3.2.22 Під час перешивання колії рейкову нитку слід зсувати з установленого місця стяжним приладом або гострим кінцем лома, заглибленим у баласт.

Не слід користуватись забитими в шпалу костилями, як упором для зсуву рейки з місця.

3.2.23 Під час наживлення костиля для забивання в шпалу необхідно тримати його строго вертикально; спочатку костиль слід закріплювати легкими

ударами, а потім забивати. При забиванні костилів необхідно стояти над рейкою уздовж колії.

Під час роботи костильним молотком перебування інших працюючих ближче 2 м від місця робіт не допускається.

3.2.24 Під час виконання робіт по витягуванню старих, затягуванню нових шпал і перевідних брусів необхідно користуватись шпальними кліщами.

Одиночну заміну залізобетонних шпал необхідно виконувати групою монтерів колії у складі не менше 6 осіб під керівництвом бригадира колії у відповідності з технологічним процесом заміни залізобетонних шпал. Шпали до місця заміни і після заміни вивозять рейковим або автомобільним транспортом, обладнаним кранами або підіймальними пристосуваннями.

3.2.25 Під час укладання та зняття регулювальних прокладок для відкручування та закручування клемних і закладних болтів необхідно використовувати тільки справні типові торцеві гайкові ключі та гідравлічні домкрати. Після розкручування клемних болтів і піднімання рейки домкратом знімати прокладки, що прилипли до підошви рейки, слід заточеною з одного торця металевою пластиною довжиною 40-50 см. Укладання монтажної і регулювальної прокладок може виконуватись спеціальними пристосуваннями типу кліщів або іншим інструментом, що виключає можливість перебування рук між підошвою рейки та підкладкою. Укладати та поправляти прокладки руками забороняється.

3.2.26 Зняття та установку пружинних протиугонів необхідно виконувати за допомогою спеціального приладу для цих робіт. При його відсутності допускається їх установка за допомогою костильного молотка. При цьому спочатку протиугін надівається на підошву рейки, а потім ударом молотка встановлюється у призначеному місці. Ноги виконавця робіт необхідно ставити так, щоб виключити можливість потрапляння в них протиугона, який відскочив від рейки. Не слід стояти напроти протиугону під час його знімання чи встановлення.

3.2.27 Постановка і зняття пружних клем КП-5 здійснюється спеціальними ключами. Колійні ключі для постановки для зняття пружних клем типу КП повинні відповідати конструктивним розмірам і мати відповідне клеймо. Довжина ключів повинна бути біля 1200 мм, що забезпечує нормальні та безпечні умови монтажу та демонтажу пружних клем.

3.2.28 Під час зняття ізолюючих вкладишів необхідно використовувати скребки.

3.2.29 Очищення отворів анкера від бетону здійснювати тільки бородком або металевим прутком відповідного розміру.

3.2.30 Заміна пружних клем дозволяється виконувати одним монтером колії.

3.2.31 Під час монтажу пружних клем монтер колії повинен стояти над рейкою обличчям поперек колії, ключ тримати у вертикальній площині та заводити ніжку клеми рухом вліво від себе. При цьому слід перевірити правильність встановлення ізолюючих вкладишів і послідовність монтажу клеми. Під час демонтажу клеми монтер колії повинен стояти над рейкою, так як і при монтажі, але виводити ніжку клеми з отвору анкера рухом вправо від себе. При цьому обов'язково дотримуватись правильного встановлення монтажного ключа між плечами клеми.

Не слід застосовувати ломи, підручні інструменти та інші пристосування.

3.2.32 В процесі роботи користуватись пересувними електростанціями, які відповідають технічним вимогам і утримуються відповідно до заводських інструкцій і паспортів.

3.2.33 Пересувні електростанції необхідно транспортувати до місця робіт на автомашинах, дрезинах і причепах до них.

Для швидкого зняття пересувної електростанції з колії і відходу працівників з місця робіт електростанція повинна знаходитися: на двоколійній ділянці колії біля зовнішньої рейкової нитки, на одноколійній ділянці - у найбільш зручному місці з установкою необхідних сигналів огородження.

3.2.34 Електростанцію необхідно встановлювати на узбіччі земляного полотна на відстані не менше 2 м від крайньої рейки.

3.2.35 Металевий корпус електростанції необхідно заземлювати за допомогою заземлювача, що забивається у землю на глибину не менше 1 м на відстані не ближче 2 м від крайньої рейки.

3.2.36 Корпус електричного інструменту під час роботи повинен бути з'єднаний з корпусом електростанції через четверту жилу кабелю.

3.2.37 По мірі переміщення електростанції переносити кабель та укладати його необхідно в сухих місцях без скручування.

За необхідності укладання магістрального кабелю через колію його необхідно пропускати між шпалами під рейками. Розподільчі коробки повинні бути на легких візках, що переміщуються по рейках.

Робота електричним інструментом допускається тільки з чотирижильним кабелем.

Перевірка справності заземлення електростанцій і електричного інструмента повинна виконуватися перед початком роботи відповідно до їх технічної інструкції з експлуатації.

3.2.38 У разі переходу з електроінструментом з одного місця робіт на інше та при перерві в роботі необхідно зняти напругу в магістральному кабелі, а електроінструмент відключати. При перенесенні інструмента не слід тримати його за робочі частини.

3.2.39 Перед пропуском поїзда, локомотива, дрезини тощо по колії, на якій виконуються роботи, або по сусідній колії необхідно виключити живлення магістрального кабелю, а електричний інструмент прибрати за межі габариту рухомого складу.

3.2.40 Під час роботи на електросведлильних й електрорейкорізальних верстатах не слід очищати свердла і ножівкові полотна до повної їх зупинки.

3.2.41 Не слід виконувати роботи зі знятим кожухом або не випробуваним абразивним кругом.

Використовувати тільки ті шліфувальні камені, що пройшли випробування на спеціальному стенді, обладнаному сталевою камерою, з міцними стінками.

Під час роботи з електрошліфувальним верстатом необхідно застосовувати захисні окуляри від попадання в очі пилу та стружки.

3.2.42 Не слід заправляти бензиновий бак пальним під час роботи електростанції, а також під час паління або розведення вогню біля електростанції.

3.2.43 Необхідно працювати з справним електричним інструментом напругою не вище 220 В.

Зберігати електроінструмент в сухому приміщенні. Робота з електроінструментом класу І повинна виконуватися з обов'язковим використанням захисних засобів (гумових діелектричних килимів, галош, рукавичок).

3.2.44 Справність інструмента, що видається працівнику, перевіряє оглядом бригадир або шляховий майстер. Не застосовувати несправний, зношений або не відповідний виконуваній роботі інструмент.

3.2.45 Ручки електроінструмента повинні бути ізольовані. Не виконувати роботи з електроінструментом, що має замикання на корпус або ушкодження кабелю чи корпусу.

3.3. Особливості забезпечення безпечних умов праці під час виконання колійних робіт на безстиковій колії

3.3.1 Для забезпечення безпеки руху поїздів і безпечних умов праці під час виконання колійних робіт на безстиковій колії, необхідно дотримуватись вимог розділу 4.2 Інструкції ЦП-0081 „Технічні вказівки по влаштуванню, укладанню й утриманню безстикової колії на залізницях України".

3.3.2 Виконувати роботи необхідно при допустимих змінах температур рейкових плітей.

3.3.3 У випадках, коли температура в рейкових плітях не дозволяє виконувати необхідні роботи, напругу в плітях необхідно розрядити. Згідно технології виконання робіт по розрядці температурних напружень у рейкових плітях.

3.3.4 Не слід починати роботу на безстиковій колії без знання фактичної температури рейок і температури закріплення рейкової пліті.

3.4. Заходи по забезпеченню безпеки праці на дільницях зі швидкісним рухом поїздів (141-200 км/год.)

3.4.1 Планові роботи по ремонту й утриманню колії та споруд необхідно, переважно, виконувати у „вікна" із закриттям руху поїздів і обов'язковим огородженням перегону сигналами зупинки. Виконання робіт, що не порушують цілісності колії дозволяється виконувати без закриття перегону. При цьому необхідно враховувати вимоги наступних пунктів.

3.4.2 При швидкості руху 141-200 км/год. не менше ніж за 10 хвилин до проходу швидкісного поїзда всі роботи на колії, спорудах і влаштуваннях повинні бути припинені, колія і споруди приведені в стан, що забезпечує безпечний пропуск поїзда. За 5 хвилин до проходу швидкісного поїзда матеріали і працівники повинні знаходитись не ближче, як 5 м від колії.

3.4.3 На дільницях, де видимість поїздів з місця робіт менше 800 м, або неможливо відійти від колії на відстань 5 м, швидкісним поїздам на кілометри, на яких працює бригада, заздалегідь необхідно видати попередження про місце і час роботи колійних бригад та про необхідність зменшення швидкості до 120 км/год., а в умовах незадовільної видимості (менше 800 м) - до 60 км/год.

3.4.4 Огородження місць робіт здійснювати у відповідності з „Інструкцією із забезпечення руху поїздів при виконанні колійних робіт" (ЦП 0067).

Не слід починати роботи, якщо до прослідування швидкісного поїзда залишилося менше 1 год.

3.4.5 Якщо колійна бригада працює на суміжній колії, то, при слідуванні швидкісного поїзда по сусідній колії, роботи припиняються за 5 хвилин до проходу такого поїзда, прибираються з колії інструмент, матеріали і люди відходять на відстань не менше 5-ти метрів від крайньої рейки.

3.4.6 На ділянках колії, де здійснюється швидкісний рух поїздів, всі причетні (начальник дистанції колії, заступники начальника дистанції колії, головний інженер дистанції колії, начальники дільниць колії, шляхові майстри, бригадири з поточного утримання колії, чергові по переїзду) повинні бути забезпечені витягами з розкладу руху швидкісних поїздів та радіозв'язком. Ділянки колії, де видимість поїздів незадовільна, визначаються завчасно і оформляються наказами начальників залізниць заходи щодо забезпечення безпеки працюючих.

3.4.7 У випадках, коли швидкісний поїзд по графіку не прослідував, керівнику робіт необхідно вияснити причини у поїзного диспетчера і у чергового по станції, що межує з перегоном, і тільки після цього приймати рішення щодо подальшої роботи.

3.4.8 У огляді колій і споруд дільниць, де рухаються поїзди зі швидкістю понад 140 км/год., приймають участь не менше 2-х монтерів колії, один з яких слідкує за рухом поїздів. Оглядачі забезпечуються радіозв'язком і витягами з графіків руху швидкісних поїздів. Огляд колії призупиняється за 10 хвилин до проходу швидкісного поїзда. Огляд колії і споруд проводиться тільки у світлий час доби.

3.4.9 На дільницях зі швидкісним рухом поїздів чергові по переїздам призупиняють пропуск автомобільного та гужового транспорту через переїзд не пізніше ніж за 10 хвилин до проходу поїзда. В разі порушень розкладу руху швидкісних поїздів, черговий по переїзду уточнює про це у чергового по сусідній станції і поїзного диспетчера і поновлює роботу переїзду.

Конкретні умови щодо роботи переїзду на швидкісних дільницях відображаються у інструкції роботи переїзду.

3.4.10 На двохколійних дільницях зі швидкісним рухом поїздів, при виконанні колійних робіт з використанням колійних машин швидкість руху поїздів по суміжній колії на кілометрах, де працюють люди, зменшується до 50 км/год. Машиністи колійних машин за 10 хвилин до проходу швидкісного поїзда призупиняють роботу, приводять робочі органи машин у габаритне положення, приймають інші необхідні заходи щодо безпечного пропуску швидкісних поїздів.

3.4.11 Під час виконання робіт, які огороджуються сигналами, що вимагають зупинки поїздів, керівники робіт і сигналісти повинні забезпечуватись біноклями та радіозв'язком.

3.4.12 В разі порушень розкладу руху швидкісних поїздів, поїзний диспетчер зобов'язаний сповістити про це чергових по переїзду і причетних керівників колійних робіт.

3.5. Вимоги безпеки праці під час виконання робіт на електрифікованих лініях

3.5.1 Усі роботи на електрифікованих ділянках необхідно проводити так, щоб виключалась можливість наближення працівників і пристосувань, які вони використовують у роботі, на відстані менше 2 м до проводів або частин контактної мережі, що знаходяться під напругою.

3.5.2 У випадках неможливості дотримання цих вимог і необхідності наближення до контактного проводу на меншу відстань (ремонт або фарбування штучних споруд, перевірка габариту наближення будівель, встановлення або ремонт габаритної рами тощо) напруга з контактної мережі і зв'язаних з нею пристроїв повинна бути знята на весь період робіт, а контактна мережа і зв'язані з неї пристрої заземлені. Для цього керівник колійних робіт завчасно зобов'язаний дати письмову заявку на адресу керівника дистанції електропостачання та старшого енергодиспетчера про необхідність зняття напруги з контактної мережі із зазначенням точного місця, початку, тривалості та змісту робіт, а також сповістити про це начальників відповідних районів

контактної мережі та районів електромереж. Для планових робіт така заявка подається не менше ніж за добу.

3.5.3 Приступати до цих робіт на електрифікованих ділянках дозволяється тільки після отримання письмового дозволу на виконання робіт від відповідальної особи дистанції електропостачання, яка отримала наказ від енергодиспетчера на відключення та встановлення заземлення з обох боків від місця проведення робіт.

3.5.4 Під час модернізації і капітального ремонту колії, заміні рейок та інших колійних роботах, пов'язаних з розривом цілісності колії, у зоні ізолюючих з'єднань (стик контактної мережі станції і перегону; місце, де розташовані пости секціонування, відсмоктувального трансформатора, станції стикування) або нейтральної вставки (стик станції з тяговою підстанцією змінного струму та перегону) необхідно впевнитись, що у наказі енергодиспетчера правильно вказані назви секційних роз'єднувачів, що шунтують ізолювальні з'єднання або нейтральну вставку.