17.234 Рейки перед транспортуванням їх у тунелі повинні бути зварені на рейкозварювальній станції електроконтактним способом у пліті згідно з вимогами 6.10 цих Норм. Рейкозварювальна станція повинна розміщуватися біля порталу тунелю, що будується, або у депо метрополітену. Подачу рейкових плітей у тунель слід виконувати через портал.

С.232 ДБН В.2.3-7-2003

Якщо подача рейок у тунель з порталу або депо неможлива, дозволяється використовувати для монтажу колії рейки довжиною , доставлених до місця укладання через стволи. При цьому зварювання рейок у пліті слід виконувати на місці укладання колії в тунелі за допомогою пересувної рейкозварювальної машини.

17.235 Якість усіх рейок перед доставленням їх до місця укладання повинна перевірятися за допомогою дефектоскопа.

17.236 При спорудженні тунелів метрополітенів закритим способом рейки та шпали до місця укладання слід доставляти на спеціальних візках, які переміщуються по тимчасовій вузькоколійній колії, укладеній при проходці тунелів.

При спорудженні тунелів метрополітенів відкритим способом для доставляння рейок та шпал слід використовувати путь широкої колії, що укладається. Рейки та шпали слід транспортувати за допомогою мотовозів після підйому та рихтування укладених дільниць колії.

17.237 Зварювання рейок при улаштуванні безстикової колії повинно виконуватися згідно з ТУ 32 ЦП 560.

17.238 Пересування по забетонованій колії людей, а також вагонеток до 0,5 т дозволяється тільки при досягненні бетоном 30 % проектної міцності, а вагонеток з більшою масою - по досягненню 70 % проектної міцності.

17.239 Перед укладанням колійного бетону основа під ним повинна бути очищена та промита. Бетонування повинно виконуватися ділянками довжиною не менше із старанним ущільненням бетону вібраторами, при цьому слід контролювати відсутність раковин та порожнин під шпалами.

17.240 Розпірні домкрати і опалубка водовідного лотка та протиугінних приямків можуть бути зняті тільки при досягненні бетоном не менше 50 % проектної міцності.

17.241 У випадку виявлення пустот у бетоні під шпалами і збоку від них, ці місця слід заповняти шляхом нагнітання піщаноцементного розчину.

17.242 При укладенні бетонної суміші та виконанні опоряджувальних робіт слід захищати рейки від забруднення. Перед здачею в експлуатацію рейки, скріплення та шпали повинні бути очищені.

ДБН В.2.3-7-2003 С.233

17.243 Монтаж контактної рейки і її пристроїв повинен починатися після закінчення монтажу переводів та з’їздів і опорядження колії.

17.244 Регулювання положення контактної рейки по висоті слід виконувати за допомогою укладання під кронштейни дерев’яних нашпальників.

17.245 Контактна рейка, захисний короб, кронштейни та деталі скріплення після закінчення монтажу повинні бути очищені від пилу, бруду та іржі, а кронштейни і скоби ізоляторів - покриті асфальтовим лаком.

Монтаж обладнання

17.246 Роботи по монтажу запроектованого постійного обладнання, пристроїв автоматики, телемеханіки, зв’язку і гучномовного оповіщення, контактних мереж, зовнішніх та внутрішніх комунікацій, санітарно-технічних пристроїв у метрополітенах повинні виконуватися згідно з вимогами даних Норм.

17.247 Готовність окремих споруд або ділянок тунелів метрополітенів до виконання монтажних робіт встановлюється комісією у складі представників замовника, генпідрядної та монтажної організацій і фіксується актом готовності об'єкту будівництва до виконання монтажних робіт.

17.248 Монтаж електротехнічних пристроїв, пристроїв СЦБ, зв’язку, гучномовного оповіщення, електрогодинників та санітарно-технічного обладнання слід виконувати в закінчених будівництвом спорудах при відсутності у них капежу і при вологості повітря не вище 80 %.

17.249 При встановленні обладнання слід додержуватися габаритів наближення обладнання за ГОСТ 23961.

Електрообладнання і металеві конструкції, а також оболонки та броня кабелів повинні бути заземлені відповідно до 11.17 і до проекту.

17.250 На період монтажу, налагодження і регулювання обладнань у релейних шафах слід вмикати освітлення для обігріву та попередження корозії струмопровідних елементів.

17.251 Монтажні роботи вважаються закінченими після виконання їх у повній відповідності до робочої документації, постановки під напругу та проведення індивідуальних випробувань усього обладнання електропостачання, СЦБ, засобів зв’язку,

С.234 ДБН В.2.3-7-2003

гучномовного оповіщення, технічних систем і засобів протипожежного захисту, електрогодинників, перевірки механічної частини і електроприводу ескалаторів у роботі та підготовці їх до 48-годинноі обкатки.

Після закінчення монтажних робіт повинні бути виконані регулювальні та налагоджувальні роботи і уточнена виконавча документація.

17.252 У приміщеннях для встановлення ескалаторів до початку монтажних робіт повинні бути виконані: будівельні і опоряджувальні роботи (за винятком облицювання підлоги та фундаментів у машинному приміщенні), улаштування фундаментів, сходів, кабельних каналів, перекриттів натяжної камери та машинного приміщення, встановлення і опоряджування зонтів, облицювання стель, стін, які примикають до балюстради ескалаторів, штукатурка і облицювання стін та колон у машинному приміщенні і роботи в ескалаторних та службових приміщеннях.

Для транспортування вузлів ескалаторів повинні бути залишені тимчасові прорізи у стінах вестибюля та в перекритті, підготовлені проїзди та майданчики для розвантаження вузлів.

Контроль за якістю та прийняття робіт

17.253 Організація виробничого контролю якості робіт по спорудженню тунелів повинна здійснюватися згідно з ДБН А.3.1-5.

17.254 Якість виконаних робіт слід оцінювати при прийнятті прихованих робіт, виконаних етапів робіт і проміжного прийняття: оправ, внутрішніх збірних залізобетонних конструкцій та окремих конструкцій наземних споруд (вестибюлів, вентиляційних кіосків, передпортальних підпірних стін та ін.) метрополітенів.

17.255 Результати виробничого контролю за якістю робіт слід фіксувати в журналах виконання робіт (додаток Л), а також у загальному журналі робіт, який являється основним первинним виробничим документом, що відображає технологічну послідовність, терміни, якість виконання та умови виконання будівельно-монтажних робіт.

Загальний журнал робіт слід вести на кожний будівельній дільниці; форма і зміст журналу повинні відповідати ДБН А.3-1-5.

ДБН В.2.3-7-2003 С.235

Показники оцінки якості виконаних робіт повинні відображатися у відповідних актах їх приймання.

17.256 Розміщення у просторі підземних та наземних споруд, а також їх геометричні розміри повинні систематично контролюватися маркшейдерською службою у процесі будівництва.

17.257 Правильність складання кілець тунельних оправ слід систематично перевіряти шляхом вимірювання горизонтального і вертикального діаметрів кожного кільця, а також двох діаметрів під кутом 45° до горизонту.

Допустимі відхилення фактичних розмірів збірних оправ тунелів від їх проектного положення не повинні перевищувати таких величин (у мм):

I Для тунелів кругового контуру при збірній залізобетонній і металевій оправі:

а) відхилення розмірів діаметрів кілець (еліптичність):

1) у зоні монтажу тюбінго - або блокоукладальником± 25

2) поза зоною монтажу тюбінго - або блокоукладальником± 50

б) зміщення центру кілець від осі тунелю поза зоною монтажу тюбінго – або блокоукладальником у плані та у профілі:

1) для перегінних тунелів ± 50

2) для станційних тунелів ± 40

3) для похилих тунелів ± 50

в) зміщення у напрямку осі тунелю площини прорізних кілець:

1) для перегінних тунелів± 25

2) для станційних тунелів± 15

II Для тунелів прямокутного контуру при збірній залізобетонній оправі:

а) відхилення відміток верхніх поверхонь лоткових блоків:

1) для перегінних тунелів+10 -20

2) для інших споруд± 20

б) відхилення відмітки нижніх поверхонь плит перекриттів при їх розташуванні:

1) над коліями, окрім платформних ділянок+20;-10

2) на інших ділянках, включаючи платформні±20

С.236 ДБН В.2.3-7-2003

3) уступи суміжних елементів перекриттів платформних ділянок±10

4) відхилення розмірів у чистоті кожного прогону на рівні низу перекриттів у поперечному напрямку+50; -20

5) відхилення стінових блоків у плані на рівні від' головок рейок ±25

6) відхилення бокових поверхонь колон і внутрішніх поверхонь стінових блоків від вертикалі при висоті колони або стінового блоку Н 0,002Н,

але не більше ±25

III Зменшення величини відстані від краю платформи або містка до осі колії при монтажу елементів станційної платформи або службового містка не дозволяється.

Збільшення указаної відстані дозволяється не більше .

Допустимі відхилення від проектного положення при монтажу конструкцій оправ колонних і односклепінних станцій повинні встановлюватися ПВР залежно від типу та розмірів конструкцій.

17.258 Сумарні величини відхилення внутрішніх фактичних розмірів оправ транспортних тунелів від їх проектного положення не повинні порушувати габаритів наближення споруд за ГОСТ 23961.

17.259 Прийняття із складанням акта огляду прихованих робіт по формі, вказаній в додатку М, слід здійснювати після виконання таких робіт:

  • забутування тимчасових виробок (акт за формою 1 додатка М);
  • нагнітання розчину за оправу (первинного і контрольного) (акт за формою 2 додатка М);
  • встановлення арматури монолітних залізобетонних оправ (акт за формою 3 додатка М);
  • гідроізоляції збірних і монолітних оправ (акти за формами 4, 5 додатка М);
  • підготовки поверхні тюбінгів перед закриттям їх зонтом (акт за формою 6 додатка М);
  • укріплювальної (ущільнювальної) цементації ґрунта за оправою (акт за формою 7 додатка М);

ДБН В.2.3-7-2003 С.237

  • підготовки дна котлована під основу споруд при відкритому способі робіт (акт за формою у додатку 10 ДБН А.3.1-5)

Представники проектних організацій, які здійснюють авторський нагляд у прийнятті та складанні актів огляду прихованих робіт включаються у склад комісії, вказаній у формах актів, приведених у додатку М.

Підписи членів комісії у актах огляду прихованих робіт засвідчуються печатками організацій, від яких вони є представниками.

17.260 При будівництві тунелів зустрічними забоями дозволяється розходження осів у межах ± .

17.261 При здачі (прийнятті) виконаних етапів робіт по зведенню конструкцій метрополітенів слід виконувати огляд робіт, які здаються у натурі, перевіряючи відповідність цих робіт проекту, вимогам даного розділу і стандартів.

Підрядник при здачі цих робіт повинен представити замовнику таку документацію:

  • робочі креслення з надписами про відповідність виконаних у натурі робіт цим кресленням або внесених у них змінах, які зроблені особами, що відповідають за виконання будівельно-монтажних робіт, або виконавчі креслення згідно з 17.40;
  • документи, які засвідчують якість використаних матеріалів, конструкцій та деталей;
  • акти огляду прихованих робіт;
  • журнал виконання робіт (додаток Л), авторського нагляду та загальні журнали робіт.

17.262 При прийнятті збірної оправи тунелів із складанням акту проміжного прийняття повинна встановлюватися відповідність робочим кресленням внутрішніх розмірів укладених кілець, розташування кілець у плані та профілі (згідно п.17.257 даних норм), їх кількості, перев’язки швів, ширини зазору між кільцями, а також наявність болтів, виконання антикорозійного захисту, заповнення заоправних порожнин розчином. Крім того, слід встановити відсутність течей, капежу, тріщин, уступів між блоками, сколювань і деформованих блоків.

17.263 При проміжному прийнятті збірної оправи тунелів повинні бути пред’явлені такі документи: виконавчі креслення на укладку кілець оправи та збірних конструкцій тунелів при відкритому способі робіт, паспорти на збірні конструкції, дані маркшейдерських вимірювань, відомості по геометрії та відхиленню укладених кілець

С. 238 ДБН В.2.3-7-2003

від проекту і журнали виконання робіт по: нагнітанню за оправу розчину (форми 1 і 3 додатку Л), виконанню чеканочних робіт (форма 4 додатка Л), улаштуванню обклеювальної гідроізоляції (форма 5 додатка Л) та протоколи лабораторного аналізу хімічного складу грунтових вод.

17.264 При прийнятті виконаних робіт по гідроізоляції збірної оправи тунелів, які споруджені закритим способом, повинна виконуватися перевірка:

  • чистоти поверхні оправи, якості заповнення чеканочних швів болтових та інших отворів, виправлення дрібних ефектів оправи;
  • відсутності течей, капежу та вологих плям. При перевірці якості гідроізоляції повинні пред’являтися журнали нагнітання розчину і чеканки швів (форми 3 і 4 додатка Л).

17.265 Прийняття виконаних робіт з улаштування обклеювальної гідроізоляції у тунелях слід виконувати згідно з СНіП 3.03.01. При цьому повинен пред’являтися журнал виконання робіт з улаштування обклеювальної гідроізоляції (форма 5 додатка Л).

17.266 При прийнятті монолітних бетонних та залізобетонних оправ тунелів із складанням акту проміжного прийняття підрядник повинен представляти замовнику таку документацію:

  • виконавчі креслення на виконану монолітну бетонну або залізобетонну оправу із зафіксованими даними за результатами маркшейдерських вимірювань;
  • сертифікати та паспорти, що засвідчують якість застосованих матеріалів;
  • журнали виконання бетонних або залізобетонних робіт (форма 6 додатка Л);
  • журнали нагнітання розчину за оправу (форми 1 і 3 додатка Л);
  • акти на приховані роботи;
  • протоколи лабораторного аналізу хімічного складу грунтових вод.

17.267 Для обліку робіт, які входять у номенклатуру обслуговуючих процесів, повинні вестись журнали обліку роботи механізмів та обслуговуючих чергових робочих. Форма журналу установлюється будівельною організацією за узгодженням із замовником.