Партію продукції приймають, якщо кількість дефектних листів скла на першому ступені контролю менша або дорівнює приймальному числу, і бракують без призначення другого ступеня контролю, якщо кількість дефектних листів скла більша або дорівнює бракувальному числу.

Якщо кількість дефектних листів на першому ступені контролю більша приймального числа, але менша бракувального, виконують другий ступінь контролю.

Партію продукції приймають, якщо кількість дефектних листів скла на першому та другому ступенях контролю менша або дорівнює приймальному числу двох ступенів, і бракують, якщо кількість дефектних листів скла більша або дорівнює сумі бракувальних чисел.

Прямі кути контролюють на 5 листах від партії згідно з 5.2. Коефіцієнт направленого пропускання світла визначають на 3 листах від партії згідно з 6.2.1 та відповідно до таблиць А.1, А.2. Якщо відібрані зразки не відповідають даному стандарту за вимогами прямих кутів і коефіцієнта направленого пропускання світла, виконують повторне випробування на подвійній кількості зразків продукції, відібраних від тієї ж партії. У разі незадовільних результатів повторної перевірки, партія листів скла не підлягає прийманню.

Споживач має право здійснювати контрольну перевірку відповідності продукції вимогам цього стандарту, дотримуючись при цьому зазначених порядку відбору зразків і методів випробування.

14 ОЦІНКА ВІДПОВІДНОСТІ

14.1 Загальні вимоги

Відповідність продукції вимогам даного стандарту оцінюється за результатами контролю виробництва на підприємстві та визначення експлуатаційних властивостей виробів зі скла на основі фактичних випробувань або інших процедур (наприклад, традиційних, установлених стандартом, табличних або загальноприйнятих показників, установлених стандартом, або поширених методів розрахунку, звітів про випробування тощо) відповідно до положень та вимог цього стандарту.

14.2 Контроль виробництва на підприємстві

Контроль виробництву на підприємстві складається з таких процедур:

а) перевірка зразків продукції, відібраних згідно зі встановленим планом випробувань;

б) початкова ревізія підприємства і контролю виробництва;

в) безперервний нагляд і оцінка контролю виробництва.

14.3 Визначення експлуатаційних властивостей продукції (початкове випробування)

14.3.1 Загальні вимоги

Всі характеристики продукції проходять початкове випробування для підтвердження їхньої відповідності вимогам цього стандарту.

Замість проведення фактичного випробування у початковому випробуванні можуть використовуватися:

- загальноприйняті, традиційні або встановлені цим стандартом параметри, встановлені стандартами з числа тих, посилання на які наведені у розділі 2, методи розрахунку, встановлені стандартом, або прийняті методи розрахунку зі стандартів, посилання на які наведені у розділі 2;

- звіт або звіти про випробування, складені на основі 14.3.1.2, після їхньої публікації, за винятком характеристик, перерахованих у 14.3.2;

- при використанні компонентів, характеристики яких вже визначалися виробником компонента для відповідності вимогам стандартів на іншу продукцію, ці характеристики не потрібно оцінювати повторно за умови, що в ході виробничого процесу вони залишаються незмінними;

- викид в атмосферу небезпечних речовин може оцінюватися непрямим методом за допомогою контролю за вмістом відповідної речовини;

- довговічність може оцінюватися непрямим методом за допомогою контролю за виробничим процесом відповідно до цього документа.

Примітка. Продукція, на яку нанесене маркування національним знаком відповідності або знаком ЄС згідно з відповідними регламентними технічними умовами та технічними умовами Європейського Союзу, може вважатися такою, експлуатаційні властивості якої відповідають властивостям, наведеним в умовах маркування національним знаком відповідності або знаком ЄС.

Національний знак відповідності засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї.

У разі якщо вимагається фактичне випробування, початкове випробування проводиться на зразках продукції, взятих безпосередньо на виробництві, або дослідних зразках, взятих на будь-якому підприємстві або лінії.

У разі зміни сировини або виробничого процесу, що призведе до значної зміни однієї або більше характеристик продукції, початкові випробування відповідної характеристики або декількох характеристик проводять повторно.

14.3.1.1 Декілька виробничих ліній або підприємств

Якщо виробництво здійснюється більше ніж на одній виробничій лінії і (або) підприємстві, необхідність проведення декількох початкових випробувань може бути знята за наявності наступного:

1) технологічна карта виробництва, складена виробником, поширюється на всі виробничі підприємства або лінії одного виробника;

2) виробником встановлено прямий зв'язок між контролем виробництва на підприємстві, початковим випробуванням і безперервним випробуванням під час внутрішнього аудиту;

3) виробником призначена відповідальна особа, в чиї обов'язки входить забезпечення відповідності виробу на основі наступного:

- запровадження послідовної системи контролю виробництва на підприємстві на всіх відповідних виробничих підприємствах або лініях;

- отримання виробником підтвердження того, що продукція має однакові характеристики та експлуатаційні характеристики;

- використання виробником схеми внутрішнього аудиту, в тому числі щодо відповідності продукції вимогам.

14.3.1.2 Дані за попередні роки

Можуть враховуватися випробування, що проводилися в попередні періоди відповідно до вимог цього стандарту (той самий виріб, та сама характеристика, виміряна тим самим методом випробовування, та сама процедура відбору зразка і система підтвердження відповідності вимогам).

14.3.2 Початкове випробування належності продукції до категорії натрієво-кальцієве силікатне скло, безкольорове або кольорове

Початкове випробування, метою якого є підтвердження відповідності продукції визначенню натрієво-кальцієвого силікатного скла, має бути, наскільки можливо, економічно доцільним.

З цією метою наявні звіти про відповідне випробування еквівалентні фактичному випробуванню і можуть використовуватися замість нього. Початкове випробування стосується параметрів продукції, наведених у таблиці 12.

Таблиця 12 – Параметри продукції, що перевіряються для підтвердження належності виробу до категорії натрієво-кальцієвого силікатного скла

Ч.ч.

Параметр продукції

1

Хімічний склад

2

Товщина

3

Пропускання світла (розмежування безкольорового скла від кольорового)

14.3.3 Початкове випробування експлуатаційних властивостей характеристик

Всі характеристики, перераховані у 7.1-7.4, проходять початкові випробування відповідно до 14.3.1.

15 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

15.1 При розпакуванні транспортної тари, зберіганні продукції та під час експлуатації не допускається взаємний дотик між листами скла, а також дотик до твердих предметів.

15.2 При монтажі та експлуатації продукції забороняється протирання скла шорсткою тканиною і тканиною, що містить абразивні домішки, а також удари по склу.

15.3 Правила монтажу скла встановлюють у нормативній (проектній, конструкторській) документації на ці конструкції. Притискні елементи будівельної конструкції повинні забезпечувати рівномірне затискання узорчатого скла по всьому периметру. Між склом і рамкою будівельної конструкції повинна бути прокладка. При монтажі повинна дотримуватися орієнтація скла згідно із проектною документацією. Глибина закладення скла повинна бути не меншою і вказуватися в проектній документації.

15.4 Узорчате листове скло залежно від умов експлуатації розраховують на навантаження у відповідності із будівельними нормами і правилами та за методиками, затвердженими в установленому порядку.

15.5 Застосування того або іншого типу узорчатого скла встановлюють при проектуванні будівельної конструкції з урахуванням діючих будівельних норм і правил, навантажень, кліматичних умов тощо.

15.6 Характеристики скла на міцність, жорсткість, температурний вплив, безпечність розраховують, виходячи з фізико-механічних показників, розмірів, умов експлуатації тощо, за методиками, затвердженими в установленому порядку.

15.7 При виготовленні зі скла конкретних видів продукції вибір необхідних типів узорчатого листового скла здійснюють за нормативною (проектною, конструкторською) документацією на даний вид продукції.

16 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

16.1 Виробник (постачальник) продукції гарантує відповідність продукції вимогам цього стандарту при додержанні споживачем правил її транспортування, упакування, зберігання, монтажу та експлуатації.

16.2 Гарантійний строк експлуатування встановлюють у технічній документації, але не менше ніж на п'ять років від дня відвантаження.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

КОНТРОЛЬ ВИРОБНИЦТВА НА ПІДПРИЄМСТВІ

А.1 Вимоги до контролю виробництва на підприємстві

А. 1.1 Загальні вимоги

Система контролю виробництва на підприємстві складається з процедур, регулярних ревізій і випробувань або оцінки, а також використання результатів для контролю вхідних матеріалів (сировини та інших) або компонентів, обладнання, виробничого процесу і продукції.

Примітка. Вважається, що вимоги цього розділу задовольняє система контролю виробництва на підприємстві відповідно до ДСТУ ISO 9001, розроблена з урахуванням особливостей продукції згідно з цим стандартом.

А.1.2 Організація

А.1.2.1 Відповідальність і сфера компетенції

Необхідно визначити відповідальність, сферу компетенції і взаємовідносини всього персоналу, який керує виробництвом, виконує і перевіряє роботу, що впливає на відповідність вимогам цього стандарту, особливо персоналу, який має організаційні повноваження і в чию компетенцію входять:

а) заходи з попередження випадків невідповідності продукції вимогам;

б) виявлення і реєстрація випадків невідповідності продукції вимогам.

А.1.2.2 Представник керівництва з питань контролю виробництва на підприємстві

Виробник повинен призначити представника керівництва, у сферу компетенції й обов'язки якого, незалежно від інших обов'язків, має входити забезпечення запровадження і виконання вимог цього стандарту.

А.1.2.3 Перевірка керівництвом

Система контролю виробництва на підприємстві перевіряється керівництвом виробника через належні проміжки часу згідно з системою контролю виробника. Метою перевірок є забезпечення безперервної відповідності й ефективності системи контролю. Документи про проведення таких перевірок зберігаються як мінімум 5 років.

А.1.3 Система контролю

А.1.3.1 Загальні вимоги

Виробник запроваджує і підтримує документовану систему контролю, яка є заходом із забезпечення відповідності продукції вимогам цього стандарту. При цьому виконуються такі вимоги.

А.1.3.2 Персонал

Робота і ревізія всього виробничого і ревізійного обладнання на підприємстві виробника має виконуватися персоналом, що пройшов належну підготовку.

А.1.3.3 Документація

Документація і процедури виробника мають відповідати контролю за виробничими процесами і виробництву продукції із кальцієво-натрієвого силікатного скла. Така документація і процедури належним чином описуються в Настанові, до якої введено:

а) організаційну структуру, обов'язки і повноваження керівництва стосовно відповідності продукції цьому стандарту;

б) процедури визначення і перевірки вхідних матеріалів;

в) виробництво, контроль виробництва та інші технології, процеси і систематичні заходи, що будуть вживатися;

г) перевірки, що будуть проводитися перед виробництвом, перевірки і випробування під час і після виробництва, а також частота проведення таких перевірок;

д) необхідні документи про проведення перевірок, випробувань і оцінки;

е) випадки невідповідності вимогам, що вимагають вживання заходів з їх виправлення, а також вжиті заходи;

є) якщо національними нормативними документами не передбачене інше, документи зберігаються протягом як мінімум одного року після виробництва продукції.

А.1.3.4 Дослідне обладнання

Налаштування дослідного обладнання, необхідного для контролю виробництва на підприємстві, документально оформлюється.

Примітка. Необхідна точність налаштування зумовлена точністю методу випробування і вказаними допустимими відхиленнями.

А.1.3.5 Перевірки і випробування

У розділі А.3 в таблицях наведені перевірки і випробування. Вимоги і записи є нормативними.

Примітка. Вказана частота проведення перевірок вважається мінімальною частотою.

А.2 Маркування

Виробник запроваджує, документально оформлює і забезпечує використання процедур маркування продукції. Маркування продукції виконується згідно з розробленими документами.

Для цілей відстеження відправленої продукції виробник запроваджує і веде облікові записи, описані у розділі А.3.

А.3 Таблиці перевірок і випробувань при виробництві продукції з натрієво- кальцієвого силікатного скла

А.3.1 Інформація про таблиці А.1, А.2

Таблиці складаються з трьох частин:

- частина 1: Контроль матеріалів

- частина 2: Контроль виробництва

- частина 3: Контроль продукції

Якщо особливості виробничого процесу не дозволяють або роблять фізично недоцільними проведення однієї або більше перерахованих перевірок або випробувань, відповідну перевірку або випробування можна не проводити.