У військових частинах і місцях поз­бавлення волі храми чи каплиці на 100-300 людей розташовуються на територіях частин, зон або в’язниці.

Католицькі храми

  1. Католицькі храми згідно з ієрархією поділяються на кафедральні, єпископські, парафіяльні - головні храми парафії; філіальні (приписні) - маленькі парафіяльні, залежні від парафіяльних; базилікальні (з особливими папськими привілеями); колегіальні, при яких існує капітула каноників; каплиці.

Функціонально католицькі храми розрізняються як монастирські, госпітальні, кладовищенські, меморіальні.

  1. Місткості католицьких храмів за аналогією з православними храмами можуть бути прийняті відповідно до таблиці 2.

  2. Склад храмових комплексів, до яких входять богослужебні та допоміжні будинки, споруди та приміщення, можна приймати згідно з вимогами 3.16-3.18 даного посібника.

Мусульманські мечеті

  1. Основними типами культових мусульманських храмів є соборні мечеті, квартальні мечеті, мечеть-дюбре та мечеть-медресе.

Мечеть - культовий мусульманський будинок, "дім молитви” для прибічників ісламу.

  1. Соборна мечеть - це храм, де богослужіння відбувається по п’ятницях та у святкові дні (джамі або куллійєт) і відрізняється великими розмірами. Вона має загальноміське значення.

Квартальна мечеть - храм для молитов у будні дні, призначається для віруючих певного району або значного житлового кварталу.

Мечеть-дюбре - храм у поєднанні з гробницею (мавзолеєм), який, як правило, розташовується на кладовищі.

Мечеть-медресе - храм, зкооперова- ний з ісламським навчальним закладом медресе (середній і вищий навчальний заклад).

  1. За місткістю мечеті поділя­ються на малі, середні та великі. Вибір місткості мечеті, як правило, залежить від конкретних містобудівних умов, величини населеного пункту, кількості віруючих, наявності у поселенні та у його структур­них елементах діючих мусульманських храмів.

П

Таблиця З

Тип культового будинку

Місткість, людей, залежно від містобудівного призначення

Містобудівне розміщення

загально­міські

районні

СІЛЬСЬКІ

Соборна мечеть

1000

500

300

-

200

У складі громадсь­кого центру міста, селища чи села

1 Квартальна мечеть

-

250

150

100

У складі громад­ського центру житлового району міста, селища чи села, у кварталі, мікрорайоні

гчеть-дюбре


50

25

На території кладо­вища (цвинтаря)

НІечеть-медресе


100

50

50

У сельбищній зоні



ропозиції з номенклатури типів мусульманських храмів наведені у таблиці 3.



Синагоги

    1. Типологія іудейських культових будинків зводиться, як правило, до єдиного типу будівлі - синагоги, які розташовува­лися в містах і селах України та за кордоном у єврейських кварталах. З кінця XIX і на початку XX віків синагоги буду­валися у великих містах, причому поза межами традиційних єврейських кварталів.

    2. Синагога - іудейський молитов­ний будинок. Функціональна специфіка ви­значає її не тільки як молитовний дім, але і як місце релігійних дискусій.

    3. Синагоги поділяються на чотири типи: центральну (хоральну) синагогу з розвиненим складом приміщень, меморі­альну синагогу, синагогу і молитовний дім із скороченим складом приміщень.

  1. У

    Таблиця 4

    Тип культового будинку

    Місткість, людейх залежно від містобудівного призначення

    Містобудівне розміщення

    загальноміські

    районні

    (Центральна (хоральна) синагога

    500

    300

    150

    -

    У центральній частині міста

    Меморіальна синагога

    300

    200

    100


    У меморіальних центрах та зонах

    Синагога

    -

    200 100

    75

    У житловому районі, мікрорайоні, кварталі

    Молитовний дім

    -

    75

    50

    У житловому районі, мікрорайоні, кварталі



    таблиці 4 наводяться пропозиції з номенклатури будинків синагог та їхного розміщення у структурі поселень.ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНІ ТА КОНСТРУКТИВНІ ВИРІШЕННЯ і

Загальні вимоги і рекомендації

Е

  1. Вхідні вузли в культових І будинках та спорудах необхідно проекту- вати відповідно до вимог ДБН В.2.2-9. [.При додаткових входах, які слугують як евакуаційні виходи, тамбури допускається s не передбачати. Ширину дверей у світлі І

. для основних входів до храму рекоменду- істься приймати не менше 1.2 м, ширину Вільного проходу внутрішніх дверей - ІНЄ менше 1,0 м.

Влаштування порогів заввишки ^більше 0,02 м у прорізах дверей при­творів не рекомендується.

  1. Входи до храмів і допоміжних Будинків храмових комплексів, пандуси і Катоди, допоміжні засоби і пристосування ■поручні, ручки і т.п.) необхідно проекту­вати ВІДПОВІДНО до вимог ВСН 62.

  2. Зовнішні сходи в культових ■удинках та спорудах рекомендується виймати завширшки не менше 2,2 м, а ощадки (ґанки) заввишки від рівня землі ие 0,45 м, які знаходяться біля входів Б» храмів, повинні мати огородження зав- Кржи не менше 0,9 м.

■ 4.4. У культових будинках та спору- Кк допускається передбачати сходи на ■м. галереї з гвинтовими або забіжними ■рями, при цьому ширина проступів у ■Йдині повинна бути не менше 0,18 м. У Ирв’яних храмах східці на хори можна ■Ндбачати дерев'яними. Ширину маршів ■Йв рекомендується приймати 0,9 м.

  1. Мінімальну висоту приміщень від підлоги до стелі храмів рекомендується приймати не менше 3 м. На хорах, гале­реях, у допоміжних приміщеннях і у підвалі висота приміщень може бути зменшена до 2,5 м.

  2. Будівельні та опоряджувальні матеріали застосовують відповідно до гігієнічних вимог. Згідно з традицією пере­вагу віддають природним матеріалам, у тому числі каменю і дереву, враховуючи їхню довговічність, акустичні властивості та придатність до наступного розпису (у християнських храмах).

  3. У центральній частині храму - обрядовому просторі (молитовному залі) - підлогу рекомендується влаштовувати з природного каменю, кераміки, дерева.

  4. Культові будинки та споруди за ступенем відповідальності належать до 1-го класу капітальності з коефіцієнтом надій­ності за призначенням, що дорівнює 1,0, відповідно до вимог СНІП 2.01.07.

  5. Нормативні значення рівномірно розподілених часових навантажень на плити перекриття, сходи і підлогу на грунтах необхідно приймати відповідно до таблиці З СНІП 2.01.07, що дорівнює 400 кгс/м2.

  1. Огороджувальні конструкції і(ультових будинків та споруд необхідно проектувати відповідно до вимог СНІП ІІ-З щодо громадських будинків та споруд.Такі специфічні для храмової архітектури елементи, як арки, склепіння і куполи можуть бути виконані із цегли, бетону або гіпсобетону (наприклад, сис­теми “Птор"). В окремих випадках покриття склепінь виконуються з використанням торкрет-бетонування по металевому кар­касу. Для влаштування бань великого діаметра каркас може бути металевим.

Перехід від квадратної або багато­кутної основи до круглого у плані купола утворюється за допомогою парусів, які, в більшості випадків, мають вигляд сфе­ричних трикутників. Паруси можуть бути виконані з цегли, бетону або за технологією торкрет-бетонування.

Для влаштування шатрових покриттів використовують цеглу, дерев'яні або мета­леві конструкції

Для покриття куполів (бань), шатро­вого покриття використовують мідні листи або листи із нержавіючої сталі.

  1. У планувальних вирішеннях культових будинків та споруд рекоменду­ється враховувати розміщення їхнього обладнання.

  2. Кіоски для продажу свічок, бого­словської літератури, як правило, влашто­вуються в притворах або приміщеннях, від­окремлених від молитовних частин храму.

  3. Підйом на дзвіниці, мінарети здійснюється внутрішніми сходами з поруч­нем заввишки не менше 0,8 м.

  4. Обладнання дзвіниць, дзвінниць та мінаретів передбачається на підставі завдання на проектування.

  5. Проектування будинків бога­ділень, готелів, ж<итлових будинків причта, келійних корпусів, недільних шкіл, які входять до складу храмових і монастир­ських комплексів, єпархіальних центрів, належати» здійснюють згідно із завданням на проектування з додержанням вимог нормативних документів проектування від­повідних об’єктів.

  6. За наявності, наприклад, у монастирях виробничих будівель та споруд, їхнє проектування слід проводити із додер­жанням вимог СНІП 2.09.02.

Православні храми

  1. Будинок храму призначається для молитовних зборів віруючих і склада­ється, як правило, з трьох основних частин: вівтаря, середньої частини, притвору. Він може включати до свого об’єму також дзвіницю, трапезну частину, хрещальню і декілька приділів.

Храм може складатися й з одного приміщення, розділеного вівтарною пере­поною на вівтар і власне храм (рис. 11, 12,13).

  1. Об’ємно-планувальні вирішення православних храмів, що стоять окремо, рекомендується формувати на основі варіантів, наведених у таблиці 5.

Будинки парафіяльних і монас­тирських храмів, а також храмів, що стоять окремо, розташованих у громадських комплексах, рекомендується проектувати одноповерховими або з цокольним по­верхом (стилобатом), призначеним для7



Рисунок 12. Схема завершення мурованої церкви: l-шдкліт; 2-гульбище;

3-восьмерик; 4-купол(баня);5-барабан(підбанник); 6-банька; 7-ліхтар

ЗО

1 .Нартекс

* 2.Нава

£ 3.Бічна нава

£ 4.Головна апсида

Г 5.Бічна апсида


  1. .Стовпи

  2. .Хори

  3. .Лопатки

4.3акомари

  1. .Купол (баня) б.Підкупольний простір 7.Конха апсиди

8.Аркасолій

ріЗ. Об’ємно-планувальна структура давньоруського храму. Кирилівська церква у Києві, ХІІст. А.Розріз-аксонометрія. Б.План


Таблиця 5

Об’єкти об’ємно-планувальних вирішень

Основні варіанти вирішення

Кількість нав

Однонавний Трьохнавний П'ятинавний і більше

Кількість стовпів

Безстовпний

Чотиристовпний

Шестистовпний і більше

Структура плану

Двочастинна: вівтар-храм Тричастинний: вівтар - середня частина - притвор (+ трапезна)

Розташування проділів

У середній частині У трапезній частині Прибудовані

Розташування дзвіниці (дзвінниці)

Розташована окремо

Прибудована

Надбудована

Вбудована, у тому числі в барабан глави

Розташування вівтаря

Вбудований Прибудований

Розташування хорів у середній частині

На західному боці П-подібне з північного, західного і південного боків

Кількість глав у завершенні

Одноглава

Багатоглава (3,5 і більше)

Кількість поверхів (ярусів)

Один поверх

Один поверх з цокольним поверхом (стилобатом)

Два поверхи




розміщення приміщень богослужебного та допоміжного призначення.

Кафедральні та монастирські собори можуть бути двоповерховими. При цьому над вівтарними частинами'храмів нижньо­го поверху, як правило, не влаштовуються приміщення іншого призначення, крі» вівтаря.

Домові церкви і церкви, вбудовані громадські будинки закладів медичного т соціального призначення, навчальні заклг ди та інш., рекомендується розміщувати

н


поверхах або таким чином, щоб вівтарем не було приміщень іншого

  1. У домових церквах місткістю людей висота усіх частин церкви бути однаковою і дорівнювати будинку, у який вбудована домова

  2. Під час проектування об'єм ■ів храмів рекомендується приймати іне місце місткості в парафіяльних м 4-6 м3, у соборах - 6-8 м3. Залежно об’ємно-планувального вирішення ■ве збільшення або зменшення міх величин до 20%.

423. Площу частини храму, де юовуються віруючі для молитов, видується приймати із розрахунку не в 0,5 м2 на одну людину (парафія-

Загальну площу храму рекомендуєть- Іймати із розрахунку від 0,5 до 1,0 м2 ■мцю місткості храму без урахування Ш криласами і вівтаря, ь- jfev

£4. Форми основних елементів Елісто функціональні та декоративні ■гм визначаються православною ■ю і символікою. До цих елементів

завершення храму главою з

£ лщнятість рівня підлоги храму над ■■млі та солеї з вівтарем над рівнем ■драму (може не передбачатися в ■і церквах);

  • округлі форми склепінь, арок, куполів, глав, завершень прорізів для вікон і дверей у кам'яних храмах або інші форми, які підвищуються до його центру;

  • система організації освітлення середньої частини храму зверху з бара­банів глав і прорізів у верхній частині стін (рис. 14-27).