a) червоний для індикації:

- пожежних тривог;

- передавання сигналів на пристрої передавання пожежної тривоги (позиція Е рисунка 1 EN 54-1);

- передавання сигналів на пристрої керування автоматичними засобами протипожежного захисту (позиція G рисунка 1 EN 54-1);

b) жовтий для індикації:

- попереджень про несправність;

- вимкнень;

- зон у режимі тестування;

- передавання сигналів на пристрої передавання попередження про несправність (позиція . рисунка 1 EN 54-1);

с) зелений для індикації наявності електроживлення ППКП.

12.9.2 Використовувати різні кольори необов'язково для індикації на алфавітно-цифрови дисплеях. Однак, якщо різні кольори використовують для різної індикації, то вони повинні бути так як зазначено у 12.9.1.

12.10 Звукова сигналізація

12.10.1 Звукові сигналізатори повинні бути частиною ППКП. Той самий пристрій можна використовувати для сигналізування про пожежну тривогу та попередження про несправність.

12.10.2 Мінімальний рівень звуку, що вимірювався за безлунних умов на відстані за зачинених дверцят ППКП для будь-якого доступу повинен бути:

- 60 дБ (А) для сигналізування пожежної тривоги;

- 50 дБ (А) для сигналізування попередження про несправність.

12.11 Тестування індикаторів

Усі обов'язкові візуальні та звукові індикатори повинні бути придатні до тестування ручною операцією за 1-го чи 2-го рівнів доступу.

13 ДОДАТКОВІ КОНСТРУКТИВНІ ВИМОГИ ЩОДО ПРОГРАМНО-КЕРОВАНИХ ПОЖЕЖНИХ ПРИЙМАЛЬНО-КОНТРОЛЬНИХ ПРИЛАДІВ

13.1 Загальні вимоги та декларації виробника

Для виконання вимог цього стандарту ППКП може містити елементи, керовані програмним забезпеченням. У цьому випадку ППКП повинен задовольняти вимогам розділу 13, а також тим вимогам розділу 12, що стосуються використаної технології.

13.2 Документація на програмне забезпечення

13.2.1 Виробник повинен розробити документацію, відповідно до якої можна оглядати програмне забезпечення, та яку треба надавати у випробовувальну організацію разом із ППКП. Ця документація повинна бути досить детальною для виконання перевіряння його відповідності цьому стандарту і повинна містити, принаймні, наведене далі:

a) функційний опис основної програми, в тому числі:

- короткий опис кожного модуля та задач, що він виконує;

- взаємодії між модулями;

- способи викликання модулів, у тому числі, будь-яке обробляння переривання;

- повна ієрархія програми.

У цьому описі повинні міститися графічні представлення виконання системи та інформаційних потоків або рівноцінний зрозумілий спосіб документування програмного забезпечення.

b) опис областей пам'яті, використаних для різних цілей (наприклад, програми, специфічни) даних об'єкта чи поточних даних);

c) опис взаємодії програмного забезпечення з апаратними засобами ППКП.

13.2.2 Виробник повинен розробити детальну документацію на програмне забезпечення, її не треба надавати у випробовувальну організацію, але вона повинна бути доступна для перевіряння в рамках, передбачених правами виробника на конфіденційність. Ця документація повинна містити, принаймні, наведене нижче:

а) опис кожного програмного модуля, в тому числі:

- назву модуля;

- познаку розробника(-ів);

- посилання на дату і (або) версію;

- опис виконуваних задач;

- опис інтерфейсів, у тому числі спосіб передавання даних, діапазон вірогідних даних та перевіряння вірогідних даних;

b) роздруківку вихідних кодів, у тому числі всі застосовані глобальні та локальні змінні, використані константи і позначки та достатні коментарі для розпізнавання послідовності виконання програми;

c) подробиці будь-яких програмних засобів, застосовуваних під час розробляння програми (наприклад: засоби проектування високого рівня, компілятори, асемблери тощо).

13.3 Побудова програмного забезпечення

Для гарантії надійної роботи ППКП повинні виконуватися такі вимоги щодо побудови програмного забезпечення:

a) програмне забезпечення повинне мати модульну структуру;

b) побудова інтерфейсів для ручного та автоматичного формування даних не повинна дозволяти некоректним даним викликати помилку у виконанні програми;

c) програмне забезпечення повинне мати засоби, що запобігають виникненню зависання системи.

13.4 Контролювання програми (див. додаток J)

13.4.1 Виконання програми треба контролювати. Контролювальний пристрій повинен сигналізувати про системну помилку, якщо підпрограми, пов'язані з основними функціями програми, не виконуються протягом часу, що обмежено 100 с.

13.4.2 Збій у виконанні контрольованої програми системи, не повинен перешкоджати функціюванню контролювального пристрою та сигналізуванню попередження про несправність.

13.4.3 У разі виявлення передбаченого в 13.4.1 збою у виконанні програми ППКП повинен перейти в безпечний режим роботи протягом часу не більше ніж 100 с. Цей безпечний режим роботи повинен визначатися виробником.

13.4.4 Контролювальний пристрій повинен використовувати ознаку найвищого пріоритету, що забезпечує перехід у безпечний режим роботи, зазначений у 13.4.3 (наприклад, найвищий пріоритет немаскованих переривань).

13.5 Збереження програм і даних (див. додаток J)

13.5.1 Усі робочі програми і дані, необхідні для виконання вимог цього стандарту, повинні зберігатися в пам'яті, що має можливість безперервної, без обслуговування, та надійної роботи протягом не менше ніж 10 років.

13.5.2 Програма повинна зберігатися в енергонезалежній пам'яті, записування в яку дозволено тільки за 4-го рівня доступу. Кожний запам'ятовувальний пристрій треба ідентифікувати так, щоб його вміст міг бути однозначно визначеним по перехресному посиланню на документацію програмного забезпечення.

13.5.3 Для специфічних даних об'єкта повинні виконуватися наведені нижче вимоги:

a) не повинно бути можливим внесення змін за 1-го чи 2-го рівнів доступу;

b) зміна в специфічних даних об'єкта не повинна впливати на структуру програми;

c) під час зберігання специфічних даних об'єкта в енергозалежній пам'яті вони повинні бути захищені від втрати живлення за допомогою резервного джерела живлення, яке може бути відімкнене від пам'яті тільки за 4-го рівня доступу, і яке має можливість збереження вмісту пам'яті протягом, принаймні, двох тижнів;

d) під час зберігання даних у перезаписувальній пам'яті, повинен бути передбачений механізм, що зазвичай запобігає записуванню у пам'ять протягом виконання програми, для того щоб її вміст міг бути захищений у випадку збою у виконанні програми.

13.6 Контролювання вмісту пам'яті

Вміст запам'ятовувальних пристроїв, що зберігають програму та специфічні дані об'єкта, повинен автоматично перевірятися з інтервалами часу не більше 1 год. Перевіряльний пристрій, повинен сигналізувати про системну помилку у разі виявлення ушкодження вмісту пам'яті.

13.7 Робота ППКП у випадку системної помилки

Якщо в документації виробника зазначено, що до ППКП може бути підімкнено більше ніж 512 пожежних сповіщувачів і (або) ручних пожежних сповіщувачів, то у випадку системної помилки, зазначеної в 13.4 або 13.6, повинне бути виконано одне чи обоє з зазначених нижче вимог:

a) потрапити під впливання повинні не більше ніж 512 пожежних сповіщувачів і (або) ручних пожежних сповіщувачів і пов'язаних із ними обов'язкових функцій;

b) у відповідь на сигнали пожежної тривоги від усіх пожежних сповіщувачів і (або) ручних пожежних сповіщувачів повинні передбачатися, принаймні, такі функції:

- індикація пожежної тривоги за допомогою загального індикатора режиму пожежної тривоги та звукова сигналізація;

- активізація виходу, зазначеного в 7.7.1;

- передавання сигналів до пристроїв передавання пожежної тривоги (якщо передбачено), як зазначено в 7.9.

14 МАРКОВАННЯ

ППКП повинен мати марковання, яке містить розбірливу за 1-го рівня доступу нижче наведену інформацію:

a) номер цього стандарту (EN 54-2);

b) назву або товарний знак виробника чи постачальника;

c) номер типу чи іншу познаку ППКП;

d) код чи номер, що дозволяє встановити час виготовлення ППКП.

15 ВИПРОБОВУВАННЯ

15.1 Загальні положення

15.1.1 Нормальні атмосферні умови під час випробовування

Якщо методика випробовування не встановлює інше, то випробовувати треба після того, як зразок стабілізувався за нормальних атмосферних умов для випробовувань згідно з ІЕС 60068-1, а саме:

a) температура: від 15 °С до 35 °С;

b) відносна вологість: від 25 % до 75 %;

c) атмосферний тиск: від 86 кПа до 106 кПа.

Температура та вологість повинні бути в значній мірі постійними для кожного випробовування, якщо використовують нормальні атмосферні умови.

15.1.2 Конфігурація зразка

Зразок повинен містити в собі, принаймні, один із кожного типу кола виявляння, ліній зв'язку, внутрішніх кіл.

Повинні бути передбачені, принаймні, два кола виявляння кожного типу, за винятком випадку, коли передбачено тільки одне коло виявляння.

15.1.3 Установлювання та положення у просторі

Якщо методика випробовування не встановлює інше, то зразок повинен бути встановлений у своєму нормальному робочому положенні за допомогою штатних засобів кріплення, зазначених виробником. Устатковання повинно бути в стані доступу за 1-го рівня, за винятком інших вимог під час функційного випробовування.

Національна примітка.

Тут і надалі під «усталюванням» треба розуміти ППКП, що його піддають випробовуванню.

15.1.4 Електричне з'єднання

Якщо методика випробовування потребує, щоб зразок перебував в робочому стані, то він повинен бути підімкнений до джерела електроживлення, яке відповідає вимогам EN 54-4.

Якщо не встановлено інше, то джерело електроживлення повинне бути в номінальному робочому режимі.

Усі кола виявляння та лінії зв'язку повинні бути з'єднані кабелями з устаткованням чи еквівалентами навантажування. Принаймні, один із кожного типу кола виявляння повинен бути максимально навантажений відповідно до інструкцій виробника. Протягом випробовування все устатковання, за винятком ППКП, може перебувати в нормальних атмосферних умовах.

15.2 Функційне випробовування

15.2.1 Мета випробовування

Мета функційного випробовування - продемонструвати функціювання устатковання до, під час і (або) після впливання довкілля.

15.2.2 Програма випробовування

Повинна бути встановлена послідовність перевіряння, яка забезпечує під час функційного випробовування виконання кожного типу вхідної функції та кожного типу вихідної функції.

Ця програма повинна містити, як мінімум, перевіряння режиму пожежної тривоги, режиму попередження про несправність та режиму вимкнення.

15.2.2.1 Режим пожежної тривоги

Виконати формування та скидання режиму пожежної тривоги, принаймні, від двох зон (за винятком випадків, коли передбачено тільки одну зону).

Перевірити, чи видається правильна індикація та вихідні сигнали на С, Е та G (якщо вони передбачені).

15.2.2.2 Режим попередження про несправність

Виконати формування та скидання попереджень про несправність відповідних, як мінімум, до:

a) втрати одного з джерел електроживлення;

b) короткого замикання в колі виявляння;

c) обриву кола виявляння;

d) обриву в лініях зв'язку з С, Е та G, якщо вони передбачені.

Перевірити, чи видається правильна індикація та вихідний сигнал на J (якщо передбачено).

15.2.2.3 Режим вимкнення

a) Вимкнення та увімкнення однієї зони.

b) Вимкнення та увімкнення однієї лінії зв'язку з С, Е та G, якщо вони передбачені. Перевірити, щоб операції вимикання призвели до правильної індикації на ППКП, щоб тільки обрані частини системи було вимкнено та вимкнені функції відновлено.

15.3 Випробовування на впливання довкілля

15.3.1 Загальні положення

Для випробовувань на впливання довкілля можуть бути надані один, два чи три зразки. Перелік випробовувань зазначений у таблиці 1.

Таблиця 1 - Випробовування на впливання довкілля

Випробовування

Стійкість

або тривкість

Номер

розділу

Холод

Стійкість

15.4

Вологе тепло, постійний режим

Стійкість

15.5

Удар

Стійкість

15.6

Вібрація, синусоїдна

Стійкість

15.7

Електростатичні розряди

Стійкість

15.81)

Випромінювані електромагнітні завади

Стійкість

15.9

Стрибки напруги, пачки короткочасних перехідних імпульсів

Стійкість

15.101)

Стрибки напруги, повільні кидки напруги великої енергії

Стійкість

15.111)

Провали та переривання напруги мережі електроживлення

Стійкість

15.121)

Змінення напруги електроживлення

Стійкість

15.13

Вологе тепло, постійний режим

Тривкість

15.14

Вібрація, синусоїдна

Тривкість

15.15

1) Під час впливання дозволено візуальну індикацію та звукове сигналізування винятково короткочастного характеру

Національна примітка.

Під візуальною індикацією та звуковим сигналізуванням винятково короткочасного характеру тут і надалі треба розуміти появу на короткий час непередбаченої для зазначеного режиму роботи візуальної індикації та звукового сигналізування, або короткочасні збої передбаченої для зазначеного режиму роботи візуальної індикації та звукової сигналізації з подальшим самовідновлюванням.