6. 100 Для пересувних газорозбірних постів дозволяється установка на одному візку спеціальної конструкції одного балону з горючим газом та одного балону з киснем. При цьому балони повинні бути закріплені так, щоб запобігти ударів одного об другого або падінню.

6. 101 Максимально допустима температура балону ЗВГ повинна бути не більш 45 0C.

Балони, які встановлюються в приміщеннях, повинні знаходитися від радіаторів опалення та інших опалювальних приладів на відстанях не менше 1 м, а від джерел тепла з відкритим вогнем - не менше 5 м.

6.102      Переносні   пальники   та   пересувні   агрегати   приєднуються   до газопроводів та балонів ЗВГза допомогою гумових рукавів по ГОСТ 9356, класу 1 на тиск 0,6 МПа або по інших стандартах і технічних умовах, якщо вони за технічними властивостями   мають показники не нижче ніж по ГОСТ 9356.

Довжина рукавів не повинна перевищувати 30м. Вони повинні складатися не більше ніж із трьох окремих кусків, з'єднаних між собою гофрованими двосторонніми ніпелями.

Кінці рукавів повинні надійно закріплюватися на газопроводі і на пальнику хомутами.

Крім крану, установленого на пальнику або пересувному агрегаті, повинней бути вимикаючий кран, розташований біля місця приєднання рукава.

6.103      Роботи  з  газополум'яної  обробки  металів  відкритим   полум'ям допускаються на відстанях по горизонталі не менше, м:

-   від групових газобаллонних установок - 10;

-   від окремих балонів з киснем і горючими газами - 5;

-   від газопроводів і гумовотканних рукавів, а також від газорозбірних постів при ручних роботах - З, при механічних роботах - 1,5.

Відстані відносяться до газополум'яних робіт, коли полум'я та іскри спрямовані в боки, протилежні джерелу живлення газами.

У випадку спрямування полум'я та іскор в бік джерела живлення газами, воно повинно бути огороджене щитами (ширмами) із негорючих матеріалів або вказані відстані повинні бути збільшені вдвічі.

6. 104 При виконанні газополум'яних робіт в замкнутих об'ємах (відсіках, котлах, резервуарах) повинна бути передбачена «примусова» вентиляція, яка б запобігала концентрації шкідливих речовин, вище передбаченої вимогами санітарних норм.

Застосування ЗВГ в таких умовах неприпустимо.

Облік споживання газу

6.105        Облік подачі та споживання газу слід визначати згідно з вимогами «Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України» і цього підрозділу.

6.106        Проектом газопостачання повинно передбачатися облік споживання газу (природного і зрідженого вуглеводневого в рідкому або газоподібному стані)   шляхом   визначення   його   кількості   (приведеного   об' єму,   маси), використаного споживачем.

Умови для визначення приведеного об'єму газу при взаємних розрахунках із споживачами повинні відповідати вимогам ГОСТ 2939.

6.107    Облік кількості газу слід передбачати комерційний - для здійснення фінансових    розрахунків    між    газозбутовими    організаціями    та    кожним споживачем, а також внутрішньовиробничий (технологічний) - для контролю за ефективністю використання газу та дисципліною споживання.

Комерційний облік споживання газу повинен передбачатися централізованим.

6.108    Комерційним обліком кількості газу повинні бути забезпечені всі споживачі газу: абоненти, що мають договір із газозбутовою організацією, субабоненти, що мають договір з абонентами; оптові споживачі - перепродавці.

Кожний споживач газу (домовласник, квартиронаймач, організація та підприємство незалежно від форми власності та напрямків діяльності) повинен бути забезпечений єдиним, комерційним вузлом обліку кількості газу, передбаченим проектом.

При обгрунтуванні допускається не передбачати централізованого комерційного вузла обліку кількості газу.

6.109    Прилади (вузли) обліку витрат газу повинні встановлюватися:

-  в газифікованому приміщенні;

-    в нежилому приміщенні газифікованого житлового будинку, що має природну вентиляцію;

-    в суміжному з газифікованим приміщенням приміщенні виробничого будинку та котельної, сполученим з ним відкритим отвором;

-вГРП, ШРП, ГРПБ;

-  зовні будинку.

При цьому перевага повинна надаватися автоматичним та автоматизованим засобам вимірів.

6. 110 Внутрішньовиробничим (технологічним) обліком кількості газу повинні бути забезпечені окремі об'єкти, в тому числі цехи, ділянки, агрегати тощо, що мають річне споживання понад 350 тис. м3 природного газу або еквівалентну за тепловим ефектом кількість зрідженого газу.

Внутрішньовиробничим обліком газу, що споживається повинні бути забезпечені усі водогрійні котли з тепловою продуктивністю понад 1 Гкал/год та парові котли продуктивністю понад 1 т/год.

6.111    Способи виміру газу та реалізуючі їх засоби виміру слід вибирати в залежності від умов експлуатації із числа дозволених Держстандартом України, включених   в   Держреєстр   України   або   таких,   що   пройшли   державну метрологічну атестацію.

В житлових будинках як прилади обліку газу повинні використовуватися побутові газові лічильники (далі лічильники).

6.112    Установка лічильників повинна передбачатися із умов зручності їх монтажу,  обслуговування  та  ремонту,  а  також  згідно  з  експлуатаційною документацією заводІв-виготовлювачІв.

Для витратомірних вузлів з стандартними звужуючими пристроями необхідно виконувати також вимоги РД 50-213.

6.113    Установку лічильників усередині приміщень слід передбачати поза зоною тепло- та вологовиділення (від плити, раковини тощо) в природно провітрюваних місцях. Не слід установлювати лічильники в застійних зонах приміщення (ділянки приміщення, відгороджені від вентиляційного каналу, вікна, ніші тощо).

Відстані від місць установки лічильників до газового обладнання слід приймати згідно з вимогами та рекомендаціями підприємств-виготовлювачів, викладеними в паспортах лічильників. При відсутності в паспортах вищевказаних вимог розміщення лічильників слід передбачати, як правило, на відстані (по радіусу) не менше, м:

-   від побутової газової плити та опалювального газового обладнання (ємкісного та проточного водонагрівачів, котла, теплогенератора) - 0,8;

-   від ресторанної плити, варочного котла, опалювальної та опалювально- варочної печі - 1,0.

6.114    Установка лічильників зовні будинку передбачається відкрита, під навісом, в шафах або інших конструкціях, що забезпечують захист лічильника від зовнішніх впливів при умові, що можливість такої установки вказана в паспортах заводів-виготовлювачів.

Розміщення лічильників слід передбачати:

-   на окремо розташованих опорах на території споживача газу;

-   на стінах газифікованих будинків на відстані по горизонталі не менше 0,5 м від дверних та віконних отворів.

Розміщення лічильників під отворами в стінах не рекомендується.

6.115        Конструкція    шаф    для    розміщення    лічильників    повинна забезпечувати природну вентиляцію. Дверцята шаф повинні мати запори.

На одному газопроводі допускається установка паралельно не більш двох побутових газових лічильників, які працюють одночасно.

 6.116 Перед вузлом виміру кількості газу повинен передбачатися газовий фільтр.

При установці лічильника або вузла виміру витрат газу в ГРП, ГРПБ, ШРП, після ГРУ (де установлений фільтр), а також при наявності фільтра в конструкції лічильника установка додаткового фільтра не потрібна.

Необхідність установки фільтра перед побутовими лічильниками вирішується:

-   вимогами, зазначеними в паспортах лічильників заводів-виготовлювачів;

-   за вимогами експлуатаційних служб газового господарства в залежності від  якості   газу   (наявність   окалини,   пилюки,   конденсату),   що   подається споживачам.

7 Газопостачання теплових електростанцій Загальні вказівки

7.1     В цьому розділі наведені додаткові вимоги, які слід враховувати при проектуванні газопостачання електростанцій. Вимоги поширюються на парові котельні установки з паропродуктивністю 35 т/год і вище, водогрійні котельні установки з тепловою продуктивністю 210 ГДж/год і вище, парогазові та газотурбінні установки теплових електростанцій ТЕС та ГРЕС (далі - ТЕС), а також на установки виробничих та опалювальних котелень з  одиничною продуктивністю парових котлів не менше 160 т/год та водогрійних котлів не менше     420 ГДж/год і вище.

7.2     Проектування газопостачання газовикористовуючих установок, в тому числі парогазових та газотурбінних на електростанціях та котельних повинно здійснюватися у відповідності з вимогами СНІП ІІ-58, СНІП ІІ-35 та цих норм.

7.3    Використання  газу з  тиском  понад   1,2  МПа     на газотурбінних установках  електростанцій  слід  здійснювати  за  спеціальними  технічними умовами Міністерства палива та енергетики України.

Зовнішні газопроводи та пристрої

7.4    Позагающадкові   газопроводи  до  ТЕС   слід   прокладати   підземно. Приєднання до цих газопроводів інших споживачів допускається тільки за погодженням з Міністерством палива та енергетики України.

7.5   Подача газу від позаплощадкових газопроводів в розподільчу мережу ТЕС і котелень повинна здійснюватися:

-  для енергетичних, парових та водогрійних котлів - через газорегуляторні пункти або газорегуляторні установки, при цьому для ТЕС потужністю більш 1000 МВт, що використовують газ як основне або резервне паливо, повинні передбачатися два вводи і два ГРП з організацією взаємного резервування;

-   для газомазутних  енергоблоків  800  МВт і  вище  -  через  блоковий газорегуляторний пункт.

7.6     На   території   ТЕС   повинна   передбачатися   надземна   прокладка газопроводів,   з   урахуванням   максимального   використання   існуючих   або проектованих естакад та опор інших трубопроводів.

Підземне прокладання окремих ділянок газопроводів (газопроводи до ГРП на їх території та виводи з ГРП) допускається при відповідному обгрунтуванні.

7.7    В   системах   газопостачання   ТЕС   та   котелень   не   допускається виконувати   прокладку  газопроводів   по  території  відкритих  розподільних пристроїв та трансформаторних підстанцій, складів палива.

Не допускається прокладка газопроводів через будинки та споруди, які не пов'язані з використанням газу, а також в газоходах, галереях паливоподачі, повітроводах, ліфтових та вентиляційних шахтах.

7.8    Для  газопроводів  ТЕС  слід  передбачати  сталеві  труби  згідно  з додатком И.

Зварні труби допускається застосовувати за умови стовідсоткового контролю неруйнівними методами заводського шва, що повинно бути зазначене в сертифікаті на труби.

7.9    Деталі, блоки, збірні одиниці трубопроводів, опори та підвіски для газопроводів, що споруджуються на території електростанцій, слід приймати згідно   з   нормативно-технічною   документацією   Міністерства   палива   та енергетики України для трубопроводів пару та гарячої води.

Фасонні частини та деталі слід виготовляти з спокійних сталей. Відводи діаметром до 100 mmповинні бути гнутими або штампованими. Гнуті відводи для підземних газопроводів слід виготовляти з безшовних труб.

Газорегуляторні пункти

7.10    На газопроводах при вводі їх в ГРП, розташованого на території електростанції, слід передбачати вимикаючий пристрій з електроприводом на відстані не менше 10м від будинку ГРП.

На загальному підводящому газопроводі до ГРП слід передбачати прилад для виміру витрат газу з забезпеченням виміру як номінальних, так і в кількості до ЗО % від номінальних витрат.

Приміщення ГРП повинно бути оснащено сигналізатором загазованості.

При спорудженні ГРП для одного блоку потужністю 800 МВт і вище безпосередньо після вимикаючого пристрою, перед ГРП необхідно передбачати відсічний швидкодіючий клапан.

Для блоків 800 МВт і вище допускається суміщення вузлів редукування тиску та витрат газу в блоковому ГРП, тобто не передбачати регулятор витрат на підводі газу до котла.

7.11      Вибір пропускної здатності регуляторів тиску, які установлюються на кожній лінії редукування в ГРП, слід здійснювати з урахуванням наростання витрат газу в міру вводу в дію котельних агрегатів, а також з урахуванням літніх витрат газу.

7.12      В ГРП з вхідним тиском газу понад 0,6 MITaслід передбачати не менше двох ліній регулювання.

Як регулюючий пристрій в ГРП допускається застосовувати регулюючі заслінки.

7.13    У ГРП слід передбачати не менше двох (один резервний) 3CK. Пропускну спроможність 3CKслід приймати в розмірі 10-15 % максимальної продуктивності   ГРП.   Перед   кожним   3CK   слід   передбачати   вимикаючий пристрій.

Всі елементи газопроводів в межах ГРП і на ділянці від ГРП до ЗЗК котлів (включаючи останні) повинні бути розраховані на тиск газу, на які розраховані аналогічні елементи газопроводів до ГРП.

7.14   В ГРП слід передбачати приміщення щита управління для розміщення щитів вторинних КВП, апаратури автоматичного регулювання, управління та сигналізації,   шафів   зборок,   засувок,   виконавчих   механізмів   регулюючих клапанів, телефону.

7.15    Скидні  трубопроводи  від  3CK  необхідно розташовувати  з  боку будинку ГРП,  протилежній повітрозабірним  пристроям  систем  вентиляції. Відстані від кінцевих ділянок скидних трубопроводів до місць забору повітря для припливної вентиляції повинно бути не менше 10 м по горизонталі та 6 м по вертикалі.

Якщо відстані від скидних трубопроводів 3CKпо горизонталі до світоаераційного ліхтаря найвищого сусіднього будинку менше 20 м, скидні трубопроводи повинні бути виведені на 2 м вище ліхтаря цього будинку.

Продувні трубопроводи слід виводити вище дефлекторів ГРП не менше ніж на 1 м, але не менше 5 м від рівня землі.

7.16         На кожній лінії регулювання в ГРП слід передбачати установку листових заглушок після першого та перед останнім по ходу газу вимикаючим пристроєм.