6. Після закінчення підготовчих робіт у вибухопожежонебезпечних і вибухонебезпечних місцях обов'язково проводиться експрес-аналіз на наявність вибухонебезпечних речовин у повітряному середовищі із застосуванням газоаналізаторів.

7. Місце проведення вогневих робіт забезпечується необхідними первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, кошмою, ношами або возиком з піском та лопатою, відром з водою тощо).

8. Для проведення вогневих робіт у всіх випадках, у тому числі і в аварійних ситуаціях, оформляється наряд-допуск за формою, яка наведена у додатку 5 до цих Правил.

Наряд-допуск видається керівником підприємства (його заступником, головним інженером або заступником головного інженера з виробництва або начальником виробництва).

За наявності на підприємстві відомчої пожежної охорони (ДПД) наряди-допуски повинні бути погоджені з нею напередодні виконання робіт з установленням з боку пожежної охорони (ДПД) відповідного контролю.

9. В аварійних випадках наряд-допуск може видаватись керівником структурного підрозділу (цеху, дільниці) або його заступником з обов'язковим повідомленням вищого керівництва та пожежної охорони об'єкта.

У такому разі вогневі роботи виконуються під безпосереднім керівництвом особи, що видала наряд-допуск.

3. Вимоги пожежної безпеки під час виконання робіт

1. Вогневі роботи дозволяється починати тільки після виконання у повному обсязі підготовчих робіт, отримання наряду-допуску та за відсутності вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних речовин у повітряному середовищі або якщо концентрації їх не перевищують ГДВК (ГДВК згідно з чинними нормативними документами для найбільш поширених речовин наведені в таблиці 2).

Таблиця 2. ГДВК деяких нафтопродуктів

Найменування речовин

ГДВК

% об'ємні

мг/л (г/м3)

1

2

3

Аміак

0,75

5,50

Бензол

0,07

2,25

Бензин - розчинник

0,04

1,63

Бутан

0,09

2,25

Гас

0,07

3,70

Метан

0,25

1,65

Нафта (фракція 20° - 200°)

0,07

2,10

Пропан

0,11

1,90

Спирт метиловий (метанол)

0,30

4,60

Спирт етиловий

0,18

3,40

Етиленгліколь

0,17

4,70

Етан

0,15

1,80

Етилен

0,15

1,70




2. Під час проведення вогневих робіт здійснюється контроль за станом повітряного середовища в апаратах, комунікаціях, на яких проводяться вказані роботи, та в небезпечній зоні.

У разі підвищення концентрації горючих речовин у небезпечній зоні, всередині апарата або трубопроводу вогневі роботи треба негайно припинити. Ці роботи можуть бути поновлені тільки після виявлення та усунення причин загазованості, проведення необхідної вентиляції та відновлення нормального повітряного середовища.

Концентрація парів нафтопродуктів у повітряному середовищі, у якому проводяться вогневі роботи, не повинна перевищувати ГДВК, яка становить 5 % від нижньої концентраційної межі поширення полум'я.

3. Під час проведення вогневих робіт технологічний персонал підприємства вживає необхідних заходів, що унеможливлюють доступ у повітряне середовище вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних речовин.

Забороняється відкривати люки, кришки апаратів, проводити розвантаження, перевантаження та злив продуктів, а також інші операції, які можуть призвести до виникнення пожеж та вибухів унаслідок загазованості та запиленості місць, де проводяться вогневі роботи. Установки, у яких можуть бути легкозаймисті гази та пари і які мають зв'язок з каналізацією, перекриваються.

4. Експлуатація електрозварювального обладнання та обладнання із застосуванням рідкого палива (бензо-, гасорізів, паяльних ламп тощо), а також розігрівання (варіння) бітумів та смол здійснюються відповідно до вимог розділу 8 НАПБ А.01.001-2004.

5. Під час виконання вогневих робіт не дозволяється:

приступати до роботи на несправній апаратурі;

проводити зварювання, різання або паяння свіжопофарбованих конструкцій та виробів до повного висихання фарби;

користуватись одягом та рукавицями із слідами масел, жирів, бензину, гасу та інших горючих рідин;

допускати стикання електричних проводів з балонами зі стисненими, зрідженими й розрідженими газами;

виконувати вогневі роботи на апаратах і комунікаціях, заповнених горючими речовинами;

проводити вогневі роботи на елементах будівель, споруд і установок, виготовлених з легких металевих конструкцій з горючими й важкогорючими утеплювачами.

6. Під час перерв у роботі, а також у кінці робочої зміни апаратура відключається, шланги від'єднуються і звільняються від горючих рідин та газів, а в паяльних лампах тиск повністю знижується. Уся апаратура й устатковання прибираються в спеціально відведені місця.

7. Вогневі роботи негайно припиняються при виявленні відступів від вимог цих Правил, недодержанні вимог безпеки, які передбачені в наряді-допуску, а також при виникненні небезпечних ситуацій.

8. За необхідності на місці проведення вогневих робіт виставляється пожежний пост з числа працівників пожежної охорони об'єкта або членів ДПД.

4. Вимоги пожежної безпеки після закінчення робіт

1. Після одержання позитивних результатів контролю за проведенням вогневих робіт виконується комплекс завершальних робіт, до яких входять: випробування, продувки, ізоляційні роботи, земельні роботи тощо.

2. Після закінчення вогневих робіт відповідальний за їх виконання та виконавець зобов'язані ретельно оглянути місце їх проведення, привести його у вибухопожежобезпечний стан і зробити відповідні позначки в наряді-допуску.

3. Для унеможливлення пожежі чи вибуху після закінчення вогневих робіт вживаються необхідні протипожежні заходи. Упродовж трьох годин після закінчення вогневих робіт забезпечується постійний нагляд за місцем проведення вогневих робіт.

5. Обов'язки керівників і виконавців

1. Керівник об'єкта зобов'язаний:

розробити необхідні заходи щодо безпечного ведення вогневих робіт і забезпечити їх виконання;

призначити відповідальних осіб за підготовку та ведення вогневих робіт із числа спеціалістів підрозділів, які знають умови підготовки та правила ведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об'єктах;

забезпечити необхідні узгодження наряду-допуску на ведення вогневих робіт;

забезпечити виконання заходів щодо безпечного ведення вогневих робіт;

організувати контроль за дотриманням вимог цих Правил;

організувати контроль за станом повітряного середовища на місці проведення вогневих робіт та в небезпечній зоні.

2. Особа, відповідальна за підготовку обладнання та комунікацій до ведення вогневих робіт:

організовує виконання заходів, указаних у наряді-допуску;

перевіряє повноту та якість виконання заходів, що передбачені нарядом-допуском;

забезпечує своєчасне проведення аналізів повітряного середовища на місці ведення вогневих робіт та в небезпечній зоні.

3. Особа, відповідальна за ведення вогневих робіт:

організовує виконання заходів щодо безпечного ведення вогневих робіт;

перевіряє наявність кваліфікаційних посвідчень і талонів з пожежної безпеки у виконавців вогневих робіт, справність та комплектність інструменту та засобів для ведення вогневих робіт, відповідність засобів індивідуального захисту і спецодягу умовам проведення вогневих робіт;

проводить інструктаж виконавців робіт;

перед початком роботи та після перерви перевіряє стан місця ведення вогневих робіт та обладнання і дозволяє ведення робіт тільки після задовільних результатів аналізу повітряного середовища в зоні робіт;

забезпечує місця ведення вогневих робіт первинними засобами пожежогасіння, а виконавців - засобами індивідуального захисту;

перебуває на місці ведення вогневих робіт, контролює роботу виконавців;

контролює результати аналізу стану повітряного середовища на місці ведення вогневих робіт і в разі необхідності припиняє ведення вогневих робіт;

після закінчення вогневих робіт перевіряє робоче місце на відсутність можливих джерел виникнення вогню.

4. Начальник зміни зобов'язаний:

повідомити персонал зміни про ведення вогневих робіт на об'єкті;

забезпечити ведення технологічного процесу відповідно до параметрів, які встановлені на час проведення вогневих робіт;

вести записи в журналі приймання та здавання змін про проведення вогневих робіт на об'єкті;

після закінчення вогневих робіт перевірити разом з відповідальним за ведення вогневих робіт місце, де проводились вогневі роботи, з метою унеможливлення загоряння та забезпечити протягом трьох годин нагляд персоналом зміни за місцем найбільш можливого виникнення джерела пожежі.

5. Виконавці вогневих робіт зобов'язані:

мати при собі кваліфікаційне посвідчення і талон з пожежної безпеки;

мати посвідчення про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) з відміткою щорічної перевірки знань;

отримати інструктаж з безпечного ведення вогневих робіт і розписатися у наряді-допуску, виконавці підрядної (сторонньої) організації - додатково отримати інструктаж з ведення вогневих робіт у даному цеху;

знати повний обсяг робіт на місці, де проводитимуться вогневі роботи, та послідовність їх виконання;

розпочинати вогневі роботи тільки з дозволу особи, відповідальної за ведення вогневих робіт;

виконувати тільки ту роботу, яка вказана в наряді-допуску;

додержуватись заходів безпеки, які передбачені нарядом-допуском;

уміти користуватися засобами індивідуального захисту та первинними засобами пожежогасіння і в разі виникнення пожежі негайно викликати пожежну охорону або підрозділи МНС, евакуювати людей та почати ліквідацію пожежі;

виконувати роботу в спецодязі та спецвзутті й тільки справним інструментом;

після закінчення вогневих робіт оглянути місце їх проведення і привести його у вибухопожежобезпечний стан;

негайно припинити вогневі роботи при виникненні небезпечної ситуації.

6. Особа, яка затверджує наряд-допуск на проведення вогневих робіт, керівник об'єкта, на якому проводяться вогневі роботи (або особа, що його заміняє), відповідальні за підготовку та ведення вогневих робіт, виконавці робіт несуть відповідальність за виконання покладених на них обов'язків відповідно до вимог чинного законодавства України.

6. Вимоги пожежної безпеки під час проведення тимчасових вогневих робіт на резервуарах

1. Резервуар, призначений для ремонту, після звільнення від нафтопродуктів:

від'єднується від усіх трубопроводів з встановленням діелектричних прокладок; на від'єднані трубопроводи встановлюються металеві заглушки та складається схема їх установки, яка додається до документа, що дозволяє проведення ремонтних робіт;

зачищається від залишків нафтопродуктів та бруду із застосуванням інструменту, який не утворює іскор;

пропарюється гострою водяною парою (тривалість пропарювання встановлюється технічним керівником і залежно від об'єму резервуара становить 15 - 24 години).

2. Після закінчення підготовки резервуара до ремонту проводиться аналіз внутрішнього повітряного середовища резервуара для визначення концентрації горючих парів і газів.

3. Проби повітря для аналізу беруться після попереднього відстоювання резервуара протягом 2 - 4 годин і тільки з нижньої частини резервуара. Проби повітря в резервуарі беруться не ближче 2 м від відкритих люків, а також на відстані 2 м від стінки резервуара і на висоті 0,1 м від днища.

У резервуарах з понтоном проби повітря на аналіз відбираються з підпонтонного і надпонтонного простору, а також з кожного короба понтона.

Для резервуара з синтетичним понтоном передбачаються заходи, що унеможливлюють потрапляння іскор на синтетичний понтон при проведенні вогневих робіт.

4. До початку проведення тимчасових вогневих робіт на резервуарі:

всі засувки на сусідніх (розташованих в одній групі з тим, що ремонтується) резервуарах і трубопроводах, водоспускні крани, колодязі каналізації та вузли засувок (для уникнення займання парів нафтопродуктів) прикриваються повстиною, яка в жарку пору при температурі вище 25° C змочується водою;

місця електрозварювання або гарячого клепання (для запобігання розлітанню іскор та появі окалини) обгороджуються переносними негорючими щитами розміром 1 х 2 м.

7. Вимоги пожежної безпеки перед проведенням тимчасових вогневих робіт на території залізничних зливно-наливних естакад та площадках для наливання нафтопродуктів в автоцистерни

1. До початку проведення тимчасових вогневих робіт на території залізничних зливно-наливних естакад та площадках для наливання нафтопродуктів в автоцистерни припиняються всі зливно-наливні операції.

2. Виводяться з території залізничних естакад всі залізничні цистерни, а з території автомобільних естакад - автоцистерни.

3. Площадки зливно-наливних естакад, залізничні колії, площадки для наливу в автоцистерни, поверхні трубопроводів, зливні жолоби та стічні лотки виробничо-дощової каналізації повністю очищаються від нафтопродуктів.

4. Оглядові колодязі, гідравлічні затвори виробничо-дощової каналізації та "нульові" ємності, розташовані в межах 20 м від місця проведення вогневих робіт, перевіряються, щільно закриваються кришками і зверху засипаються піском (землею) шаром не менше ніж 10 см.

5. Переносні лотки і гумові шланги, просочені нафтопродуктами, прибираються з ділянки, де проводяться вогневі роботи, на відстань не менше ніж 20 м.