6.6.2.10. Опалювальні прилади слід розміщувати, як правило,під світловими прорізами в місцях, доступних для огляду, ремонту таочищення.

6.6.2.11. Опалювальні прилади у виробничих приміщеннях з постійними робочими місцями на відстані 2 м або менше від вікон в місцях з розрахунковою температурою зовнішнього повітря у холодну пору року мінус 15 º С і нижче (параметри Б) слід розміщувати під світловими прорізами (вікнами) для захисту працюючих від холодних потоків.

6.6.2.12. В приміщеннях для наповнення та зберігання балонівзі стисненим і зрідженим газами, а також в приміщеннях складів категорій А, Б і В і коморах горючих матеріалів або в місцях, відведенихв цехах для складування горючих матеріалів, опалювальні прилади слідогороджувати екранами з негорючих матеріалів, забезпечуючи доступ доопалювальних приладів для їх очищення. Екрани слід встановлювати навідстані не менше 0.1 м (в просвіті) від приладів опалення. Конвектори з кожухом огороджувати екранами не слід.

6.6.3. Вентиляція та кондиціювання повітря

6.6.3.1. У виробничих, громадських, адміністративних і побутових приміщеннях без виділення шкідливих речовин і речовин з різко вираженими неприємними запахами, у приміщеннях технічних поверхів, тунелів, складів тощо, призначених для періодичної роботи або пересування людей, періодично діючу вентиляцію (провітрювання) з природнимзбуджуванням за рахунок вікон і прорізів, які відчиняються, або зіштучним збуджуванням допускається передбачати зовнішнім повітрям, щоне підігрівається холодної пори року, забезпечуючи при періодичнійроботі або переміщенні людей температуру повітря в робочій зоні ненижче 5 º С і не вище 32 º С.

6.6.3.2. Вентиляцію зі штучним збуджуванням слід передбачатидля приміщень і зон без природного провітрювання, якщо мікрокліматичні умови і чистота повітря не можуть бути забезпечені вентиляцієюз природним збуджуванням або періодичним провітрюванням.

Допускається передбачати змішану вентиляцію з частковим використанням природного збуджування для припливу або видалення повітря.

6.6.3.3. Припливно-витяжну або витяжну вентиляцію зі штучнимзбуджуванням слід передбачати для приямків глибиною 0.5 м і більше, атакож оглядових канав, що потребують щоденного обслуговування і розташовані у приміщеннях категорій А і Б або в приміщеннях, в яких виділяються шкідливі гази, пари або аерозолі, питома вага яких більшапитомої ваги повітря.

Оздоровчі пункти повинні бути розміщені на першому поверсі адміністративних, побутових або виробничих будівель із забезпеченнямзручного під'їзду санітарного автомобіля.

Розміщення і розміри дверей у приміщенні оздоровчого пунктуповинні прийматися з урахуванням можливості переміщення хворих на ношах.

6.6.3.4. В тамбур-шлюзи приміщень категорій А і Б, а такожприміщень з виділенням шкідливих газів і парів 1 і 2-го класів небезпеки слід передбачати подачу зовнішнього повітря від окремої установки з резервним вентилятором, розрахунково, але не менше ніж250 куб.м/г.

6.6.3.5. Концентрація горючих газів, парів, аерозолей і пилу уповітрі, яке видаляється системами місцевих відсмоктувачів, не повинна перевищувати 50% нижньої концентраційної межі розповсюдження полум'я при температурі суміші, що видаляється.

6.6.3.6. Системи витяжної загальнообмінної вентиляції зі штучним збуджуванням для приміщень категорій А та Б, а також системи місцевих відсмоктувачів вибухонебезпечних сумішей необхідно передбачатиз одним резервним вентилятором, якщо в разі зупинки вентилятора неможе бути зупинене технологічне устаткування та припинене виділенняшкідливих або горючих газів, парів та аерозолей.

6.6.3.7. Аварійну вентиляцію виробничих приміщень, до якихможливе раптове надходження значних кількостей шкідливих або горючихгазів, парів та аєрозолей, необхідно передбачати на вимоги технологічної частини проекту, враховуючи несумістність часу аварії технологічного та вентиляційного устаткування. За відсутності таких даних аварійна вентиляція зі штучним збуджуванням повинна забезпечувати в приміщеннях видалення не менше 50 куб.м/г на 1 кв. м площі підлоги приміщення та робочих площадок, окрім приміщень насосних та компресорних станцій категорій А та Б, для котрих витрата повітря - 60 куб.м/г на 1 кв. м.  У приміщеннях насосних та компресорних станцій категорій А та Баварійна вентиляція повинна забезпечувати вказаний повітрообмін додатково до повітрообміну, що створюється основними системами. Аварійну вентиляцію в приміщеннях категорій А і Б слід виконувати із штучним збуджуванням.

6.6.3.8. Вентиляційне устаткування, яке обслуговує приміщення категорій А та Б та розташоване в цих приміщеннях, витяжні системи загальнообмінної витяжної вентиляції приміщень категорій В, Г, Д, які видаляють повітря з 5-метрової зони навколо устаткування, що містить горючі речовини, а також систем місцевих відсмоктувачів вибухонебезпечних сумішей повинне бути у вибухозахищеному виконанні. Це устаткування не допускається розташовувати у приміщеннях підвалів. В приміщеннях для устаткування цих систем не слід передбачати місць для теплових пунктів, водяних насосів, ремонтних робіт, регенерації масел таіншої мети. Якщо температура, категорія та група вибухонебезпечноїсуміші горючих газів, парів, аерозолів, пилу з повітрям не відповідаєтехнічним вимогам на вибухозахищені вентилятори, слід застосовуватиежекторні установки.

6.6.3.9. Устаткування, окрім устаткування повітряних таповітряно-теплових завіс, не допускається розміщувати в приміщеннях, які обслуговуються:

- складів категорій А, Б та В;

- адміністративно-побутових будівель, за винятком устаткування звитратою повітря 10 тис. куб. м/г і менше.

Устаткування систем аварійної вентиляції та місцевих відсмоктувачів допускається розміщувати в приміщеннях, що ними обслуговуються.

6.6.3.10. Транзитні повітроводи для систем тамбур-шлюзів приприміщеннях категорій А та Б, а також систем місцевих відсмоктувачіввибухонебезпечних сумішей слід виконувати з межею вогнестійкості0.5 години.

6.6.3.11. Транзитні повітроводи не слід прокладати крізь сходові клітини та приміщення сховищ.

6.6.3.12. Повітроводи для приміщень категорій А та Б та системмісцевих відсмоктувачів вибухонебезпечних сумішей не слід прокладатиу підвалах чи підпільних каналах.

6.6.3.13. Місця проходу транзитних повітроводів крізь стіни,перегородки та перекриття будівель (у тому числі у кожухах та шахтах)слід ущільнювати негорючими матеріалами, які забезпечують нормованумежу вогнестійкості огородження, що перетинається.

6.6.3.14. Напірні ділянки повітроводів систем місцевих відсмоктувачів вибухонебезпечних сумішей, а також шкідливих речовин 1-гота 2-го класів небезпеки не слід прокладати крізь інші приміщення.

Допускається прокладання вказаних повітроводів зварними класу П(плотные) без роз'ємних з'єднань.

6.6.3.15. Повітроводи, по яких переміщуються вибухонебезпечнісуміші, допускається перетинати трубопроводами з теплоносієм, температура якого не менше ніж на 20% нижче температури самозаймання,º С газів, парів, пилу або аерозолів.

6.6.3.16. Усередині повітроводів та на відстані менше 0.05 мвід їх стінок не допускається розміщувати газопроводи та трубопроводиз горючими речовинами, кабелі, електропроводку та каналізаційні трубопроводи; не допускається також перетинання повітроводів вказанимивище комунікаціями.

6.6.3.17. Для устаткування, металевих трубопроводів таповітроводів систем вентиляції приміщень категорій А та Б, а такожсистем місцевих відсмоктувачів, що видаляють вибухонебезпечні суміші,слід передбачати заземлення відповідно до вимог Правил улаштуванняелектроустановок (ПУЕ).

6.6.3.18. Електроприймачі систем опалення, вентиляції та кондиціювання слід передбачати тієї ж категорії, яка встановлена дляелектроприймачів технологічного або інженерного устаткування приміщення.

Електропостачання систем аварійної вентиляції та протидимногозахисту, окрім систем для видалення газів та диму після пожежі, слідпередбачати I категорії. При неможливості за місцевих умов здійснювати живлення електроприймачів I категорії від двох незалежних джерелдопускається живлення їх від одного джерела від різних трансформаторів двотрансформаторної або двох близько розташованих однотрансформаторних підстанцій. При цьому підстанції повинні бути підключені дорізних живильних ліній, що прокладені різними трасами, та мати пристрої автоматичного резерву, як правило, зі сторони низької напруги.

6.6.3.19. В будівлях та приміщеннях, що обладнані системамипротидимного захисту, слід передбачати автоматичну пожежну сигналізацію.

6.6.3.20. Повітря, що викидається до атмосфери з систем місцевих відсмоктувачів та загальнообмінної вентиляції виробничих приміщень, в якому містяться забруднюючі шкідливі речовини, слід, як правило, очищувати та передбачати розсіювання в атмосфері залишковихкількостей шкідливих речовин відповідно до ОНД-86.

6.6.3.21. Місце викидів до атмосфери з систем вентиляції виробничих приміщень слід розміщувати за розрахунком або на відстанівід приймальних пристроїв для зовнішнього повітря не менше 10 м погоризонталі або на 6 м по вертикалі при горизонтальній відстані менше10 м. Крім того викиди з систем місцевих відсмоктувачів шкідливих речовин слід розміщувати на висоті не менше 2 м над дахом більш високоїчастини будівлі, якщо відстань до його виступу менше 10 м.Місце викидів з системи аварійної вентиляції слід розміщуватина висоті не менше 3 м від землі до нижнього краю отвору.

6.6.3.22. Необхідно блокувати невмонтовані в технологічне устаткування вентилятори (за відсутності резервних) для систем місцевихвідсмоктувачів, які видаляють шкідливі речовини 1 та 2-го класів небезпеки або вибухонебезпечні суміші, передбачаючи зупинку технологічного устаткування в разі виходу з ладу вентиляторів; а при неможливості зупинення технологічного устаткування повинна вмикатисьаварійна сигналізація.

З цією метою слід встановлювати газоаналізатори або сигналізатори горючих газів, що зблоковані з установками аварійної вентиляції,та автоматично вмикаються від пристроїв сигналізації.

6.6.3.23. Включення повітряної завіси слід блокувати з відчиненням воріт, дверей та технологічних прорізів. Автоматичне відключення завіси слід передбачати після зачинення воріт, дверей, технологічних прорізів та після відновлення нормованої температури повітряв приміщенні, передбачаючи скорочення витрати теплоносія до мінімальної, що забезпечує незамерзання води.

6.6.3.24. Сигналізацію роботи устаткування ("Включено","Аварія") слід виконувати для систем:

а) вентиляції приміщень без природного провітрювання виробничих та адміністративно-побутових будівель;

б) місцевих відсмоктувачів, які видаляють шкідливі речовини1 та 2 класів небезпеки або вибухонебезпечні суміші;

в) загальнообмінної витяжної вентиляції приміщень категорій Ата Б;

г) витяжної вентиляції приміщень складів категорій А та Б, вяких відхилення контрольованих параметрів від норми може привести доаварії.

Примітка : Вимоги, що відносяться до приміщень без природногопровітрювання, не поширюються на вбиральні, курильні, гардеробні таінші подібні приміщення.

6.6.3.25. Автоматичне блокування слід виконувати для :

а) відкривання та закривання клапанів зовнішнього повітря привключенні та виключенні вентиляторів;

б) відкривання та закривання клапанів систем вентиляції, сполучених повітроводами для повної або часткової взаємозамінності, уразі виходу з ладу одної з систем;

в) закривання клапанів на повітроводах для приміщень, які захищаються установками газового пожежогасіння, при виключенні вентиляторів систем вентиляції цих приміщень;

г) включення резервного устаткування при виході з ладу основного;

д) включення та відключення подачі теплоносія при вмиканні тавимиканні повітронагрівачів та опалювальних агрегатів;

е) включення систем аварійної вентиляції при утворенні вповітрі робочої зони концентрацій шкідливих речовин, що перевищуютьГДК, а також концентрацій горючих речовин у повітрі приміщення, якіперевищують 10% нижньої концентраційної межі розповсюдження полум'япо газо-, паро- та пилоповітряних сумішах.

6.6.3.26. Видалення диму на шляхах евакуації людей з приміщеньта будівель в початковій фазі пожежі повинно відповідати вимогамСНиП 2.04.05-91.

6.6.3.27. При відсмоктуванні повітря аспіраційними установкамиіз приміщення в кількості, що перевищує один об'єм за годину, слідпередбачати спеціальні припливні установки.

6.6.3.28. Аспірацію ємкостей для збирання і зберігання пилуне допускається поєднувати в одну аспіраційну систему з технологічнимі транспортним устаткуванням.

6.6.3.29. Опалювально-вентиляційне устакування, трубопроводита повітроводи, що розміщені в приміщеннях з агресивним середовищем,а також застосовувані для видалення повітря з агресивним середовищем,слід передбачати із антикорозійних матеріалів або з захисним покриттям від корозії.

6.6.3.30. Гарячі поверхні опалювального та вентиляційного устаткування, трубопроводів і повітроводів, розташованих у приміщеннях,в яких вони утворюють безпеку спалахування газів, парів, аерозолівабо пилу, слід ізолювати, передбачаючи температуру на поверхні теплоізолюваляційної конструкції не менше ніж на 20% нижче температури їхсамоспалахування, º С.

6.6.3.31. Температуру теплоносія слід приймати не менше ніж на20% (враховуючи п.6.6.3.30 цих Правил ) нижче температури самозаймання, º С, речовин, що знаходяться в приміщенні.

6.6.3.32. Концентрацію шкідливих речовин у припливному повітріпри виході із повітророзподілювачів і інших припливних отворів слідприймати за розрахунком та, враховуючи фонові концентрації цих речовин в місцях розміщення повітроприймальних пристроїв, але не більше30% ГДК в повітрі робочої зони для виробничих та адміністративно-побутових будівель і приміщень.

6.6.3.33. Системи місцевих відсмоктувачів слід передбачатитак, щоб концентрації видаляючих горючих газів, парів, аєрозолів іпилу в повітрі не перевищували 50% нижньої концентраційної межі розповсюдження полум'я при температурі видаляючої суміші.