів своєму призначенню;

довжина кисневих шлангів повинна бути не менше 5 м, а ацетиленових - не менше 10 м;

справність газових редукторів, відсутність на них слідів масла і жирів, справність манометрів на редукторах, наявність пломб ;

справність і щільність запобіжних водяних затворів і рівень води у них; рівень води повинен бути не нижче контрольного краника;

безпечність розташування, правильність установки і міцність кріплення кисневих балонів; балони з киснем і горючим газом встановлюються у різних боках не ближче 5 м від джерела вогню і не менше 1 м від опалювальних радіаторів; балони з киснем захистити від попадання на них масла, всі балони захистити від дії сонячних променів і опадів; балони встановлюються у гнізда спеціальних стійок і кріпляться хомутами чи ланцюгами;

справність ацетиленового генератора, справність водяних затворів, манометрів, термометрів, щільність з'єднання;

справність горілки (різака); встановити інжектор у положення, яке забезпечує підсос;

наявність прокладки під редуктор.

2.10. Перед приєднанням редуктора до кисневого балону перевірити: справність різьби гайки;

цілісність фібрової прокладки; справність фільтра на вхідному штуцері.

2.11. До початку зварювальних робіт деталі (конструкції) повинні бути надійно закріплені.

2.12. Перед початком виконання робіт впевнитись у наявності всіх виробів, деталей і заготовок, необхідних у технологічному циклі. Перевірити наявність достатньої кількості електродів, достатнього заповнення балонів газами, наявність припоїв і флюсів і, якщо це необхідно, місткостей з водою для охолодження деталей.

2.13. До початку газозварювальних робіт у приміщеннях слід перевірити справність і ефективність роботи вентиляції для відводу шкідливих газів, що виділяються під час цих робіт. При несправній вентиляції працювати в приміщеннях не дозволяється.

2.14. Про всі виявлені недоліки зварник повинен доповісти керівнику робіт і приступати до виконання робіт після усунення виявлених недоліків.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Під час роботи необхідно бути уважним, не відволікатись самому і не відволікати інших.

3.2. Не допускати на робоче місце осіб, які не мають відношення до даної роботи.

3.3. Під час роботи для захисту очей і обличчя обов'язково користуватись щитком чи маскою зі спеціальним захисним темним склом. Якщо щиток чи маска мають щілини і тріщини у склі, працювати у них не дозволяється. Не дивитись самим і не дозволяти дивитись іншим на електричну дугу незахищеними очами, а також через окуляри чи скло без щитка.

3.4. Перед зварюванням у приміщеннях з дерев'яною підлогою чи на настилах риштувань і підмостків попередньо закрити підлогу чи настил листами заліза чи іншими вогнетривкими матеріалами і встановити посудини з водою.

3.5. Зварювання чи різання посудин, у яких раніше зберігались нафта, бензин, інші легкозаймисті речовини, виконувати лише після промивки їх 5-10% розчином каустичної соди, потім гарячою водою і пропарювання. Зварювання виконувати тільки після того, як представником лабораторії буде виконаний аналіз повітря і виданий результат аналізу. При спусканні у закриті місткості через люк впевнитись, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні і спостерігачі на місці. Очищені посудини зварювати при відкритих люках і пробках.

3.6. Під час виконання робіт у резервуарах, "глухих" і сирих підвалах необхідно одягати брезентовий спецодяг, гумові чоботи і спеціальний запобіжний пояс, до якого кріпиться рятувальна мотузка, виведена до спостерігача, що знаходиться ззовні. Кожний раз перед тим, як приступати до роботи, необхідно отримати інструктаж з безпечного ведення робіт і розписатись про його отримання (наряд-допуск).

3.7. Якщо у зварюваному матеріалі є свинець, цинк, мідь чи бронза, необхідно користуватись фільтруючим чи шланговим протигазом з поданням чистого повітря.

3.8. Виконувати зварювальні роботи з приставних драбин забороняється. При виконанні робіт на висоті повинні застосовуватись драбини зі спеціальним майданчиком, де зварник повинен працювати з перевіреним запобіжним поясом.

3.9. Виконувати зварювання на відкритому повітрі в снігову і дощову погоду необхідно під навісами і виключити можливість попадання опадів на місце зварювання..

3.10. Під час виконання зварювання чи різання будь-яких частин електрообладнання їх попередньо відключають від джерел живлення і вживають заходів безпеки, які запобігають можливості їх включення під час зварювання чи різання.

3.11. При зварюванні і різанні струмоведучих частин місце роботи огороджується щитами, які виключають можливість випадкового приторкання до струмоведучих частин. На огорожах (щитах) повинні бути написи, які попереджують про небезпеку.

3.12. Зварювальні шви від шлаку і окалини очищати металевою щіткою, одягнувши захисні окуляри.

3.13. Газонебезпечні роботи виконуються за нарядом-допуском у встановленому на підприємстві порядку.

3.14. Не допускати випадків сумісного зберігання кисневих, ацетиленових і пропанових балонів з карбідом кальцію, фарбами чи маслами.

3.15. Переміщення балонів зі стиснутими і зрідженими газами виконується на спеціальних візках чи ношах, виключивши випадки їх кантування.

3.16. Для зниження тиску газу, який подається по шлангах із газобалонів на різаки і пальники, кожен балон повинен бути оснащений відповідними кисневими і ацетиленовими редукторами.

3.17. Для зварювання і різання повинні застосовуватись гумовотканинні шланги, розраховані на тиск до 10 кгс/см . Шланги повинні використовуватись тільки за призначенням. Довжина шлангів для газового зварювання і різання не повинна перевищувати 20 м. У монтажних умовах допускається застосування шлангів до 40 м. Застосування дефектних шлангів, а також підмотування їх ізоляційною стрічкою чи іншими матеріалами, не допускається. За необхідності ремонту шлангів пошкоджені місця їх повинні вирізатись, а окремі шматки з'єднуватися двосторонніми шланговими ніпелями.

Не допускається з'єднання шлангів за допомогою відрізних гладких труб. Мінімальна довжина з'єднуваних шлангів повинна бути не менше 3 м, число з'єднань в шлангах не повинно бути більше двох.

3.18. Ацетиленові генератори і вентилі газових балонів, які замерзли під час зберігання, можна відігрівати тільки парою чи гарячою водою, які не мають слідів масла.

3.19. Газозварювальні пальники, різаки, шланги, редуктори, вентилі і гідрозатвори повинні знаходитись у справному стані.

3.20. Не дозволяється застосовувати мідний інструмент для відкриття барабанів із карбідом кальцію, а також мідь в якості припою для паяння ацетиленової апаратури і в інших місцях, де можливе торкання з ацетиленом.

3.21. Перевозити балони дозволяється тільки на ресорному транспорті з міцно закріпленими прокладками між балонами у вигляді дерев'яних брусків (з вирізами гнізд для балонів), мотузок чи гумових кілець товщиною не менше 25 мм, по два кільця на балон. Всі балони складаються вентилями в один бік.

3.22. Одночасне перевезення наповнених і пустих балонів допускається тільки за наявності нагвинчених на їх головки запобіжних ковпаків.

3.23. Навантаження і розвантаження наповнених балонів виконується не менше, ніж двома особами, обережно, не допускаючи падіння і ударів.

3.24. Не слід допускати попадання на балони мастильних та жирних забруднень. Контакт кисню навіть із слідами масла може призвести до вибуху.

3.25. Перевозити балони в автомобілі дозволяється при дотриманні наступних вимог:

- балони повинні розміщуватись в окремому відділені, яке не сполучається із внутрішнім простором кузова; завантаження балонів у відділення повинно виконуватись ззовні;

- у вказаному відділенні балони повинні укладатися і щільно закріплюватись у спеціальних гніздах; їх кріплення повинно виключити удари один об одний;

- у відділення для кисневих балонів разом з балонами чи замість них не повинні завантажуватись будь-які матеріали, інструменти;

- відділення для кисневих балонів разом з балонами повинно надійно закриватись.

3.26. Запобіжний ковпак необхідно відгвинчувати спеціальним ключем.

3.27. Перед приєднанням редуктора до кисневого балона запірний вентиль необхідно продути, відкриваючи його поступово на чверть оберту, на 1-2 сек. Електрогазозварник при цьому повинен стояти збоку.

3.28. Для випускання кисню запірний вентиль слід відкривати повільно, а після відкривання перевірити, чи нема витоків кисню через нещільності у з'єднаннях. Під час роботи необхідно слідкувати за тиском по манометрах на редукторі.

3.29. На пустому балоні електрогазозварник повинен зробити напис крейдою "пустий".

3.30. Кисневі балони для аварійного запасу підбираються по терміну їх випробування і щомісячно контролюється наявність у них кисню.

3.31. Вимоги безпеки при виконанні газозварювальних робіт:

3.31.1. Під час встановлення переносного ацетиленового генератора необхідно слідкувати за тим, щоб він не був встановлений у нахиленому положенні для запобігання падінню, а також за тим, щоб він був захищений від випадкових поштовхів і ударів.

3.31.2. Водяні затвори ацетиленового генератора повинні бути справними, міцно закріпленими на корпусі генератора і знаходитись у суворо вертикальному положенні. Експлуатувати генератори без водяних затворів не допускається.

3.31.3. Не допускаються випадки встановлення ацетиленових генераторів у проходах, проїздах і сходових майданчиках, а також у місцях скопичення людей і у неосвітлених місцях.

За необхідності встановлення генератора на проїзній частині чи у проходах, вони повинні бути огороджені і знаходитись під постійним наглядом.

3.31.4. У робочих приміщеннях, де виконуються тимчасові роботи, допускається встановлення тільки одного переносного ацетиленового генератора продуктивністю не більше 3 м3/год, що обслуговується навченою особою чи електрогазозварником, що має на це право, і при безперечному дотриманні наступних умов: