Для захисту від проникнення електричної енергії високого потенціалу всередину вибухонебезпечних приміщень повинні бути передбачені такі заходи:

відстань у землі від елементів заземлення блискавковідводу до частин будинків і металічних протяжних предметів повинна бути не менше 5 м;

усі трубопроводи, металеві оболонки кабелів повинні заземлюватися перед будівлею;

опір розтіканню заземлювачів блискавковідводів не повинен перевищувати 10 Ом.

  1. При виробництві хімічних композицій повинні бути вжиті заходи для відведення статичної електрики відповідно до вимог ГОСТ 12.1.018-93 "ССБТ. Пожаровзрывобезопасность статического электричества. Общие требования".
  2. Заземлювальні пристрої для відведення статичної електрики від місць її утворення, які є обов'язковими для виробництва хімічних композицій, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.030-81.
  3. Захист працівників від впливу статичної електрики необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.4.124-83.
  4. Під час обслуговування працівниками електроустановок повинні застосовуватись засоби індивідуального захисту від ураження електричним струмом та впливу електричного поля відповідно до вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 06.10.97 N 257, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13.01.98 за N 11/2451 (НПАОП 40.1-1.01-97), Норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту для працівників підприємств електроенергетичної галузі, затверджених Держнаглядохоронпраці України від 01.11.2004 N 241, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.12.2004 за N 1663/10262, ГОСТ 4997-75* "Ковры диэлектрические резиновые".
  5. Електрообладнання, освітлювальна арматура повинні експлуатуватися з дотриманням вимог НПАОП 40.1-1.01-97.
  6. Вимоги безпеки до розміщення обладнання, машин, механізмів ібезпечної організації робочих місць, пристосувань та огороджень робочоїзони
  7. Розміщення технологічного обладнання у виробничих приміщеннях і на відкритих майданчиках повинно забезпечувати зручність і безпечність їх експлуатації, можливість проведення ремонтних робіт і вжиття оперативних заходів по запобіганню аварійної ситуації або локалізації аварій.
  8. При розміщенні обладнання необхідно передбачити:

основні проходи в місцях постійного перебування працівників повинні бути вільними і прямими, шириною не менше 1,5 м;

проходи між апаратами, а також між апаратами та стінами приміщень при необхідності кругового обслуговування повинні бути шириною не менше 1 м.

  1. Не дозволяється розміщувати технологічне обладнання вибухопожежонебезпечних підприємств над і під допоміжними приміщеннями, а також під естакадами технологічних трубопроводів з вибухонебезпечними продуктами, над майданчиками відкритих насосних і компресорних установок, крім випадків застосування герметичних безсальникових насосів або при здійсненні спеціальних заходів безпеки, які виключають потрапляння вибухопожежонебезпечних речовин на встановлене обладнання.
  2. Робочі місця повинні утримуватися в чистоті протягом усієї зміни. Кожен працівник повинен проводити ретельне прибирання свого робочого місця.
  3. Захисні огородження мають відповідати вимогам ГОСТ 12.2.062-81 "ССБТ. Оборудование производственное. Ограждения защитные".
  4. Усі частини машин, апаратів та верстатів, що обертаються, повинні бути огороджені.
  5. Для захисту працівників від часток, що відлітають при механічній обробці виробів, або від крапель агресивних рідин на обладнанні або біля нього повинні встановлюватися захисні екрани.
  6. Робота на обладнанні зі знятим або несправним огородженням не дозволяється.
  7. Вимоги безпеки під час транспортування, складування, зберіганняготової продукції
  8. Готова продукція повинна зберігатися в окремих відсіках. Відсіки належить відділяти один від одного протипожежними стінами 1-го типу. Загальна ємність складу не повинна перевищувати двотижневого запасу готової продукції. Сполучення між окремими відсіками на другому поверсі повинно здійснюватися через відкриту галерею, прибудовану до довгої стіни будинку складу на рівні другого поверху, на першому поверсі - через в'їзди і виїзди, влаштовані в кожному складі. Склад повинен бути розташований не ближче ніж 15 м від виробництва.
  9. Для механізації транспортування готової продукції з виробництва на склад дозволяється їх сполучення транспортною галереєю на рівні другого поверху. У місцях стикання галереї з будинком і складу повинні бути обладнані дренчерні завіси для можливої ізоляції складу від виробництва під час пожежі.
  10. Склади готової продукції повинні мати пожежні щити (стенди), обладнані ломами, баграми, лопатами, вогнегасниками, азбестовими полотнами, ящиками із сухим піском, совками або лопатами. Для збирання брудного обтирального матеріалу повинні бути встановлені спеціальні ящики.

Начальник відділу нагляду за об'єктамипідвищеної небезпеки хімічногокомплексууправління організації державногонаглядуза промисловою безпекою навиробництвах

і об'єктах підвищеної небезпеки

ПОГОДЖЕНО:

Заступник Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

Голова Державного комітету ядерного регулювання України

Перший віце-президент - головнийучений секретар НАН Україниакадемік НАН України

Заступник голови Центральної Ради профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України

Директор виконавчої дирекціїФонду соціального страхуваннявід нещасних випадків на виробництвіта професійних захворювань України

Генеральний директорФедерації роботодавців України

В. о. президента Всеукраїнськоїасоціації роботодавців

Президент Спілки орендарів іпідприємців України

В. о. президента Спілки підприємцівмалих, середніх і приватизованихпідприємств України

Головний державний санітарнийлікар України,

Перший заступник Міністраохорони здоров'я України

Заступник Міністрапромислової політики України

С. Богданов

В. Грищенко

В. Биковець

В. Хмільовський

В. Биковець

О. М. Біловол

В. В. Севернюк