У пункті "Топологічна схема пожежозрошувального водопостачання шахти" складається топологічна схема для розрахунку мережі пожежозрошувальних трубопроводів шахти з позначенням довжин та діаметрів трубопроводів, геодезичних відміток вузлових і кінцевих точок відбирання, засувок, місць розташування редукційних вузлів та насосних станцій. Вузлові та кінцеві точки мережі нумеруються.

У пункті "Гідравлічні параметри вузлових та кінцевих точок відбору води під час пожежогасіння" виконується розрахунок гідравлічних параметрів усіх вузлових та кінцевих точок відбирання води. Результати розрахунку у вигляді таблиць мають бути в додатку до пояснювальної записки.

У пункті "Заходи щодо оперативного введення в дію системи пожежозрошувального водопостачання у разі пожежі" розробляються заходи щодо оперативного введення в дію системи пожежозрошувального водопостачання у разі пожежі відповідно до КД 12.07.403-96.

У пункті "Дані про резервні підземні джерела водопостачання" наводяться дані про резервні джерела водопостачання, які знаходяться в гірничих виробках (підземних водозбірниках, водовідливних або пожежних насосах тощо), представлені у вигляді схем резервних варіантів подавання води до осередків пожежі.

У пункті "Дані про якість води для пожежогасіння" наводяться дані про якість води, використовуваної для пожежогасіння.

У пункті "Дані про систему контролю гідравлічних параметрів пожежозрошувального водопостачання" наводяться дані про існуючу систему контролю гідравлічних параметрів та можливостей передачі інформації про них на пульт диспетчера, а також про прийняту систему захисту трубопроводів від підвищення тиску води (запобіжні, пропускні клапани, компенсатори).

У пункті "Дані про розміщення пожежозрошувального трубопроводу у виробках шахти" наводяться дані про розміщення пожежозрошувального трубопроводу в гірничих виробках шахти.

У пункті "Дані про схеми протипожежного водопостачання, які використовуються у конвеєрних виробках шахт" повинні бути приведені заходи щодо удосконалювання параметрів систем водопостачання конвеєрних виробок, для протипожежного захисту яких необхідно забезпечити підвищені витрати води.

3.9. Додаткові вимоги до протипожежного захисту шахт, що розробляють пласти вугілля, схильного до самозаймання

Розділ повинен мати такі пункти:

заходи щодо попередження ендогенних пожеж у розрізах лав, виробленому просторі та монтажних камерах;

заходи щодо локалізації та гасіння ендогенних пожеж;

заходи щодо організації контролю за початковими ознаками самозаймання вугілля.

У пункті "Заходи щодо попередження ендогенних пожеж у розрізах лав, виробленому просторі та монтажних камерах" повинні бути дані, які наводяться відповідно до вимог КД 12.01.401-96. 

У пункті "Заходи щодо локалізації та гасіння ендогенних пожеж" наводяться дані, які відповідають вимогам КД 12.01.401-96. 

У пункті "Заходи щодо організації контролю за початковими ознаками самозаймання вугілля" указуються дані щодо організації відповідно до вимог ДНАОП 1.1.30-1.01-00 безперервного автоматичного контролю за початковими ознаками самозаймання вугілля за допомогою спеціальної апаратури або визначення концентрації оксиду вуглецю індикаторними трубками, а також реєстрації рівня фонової концентрації оксиду вуглецю та водню на всіх дільницях, які розробляють пласти вугілля, схильного до самозаймання.

3.10. Додаткові вимоги до ППЗ шахти у разі її закриття або консервації

Розділ повинен мати такі пункти:

спеціальні заходи щодо роботи водовідливного та протипожежного трубопроводів під час ліквідації шахти;

спеціальні заходи щодо безперервного автоматичного контролю за початковими ознаками появи оксиду вуглецю у вентиляційному струмені та розміщенні апаратури цього контролю;

заходи щодо своєчасної ізоляції погашених виробок у шахті;

заходи щодо засипання та рекультивації всіх провалів та тріщин на поверхні шахти;

заходи щодо погашення та ізоляції виробок, що виходять на поверхню.

Зміст пунктів даного розділу цілком розкривається їхньою назвою і додаткових роз'яснень не вимагає.

3.11. Заходи щодо приведення протипожежного захисту діючої шахти у відповідність до технічних рішень в ППЗ

ППЗ кожної шахти повинен мати у вигляді додатка організаційно-технічні заходи, у яких указують термін та відповідальних осіб шахти (ДП, виробничого об'єднання) за виконання технічних рішень, викладених у ППЗ.

Заходи складаються технічними службами шахти, узгоджуються з командиром ВГРЗ, який обслуговує дану шахту, НДІГС "Респіратор" і затверджуються директором (власником шахти).

Організаційно-технічні заходи оформляються у вигляді таблиць і повинні мати такий вигляд:

N
з/п 

Захід 

Термін виконання 

Обґрунтування 

Відповідальний за виконання 

Примітка 

  

  

  

  

  

  



 

Додаток 3
до пункту 4.12 Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України 



ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРОВЕДЕННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО НАВЧАННЯ, ІНСТРУКТАЖУ ТА ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ З ПИТАНЬ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

1. Загальні вимоги 

1.1. Основні вимоги встановлюють види та порядок проведення спеціального навчання та інструктажу з питань пожежної безпеки робітників, службовців та інших категорій працівників (далі - працівники) та поширюються на всі підприємства, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності та видів діяльності. 

1.2. Працівники під час приймання на роботу та за місцем роботи повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі) відповідно до встановленого порядку.

Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, попередньо, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціальне навчання (вивчити пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік, - перевірку знань.

1.3. Особи, що суміщають професії (роботи), навчаються або інструктуються як за основною, так і за суміжною професією (роботою). 

1.4. Організація своєчасного і якісного проведення спеціального навчання, інструктажу та перевірки знань з питань пожежної безпеки на підприємстві покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) - на керівника відповідного підрозділу.

1.5. Порядок проходження працівниками спеціального навчання, інструктажу та перевірки знань визначається керівником підприємства (наказом або відповідним положенням, що розробляється на підприємстві та затверджується керівником).

1.6. Допуск до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання, інструктажу або перевірки знань, забороняється.

2. Протипожежні інструктажі

2.1. За призначенням та часом проведення протипожежні інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

2.2. Вступний протипожежний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову), а також з особами, що прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) та мають брати безпосередню участь у виробничому процесі.

Він проводиться на підставі чинних на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки в спеціально обладнаному для цього приміщенні фахівцем, на якого наказом по підприємству покладені ці обов'язки, і може поєднуватися з вступним інструктажем з охорони праці.

Програма для проведення вступного протипожежного інструктажу затверджується керівником (заступником, головним інженером) підприємства.

2.3. Первинний протипожежний інструктаж проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника.

Його повинні проходити:

усі щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову);

працівники, які переведені з інших структурних підрозділів, виробничих дільниць підприємства;

особи, які прибули на підприємство у відрядження та мають брати безпосередню участь у виробничому процесі;

будівельники сторонніх організацій, які виконують на діючому підприємстві будівельно-монтажні, ремонтні або інші роботи;

учні (студенти) під час виробничої практики (навчання), а також перед проведенням з ними практичних занять у навчальних майстернях, лабораторіях тощо.

Програма для проведення первинного протипожежного інструктажу затверджується керівником відповідного структурного підрозділу (начальником цеху, відділу тощо), відповідальним за протипожежний стан, або керівником підприємства (його заступником).

2.4. Програми для проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів погоджуються з начальником об'єктової пожежної охорони або добровільної пожежної дружини (за наявності таких формувань).

Рекомендований перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного і первинного протипожежних інструктажів, наведений нижче.

2.5. Повторний протипожежний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками не менше одного разу на рік за переліком питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного протипожежних інструктажів.

2.6. Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в спеціально відведеному для цього приміщенні:

у разі введення в дію нових або внесення змін та доповнень до діючих нормативних актів з питань пожежної безпеки (норм, правил, інструкцій, положень тощо);

у разі зміни технологічного процесу, застосування нового, заміни або модернізації існуючого пожежонебезпечного устатковання;

за вимогою інспекторів Держпожежнагляду, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти у випадку пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.

2.7. Позаплановий протипожежний інструктаж проводиться індивідуально або з групою працівників споріднених спеціальностей (видів робіт).

Обсяг та зміст інструктажу визначаються в кожному випадку окремо залежно від причин, які викликали необхідність його проведення.

2.8. Цільовий протипожежний інструктаж проводиться з працівниками перед виконанням ними разових (тимчасових) пожежонебезпечних робіт (вогневих, вогненебезпечних і інших), при ліквідації аварії, стихійного лиха.

2.9. Первинний, повторний, позаплановий та цільовий протипожежні інструктажі проводяться безпосередньо керівниками робіт (начальником виробництва, цеху, ділянки тощо), які пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.

2.10. Первинний, повторний та позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань. Перевірку здійснює особа, яка проводила інструктаж.

2.11. Проведення протипожежних інструктажів може здійснюватися разом з відповідними інструктажами з охорони праці.

2.12. Про проведення всіх видів протипожежних інструктажів, крім цільового, у спеціальних журналах (додаток 6 цих Правил) робляться записи (окремо від інструктажів з питань охорони праці).

Запис про проведення цільового протипожежного інструктажу робиться в документі, який дозволяє виконання робіт (наряд, дозвіл).

3. Спеціальне навчання (вивчення пожежно-технічного мінімуму) та перевірка знань працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою

3.1. Попереднє спеціальне навчання (вивчення пожежно-технічного мінімуму) проходять особи, яких приймають на роботу з підвищеною пожежною небезпекою:

електрогазозварники;

особи, які мають брати безпосередню участь у виробничому процесі у вибухопожежонебезпечних приміщеннях;

особи, які мають виконувати роботи на установках, устаткованні, апаратах, де знаходяться ЛЗР і ГР, горючі гази, речовини та матеріали, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем та один з одним;

працівники складського господарства, де зберігаються пожежонебезпечні матеріали та речовини;

електрики, які працюють з електроустановками у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах (відповідно до ДНАОП 0.00-1.21-98);

інші категорії працівників, діяльність яких потребує більш глибоких знань з питань пожежної безпеки та навичок на випадок виникнення пожежі.

3.2. Метою проведення пожежно-технічного мінімуму є підвищення загальних пожежно-технічних знань працюючих, навчання їх правилам пожежної безпеки з урахуванням пожежонебезпечних особливостей виробництва, більш глибоке ознайомлення з протипожежними заходами та діями у разі виникнення пожежі; напрацювання навичок використання наявних засобів пожежогасіння.

3.3. Порядок, форма, місце проведення пожежно-технічного мінімуму, а також конкретний перелік робіт та спеціальностей, з яких проводиться таке спеціальне навчання, встановлюються наказом керівника підприємства з урахуванням специфіки виробництва, характеру і виду робіт, вимог відповідних міжгалузевих та галузевих нормативних актів та цих Правил. 

3.4. Спеціальне навчання проводиться за програмами, які розробляються на підприємствах і затверджуються їх керівниками.

3.5. Програми спеціального навчання з пожежно-технічного мінімуму узгоджуються з місцевими органами Держпожежнагляду.

3.6. Заняття здійснюються з групами, з урахуванням спеціальностей працівників. Для їх проведення адміністрація може запрошувати (на договірній основі) з інших підприємств фахівців, які мають відповідні знання з питань, що вивчаються.

3.7. Працівники підприємств, де відсутня можливість проведення занять з пожежно-технічного мінімуму, можуть проходити їх на інших споріднених за технологією підприємствах, де є необхідні для цього умови і фахівці (на договірних умовах).