Електропроводка біля місця роботи має бути знеструмлена або надійно загороджена.

  1. Монтаж повітроводів виконують не менше двох робітників з помостів, риштувань, колисок, настилів, виготовлених з міцного матеріалу і перед експлуатацією випробуваних (прийнятих за атом, затвердженим головним інженером).

Настили на риштуваннях і помостах мають бути шириною не менше 1 м, загородженими з двох сторін поручнями висотою не менше 1 м.

  1. Влаштування тимчасових опор, підставок, використання випадкових предметів, а також монтаж повітроводів з приставних драбин забороняється.

  2. Для робіт на висоті при відсутності настилів з загорожею робочих місць необхідно одягати запобіжний пояс, справність якого кожний раз має перевіряти керівник робіт.

  3. Приставні драбини повинні мати врізані сходинки, внизу - неслизькі наконечники, а вгорі - захвати. Працювати на них дозволяється на висоті не більше 3 м.

На всіх приставних драбинах мають бути прибиті таблички з номером та датою огляду.

Працювати механізованим інструментом з приставних драбин забороняється.

Розсувні драбинки повинні мати пристрої, які не дають їм можливості довільно розсуватися під час роботи.

  1. Дозволяється підніматися в колисках тільки за допомогою лебідки, яка має запобіжні пристрої.

  2. Дозволяється користуватися механічним і такелажним обладнанням (лебідками, поліспастами, талями, блоками, ланцюгами, тросами і т.ін.) тільки після перевірки їх керівником робіт.

  3. Забороняється залишати інструменти на настилах риштувань, помостів тощо для запобігання падінню їх з висоти. Забороняється скидати вниз деталі та інструмент.

  4. Технічний стан укрупнених вузлів або блоків повітроводів і обладнання має забезпечувати надійність та зручність їх піднімання, встановлення, кріплення до фундаментів або опор (підвісок, кронштейнів).

  5. Забороняється закріплювати підвішений вентиляційний повітровод та обладнання за ферми будівлі, перекриття, інші конструкції без письмового дозволу виконавця робіт (генерального підрядчика).

  6. Піднімати та встановлювати секції кондиціонерів і вентилятори великих номерів, а також інше важке обладнання необхідно в присутності і під наглядом керівника робіт.

Довгомірні повітроводи, які піднімають в горизонтальному положенні, належить стропити не менше ніж двома стропами або транспортувати за допомогою спеціальних траверс.

Піднімати крупні вентилятори, калорифери, кондиціонери масою, близькою до граничної вантожопідйомності механізму, треба в два прийоми: спочатку вантаж піднімають на висоту 10 см і перевіряють правильність та надійність стропування, а потім, переконавшись в надійності стропування, - на повну висоту. Забороняється виправляти стропування при піднятому вантажі.

  1. Для запобігання розгойдуванню та крученню вузлів повітроводів, вентиляторів та іншого обладнання, що піднімається, належить застосовувати відтяжки з прядив'яного каната або з тонкого гнучкого троса. Особливу увагу слід звернути на недопустимість тертя канатів до різних предметів та перекриття.

  2. Знімати стропи з повітроводів та обладнання, яке монтується, дозволяється тільки після міцного і надійного їх закріплення на місці встановлення

  3. Встановлювати вентилятори, калорифери та інше обладнання на кронштейни, закріплені в стіни, можна тільки після затвердження цементного розчину до проектної міцності.

  4. При з'єднанні повітроводів співпадіння отворів фланців треба перевіряти оправками.

Забороняється перевіряти співпадіння отворів з'єднуваних фланців пальцями.

При затягуванні болтів забороняється застосовувати пластинки між гайками і ключем; вони мають бути співрозмірними.

    1. При герметизації стиків повітроводі синтетичними клеями необхідно:

      1. Матеріал зберігати в тарі, яка герметичне закривається.

      2. Працювати в захисних окулярах і користуватися захисними пастами для рук.

      3. Захищати одягом всі частини тіла від попадання клею;

      4. Під час перерв в роботі, після закінчення роботи, особливо перед прийманням їжі, необхідно мити руки миючими засобами, рекомендованими для даного клею, і старанно витирати їх індивідуальним рушником.

      5. Зберігати і застосовувати клей відповідно до вимог пожежної безпеки.

  1. При випробуванні вентиляційного обладнання:

    1. Випробування обладнання як вхолосту, так і під навантаженням допускається лише після збирання і встановлення його, монтажу загорож біля рухомих частин, перевірки стану електропроводки, заземлення і правильності підключення електрокабеля.

    2. Безпосередньо перед пуском обладнання необхідно ретельно перевірити закріплення і стан запобіжних і контрольно-вимірювальних приладів, ретельно перевірити, чи нема всередині сторонніх предметів (монтажйих інструментів, болтів, прокладок і т.і.).

    3. Пробний пуск обладання слід проводити в присутності виконавця робіт монтажної організації і особи, відповідальної за монтаж електричної частини.

    4. Обладнання вмикають в роботу поступово: запускають двигун (спочатку він працює вхолосту), після його випробування ретельно перевіряють роботу деталей, а також підтягують болти; після задовільного випробування вхолосту поступово збільшують навантаження до максимально можливих величин.

При появі сторонніх шумів або стуків в вентиляторах та інших агрегатах їх необхідно негайно зупинити.

    1. Після випробування або під час перерв обладнання слід вимикати з електромережі.

    2. Всі дефекти, виявлені під час випробування, слід ліквідувати.

  1. При обслуговуванні і ремонті:

    1. При обслуговуванні вентиляційних установок належить дотримуватись таких вимог:

      1. Вентиляційне обладнання допускається в експлуатацію тільки за умов загородження решітками або кожухами привідних ременів крильчатки або лопастей, з'єднувальних муфт та інших частин, що обертаються.

      2. Майданчики, на яких змонтовано вентиляційне обладнання, стаціонарні сходи до них, а також отвори в перекриттях мають бути загороджені поручнями.

      3. Кришки люків, зонти, що піднімаються, і т.ін. мають бути забезпечені пристроєм для їх закріплення в відкритому (піднятому) положенні.

      4. Повітроводи, кронштейни під вентиляційне обладнання та апаратуру, зонти та інші елементи вентиляційних систем на робочих місцях і в проходах мають бути розміщені на висоті не менше 1,8 м від рівня підлоги.

      5. В вентиляційних камерах та інших місцях розміщення вентиляційного обладнання мають бути вивішені правила та плакати з охорони праці.

      6. Вентиляційне обладнання, яке вимагає систематичного догляду та обслуговування, має бути забезпечене постійним освітленням.

      7. Якщо роботи з обслуговування та ремонту на місці вентиляційних установок виконуються в діючих цехах, персонал служби експлуатації вентиляційних установок і ремонтні робітники мають бути проінструктовані відносно дотримання правил охорони праці та протипожежних правил в специфічних умовах цих цехів.

      8. На кожній вентиляційній установці має бути вивішена інструкція з обслуговування, ремонту та режиму роботи з врахуванням призначення установки та її специфіки.

    2. Перед оглядом, чищенням і ремонтом вентиляційних установок вимагати їх зупинки за допомогою кнопок СТОП і зняття плавких вставок (запобіжників).

    3. Якщо робота виконується біля електричних проводів і діючих електроустановок, вимагати відключення струму на час виконання робіт; якщо це зробити неможливо, то під час ремонтних робіт обов'язково повинен бути присутній керівник робіт, а небезпечні місця мають бути загороджені.

Для роботи біля рухомих частин обладнання, механізмів, діючих шинопроводів та електроустановок вимагати загородження небезпечних зон.

  1. При ремонті калориферів вентиляційних установок спустити з них воду або конденсат, відімкнути їх від трубопроводів з енергоносіями (перегрітою водою або парою) запірною арматурою з встановленням заглушок на підвідних та відвідних від калориферів трубопроводах або встановленням заглушки на гребінках вводів енергоносіїв.

  2. Під час роботи користуватися тільки справним ручним інструментом (молотками, напилками, ножівками, шаберами тощо).

Гайкові ключі мають відповідати розмірам гайок та головок болтів та не мати тріщин і вибоїн. Надійно затискати в лещатах деталь, що обробляється. При рубанні металу зубилом користуватися захисними окулярами зі склом, що не б'ється.

При розрізанні металу ручними або привідними ножівками міцно закріплювати полотно ножівки.

  1. При роботі з паяльною лампою дотримуватися таких правил:

    1. Не використовувати пальну рідину, не призначену для даного типу ламп.

    2. Не заливати пальне біля відкритого вогню.

    3. Не заливати пальне в лампу, яка горить.

    4. Не закачувати в лампу повітря вище допустимого тиску.

    5. Пальне має займати не більшеЗ/4 об'єму лампи.

    6. Пробку лампи загвинчувати щільно, до відказу.

    7. При виявленні несправності лампи негайно припинити роботу і поміняти її на справну.

  2. Працюючи з електро- і пневматичним інструментом, дотримуватися відповідних інструкцій з охорони праці.

  3. При роботі біля верстака утримувати його в чистоті та справності.

  4. Перед пуском відремонтованої вентиляційної системи перевірити:

    1. Справність приводного ременю та його натяг.

    2. Наявність загорож приводних ременів, муфт, кінців вала, лопастей вентилятора та інших частин, що обертаються.

    3. Справність контактів, заземлення електродвигуна і пускових приладів.

  5. При виявлені стуку або шуму в вентиляторі негайно вимкнути електродвигун і приступити до огляду і ремонту вентилятора.

При виявленні нерівномірного ходу вентилятора, прогинання вала, прогинання або розриву лопастей негайно повідомити адміністрацію цеха і не пускати агрегат в роботу до його ремонту.

  1. Закладати привідний ремінь, який зсунувся, тільки після повної зупинки електродвигуна і вентилятора. Забороняється закладати ремінь на ходу.

  2. При обслуговуванні систем вентиляції необхідно контролювати:

    1. Роботу підшипників; при їх нагріванні ліквідувати причину нагрівання. При огляді і складанні підшипників слідкувати за тим, щоб вони не були сильно затягнуті і щоб в них не потрапляли ошурки, пісок, пил.

    2. Роботу електромотора. Стежити, щоб під час роботи не перегрівався кожух електромотора. Огляд і ремонт електромоторів самому не робити; цю роботу виконує тільки електромонтер.

    3. Стан підвісок повітроводів. Не допускати їх провисання.

  3. При роботі ременя з ударами, при ковзанні його, зупинити вентиляційний агрегат для зшивання ременя.

  4. При огляді пилоприймачів і пилоочищувальних споруд, а також при чищенні пилу з бункерів працювати в захисних окулярах, респіраторі і відповідному спецодязі.

При чищенні бункерів не забруднювати пилом повітряне середовище приміщень цехів та дільниць.

При ручному чищенні сухого пилу в камерах для запобігання вибухам не допускати ударів, що можуть викликати іскріння.

  1. При виконанні ремонту або огляді обладнання на висоті (з драбин або майданчиків) слідкувати за тим, щоб в цих місцях внизу не знаходилися люди.

Частини, які розбираються, складати так, щоб вони не могли впасти і не заважали роботі.

Забороняється захаращувати вентиляційні камери, канали і майданчики різними предметами.

  1. 3абороняється залазити всередину каналів, бункерів, укрить охолоджувачів до вимкнення і повної зупинки відповідних установок, зняття плавких вставок, звільнення бункерів від пороху і провітрювання внутрішніх частин установок.


  1. Вимоги безпеки після закінчення роботи.


  1. Вимкнути обладнання з електромережі.

  2. Зібрати інструмент і пристрої, привести їх в належний стан ( почистити, протерти).

Скласти інструмент в інструментальний ящик (сумку), прибрати інструмент і пристрої у відведені місця.

  1. Прибрати місце проведення робіт, відходи зібрати в ящики для сміття та винести з приміщення у відведені місця.

  2. Прибрати попереджувальні написи та знаки безпеки.

  3. Електро- і пневмоінструмент здати в комору для перевірки справності та зберігання.

  4. Повідомити керівника робіт про виконану роботу, про виявлені в процесі роботи несправності. Якщо ведеться спеціальний журнал обліку роботи, зробити відповідний запис.

  5. Зняти спецодяг, сховати його в індивідуальну шафу. ЗІЗ покласти у відведене місце.

  6. Вимити руки і лице теплою водою з милом, прийняти душ. Забороняється мити руки маслом, гасом, бензином, витирати руки ганчір'ям, забрудненими ошурками.


  1. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.


  1. Аварійна ситуація може виникнути в разі:

При падінні секції повітроводу (вентилятора або іншого вантажу), поломці вантажопідіймальної машини, пошкодженні (падінні) будівельних конструкцій, падінні з висоти працюючих, ураженні електричним струмом, вихід з ладу інструментів та інше.

  1. Вентиляційну систему необхідно негайно вимкнути в випадках:

    1. Появи незвичайних шумів та стуків у вентиляторі.

    2. Виявлення нерівномірного ходу вентиляційного агрегату, провисання валу, згинання або розриву лопаток.

    3. Перегрівання корпусу електродвигуна і підшипників.

    4. Виникнення в приміщенні дільниці, цеху або вентиляційній камері пожежі.

  2. При виявленні аварійної ситуації треба негайно припинити роботу, відключити всі джерела живлення, огородити небезпечну зону, не допускати сторонніх осіб в небезпечну зону.

  3. Повідомити про те, що сталося керівника робіт.

  4. Якщо є потерпілі надавати їм першу медичну допомогу; при необхідності викликати "швидку медичну допомогу".

  5. Надання першої медичної допомоги.

    1. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.