У разі зближення ПЛ 110 кВ і вище з тролейбусними і трамвайними лініями відстані між проводами і заходи захисту від впливу ПЛ слід визначати відповідно до будівельних норм і правил на трамвайні і тролейбусні лінії.

2.5.225 Захист перетинів ПЛ з контактною мережею здійснюється захисними апаратами відповідно до вимог 2.5.188.

Допускається розміщувати проводи ПЛ, яка перетинає, над опорами контактної мережі за відстаней по вертикалі від проводів ПЛ до верху опор контактної мережі не менше ніж: 7 м – для ПЛ напругою до 110 кВ, 8 м – для ПЛ 150 –220 кВ, 9 м – для ПЛ 330 – 500 кВ і 10 м – для ПЛ 750 кВ.

Перетин ПЛ з водними просторами

2.5.226 Кут перетину ПЛ з водними просторами (ріками, каналами, озерами, водоймищами, а також на великих переходах) не нормується.

Слід уникати, за можливості, перетину ПЛ з місцями тривалої стоянки суден (затонів, портів та інших пунктів відстою). Проходження ПЛ над шлюзами не допускається.

2.5.227 Опори, які обмежують ділянку перетину ПЛ із судноплавними водними просторами (незалежно від довжини прогонів і їх кількості на ділянці перетину) або ділянку перетину з несудноплавними просторами (у разі встановлення на ділянці перетину прогонів довжиною понад 700 м), повинні бути анкерними кінцевими.

На ділянці перетину допускається застосовувати проміжні та анкерні опори у випадку, якщо ділянку перетину відокремлено кінцевими опорами в самостійну частину ПЛ. Залежно від типу кріплення проводів, опори, установлені між кінцевими опорами (КО) чи кінцевими пристроями, можуть бути:

- проміжними (П) – з кріпленням усіх проводів на опорі за допомогою підтримувальних ізоляційних підвісів;

- анкерними (А) – з кріпленням усіх проводів на опорі за допомогою натяжних ізоляційних підвісів;

- комбінованими (ПА) – зі змішаним кріпленням проводів на опорі за допомогою як підтримувальних, так і натяжних ізоляційних підвісів.

Для ПЛ зі сталеалюмінієвими проводами та проводами з термообробленого алюмінієвого сплаву зі сталевим осердям перерізом алюмінієвої частини для обох типів проводів 120 мм2 і більше або сталевими линвами типу ТК перерізом 50 мм2 і більше допускається застосовувати проміжні опори та анкерні опори полегшеного типу; при цьому, виходячи з конкретних умов, застосовують такі схеми переходів:

  1. однопрогінні на кінцевих опорах К-К;
  2. двопрогінні з опорами К-П-К, К-ПА-К;
  3. трипрогінні з опорами К-П-П-К, К-ПА-ПА-К;
  4. чотирипрогінні з опорами К-П-П-П-К, К-ПА-ПА- ПА-К (тільки для ожеледного навантаження 12 Н/м і менше та довжин прогонів на переході не більше 1100 м);
  5. багатопрогінні з опорами К-А ... А-К;

6) у разі застосування опор П чи ПА перехід слід розділяти опорами на ділянки з кількістю опор на кожній ділянці не більше двох, тобто К-П-П-А ... А-П-П-К, К-ПА-ПА-А ... А-ПА-ПА-К (або не більше трьох згідно з підпунктом 4) цього пункту).

2.5.228 Переходи можна виконувати на одноколових і двоколових опорах.

Двоколовими рекомендується виконувати переходи в населеній місцевості, у районах промислової забудови, а також, за необхідності, у перспективі другого переходу в ненаселеній чи важкодоступній місцевості.

  1. На одноколових переходах для ПЛ 330 кВ і нижче рекомендується застосовувати трикутне розташування фаз, допускається горизонтальне розташування фаз. Для ПЛ 500-750 кВ необхідно, як правило, застосовувати горизонтальне розташування фаз.
  2. На двоколових переходах ПЛ до 330 кВ і нижче рекомендується розташовувати проводи в трьох ярусах, допускається також розташування проводів у двох ярусах.
  3. На переходах з прогонами, які перевищують прогони основної лінії не більше ніж у 1,5 раза, рекомендується перевіряти доцільність застосування проводу тієї ж марки, що і на основній лінії. На переходах ПЛ до 100 кВ рекомендується перевіряти доцільність застосування як проводів сталевих линв, якщо це можливо за електричним розрахунком проводів.

На перетині ПЛ із судноплавними водними просторами, виконаних на проміжних опорах з кріпленням проводів у глухих затискачах, відстані по вертикалі від проводів ПЛ перерізом алюмінієвої частини менше ніж 185 мм2 до суден слід перевіряти на обрив проводу в суміжному прогоні за середньорічної температури повітря без вітру й ожеледі без урахування нагрівання проводів електричним струмом. Для перерізу алюмінієвої частини 185 мм2 і більше перевірку в аварійному режимі виконувати немає потреби.

2.5.232 Відстань від нижньої точки провисання проводів ПЛ у нормальному та аварійному режимах до рівня високих (паводкових) вод на судноплавних ділянках рік, каналів, озер і водоймищ слід визначати як суму максимального габариту суден і найменшої відстані від проводів ПЛ до габариту суден за табл. 2.5.48. Стрілу провисання проводу в цьому випадку визначають за вищої температури повітря без урахування нагрівання проводів електричним струмом.

Рівень високих (паводкових) вод приймають з імовірністю перевищення (забезпеченістю) 0,02 (повторюваність 1 раз за 50 років) для ПЛ 330 кВ і нижче. Для ПЛ 500-750 кВ забезпеченість повинна становити 0,01 (повторюваність 1 раз за 100 років).

Відстані від нижньої точки провисання проводу ПЛ до рівня льоду повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.48. Стрілу провисання проводу в цьому випадку визначають за розрахункового ожеледного навантаження згідно з формулою (2.5.1) і за температури повітря під час ожеледі згідно з 2.5.61.

2.5.233 Відстані від нижньої точки провисання проводів ПЛ у нормальному режимі до рівня високих (паводкових) вод на несудноплавних ділянках рік, каналів, озер і водоймищ повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.48. Стрілу провисання проводу в цьому випадку визначають за температури повітря 15 °С без урахування нагрівання проводів електричним струмом.

Відстані від нижньої точки провисання проводів ПЛ до рівня льоду повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.48. Стрілу провисання проводу в цьому випадку визначають за розрахункового ожеледного навантаження згідно з формулою (2.5.1) і за температури повітря під час ожеледі згідно з 2.5.61.

Таблиця 2.5.48 – Найменша відстань у разі перетину ПЛ з водними просторами

Відстань

Найменша відстань, м,

для ПЛ напругою, кВ

до 110

150

220

330

500

750

Для судноплавних ділянок рік, каналів, озер і водосховищвід проводів по вертикалі:

- до максимального габаритусуден або сплаву в нормальномурежимі ПЛ

2,0

2,5

3,0

3,5

4,0

5,5

- те саме, але в разі обриву проводу в суміжному прогоні

0,5

1,0

1,0

1,5

-

-

- до верхніх робочих площадокобслуговування суден (верх рубки і т.ін.) у затонах, портах іінших пунктах відстою

-

-

-

11,0

15,5

23,0

- до рівня льоду

6,0

6,5

7,0

7,5

8,0

12,0

Для несудноплавних ділянок рік,каналів, озер і водоймищ від проводів по вертикалі:

- до рівня високих вод*

5,5

6,0

6,5

7,0

7,5

10,0

- до рівня льоду

6,0

6,5

7,0

7,5

8,0

12,0

* Найменша відстань, яка дає можливість пропускати плавні засоби висотою до 3,5 м.

2.5.234 Місця перетину ПЛ із судноплавними і сплавними ріками, озерами, водоймищами і каналами слід позначати на берегах сигнальними знаками згідно з правилами плавання внутрішніми водними шляхами.

Знаки «Дотримуй надводного габариту» встановлюють по одному на кожному березі на відстані 100 м вище або нижче (за течією) осі повітряного переходу. За ширини ріки до 100 м щити знаків установлюють безпосередньо на опорі ПЛ на висоті не менше ніж 5 м.

Опори великого переходу повинні мати денне маркування (фарбування) і сигнальне освітлення відповідно до 2.5.254.

Попереджувальні навігаційні знаки встановлюють власники ПЛ. Розміри знака, колір і режим горіння вогнів повинні відповідати державним стандартам.

Проходження ПЛ по мостах

2.5.235 Прокладати ПЛ 1 кВ і вище на мостах різного призначення, як правило, не допускається.

За обґрунтованої необхідності допускається проходження ПЛ по мостах, побудованих з негорючих матеріалів. У цьому випадку опори або підтримувальні пристрої, які обмежують прогони з берега на міст і через розвідну частину мосту, повинні бути анкерними нормальної конструкції. Усі інші підтримувальні пристрої на мостах можуть бути проміжного типу. На цих пристроях з підтримувальними ізоляційними підвісами проводи слід підвішувати в глухих затискачах. Застосовувати штирові ізолятори не допускається, за винятком ПЛЗ, на яких кріплення проводів здійснюється спіральними пружинними в'язками.

2.5.236На металевих залізничних мостах з проїздом по нижній його частині, забезпечених по всій довжині верхніми зв'язками, проводи допускається розташовувати безпосередньо над прогонною будовою моста вище від зв'язок або за її межами. Розташовувати проводи в межах габариту наближення будови, а також у межах ширини, зайнятої елементами контактної мережі електрифікованих залізниць, не допускається. Відстані від проводів ПЛ до всіх ліній залізниці, прокладених по конструкції мосту, приймають, як для стиснених ділянок траси згідно з 2.5.209.

На міських і шосейних мостах допускається розташовувати проводи як за межами прогонної будови, так і в межах ширини пішохідної і проїзної частин мосту.

На мостах, які перебувають під охороною, допускається розташовувати проводи ПЛ нижче від відмітки пішохідної частини.

2.5.237 Найменші відстані від проводів ПЛ до різних частин мостів слід приймати, як до будівель і споруд згідно з табл. 2.5.32 (2.5.169) і табл. 2.5.33 без урахування обриву проводів у суміжному прогоні. Найменші відстані від проводів ПЛ до різних частин мостів слід приймати відповідно до вимог організацій, у власності яких перебувають ці мости. При цьому найбільшу стрілу провисання проводів слід вибирати шляхом зіставлення стріл провисання за вищої температури повітря і під час ожеледі.

Проходження ПЛ по греблях і дамбах

2.5.238 У разі проходження ПЛ по греблях, дамбах і т. ін. будь-які відстані від невідхилених і відхилених проводів до різних частин гребель або дамб у нормальному режимі роботи ПЛ повинні бути не меншими від зазначених у табл. 2.5.49.

Відстані по вертикалі в нормальному режимі роботи ПЛ слід приймати не меншими від зазначених у табл. 2.5.49:

- за вищої температури повітря без урахування нагрівання проводу електричним струмом;

- за розрахункового ожеледного навантаження згідно з формулою (2.5.1) і температури повітря під час ожеледі згідно з 2.5.61.

Таблиця 2.5.49 – Найменші відстані від проводів ПЛ до різних частин гребель і дамб

Частини гребель і дамб

Найменша відстань, м, для ПЛ напругою, кВ

до 110

150

220

330

500

750

Гребінь і бровка відкосу

6

6,5

7

7,5

8

12

Нахилена поверхня відкосу

5

5,5

6

6,5

7

9

Поверхня води, яка переливається через дамбу

4

4,5

5

5,5

6

7

2.5.239 Якщо ПЛ проходить по греблях і дамбах, на яких прокладено шляхи сполучення, то лінія повинна задовольняти також вимоги, яких необхідно дотримуватися в разі перетину та зближення з відповідними об'єктами шляхів сполучення.

При цьому відстані по горизонталі від будь-якої частини опори до шляхів сполучення слід приймати, як для ПЛ на ділянках стисненої траси. Відстані до пішохідних доріжок і тротуарів не нормуються.

Розташовувати проводи в межах габариту наближення будівель, а також у межах ширини, зайнятої елементами контактної мережі електрифікованих залізниць, не допускається.

Допускається розташовувати проводи ПЛ у межах полотна автомобільної дороги, пішохідних доріжок і тротуарів.

Зближення ПЛ з вибухо- і пожежонебезпечними установками

2.5.240 Зближення ПЛ з будівлями, спорудами та зовнішніми технологічними установками, пов'язаними з видобуванням, транспортуванням, виробництвом, виготовленням, використанням або збереженням вибухонебезпечних, вибухопожежонебезпечних і пожежонебезпечних речовин, а також з вибухо- і пожежонебезпечними зонами, слід виконувати відповідно до норм, затверджених у встановленому порядку.

Якщо норми зближення не передбачено нормативними документами, то відстані від осі траси ПЛ до зазначених будівель, споруд, зовнішніх установок і зон повинні становити не менше полуторної висоти опори.

Перетин і зближення ПЛ з надземними і наземними трубопроводами, спорудами для транспортування нафти і газу та канатними дорогами

2.5.241 Кут перетину ПЛ з надземними і наземними газопроводами, нафтопроводами, нафтопродуктопроводами, трубопроводами зріджених вуглеводневих газів, аміакопроводами (далі – трубопроводи для транспортування горючих рідин і газів), а також з пасажирськими канатними дорогами рекомендується приймати близьким до 90°.