При фасуванні молока у флягах до вибірки включають 5% загальної кількості фляг, але не менше трьох.

При відборі проб молока, розфасованого в споживчу тару (пакети, пачки, пляшки), як точкову пробу відбирають наступну кількість одиниць фасувань:

• від партії до 100 одиниць – 2 фасування;

• від 101 до 200 одиниць – 3 фасування;

• від 201 до 500 одиниць – 4 фасування;

• від 501 до 1000 одиниць – 5 фасувань.

У будь-якому випадку об’єм точкової проби повинний бути не менше .

З точкових проб формують об'єднану пробу, з якої відбирають середню пробу об’ємом не менше , яку направляють на лабораторні дослідження.

4.3.1.2. Вершки, молочні продукти, морозиво.

Точкові проби вершків, молочних продуктів (кефір, ряжанка, йогурт тощо), морозива тощо із фляг та інших ємностей відбирають пробовідбірником чи щупом після ретельного перемішування. З точкових проб формують об'єднану пробу, яку нагрівають до 200С, і відбирають середню пробу. Норми відбору відповідають нормам відбору молока (п.4.3.1.1.).

Порядок відбору точкових проб фасованої продукції аналогічний відбору проб молока (п.4.3.1.1.), але не менше .

Відбір проб продуктів, розфасованих у дрібну тару ( (кг) і менше) проводять за пунктом п.4.3.10.

4.3.1.3. Сметана.

Від сметани, розфасованої у велику тару, до вибірки відбирають і розкривають 10 % усієї кількості одиниць пакувань. При наявності менше 10 одиниць пакувань розкривають тільки одну. Після розкриття сметану ретельно перемішують. Об’єм точкової проби 0,05-. Точкові проби об’єднують в одній чистій посудині, формуючи об'єднану пробу.

Перед відбором середньої проби сметану перемішують, і якщо вона має густу консистенцію, нагрівають на водяній бані до 30-350С, після чого охолоджують до 200С.

Відбір сметани, розфасованої в споживчу тару, здійснюється за п. 4.3.1.1. Відбір середньої проби не менше .

4.3.1.4. Сир і вироби з сиру.

При пакуванні у велику тару розкривають 10% від загальної кількості пакувань. З кожного розкритого пакування відбирають три точкові проби, вагою 0,05-0,1 кг: одну з центра, дві – на відстані 3- від бічної стінки тари.

Точкові проби переносять у чисту суху тару, перемішують і з об'єднаної проби відбирають середню пробу масою не менше .

При відборі проб, розфасованих у споживчу тару (пачки, брикети, туби та ін.), об’єм вибірки проводять відповідно до табл.3.

Від кожного пакування відбирають точкові проби в кількості, достатній для формування об'єднаної проби.

Об'єднану пробу ретельно розтирають до одержання однорідної консистенції і відбирають середню пробу, масою не менше .

Таблиця 3

Норми відбору фасованого сиру

Число одиниць пакування

у партії, шт.

Число пакувань

для відбору, шт.

до 50

2

від 51 до 100

3

від 101 до 200

4

від 201 до 300

5

від 301 і більше

6

4.3.1.5. Молочні консерви.

Перед відбором проб консервовані згущені молочні продукти перемішують і при необхідності нагрівають до 280С для одержання однорідної маси.

При пакуванні у велику тару (фляги, бочки, цистерни) розкривають 3% від загального числа пакувань, але не менше 2-х одиниць. Точкові проби, об’ємом не менше відбирають з різних місць пакувань за п.4.3.1.1.

При розфасовці в дрібну чи велику бляшану чи пластикову тару, запаковану в ящики, до вибірки включають 3% ящиків, але не менше трьох. Точкові проби відбирають з 5% від усіх банок, але не менше однієї. З об'єднаної проби відбирають середню пробу масою не менше .

4.3.1.6. Сухі молочні продукти.

Відбір точкових проб з великої тари роблять щупом для зернових продуктів з різних місць і різної глибини. Середню пробу формують після перемішування методом квартування масою не менше .

Відбір проб продукції, розфасованої в дрібну тару, здійснюють за п.4.3.1.5. Величина середньої проби не менше .

4.3.1.7. Масло вершкове.

Для відбору проб відбирають і розкривають 3% усієї кількості пакувань, але не менше двох. Точкові проби відбирають щупом, нагрітим до 380С. З точкових проб формують об'єднану пробу, поміщають у водяну баню з температурою 300С. Ретельно перемішують до розм'якшення і відбирають середню пробу масою не менше .

При пакуванні в розфасовану тару відбирають 3% упаковок. З кожного брикету відбирають точкову пробу, об’єм якої буде достатній для формування об'єднаної проби. Пробу обробляють, як і у випадку великих пакувань і відбирають середню пробу масою не менше .

4.3.1.8. Сири тверді.

Для відбору проб твердих, м'яких та інших видів сирів від партії відбирають і розкривають наступну кількість одиниць транспортних пакувань (табл.4).

Таблиця 4

Норми відбору транспортних пакувань сирів

Кількість одиниць пакувань

Кількість

одиниць, що

відбираються

Кількість одиниць пакувань

Кількість

одиниць, що

відбираються

до 5

1

41-60

5

6-15

2

61-85

6

16-25

3

86-100

7

26-40

4

101 і більше

5%, але не менше 7

Від кожної одиниці транспортного пакування відбирають один круг, голівку чи брусок від яких беруть точкові проби. Точкові проби відбирають сирним щупом, а при відсутності його – ножем, розрізаючи брусок сиру на 4 частини, і відбирають проби від кожної чверті в необхідній кількості. Маса точкової проби 0,05-.

Від плавленого сиру, запакованого у велику тару, відбирають і розкривають 10% усієї кількості пакувань, з кожної контрольованої одиниці беруть, у залежності від величини об'єднаної проби, 3-5 брикетів чи один батон ковбасного сиру.

Відібрані точкові проби ретельно протирають через тертку, перемішують, формуючи об'єднану пробу, з якої відбирають середню пробу, величиною не менше .

4.3.1.9. Молочний цукор, казеїн харчовий.

При відборі проб до вибірки від партії відбирають і розкривають кількість пакувань зазначених у табл.5.

Таблиця 5

Норми відбору контрольних пакувань молочного цукру і казеїну

Кількість транспортних

пакувань у партії

до 10

11-20

21-40

41-60

більше 60

Кількість пакувань, що відбираються

1

25%

20%

15%

10 %, але не менше 7

З кожного контрольного пакування за п.4.3.1.6. відбирають проби продукту. Величина середньої проби .

4.3.2. Відбір проб м'яса і м'ясних продуктів.

Відбір проб м'яса і м'ясних продуктів здійснюється на м'ясокомбінатах, промислових холодильних камерах та в місцях реалізації.

На м'ясокомбінатах та промислових холодильних камерах від кожної однорідної партії до вибірки включають 10% туш великої рогатої худоби, 5% туш овець і свиней і 2% заморожених чи охолоджених блоків м'яса і субпродуктів, але не менше трьох.

Точкові проби відбирають від кожної включеної у вибірку м'ясної туші чи її частини цілим шматком масою не менше із наступних місць: біля місця зарізу, напроти 4-5-го шийних хребців, в області лопатки, в області стегна і товстих частин м'язів. Проби від заморожених і охолоджених блоків м'яса і субпродуктів відбирають також цілими шматками масою не менше .

З отриманих точкових проб формують об'єднану пробу масою не менше , пропускають через м'ясорубку чи нарізають маленькими шматочками. Потім відбирають середню пробу не менше .

Відбір проб готової продукції, напівфабрикатів, копчених і ковбасних виробів роблять з вибірки пакувальних одиниць (ящики, коробки та ін.), що складає 10% від усієї партії, але не менше двох. Точкові проби масою 0,05- відбирають довільно. Проби перемішують і з об'єднаної проби відбирають середню пробу масою не менше .

Відбір проб штучної продукції, розфасованої в споживчу тару, проводять за п.4.3.10.

Відбір проб м'яса кроликів проводять аналогічно до п.4.3.3. з тією різницею, що від кожного транспортного пакування відбирають не більш одного екземпляра кролика.

4.3.3. Відбір проб птиці, яєць, яєчного порошку.

Тушки птиці відбирають від партії, що надійшла на реалізацію, методом випадкової вибірки. Число проб залежить від кількості транспортних пакувань у партії (табл.6).

Проби курей відбирають тушками і напівтушками, гусей й індичок – четвертою частиною тушки. При відборі проб на фермі об’єм вибірки складає не менше трьох тушок для курей, качок і не менше трьох напівтушок гусей й індичок.

Таблиця 6

Об’єм вибірки птиці

Кількість одиниць транспортних

пакувань у партії

Кількість відібраних транспортних

пакувань

Кількість відібраних зразків (тушок,

напівтушок)

Кількість відібраних зразків

(четверта частина тушки)

до 20

1

2

2

21-100

2

4

2

101-400

5

10

5

401-800

7

14

7

801-1500 і більше

10

20

10

Для дослідження курячих яєць від партії яєць роблять вибірку пакувальних одиниць (коробка) відповідно до табл.7.

Таблиця 7

Об’єм вибірки яєць

Кількість одиниць

транспортних пакувань

до 10

11-50

51-100

101-500

501

і більше

Кількість транспортних пакувань, що відбираються

1

3

5

15

20

Кількість яєць, що відбираються на дослідження

20

30

50

75

150

При пакуванні яєць в іншу тару чи при відборі від партії яєць як штучний продукт норми відбору регламентуються в п.4.2.

Для дослідження яєчного порошку від партії відбирають вибірку пакувальних одиниць (мішки, ящики й ін.) відповідно до табл.8.

Таблиця 8

Об’єм вибірки яєчного порошку

Кількість одиниць транспортних

пакувань у партії

1-5

6-50

51-100

101-200

201-300

більше 300

Кількість транспортних пакувань, що відбираються

1

5

10

15

20

25

З різних місць кожної відібраної у вибірку пакувальної одиниці відбирають щупом не менше трьох точкових проб, кожна масою не менше . З об'єднаної проби відбирають середню пробу, масою не менше .

5.3.4. Відбір проб риби і рибних продуктів.

Проби риби відбирають з різних місць партії методом випадкової вибірки. У вибірку включають 10% пакувань (бочки, ящики й ін.). З різних місць кожного розкритого пакування відбирають по три точкових проби, з якої формують об'єднану і середню проби. Для контролю живої, свіжої охолодженої партії риби відбирають 1-2% за масою. Кожен вид риби досліджують окремо.

Точкові проби від дрібних екземплярів риб відбирають цілими тушками: 6 риб при масі одного екземпляра 0,1-, 3 риби при масі екземпляра 0,5-. При масі більш із трьох риб відбирають проби біля приголовка, середньої і прихвостової частин. Маса об'єднань і середньої проби не менше .

Підготовка до аналізу середньої проби проводиться за ГОСТом 7631-85.

Рибу очищають від луски, морожену – розморожують. Середню пробу дрібної риби масою до використовують для аналізу без оброблення, рибу масою більш і м'ясо морських ссавців після видалення шкури і кісток розробляють на шматки масою не більш .

Відбір проб сушеної і в’яленої риби проводять аналогічним методом.

Відбір проб консервованої рибної продукції проводять за п.4.3.10.

5.3.5. Відбір меду.

Перед відбором проб натурального меду від кожної партії проводять вибірку пакувальних одиниць (табл.9).

Таблиця 9

Об’єм вибірки меду

Кількість

пакувальних

одиниць у партії

Кількість

пакувальних

одиниць, що

відбираються

Кількість

пакувальних

одиниць у партії

Кількість

пакувальних

одиниць, що

відбираються

до 3

1

41-60

6

4-20

3

61-80

8

21-30

4

81 і більше

10%

31-40

5

Від кожного пакування відбирають точкові проби. Зразки рідкого меду беруть пробовідбірником, занурюючи його на всю глибину пакування, щільний – щупом для масла з різних шарів.

Закристалізований мед відбирають конічним щупом, занурюючи його під нахилом. При дослідженні стільникового меду з однієї стільникової рамки вирізують частину стільника площею 25 см2. Якщо стільниковий мед кусковий, пробу відбирають у тих же розмірах від кожного пакування. Після видалення воскових кришечок зразки поміщають на сітчастий фільтр із розміром отворів не більш , вкладений у склянку, і підігрівають у термостаті при температурі 40-450С. Маса точкової проби до .