6.71    Вибухові захисні клапани допускається не передбачати в обмуровці одноходових по димових газах котлів, для вертикальних циліндричних котлів, котлів   локомобілів   та   паровозного   типу,   а  також   на   димоходах   перед димососами.

6.72     Вибухові захисні клапани слід передбачати у верхній частині топки та димоходів, а також в інших місцях, де можливе скупчення газу.

При неможливості установки вибухових клапанів в місцях, безпечних для обслуговуючого персоналу, повинні бути передбачені захисні пристрої на випадок спрацьовування клапану.

6.73    Вентиляція котельних, цехів промислових та сільськогосподарських підприємств, будинків підприємств побутового обслуговування виробничого характеру  повинна  відповідати   вимогам  будівельних  норм   і   правил   по розміщеному в них виробництву.

При використанні ЗВГ видалення повітря з газифікованого приміщення слід передбачати з нижньої зони в кількості не менше 2/3 загальної кількості повітря, що видаляється.

6.74     При подачі промисловим підприємствам неодорованого газу слід передбачати сигналізацію загазованості газифікованих приміщень, а також приміщень, крізь які передбачається прокладка газопроводів.

6.75             Котли,   що   газифікуються,   повинні   бути   обладнані   КВП, автоматикою безпеки та регулювання згідно з вимогами СНІП ІІ-35.

6.76     Газифіковані виробничі агрегати повинні бути обладнані КВП для вимірів:

-тиску газу біля пальника або групи пальників після останнього (по ходу газу) вимикаючого пристрою та при необхідності біля агрегату;

-  тиску повітря перед пальниками (для пальників з примусовою подачею  повітря);

-  розрідження або протитиску в топці;

-  тиску повітря в повітроводі біля пальників після останнього шиберу або  дросельної заслінки та при необхідності біля вентиляторів;

-  розрідження в топці та при необхідності в димоході до шибера.

6.77          Розміщення   КВП   слід   передбачати   в   місці   регулювання  вимірюваного параметру або на спеціальному приладовому щиті.

При установці приладів на приладовому щиті допускається використання одного приладу з перемикачем для виміру параметрів у декількох точках.

6.78          Газифіковані    виробничі    агрегати    повинні   бути    обладнані автоматикою безпеки, що забезпечує припинення подачі газу при:

-неприпустимому відхиленні тиску газу від заданого тиску біля пальників;

-загасанні полум'я робочих пальників або групи пальників, об'єднаних у блок;

-    неприпустимому   зменшенні   розрідження   в   топці   (для   агрегатів, обладнаних димососами або інжекційними пальниками);

-  неприпустимому зниженні тиску повітря (для агрегатів, обладнаних  пальниками з примусовою подачею повітря);

-  неприпустимому зменшенні розрідження у вихідному патрубку зонту  (для печей з відводом продуктів згоряння під зонт);

-  вимиканні електроенергії.

Допускається не обладнувати виробничі агрегати автоматикою безпеки, яка забезпечує припинення подачі газу при загасанні полум'я в робочих пальниках або групі пальників, якщо технологічний процес спалювання газу та умови експлуатації агрегатів (температура в топковому просторі, число і розміщення пальників, частота зупинок та пусков агрегатів тощо) забезпечують безпеку роботи газифікованих агрегатів.

Для агрегатів, окремих пальників або групи пальників, об'єднаних у блок, які мають номінальну теплову потужність менше 5,6 кВт (витрата газу менше 0,5 м /год), автоматику безпеки допускається не передбачати.

6.79          Газове   обладнання   для   підприємств   торгівлі,   громадського харчування та інших аналогічних споживачів слід оснащувати приладами автоматики   безпеки,   що   забезпечують   відключення   основних   (робочих) пальників у випадку припинення подачі газу, загасання полум'я, припинення подачі   повітря   (для   обладнання,   оснащеного   пальниками   з   примусовою подачею повітря) та відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах.

6.80         Необхідність обладнання виробничих агрегатів та газових апаратів автоматикою  для  відключення  газу  при  порушенні  не  зазначених  вище параметрів та забезпечення  автоматичного  регулювання  процесів  горіння вирішується   розроблювачем   обладнання   в   залежності    від   потужності, технології   та   режиму   роботи    агрегатів   і    визначається   завданням    на проектування.

6.81         Для виробничих агрегатів, що не допускають перерв у подачі газу, відключення   подачі   газу   в   системі   автоматики   безпеки   повинно   бути доповнено   попереджувальною   сигналізацією   щодо   зміни   контрольованих параметрів.

6.82         Приєднання КВП та приладів автоматики до газопроводів з тиском газу понад 0,1  МПа слід передбачати за допомогою сталевих труб.  Для комутації щитів КВП та автоматики допускається застосування трубок із кольорових металів.

На відводах до КВП повинні передбачатися вимикаючі пристрої.

При тиску газу до 0,1 МПа допускається передбачати приєднання КВП за допомогою гумових рукавів, а також гумових трубок згідно умов, викладених у 6.3.

6.83     Прокладку імпульсних ліній необхідно передбачати у відповідності з вимогами СНІП 3.05.07.

6.84      В дахових, окремо розташованих, вбудованих   та   прибудованих котельнях, що працюють на газовому паливі, призначених для теплопостачання житлових     та     громадських     будинків,     слід     передбачати     контроль довибухонебезпечних концентрацій газу (20% НКМЗ) з виводом сигналу на колективну попереджувальну сигналізацію або на ОДС при її наявності, а також автоматичне відключення подачі газу в котельну.

В приміщенні газифікованої котельні слід передбачати вогнегасники порошкові ОП-9Б із розрахунку один вогнегасник на два котли.

Пальники інфрачервоного випромінювання та інфрачервоні трубчасті газові обігрівачі

 

6.85      Пальники інфрачервоного випромінювання (далі - ШВ) повинні відповідати    вимогам,    передбаченим    розділом    11.    ШВ    допускається застосовувати як у стаціонарних, так і в пересувних установках для обігріву:

-   робочих місць та зон виробничих приміщень, сушіння приміщень при будівництві будинків та їхнього ремонту;

-   робочих місць та зон на відкритих площадках;

-   відкритих площадок (перонів, спортивних споруд);

-   для технологічного обігріву матеріалів та устаткування.

 

6.86            Не допускається встановлювати ШВ в виробничих приміщеннях категорій А, Б, В із вибухопожежної та пожежної небезпеки, складських приміщеннях та в приміщеннях, виконаних із легких металевих конструкцій з горючим та важкогорючим утеплювачем в стінах, покриттях, у підвальних приміщеннях, а також для обігріву житлових та громадських будинків.

6.87            Опалювальні установки з ШВ, призначені для обігріву приміщень, слід передбачати з автоматикою, що забезпечує припинення подачі газу у випадку загасання полум'я пальника.

Необхідність обладнання автоматикою ШВ, які установлюються поза приміщеннями, повинна визначатися проектною організацією виходячи з конкретних умов розміщення та експлуатації пальників (технологічне розміщення ШВ, розпалювання пальників, установлених на висоті більше 2,2 м, наявність обслуговуючого персоналу тощо).

Допускається експлуатація таких систем без автоматики при постійному спостереженні за їх роботою.

6.88   При використанні установок ШВ, що працюють на ЗВГ для сушіння приміщень, балони повинні знаходитися в тих же приміщеннях, де і установка. В установці можливо використовувати не більше одного балону.

Забороняється використання установок ШВ, що працюють на ЗВГ в підвальних та цокольних поверхах.

Вентиляція приміщень, де встановлені установки ШВ для сушіння, повинна забезпечуватися через фрамуги, кватирки тощо. Якщо установки з ШВ застосовуються поза приміщеннями, пальники повинні бути захищені від задування та попадання в них атмосферних опадів.

6.89     Для опалення виробничих приміщень з висотою стель від 4,0 м і більше, крім виробництв та приміщень, що відносяться по вибухопожежній небезпеці до категорій А та Б і будинків ступенем вогнестійкості IVaта V, допускається   установлювати   під   стелею   інфрачервоні   трубчасті   газові обігрівачі (далі - ITTO) променистого опалення, з відводом продуктів згоряння в атмосферу.

Застосування обігрівачів ІТГО в житлових та громадських будинках не допускається.

ІТГО повинні бути обладнані повною автоматизацією процесу спалювання газового палива з блокуванням подачі газу на пальник випромінювача у випадках:

-  зниження або підвищення тиску газу понад установлені межі;

-   відсутності розрідження в камері змішування газу з повітрям, тобто припинення роботи витяжного вентилятора;

-   загасанні полум'я в пальниках;

-   відсутності напруги в блоці керування та безпеки;

-   наявності несправностей в блоці керування. 

6.90          ІТГО   повинні   відповідати   ТУ,   затвердженим   в   установленому порядку, а ІТГО виробництва закордонних фірм повинні мати сертифікат органів     Держстандарту     України     і     дозвіл     на     їхнє     застосування Держнаглядохоронпраці України.

6.91          Відстані від ШВ та ІТГО до конструкцій приміщення з горючих та важкогорючих матеріалів (стелі, віконні та дверні коробки тощо) повинні бути не менше 0,5 м при температурі   поверхні, що випромінює,   до 900 0Cі не менше 1,25 м для температури вище 900 0C.

Стелі або конструкцію із горючих матеріалів над пальниками необхідно захищати або екранувати негорючим матеріалом (покрівельною сталлю по азбесту, азбестоцементним листом тощо).

Відкрита електропроводка повинна знаходитися на відстані не менше 1 м від ШВ, ІТГО та поверхні випромінювання.

6.92  В  приміщеннях,   що   обігріваються   установками   ШВ   повинна забезпечуватися триразова загальнообмінна вентиляція, а в приміщеннях, що обігріваються ITTO; вентиляція повинна відповідати вимогам будівельних  норм та правил по розміщенню в них відповідних виробництв.

Розрахунок вентиляції приміщень, де передбачається установка ШВ, слід виконувати, керуючись нормами гранично допустимих концентрацій CО2та оксідів азоту (в перерахунку на NО2) у повітрі робочої зони.

Розміщення витяжних пристроїв слід передбачати вище випромінювачів, а припливних  пристроїв - поза зоною випромінювання установок ШВ та ІТГО.

Системи обігріву з ШВ повинні бути зблоковані з системою місцевої або загальнообмінної вентиляції, виключаючи можливість пуску та роботи системи Обігріву при непрацюючій вентиляції.

В приміщеннях з установками ШВ та ІТГО слід передбачати вогнегасники порошкові із розрахунку 3 шт. на 500 м2 приміщення.

Газопроводи та газове обладнання для газополум'яної обробки металу

6.93         Подача газу для робіт з газополум'яної обробки металів відкритим полум'ям (газове зварювання, газове роздільне та поверхневе кисневе різання, газова наплавка,  газове паяння, газове полум'яне загартування, нанесення термостійких покриттів, газова металізація, газовий нагрів, у т.ч. металу перед згинанням тощо) повинна здійснюватися по газопроводу або від розподільчих рамп з кількістю робочих місць понад 10 та від балонних установок (коли не доцільне улаштування газопроводу) при числі   робочих місць менше 10. В одному   приміщенні   цеху   та   інших   виробничих   будівлях   допускається розміщення не більш 10 однобалоних установок.

6.94         В трубопроводах, що подають газоподібне паливо до пальників для різання   та   зварювання   металів,   для   забезпечення   вибухобезпеки   слід передбачати установку вогнеперепинювачів.

6.95      Газорозбірні пости можуть бути стаціонарними та пересувними. Стаціонарні  пости можуть розміщуватися в місцях використання газу, на стінах, колонах та спеціальних конструкціях на відстані не менше 1 м від ізольованих проводів та електрокабелів і не менше 2 м від оголених проводів.

6.96     Стаціонарні газорозбірні пости повинні розміщуватися в металевих шафах з отворами для вентиляції. Шафи повинні бути пофарбовані олійною фарбою в червоний колір, і мати написи білою фарбою - «Горючий газ», «Вогненебезпечне».

Відстані між шафами газорозбірних постів горючого газу та кисню повинні бути не менше 0,15 м. Шафи повинні розміщуватися на висоті не менше 0,6 м від підлоги до низу шафи.

Підходи до всіх газорозбірних постів повинні бути вільними. Установка балонів в проходах та проїздах не допускається.

6.97      Стаціонарні газорозбірні пости повинні бути оснащені захисними клапанами, рідинними затворами закритого типу, затворами сухого типу або зворотними  клапанами та відповідною запірною  арматурою.  Застосування рідинних затворів відкритого типу не допускається.

До одного захисного пристрою може бути приєднаний тільки один пальник або один різак. Якщо газорозбірний пост живить машини, які обслуговуються одним оператором, то кількість пальників (різаків) залежить від пропускної здатності запобіжного пристрою.

Запобіжні пристрої повинні бути заводського виготовлення і відповідати технічним умовам на їх виготовлення.

6.98   Тиск газу, що подається по газопроводу до робочого посту (постів) не повинен перевищувати 0,05 МПа.

При тиску газу понад 0,05 МПа на газопроводі повинен бути установлений регулятор для зниження його тиску.

При живленні робочого посту від балону на ньому повинен бути встановлений регулятор, призначений для газу, який використовується.

6.99    Регулятори тиску газу, що входять в комплект газовикористовуючого агрегату, для газополум'яної обробки металів, а також конструкції, на яких розміщені такі регулятори та запірні  пристрої (газорозподільні щити), не відносяться до ГРУ і на них не розповсюджуються вимоги, які пред'являються до ГРУ.