здійснювати контроль за дотриманням вимог відповідних правил, які визначають порядок схову та використання піротехнічних виробів;

організовувати швидку та чітку евакуацію глядачів, тварин і цінних речей у випадку виникнення пожежі.

1.2.11. Завідуючий зоотехнічною секцією зоопарку зобов’язаний:

проводити з усіма працівниками вступний та первинні протипожежні інструктажi;

щоденно перевіряти дотримання протипожежного режиму в парку;

стежити за наявністю та справністю засобів пожежогасіння;

розробляти інструкції з пожежної безпеки для обслуговуючого персоналу пiдпрiємства, плани евакуації глядачів і тварин;

у разі виникнення пожежі, до прибуття підрозділів пожежної охорони, керувати діями працівників по гасінню пожежі, евакуації тварин та майна.

1.2.12. Головний хранитель (хранитель, завідуючий відділом фондів) музею, картинної галереї, пам'ятку культури зобов’язаний:

здійснювати контроль за дотриманням протипожежного режиму в експозиційних залах, сховищах і реставраційних майстернях та вимог правил пожежної безпеки підлеглими працівниками;

чітко знати план евакуації людей та експонатів на випадок виникнення пожежі; забезпечити вивчення його усіма працівниками;

організовувати евакуацію людей та експонатів у випадку виникнення пожежі.

1.3. Обов’язки працівників культури

1.3.1. Кожен працівник культури повинен чітко знати та суворо дотримуватись правил пожежної безпеки, не допускати дій,які, можуть призвести до пожежі.

1.3.2. У випадку виникнення пожежі кожен працівник культури зобов'язаний:

негайно повідомити про пожежу в пожежну охорону, вказавши при цьому адресу об'єкта, місце виникнення пожежі, свою посаду та прізвище;

вжити заходів щодо безпечної евакуації людей та матеріальних цінностей, а в цирках і зоопарках – і тварин;

при необхідності відключити електричні прилади й обладнання, вентиляцію;

сповістити про пожежу адміністрацію об'єкта;

приступити до гасіння вогнища пожежі наявними на робочому

місці" засобами пожежогасіння (вогнегасник, внутрішній пожежний кран, установка пожежогасіння і таке інше).

Глава II
ОСНОВНІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

2.1. Утримання території

2.1.1. Територія об’єкта культури повинна постійно утримуватися в чистоті.

2.1.2. Дії всіх будівель і споруд необхідно забезпечити вільний доступ. Проїзди та під’ізди до будівель і споруд, до джерел пожежного водопостачання, підступи до пожежного інвентаря й обладнання, а також підходи до запасних виходiв і зовнішніх пожежних драбин повиннi бути завжди вільними, утримуватися у справному стані i мати електричне освітлення в нічний час.

2.1.3. Протипожежні розриви між будівлями та спорудами не можуть бути використані для складування матеріалів, обладнання, пакувальної тари, стоянки автотранспорту тощо.

У закладах культури, де відсутні гаражі, дозволяється ставити автотранспорт на території на стоянку при умові незагромадження проїздів і проходів, на відстані не менше 10 метрів від будівлі.

2.1.4. Під’їзди до об’єктів культури, а також проїзди по їх території повинні мати тверде покриття і регулярно очищатися від снігу.

2.1.5. Усі джерела водопостачання для потреб пожежогасіння повинні мати придатні під’їзди. Пожежні водоймища необхідно обладнувати майданчиками розміром 12х12 м з твердим покриттям для установки пожежних автомашин.

У зимовий період коладязі пожежних гідрантів та пожежні водоймища слід утепляти і регулярно очищати від снігу.

Покажчики місць знаходження джерел пожежного водопостачання повинні мати чіткі освітлювальні написи, за допомогою яких машина їх знайти в будь-який час доби.

2.1.6. На час ремонту доріг і проїздів об'єктів культури у відповідних місцях слід встановити покажчики напрямку об’їзду або влаштувати переїзди через ці дільниці. Про проведення таких робіт необхідно відразу повідимити пожежну охорону.

2.1.7. На території об’єкта культури забороняється розпалювати багаття, спалювати відходи виробництва тощо.

2.2. Утримання приміщень, будівель і споруд

2.2.1. Кожен об’єкт культури повинен мати технічний паспорт.

2.2.2. Усі виробничі, службові, складські та допоміжні приміщення об’єктів культури повинні постійно утримуватися в чистоті.

2.2.3. У кожному приміщенні повинна бути вивішена табличка, на якій вказано прізвище відповідального за пожежну безпеку, номер телефона найближчої пожежної частини, а також вміщена інструкція про пожежну безпеку.

2.2.4. Стаціонарні пожежні драбини, трапи й огорожа на дахах будівель слід утримувати у справному стані.

2.2.5. Забороняється встановлювати на вікнах приміщень з масовим перебуванням людей металіві грати.

В окремих випадках, як виняток, за узгодженням з місцевими органами державного пожежного нагляду дозволяється установка розсувних або зйомних грат на вікнах першого поверху. На період проведення насосних заходiв розсувні грати повинні бути відкриті, а зйомнi грати – зняті з вікон.

2.2.6. Приямки вікон, які влаштовуються у приміщеннях підвальних поверхів для вилучення диму, повинні утримуватись чистотi, а вікна — бути заскленими.

ДОПОВНЕННЯ
до Правил пожежної безпеки для закладів,
підприємств та організацій культури


Затверджені постоянною радою


Міжнародного технічного комітету


по попередженню та гасінню пожеж


” ---- ” вересня 1984 р.__

ПРАВИЛА
для зарубіжних театральних,
концертних і циркових труп

1. ГАЛУЗЬ ЗАСТОСУВАННЯ

1.1. Правила поширюються на зарубіжні театральні,концертні і циркові трупи при проведенні гастролей у приміщеннях, що надаються для цієї мети.

1.2. У Правилах викладені загальні принципові положення, які спрямовані на забезпечення пожежної безпеки при проведенні театральних, концертних і циркових вистав.

Протипожежні вимоги будівельних норм (стандартів) до будівель, концертних залів і цирків, а також особливості кожної вистави в цих Правилах не розглядаються. Правила також розглядають діючі в державі-організаторі вимоги з питань охорони порядку, вимоги виробничих інспекцій і професійних спілок щодо заходів безпеки та запобігання збитків, організації пожежної служби, передбаченої законом.

2. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

2.1. Адміністрація (власник) забезпечує виконання вимог пожежної безпеки убудівлях і приміщеннях, що надаються для гастролей, працездатності систем пожежної сигналізації та пожежогасіння, іншого протипожежного обладнання; надає (згідно закону країни) у розпорядження гастрольного колективу технічний персонал на весь період проведення репетицій і вистав. Місцеве технічне керівництво на період проведдення гастролей несе відповідальність за безпеку обладнання сцени та освітлювальної техніки.

2.2. Адміністрація (технічне керівництво) приймаючої сторони перед укладанням договору інформує зарубіжні гастольні трупи про наявність і зміст цих Правил пожежної безпеки і, при необхідності — про додаткові вимоги місцевих правил (інструкцій), які узгоджені з пожежною охороною.

2.3. У договорі на проведення гастролей слід обумовити:

необхідність визнання та дотримання цих Правил і додаткових вимог відповідних інстукцій;

відповідальність керівника трупи за пожежну безпеку на період гастролей;

прізвище відповідального за щоденний контроль щодо дотримання правил пожежної безпеки режисером, артистами, робітниками сцени та іншими членами гастрольної трупи.

2.4. Приймаюча сторона і гастрольна трупа повинні заздалегідь уточнити планування сцени, перевірити стан декорацій. При цьому слід звернути увагу на:

повний огляд сцени з місць розташування постів пожежної охорони;

вільний доступ на сцену;

можливість вільного обходу із зворотного боку декорацій на сцені (мінімальна ширина обходу — один метр;

наявність на поверхні сцени будь-яких предметів, які можуть перешкодити повному закриттю протипожежної завіси;

дотримання вимог пожежної безпеки до куліс, м’якої завіси та інших спалимих декорацій.

2.5. Паління цигарок і застосування відкритого вогню забороняється. Приймаюча сторона повинна використати для цього відповідну символіку (знаки). Палити цигарки дозволяється у спеціально виділених і обладнаних приміщеннях. На них повинні бути вивішені таблички (покажчики) мовою держави гастролюючої трупи.

2.6. Відкритий вогонь, фейерверки, горючі рідини та виготовлені в них суміші забороняється використовувати і зберігати на сцені та на шляхах евакуації.

Для імітації вогневих, вибухових та інших сценічних ефектів дозволяється використовувати лише безпечні засоби та устрої.

Приймаюча сторона зобов’язана забезпечити присутність представника пожежної охорони на репетиціях і під час вистав.

2.7. До початку гастролей приймаюча сторона (адміністрація, власник) зобов’язані провести інструктаж з акторами та іншими членами трупи щодо змісту цих Правил і місцевих вимог пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватись. Вказівки технічного керівництва й офіційних органів приймаючої сторони повинні беззаперечно виконуватися. Слід заздалегідь організувати переклад відповідних розпоряджень та інструкцій, щоб забезпечити їх вірне тлумачення та дотримання.

2.8. За не дотримання правил пожежної безпеки керівник трупи або її члени можуть бути покарані згідно з діючим у приймаючій державі законодавством. До них можуть бути прийняті міри примусового характеру.

2.9. На репетиції поширюються ті ж вимоги пожежної безпеки, що й на вистави.

2.10. Усі питання безпеки, що не обумовлені цими Правилами і виникають у підготовчий період, а також під час вистав (гастролей), повинні вирішуватися на місці керівниками труп з компетентними особами адміністрації та пожежної охорони.

ЗМІСТ

Глава 1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ Й ОБОВ’ЯЗКИ ПОСАДОВИХ ОСІБ ЩОДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

1.1. Загальні положення

1.2. Обов’язки посадових осіб

1.3. Обов’язки працівників культури

Глава II ОСНОВНІ ВИМОГИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

2.1. Утримання території

2.2. Утримання приміщень, будівель і споруд

2.3. Шляхи евакуації

2.4. Електроустановки

2.5. Опалювальні установки

2.6. Вентиляція та кондиціювання повітря

2.7. Спеціальні вимоги пожежної безпеки

Музеї, картинні галереї, бібліотеки, виставки

Цирки

Пам'ятки культури та дерев’яної архітектури

Міжнародні та фірменні виставки

Навчальні заклади

Аудіторії й адміністративні приміщення

Лабораторії

Обчислювальні центри

Гуртожитки

Конференц-зали, лекторії та інші приміщення для проведення масових заходів

Художньо-виробничі майстерні

Гаражі

Матеріальні склади

Зоопарки

2.8. Основні вимоги пожежної безпеки при виконанні будівельно-монтажних і ремонтно-реставраційних робіт

Глава III УТРИМАННЯ ПОЖЕЖНОЇ ТЕХНІКИ

3.1. Первинні засоби пожежогасіння

3.2. Протипожежне водопостачання

3.3. Утримання установок пожежної автоматики

3.4. Системи оповіщення людей про пожежу

Глава IV ВИВЧЕННЯ ПРАВИЛ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

Глава V ГАСІННЯ ПОЖЕЖІ

ДОДАТОК

Норми первинних засобів пожежогасіння длязакладів, підприємств та організацій культури