8.4 Рекомендований час реверберації в залах різного призначення визначається для частот 500-2000 Гц залежно від об'єму приміщення.

Акустичний розрахунок необхідно вести для 75 % заповнення залу глядачами.

Розрахунки акустичних параметрів необхідно робити в частотному діапазоні 63-6000 Гц *) Допускається відхилення розрахованої частотної характеристики часу реверберації від оптимальної на ± 10 %.

*) За відсутності даних по коефіцієнтах звукопоглинання оздоблювальних матеріалів на

частотах менше 125 Гц і більше 4000 Гц допускається вести акустичний розрахунок в діапазоні

125 ÷ 4000 Гц.

Для залів драматичних, музично-драматичних і лялькових театрів допускається зменшення часу реверберації на частоті 125 Гц до 25 %, а для залів театрів опери та балету, театрів музичної комедії і концертних залів - збільшення на частоті 125 Гц до 25 %.

Таблиця 22

Приміщення

Середні у залі рівні звукового тиску у дБ в октавних смугах із середньогеометричними частотами, Гц

Рівні шуму, дБА

63

125

250

500

1000

2000

4000

8000

Кінозал

63

52

45

39

35

32

30

28

40

Кінопроекційна (для формату 35 мм)

87

79

72

68

65

63

61

59

70

Фойє

75

66

59

54

50

47

45

43

55

8.5 У залах кінотеатрів та відеозалах необхідно передбачати для стіни за екраном опорядження, що поглинає звук, з коефіцієнтом звукопоглинання на середніх частотах не менше 0,6 у діапазоні частот від 63 Гц і вище.

8.6 Рівень фонового акустичного шуму під час кінопоказу при відсутності глядачів, вимкненій апаратурі звуковідтворення, працюючих електророзподільній апаратурі, кінопроекторах із фільмокопією, установках опалення, вентиляції і кондиціювання повітря не повинен перевищувати значень, наведених у таблиці 22.

8.7 Вентиляційні камери, насосні й інші приміщення з інженерним обладнанням, що є джерелом шумів і вібрацій, не допускається розташовувати над, під і суміжно з залами для глядачів і репетиційними, естрадами, студіями звукозапису, апаратними й іншими приміщеннями, які вимагають захисту від шуму.

8.8 При розрахунку проникаючого шуму необхідно враховувати шуми від джерел шуму в суміжних приміщеннях, приміщеннях над та під тими, які захищаються, шумів ззовні, якщо приміщення, яке захищається, має зовнішню стіну, та від приплиніної та витяжної систем вентиляції.

8.9 Через студію та апаратну звукозапису не допускається транзитне прокладання санітарно-технічних мереж (вентиляційних коробів, каналізації, водопроводу).

8.10 Допустимий рівень шуму в залі, студії звукозапису і в апаратних повинен бути згідно з вимогами СНиП ІІ-12, СТ СЭВ 4867 та ВНТП-212 з врахуванням СанПиН 3077.

9 ВОДОПОСТАЧАННЯ І КАНАЛІЗАЦІЯ

9.1 У будинках та спорудах культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів слід передбачати господарсько-питне, протипожежне та гаряче водопостачання, каналізацію і водостоки.

9.2 У будинках кінотеатрів, відеокомплекеів, театрів, клубів, центрів дозвілля гарячу воду слід подавати в буфети, санітарні вузли, кінопроекційну, артистичні вбиральні, душові, гримерні-перукарні, кімнату лікаря, виробничі майстерні, а в гуртково-студійні та інші приміщення - згідно з завданням на проектування.

9.3 Господарсько-питне, протипожежне і гаряче водопостачання, каналізацію та водостоки слід проектувати згідно з вимогами ДБН В. 1.1-7, ДБН В.2.5-13, СНиП 2.04.01, СНиП 2.04.02, ВСН 52, а також вимогами цього розділу і розділу 14.

9.4 Внутрішні водопровідні мережі будинків кінотеатрів, відеокомплекеів, клубів, центрів дозвілля з естрадами слід передбачати об'єднаними: господарсько-питними - протипожежними.

Внутрішні водопровідні мережі будинків театрів, клубів, центрів культури та дозвілля зі сценами повинні бути відокремленими: господарсько-питні та протипожежні.

Об'єднання мереж можливо у випадках, коли міський водопровід забезпечує подавання розрахункової витрати води з напором, необхідним для роботи протипожежних пристроїв.

9.5 Внутрішні водопровідні мережі слід виконувати: з одним вводом - у кінотеатрах, відео-комплексах, клубах, центрах дозвілля з естрадами за кількості встановлюваних пожежних кранів не більше 12; з двома вводами - у цих же будинках та спорудах за кількості встановлюваних пожежних кранів більше 12, а також у театрах, клубах, центрах дозвілля зі сценами. При двох вводах приєднання до зовнішньої кільцевої водопровідної мережі повинно передбачатися з розподільною засувкою між вводами.

9.6 Для обліку води, що споживається, на вводах у будинки культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів необхідно встановлювати лічильники. Підбір та встановлення лічильників слід виконувати згідно з вимогами СНиП 2.04.01.

9.7 Кожен ввід слід розраховувати на:

а) пропускання максимальної розрахункової витрати води на господарсько-питні та протипожежні потреби в разі постачання їх від зовнішньої мережі;

б) пропускання максимальної розрахункової витрати на господарсько-питні потреби або витрати на поновлення протипожежного запасу води в резервуарі протягом 24 год у разі встановлення зовнішнього протипожежного резервуара.

9.8 Насоси господарсько-питного водопостачання слід встановлювати на віброізолюючих основах і відокремлювати від вводів та внутрішньої мережі еластичними вставками.

9.9 Улаштування системи внутрішніх водостоків слід передбачати у будинках культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів заввишки не менше 8 м за наявності плоских дахів.

9.10 Скидання води від зрошувальних камер систем кондиціонування повітря слід провадити до системи внутрішніх водостоків, що приєднуються до зовнішніх мереж зливової каналізації.

9.11 Обладнання місцевими або централізованими системами пиловидаляння визначається завданням на проектування.

10 ОПАЛЕННЯ І ВЕНТИЛЯЦІЯ

10.1 Опалення, вентиляцію і кондиціонування повітря у будинках та спорудах культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів слід проектувати згідно зі СНиП ІІ-3, СНиП 2.01.01, СНиП 2.04.05, СНиП 2.04.07, СНиП 3.05.01, а також вимогами цього розділу.

10.2 Параметри повітря у комплексах приміщень кінотеатрів, відеокомплексів, театрів, клубів, центрів дозвілля повинні бути забезпечені системою вентиляції і кондиціонування згідно з вимогами таблиці 23.

10.3 При проектуванні центрального водяного опалення слід передбачати окремі системи трубопроводів для кожного залу для глячачів (включаючи естраду Е-1); кожної сцени (універсальної естради Е-2 ÷ E-6); усіх вестибюлів, фойє, кулуарів, танцювальних залів.

10.4 Допускається не передбачати встановлення нагрівальних приладів у залах для глядачів кінотеатрів, відеокомплексів, театрів, клубів, центрів дозвілля, якщо розрахункова температура повітря в них за час перерв між заходами не знижується більше ніж на 8 градусів за розрахункової зовнішньої температури повітря, що відповідає середній температурі найбільш холодної п'ятиденки (параметри Б згідно зі СНиП 2.04.05). Підігрівання повітря в цьому випадку слід здійснювати системою припливної вентиляції або кондиціонування повітря перед початком входу до залу.

10.5 Як опалювальні прилади для опалення сцени (естради) і технічних апаратних у кінотеатрах, відеокомплексах, театрах, клубах, центрах дозвілля, як правило, застосовують радіатори. При цьому опалювальні прилади слід розміщувати не вище 0,5 м над рівнем планшета сцени (естради) на задній стіні сцени або ар'єрсцени.

Відстань від радіаторів до електрообладнання повинна бути не менше 0,5 м.

10.6 Встановлення опалювальних приладів і прокладання труб системи опалення в сейфах згорнутих декорацій не допускається.

10.7 У районах із розрахунковою зовнішньою температурою середньої найбільш холодної п'ятиденки мінус 15 °С і нижче в прорізах для завантаження складів об'ємних декорацій слід передбачати встановлення повітряних чи повітряно-теплових завіс із забиранням повітря з верхніх зон складу.

10.8 У разі розміщення в будинках клубів, центрів дозвілля приміщень, що допускаються до кооперації, опалення і вентиляцію їх слід вирішувати з урахуванням вимог відповідних Норм. При цьому граничну температуру теплоносія для системи опалення будинку слід приймати згідно з вимогами СНиП 2.04.05.

10.9 У приміщеннях відеозалів, відеотек і відеокомплексів, як правило, передбачають центральне водяне опалення. В разі застосування теплоносіїв із температурою від 130 °С до 150 °С у приміщеннях для зберігання відеокасет слід передбачати екранування нагрівальних приладів.

10.10 Розрахункову температуру у приміщеннях для зберігання відеокасет слід передбачати 20 ± 5 °С, відносну вологість повітря - 60 % ± 20 %.

10.11 У багатозальних кінотеатрах із загальною місткістю залів до 800 місць слід передбачати обслуговування однією припливною системою вентиляції декількох залів із встановленням вогне-затримуючих клапанів, при цьому за розрахунком для кожного залу необхідно проектувати установку зонального підігрівання повітря. Підігрівання повітря в основних калориферах системи необхідно передбачати до 6 °С.

При проектуванні для ПВ кліматичної зони продуктивність цієї системи стосовно повітря визначається з розрахунку забезпечення глядачів нормованою кількістю зовнішнього повітря в холодний період - 20 м /год на одного відвідувача. У теплу пору року розрахунковий повітрообмін у залах забезпечується додатковою припливною установкою, продуктивність якої визначається, як різниця між розрахунковим повітрообміном і продуктивністю основної системи.

За умови забезпечення в залах нормованих параметрів повітряного середовища засобами вентиляції основна система припливної вентиляції повинна бути вирішена з рециркуляцією повітря.

В режимі рециркуляції система припливної вентиляції працює тільки в період, необхідний для підігрівання повітря в залах перед початком першого сеансу.

10.12 За загальної місткості залів для глядачів кінотеатрів 600 місць і більше слід для фойє та вестибюлів передбачати зональне підігрівання припливного повітря.

Таблиця 23

Найменування приміщень

Розрахункова температура повітря в приміщеннях у холодний період року1),

ºС

Кратність повітрообміну за годину

Додаткові вказівки

приплив

витяжка

1

2

3

4

5

Комплекс для глядачів

Касовий і вхідний вестибюлі

12

2

-

При об'єднанні касового вестибюля з вхідним, а вхідного з розподільним розрахункову температуру слід приймати 16 °С (для кінотеатрів 2) 14 °С)

Розподільний вестибюль

16

2

-

Фойє і кулуари3)

18

За розрахунком

Для кінотеатрів2) 14 °С

Фойє - зал масових заходів

16

За розрахунком, але не менше ніж 20 м /год зовнішнього повітря на одного відвідувача

Буфет (з підсобними приміщеннями)

18

-

5

Для кінотеатрів2) 14 °С

Кімната для куріння

16

Через суміжні приміщення

10

Витяжка з двох зон: верхньої - 2/3, нижньої- 1/3 розрахункового обміну

Для кінотеатрів2) 14 °С

Санітарні вузли

16

Через суміжні приміщення

100 м3/год на один унітаз, 50 м /год на один наземний або один настінний пісуари

Для кінотеатрів2) 15 °С

Кімната для переодягання, приміщення для відпочинку обслуговуючого персоналу, приміщення при естраді, радіомайстерня, кімната художника, приміщення макетної

18

2

3

-

Дитяча кімната

20

2

2

-

Гардеробна, підсобне приміщення при виставочному залі (фондосховище музею)

16

-

2

Касові кабіни і кабінет чергового адміністратора

18

3

-

Приміщення розповсюджувачів квитків

18

2

2

-

Демонстраційний комплекс

Зал для глядачів місткістю 800 місць і більше з естрадою; місткістю 600 і більше місць із сценою:

В холодну пору року: для проектування опалення кінотеатрів 2) розрахункова температура зовнішнього повітря 14 С, театрів, клубів, центрів дозвілля - 16 °С; для проектування вентиляції розрахункова температура повітря 16 °С (для театрів, клубів, центрів дозвілля -20 °С); відносна вологість 40-45 % при розрахунковій температурі зовнішшнього повітря за параметрами Б В теплу пору року: не вище 25 °С (для кінотеатрів2) не вище 26 °С), відносна вологість 50-55 % при разрахунковій температурі зовнішнього повітря за параметрами Б

в кінотеатрах 2)

16

За розрахунком, але не менше ніж 20 м3/год зовнішнього повітря на одного глядача

в театрах, клубах, центрах дозвілля

20

Зал для глядачів місткістю до 800 місць з естрадою або місткістю до 600 місць зі сценою 4):

В холодну пору року:

для проектування опалення кінотеатрів розрахункова температура зовнішнього повітря 14 °С, театрів і клубів- 16 °С;

для проектування вентиляції розрахункова температура повітря 16 °С (для театрів і клубів, центрів дозвілля -20°С)

В теплу пору року:

не більше ніж на 3 °С ві.ще температури зовнішнього повітря за параметрами А (для IVB кліматичної зони для залів місткістю 200 місць та більше за аналогією з залом для глядачів на 600 місць і більше)

в кінотеатрах 2)

16

За розрахунком, але не менше ніж 20 м3/год зовнішнього повітря на одного глядача

в театрах, клубах, центрах дозвілля

20

Сцена, ар'єрсцена, карман

22

-

-

Див. 10.16

Трюм

16

-

5

Витяжка - періодичної дії

Кабіни диктора, перекладачів 3), приміщення для занять артистів, студія звукозапису, виставочний зал (музей)

18

3

3

-

Звукоапаратна3) апаратна звукорежисера3), апаратна перекладу3), світлоапа-ратна3), перемотувальна3)

18

За розрахунком, але не менше двократного повітрообміну

Для проектування опалення 16 °С

Тиристорна3)

18

За розрахунком, але не менше трикратного повітрообміну

Для проектування опалення 16 °С Організація повітрообміну -за технологічним завданням

Кінопроекційна 3), 5), світ-лопроекційна, рирпроекційна 3), проекційна при аудиторії (переглядовому залі)

16 6)

3

3

Місцеві відсоси від проекторів із звичайними та безозоновими ксеноновими лампами потужністю:

1 кВт- 300(120) м3/год,

2-3 кВт- 400-600

(200-300) м3/год, 4-5 кВт- 600-800

(400-600) м3/год, 7-10 кВт -800-1000

(700-900) м3/год

Агрегатна охолодження кінопроекторів, насосна пожежного та господар-ського водопостачання, щитова

15

-

2

-

Кімната кіномеханіка та радіовузол, майстерня кіномеханіка, пожежний пост-диспетчерська, книгосховище з фондом відкритого доступу

18

-

2

-

Щитова електроприводів

15

За розрахунком

-

Приміщення для артистів (артистичні вбиральні) 3)

20

2

3

З урахуванням витяжки з душових та санітарних вузлів

Чергові костюмерні

18

-

2

-

Чергові гримерно-перукарські

20

3

5

-

Приміщення для занять музикантів, настройки інструментів, роботи гуртків

18

2

2

-

Приміщення для відпочинку музикантів, робітників сцени

18

3

4

-

Репетиційні зали 3)

16 6)

3,

але не менше 60 м3/год зовнішнього повітря на того, хто займається

3

-

Приміщення для адміністративно-господарського персоналу; кімнати громадських організацій; приміщення для настільних ігор, кімнати для творчого керівництва, асистентів режисера, диригента, хормейстера та балетмейстера; приміщення постановочної частини, бібліотеки нот, аванзал бібліотеки, місце кафедри видачі книг

18

2

1,5

-

Апаратні технологічного зв'язку, звукозапису, АТС та електрогодинникова станція, телевізійний напівстаціонар

16 6)

2

2

-

Комори санітарно-технічних матеріалів та електромеханічного обладнання, інвентаря, матеріальний склад

16

-

1

-

Санітарні вузли: туалети

душові

16

25

100м3/год на один унітаз; 50 м3/год на один наземний і настінний пісуари

25 м3/год на одну кабіну

-

-

Кімната особистої гігієни іжінок

23

-

5

-

Кабінет лікаря та інгаляційна

20

2

2

Місцеві відсоси -за технологічним завданням

Художньо-виробничі майстерні:

живописно-декораційна,

бутафорська, столярна

шпалерне-рапірувальна, пошивочна, трикотажна, головних уборів

18

16

18

2

3

1

2

Те саме від клеєварок -за технологічним завданням

Те саме від технологічного обладнання

Слюсарно-механічна, ремонтно-виробна, взуттєва, (електромеханічна майстерні, фотолабораторія

16

2

3

Те саме від верстака для пайки, точильных апаратів та іншого технологічного обладнання

Приміщення для приготування фарб, комори фарб та матеріалів живописно-декораційної майстерні

16

-

2

-

Сушарка пиломатеріалів

За технологічним завданням

Просочувальна, пральня, фарбувальна та сушильня

16

5

6

-

Склади об'ємних та станкових декорацій, бутафорії, меблів та реквізиту, костюмів, лісоматеріалів та труб

15

-

1

-

Машинний зал опалювально-вентиляційного обладнання

15

2

3

-

Холодильна станція

15

3

5

-

Приміщення лужної акумуляторної та зберігання електроліту

15

2

3

-

Приміщення кислотної акумуляторної

15

8

10

-

Клубний комплекс

Вітальня

18

-

3

-

Приміщення для ігрових автоматів, більярдна

16 6)

3

5

-

Танцювальний зал, зал для фізкультурно-оздоровчих занять

16

За розрахунком, але не менше 80 м /год зовнішнього повітря на одного відвідувача

-

Бар

18

3

5

-

Зимовий сад

16

1

-

-

Підсобне приміщення при барі

18

1

2

Підсобне приміщення при танцювальному залі, ! при аудиторії

16

-

1

-

Аудиторія, відеозали

18

За розрахунком, але не менше 20 м3/год зовнішнього повітря на одного відвідувача

-

Методичний кабінет, приміщення лектора-методиста

18

1

-

-

Читальный зал

18

3

2

-

1) Призначається для розрахунку опалення.

2) В разі, коли в кінотеатрі не передбачається гардероб для глядачів.

3) Для IVB кліматичної зони розрахункові параметри повітря в приміщенні будинків із залом для глядачів місткістю 200 місць та більше в теплий період року слід приймати за аналогією із залом для глядачів на 600 місць та більше.

4) При визначенні повітрообміну залів для глядачів місткістю до 800 місць в кінотеатрах і клубах з естрадами, місткістю до 600 місць в клубах зі сценами та театрах в теплу пору року слід передбачати не більше 80 м /год повітря, що подається в приміщення на одного глядача. В залах для глядачів місткістю до 200 місць в приміщеннях, що розміщуються в IVB кліматичній зоні, слід передбачати встановлення стельових вентиляторів.

5) При проектуванні кінотеатрів з широкоформатним екраном передбачають в кінопроекційній місцевий відсос в об'ємі 500 м3/год для стояка (шафи) кінцевих підсилювачів.

6) Забезпечення допустимої температури повітря в приміщеннях (нижня межа 18 °С) при робочому режимі приміщення передбачають засобами припливної вентиляції.

Примітка 1. При проектуванні вентиляції виходять із загальної кількості місць у залі для глядачів. Примітка 2. При визначенні кількості припливного повітря, що подається в розподільний вестибюль, фойє і кулуари, враховують об'єм повітря, яке видаляється із суміжних приміщень, що не мають припливної вентиляції.

Примітка 3. Повітрообмін у приміщенні доготовочної буфету в фойє залу для глядачів місткістю 800 місць і більше перевіряють за розрахунком на видаляння надлишків тепла.