Примітки:

1. У чисельнику — витрати часу, хв.; у знаменнику — відстані, км.

2. Зони містобудівної якості: 1— ядро загальноміського центру (для найкрупніших міст); ІІ — центральна зона; ІІІ — центральна зона для міст із населенням до 250 тис. жителів; перша середня зона для найкрупніших і крупних міст; IV — середня зона; V і VI — перша і друга периферійні зони; VII — зона агломераційного розселення.

3. Для досягнення високого соціально-економічного ефекту формування функціонально-планувальної структури міста необхідно прагнути до компактного розвитку його плану, що досягається підвищенням інтенсивності використання території під основні функції. При цьому необхідно враховувати неоднорідність функціонально-планувальних якостей міських територій, які значною мірою визначаються різною інтенсивністю їх освоєння і неоднаковими умовами транспортної доступності.

Містобудівну цінність ділянок міської території треба визначати за оцінками її доступності відносно місць розселення, прикладення праці, установ обслуговування загальноміського значення, місць масового відпочинку з урахуванням їх розміщення у зонах різної містобудівної якості (додат.2.1б), а також історико-культурного й композиційного значення, якостей природно-ландшафтного середовища.

Таблиця 2

Орієнтовні коефіцієнти містобудівної цінності територій

в міських поселеннях із різною кількістю населення

Групи міських поселень, тис.чол.

Зони містобудівної якості

І

ІІ

ІІІ

IV

V

VI

VII

Найкрупніші, понад 1000

2,2

1,75

1,25

0,87

0,62

0,37

0,2

Крупні, від 500 до 1000

-

1,75

1,25

0,87

0,62

0,37

-

Великі, від 250 до 500

-

1,75

1,25

0,87

0,62

-

-

Великі, від 100 до 250

-

-

1,25

0,87

0,62

-

-

Середні, від 50 до 100

-

-

1,25

0,87

0,62

-

-

Малі, до 50

-

-

1,25

-

0,62

-

-

І, ІІ — ядро загальноміського центру для найкрупніших і крупних міст,

І-ІІІ — центральна зона (усі міста),

III-IV — серединна зона для найкрупніших і крупних міст,

ІІІ-IV — серединна зона для великих міст,

V-VII — периферійна зона для найкрупніших і крупних міст,

ІV-V — периферійна зона для великих, середніх і малих міст.

Примітка: Величини коефіцієнтів показують співвідношення містобудівної цінності території у межах одного міста. Наведені коефіцієнти можуть бути збільшені або зменшені експертним шляхом з урахуванням функціонального призначення, історико-культурної, середовищної й містоформуючої (композиційної) цінності ділянок у 0,5-2 раза. Під час здійснення грошової оцінки земель також треба враховувати споживчу цінність території та вартість її освоєння (для забудованих територій).

 

Додаток 2.2

(рекомендований)

Таблиця 1

Демографічна ємність значних за площею структурно-планувальних одиниць у найкрупніших, крупних та великих містах

Тис.чол.

Планувальні райони

Планувальні зони

Кількість населення, тис.чол.

100-300

200-600

Кількість працюючих у містоутворюючому комплексі міста, тис.чол.

30-100

60-300

Примітки:

1. У міських поселеннях, які характеризуються значним розчленуванням планувальної структури, особливо у містах гірничодобувної промисловості, які формуються на базі окремих територіально закріплених виробництв і розселення при них — шахт, копалень тощо, населення планувального району слід установлювати від 50 до 120 тис. чол.

2. З метою забезпечення необхідних функціональних зв’язків місць розселення з місцями прикладення праці, відпочинку, закладами культурно-побутового обслуговування, а також із метою зниження витрат часу на пересування населення в найкрупніших, крупніших та великих містах із розчленованою планувальною структурою слід формувати відносно стійкий трудовий баланс на рівні не менш як 45-60% працюючих від кількості населення, — в межах основних структурно-планувальних елементів міста — планувальних районів, зон.

3. Функціональну організацію, межі основних структурно-планувальних елементів міського поселення треба визначати, виходячи з місцеположення й концентрації основних функцій. У середніх і малих містах, селищах міського типу з компактною планувальною структурою працезбалансованості слід досягати в масштабі усього поселення.

Формування планувальних зон у найкрупніших містах, понад 1 млн. жителів, треба здійснювати шляхом поєднання груп близьких за функцією планувальних районів, у т.ч. зі створенням сельбищно-виробничих районів із високим ступенем працезбалансованості та з організацією багатофункціональних зон прикладання праці і громадського обслуговування.

Додаток 2.3

(рекомендований)

Питома вага території загальноміського центру і

його складових частин (%)

Найменування головних елементів загальноміського центру

Питома вага територій (залежно від групи міста за кількістю населення), %

Загальноміський центр у цілому від площі міста,

3, 5 -5,0 — найкрупніші й крупні міста‚ 6‚0 - 8,0 — інші групи міст

у т.ч. поліфункціональне центральне ядро від площі загальноміського центру,

30-35 — усі категорії міст

у т.ч. громадські території від площі поліфункціонального центрального ядра загальноміського центру

70 і більше — усі категорії міст

Додаток 2.4

(рекомендований)

Інтенсивність освоєння території загальноміського центру

Територія за переважним функціональним використанням

Щільність населення (чол./га) в загальноміських центрах міських поселень різних груп за кількістю населення

понад 1000 тис.чол.

від 500 до 1000 тис.чол.

від 250 до 500 тис.чол.

від 100 до 250 тис.чол.

від 50 до 100 тис.чол.

менше 50 тис.чол.

Сельбищна , в т.ч.

130-170

115-145

110-125

100-115

70-90

55-65

а) житлова

400-600

350-450

300-350

250-350

150-200

100-125

б) виробнича

150-300

100-250

90-180

70-145

65-130

55-80

в) громадських установ

150-300

100-250

90-180

70-145

65-130

55-80

ПРИМІТКА. Інтенсивність освоєння території ждається для зони змішаної багатофункціональної забудови на ділянках із визначеною переважною функцією в міських поселеннях різних груп за кількістю населення з врахуванням того, що до сельбищної території входять значні за площею території садів, парків, площ та інших громадських просторів цієї зони.

 

3. СЕЛЬБИЩНА ТЕРИТОРІЯ

3.1. Архiтектурно-планувальну організацію сельбищної території слід здійснювати відповідно до її площі i структури поселень, пов'язуючи з іншими видами території – виробничою i ландшафтно-рекреацiйною. У межах сельбищної території треба передбачати формування взаємозв'язаних зон громадських центрів, житлової забудови, озеленених територій загального користування, нешкідливих місць прикладення праці, а також вулично-дорожної мережі.

3.2. Розміщення нового житлового будівництва у населених пунктах повинно передбачатися як на вільних територiях, так i в районах реконструкцiї. Архiтектурно-планувальну органiзацiю житлових районів і житлових кварталів треба здійснювати з урахуванням мiстобудiвних умов: вiдповiдно до їх мiсцеположення вiдносно центру мiста‚ основних архiтектурно-планувальних осей i вузлiв (iснуючих або тих, що проектуються); пам'яток історії та культури, заповiдних зон; навколишньої забудови з урахуванням її характеру, поверховостi‚ природного оточення.

Примiтка : У складних геологiчних умовах нове житлове будiвництво треба розмiщувати переважно на найбiльш придатних для забудови територiях з урахуванням мiстобудiвних умов.

3.3. У межах сельбищної територiї формуються основнi структурнi елементи

  •          Житловий квартал (житловий комплекс) – первісний структурний елемент житлового середовища, обмежений магістральними або житловими вулицями, проїздами, природними та іншими межами площею:

до 20га – з повним або неповним комплексом установ i підприємств обслуговування місцевого значення;

20 – 50га (збільшений квартал, мiкрорайон) – з повним комплексом установ і підприємств обслуговування місцевого значення (див. розд. 6).

Примiтки :

1. Квартали з неповним комплексом установ i пiдприємств обслуговування, як правило, формуються у малих мiстах, селищах, а також в умовах складного рельєфу, при реконструкцiї забудови, яка склалася.

2. При садибнiй забудовi площа кварталiв з неповним комплексом установ i пiдприємств обслуговування мiсцевого значення може бути збiльшена.

3. У випадку, коли дитячi дошкiльнi установи i школи розмiщенi в сусiднiх кварталах, безпеку пiшохiдного руху треба забезпечити через магiстральнi вулицi.

  •          житловий район – структурний елемент сельбищної територiї площею 80 – 400 га, у межах якого формуються житловi квартали (мікрорайони), розмiщуються установи i пiдприємства обслуговування з радiусом доступності не бiльше 1500 м, а також об'єкти мiського значення. Межами житлового району є магiстральнi вулицi й дороги загальномiського або районного значення, природнi й штучнi межi. Житловi райони можуть формуватися як самостiйнi структурнi одиницi;
  •          сельбищний район (житловий масив) – структурний елемент cельбищної територiї площею понад 400га, у межах якого формуються житловi райони. Його межами є магістральні вулиці й дороги загальноміського значення, природнi й штучнi межi. Ця структурна одиниця характерна для значних i найзначнiших мiст і формується як цiлiсний структурний органiзм з розмiщенням установ обслуговування районного i мiського користування.

Житлові райони, що входять до складу сельбищної зони (складовi), повиннi формуватися у взаємопов'язуваннi з його плануванням i забудовою.

Примiтки :

1. Розмір i тип основних структурних елементів визначається містобудівними умовами поселень.

2. У значних i найзначніших містах планувальну структуру сельбищної території формують як сельбищнi райони, так i житлові, які не входять до складу сельбищних.

3.4. На сельбішній території міст залежно від їх чисельності населення‚ природних умов‚ існуючої планувальної структури тощо слід виділяти зони: житлової багатоквартирної‚ садибної‚ змішаної багатофункціональної‚ громадської спецілізованої‚ дачної та садівницької забудови.

Ефективність забудови території різних зон визначається максимально допустимими величинами коефіцієнтів: забудови (Кзаб) та щільності (Кщ)‚ наведеними в табл. 3.1.

Таблиця 3.1

 

№№

п.п.

Основні функціональні зони і підзони забудови сельбищної території

Коефіцієнт забудови (Кзаб)

Коефіцієнт щільності забудови (Кщ)

1

Зона житлової багатоквартирної забудови:

-квартали нової багатоповерхової житлової забудови;

-квартали існуючої багатоповерхової житлової забудови, які належать реконструкції;

 

0,4

0,6

 

1,2

1,6

2

Зона садибної забудови:

-квартали садибної забудови;

-квартали дачної забудови.

0,2

0,2

0,4

0,2

3

Зона змішаної багатофункціональної забудови:

- квартали забудови центрального району міста;

- квартали виробничо-житлової забудови.

 

1,0

0,6

3,0

1,6

4

Зона громадської спеціалізованої забудови

0,8

2,4

 

Примітки:

1. Коефіцієнт забудови (Кзаб)‚ відсоток забудови земельної ділянки‚ встановлює максимально допустиму величину забудови на 1 кв. м площі земельної ділянки.

Коефіцієнт щільності забудови (Кщ) регламентує максимально допустиму щільність поверхової площі (суму площі поверхів) , яку допускається розміщувати на 1 кв. м земельної ділянки.

2. Для зон житлової забудови коефіцієнт забудови та коефіцієнт щільності забудови наведено для території кварталу (брутто) з врахуванням необхідних з розрахунку установ та підприємств обслуговування, гаражів, стоянок для автомобілів, зелених насаджень, майданчиків та інших об`єктів благоустрою.