3.38. При виконанні механізованого фарбування в замкнутих або малих по обсягу суднових приміщеннях, у важкодоступних місцях - варто видалити сторонніх осіб. Одночасне виконання інших робіт у приміщеннях також неприпустимо.

3.39. Перед початком роботи з кам'яновугільним лаком слід змазати обличчя і руки медичним вазеліном.

3.40. Під час роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях слід користуватися переносним світильником у вибухозахищеному виконанні.

3.41. При роботі в замкнутих і важкодоступних приміщеннях необхідно виходити на свіже повітря через кожні 45 хвилин роботи на 15 хвилин для відпочинку і заміни індивідуальних засобів захисту.

При поганому самопочутті, чаду або головному болю потрібно негайно вийти на свіже повітря.

3.42. Не можна залишатися на тривалий час у закритих свіжопофарбованих приміщеннях, тому що процес висихання фарб супроводжується поглинанням кисню з повітря і виділенням вуглекислоти.

3.43. Якщо спецодяг просочився лаками, фарбами, розчинниками, клеями або смолами, необхідно негайно здати його в прання і надягти чистий.

3.44. При фарбуванні пневморозпилювачем необхідно:

3.44.1. Перед початком роботи з фарборозпилювачем:

а) перевірити чистоту його каналів і взаємодію всіх частин;

б) надягти респіратор або шолом-маску і гумові рукавички.

3.44.2. Усувати надмірне утворення фарбового пилу шляхом регулювання подачі стиснутого повітря. Якщо регулювання не усуває надмірного розпилення фарби, роботу припинити і доповісти про це керівнику робіт.

3.44.3. При перебоях у роботі або при засміченні каналів розпилювача роботу припинити і ретельно промити розпилювач уайт-спиритом.

3.44.4. Не допускається робити з фарборозпилювачем при несправному манометрі, відсутності на ньому пломби або при тиску вище припустимого.

3.44.5. Фарбування дрібних деталей фарборозпилювачем слід робити тільки в спеціально обладнаних кабінах з відповідною вентиляцією.

3.45. При виконанні робіт фарбувальними установками безповітряного розпилювання маляр зобов'язаний:

3.45.1. Фарбування установками безповітряного розпилювання робити тільки при діючій механічній вентиляції і захисті органів дихання ізолюючими шланговими приладами з подачею чистого повітря, при цьому щогодини маляр повинен виходити на 15 хвилин на свіже повітря для відпочинку і зміни індивідуальних засобів захисту.

3.45.2. При роботі з установками безповітряного розпилювання дотримуватись вказівки технічних описів і інструкцій з експлуатації установок.

3.45.3. Не залишати працюючу установку без спостереження.

3.46. Установки безповітряного розпилювання, а також усі металеві деталі устаткування і пристосування повинні бути надійно заземлені, а гумові шланги повинні мати заземлені наконечники. Шланги для підведення стиснутого повітря і шланги високого тиску повинні міцно закріплюватися хомутами щоб уникнути зриву.

При видаленні із систем і установок розчинників, а також при прокачуванні систем фарбою категорично забороняється розпилювання розчинника або фарби в повітря цеху або суднового приміщення.

Не дозволяється розбирати які-небудь деталі або вузли на установках при включеному повітрі і при наявності тиску фарби.

Не дозволяється проводити фарбування установками, що знаходяться в підвішеному стані.

Не можна направляти фарбувальний факел на відкриті частини тіла - це може привести до ушкодження шкіри.

3.47. При виникненні яких-небудь несправностей установок безповітряного розпилювання (перегрів окремих вузлів, теча лакофарбового матеріалу в місцях ущільнень, фарба виходить із сопла бризками і т.д.) слід негайно припинити роботу і доповісти про це керівнику робіт (майстру).

3.48. Маляр повинен стежити за тим, щоб зона фарбування фарборозпилювачем установки безповітряного розпилювання, що знаходиться під високим тиском лакофарбового матеріалу, була позначена попереджуючим написом «Обережно, високий тиск».

3.49. При проведенні механізованого фарбування лакофарбовими матеріалами на основі епоксидних і поліуретанових смол, а також вміщуючих з'єднання свинцю, хрому, сурми, миш'яку, міді, олова, необхідно виконувати наступні вимоги:

У замкнутих і важкодоступних приміщеннях на суднах:

- не приступати до роботи без наряду-допуску і спостерігача;

- роботу виконувати тільки при діючій механічній витяжній вентиляції з обов'язковим примусовим припливом повітря;

- застосовувати ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання і примусової подачі чистого повітря, засоби захисту обличчя, очей і шкірних покривів;

- видаляти з приміщення сторонніх осіб і робітників, що виконують інші роботи;

- вимагати систематичного контролю повітряного середовища. У цеху, у доку і на відкритому стапелі:

- сторонні особи не повинні знаходитися в районі менш 25 метрів від зони фарбування.

3.50. Не можна працювати на агрегатах, що знаходяться під струмом, доторкатися до електричних проводів і до струмоведучих частин арматури - можна потрапити під напругу. Необхідно їх відключити.

3.51. Не можна працювати над обертовими частинами верстатів, машин або трансмісій.

3.52. Не можна робити малярські роботи, стоячи на окремо покладених дошках, не скріплених у щити настилу, робити роботу з приставних драбин на суднах, що знаходяться на плаву.

3.53. При роботі з риштувань вони повинні знаходитися в справному стані; настил повинен бути щільним і закріпленим, риштування повинні мати укріплені бортові дошки і закріплені зсередини поручні. Не можна розбирати риштування без дозволу керівника робіт.

3.54. До робіт на висоті допускається маляр, що пройшов медичний огляд. При відсутності риштувань необхідно використовувати запобіжний пояс.

3.55. Слід працювати з підвісних колисок (альтанок) тільки після перевірки такелажником надійності і справності канатів і тільки з оформленням наряду-допуску.

3.56. Працюючи на висоті, не можна кидати нічого вниз. Необхідно вимагати видалення працюючих по одній вертикалі над собою і під собою, тому що падіння інструмента, деталі грозить нещасним випадком. Не можна працювати біля необгороджених або незакритих люків і прорізів.

3.57. Не дозволяється залишати на риштуваннях і настилах фарбу, кисті й інші матеріали.

3.58. При добудуванні або ремонті судна на плаву маляр зобов'язаний:

а) не заходити без дозволу керівника робіт (майстра) в міждонні і бортові відсіки, у паливні і масляні цистерни;

б) не знімати без дозволу керівника робіт (майстра) предмети, що заважають працювати;

в) не ходити по бімсам, стрингерам і неукріпленим дошкам, для проходу необхідний пристрій закріпленого настилу з поручнями.

3.59. Працюючи на плотах, необхідно перевірити їх закріплення, стежити, щоб на плоті були рятувальний круг і багор, неприпустимо перевантажувати пліт людьми, матеріалами, деталями.

3.60. При виконанні очищення і фарбування на переносному технологічному устаткуванні слід стежити за тим, щоб воно було міцно встановлене і при необхідності надійно закріплено.

3.61. Працювати, стояти або проходити під підвішеним вантажем неприпустимо.

3.62. При раптовому вимиканні електричного світла не можна пересуватися в темряві, поки світло не буде включено. Пересування в неосвітлених місцях судна неприпустимо.

3.63. При роботі удвох слід погоджувати свої дії з діями товариша по роботі.

3.64. При виконанні робіт зі знежирення і фарбування внутрішніх приміщень судна не можна застосовувати сталевий інструмент, при ударі яким об метал може виникнути іскра.

3.65. З метою запобігання отруєння кислотним розріджувачем, що застосовується при готуванні ґрунтів ВЛ-02, ВЛ-023, повинен бути оформлений наказ про призначення відповідальних за одержання і збереження кислотного розріджувача.

Варто пам'ятати, що кислотний розріджувач - отрута, вживання його усередину смертельно.

3.66. Слід пам'ятати, що респіратори В2ДО, «Кама», «Сніжок», «Пелюсток» не затримують виділень газоподібних продуктів, а затримують лише пилоподібні частки, тому при роботах з фарбами і ЛЗР у приміщеннях необхідно користуватися засобами захисту органів дихання (РУ-60, ізолюючий протигаз, шланговий протигаз і інші).

3.67. Не можна наносити фарборозпилювачами фарби, що містять з'єднання сурми, свинцю, миш'яку, ртуті і міді, а саме: групи 81, 83, необростаючі фарби. При фарбуванні зазначеними фарбами варто користуватися індивідуальними засобами захисту органів дихання.

3.68. Роботу з поліуретановими і епоксидними фарбами необхідно робити в комбінезоні з щільної тканини, застебнутому наглухо, і в прогумованому фартуху.

3.69. Фарбування днища і бортів судна із зовнішньої сторони як вручну, так і механізованим способом слід робити тільки з підвітряної сторони.

3.70. При роботі з плоту слід перевірити його справність і закріплення. Стежити, щоб на плоті були рятувальний круг і багор.

3.71. Працювати з пристосуваннями для підйому людей (колисок) можна тільки після перевірки їх справності і при наявності наряду-допуску, варто застосовувати запобіжні пояси.

3.72. Не можна залишати на робочому місці цебра з фарбами, розчинник, кисті від фарби, відпрацьоване дрантя навіть на короткий час обідньої перерви і під час відходу зі свого робочого місця.

3.73. На місці роботи не можна робити промивання кистей, фарборозпилювачів.

3.74. Застосування для знежирення поверхонь, що офарблюються, бензину, бензолу, толуолу, діхлоретану, сольвенту, ацетону і хлорованих вуглеводнів не допускається.

3.75. Невиконання зазначених в інструкції вимог безпеки при поводженні з лакофарбовими матеріалами і розчинниками може призвести до вибухів, пожеж і важких захворювань.

3.76. При роботі на палубі судна слід впевнитися, що по бортах встановлене леєрне або тимчасове огородження.

3.77. Проходячи по палубі судна, драбинам, трапам, слід остерігатися відкритих прорізів і люків, дивитися під ноги, щоб не спіткнутися об виступаючі частини конструкцій, приварені шпильки або інші предмети.

3.78. Спускаючись в суднові приміщення через люки, потрібно переконатися, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні.

3.79. Не можна входити без дозволу керівника робіт у міждонні і бортові приміщення, у паливні і масляні цистерни.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Після закінчення роботи маляр зобов'язаний:

4.1. Закрити вентиль на повітряній магістралі, від'єднати пневматичну машину від шланга, а шланг - від повітряної магістралі; очистити інструмент від пилу і бруду, шланг згорнути в бухту.

4.2. Промити цебра, кисті, фарборозпилювач і інший інструмент, шланги уайт-спиритом або іншим розчинником у спеціально відведених місцях і прибрати в шафу, відведену для їх збереження.

4.3. Використані обтиральні матеріали необхідно скласти в металеву шухляду з кришкою і винести з робочого приміщення в спеціально виділене місце.

4.4. Здати в комору світильники, пневматичний інструмент, запобіжні окуляри, пояси.

4.5. Випадково розлиті лакофарбові матеріали прибрати і винести з приміщення.

4.6. Скласти спецодяг і захисні пристосування в спеціальні шафи, не виносячи їх з цеху. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.7. Здати в прання спецодяг, просочений фарбою, лаками, змиваннями, розчинниками, не вішаючи цей одяг для просушки.

4.8. Доповісти про всі помічені небезпеки або порушення вимог безпеки, про закінчення роботи керівнику робіт.

4.9. У всіх випадках виникнення дрібних травм і саден, при засміченні очей, а також при нездужаннях обов'язково звернутися в медпункт або в медсанчастину.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.

Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:

- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;

- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);

- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);

- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;

- мимовільна зупинка устаткування або поломка;

- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.

5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт маляру слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.

Якщо ліквідувати пожежу власними силами і наявними ПЗП не вдається, необхідно:

- повідомити по телефону про пожежу в пожежну охорону. При цьому повідомити місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, про наявність людей у районі пожежі і своє прізвище;

- повідомити про пожежу чергового або вахтового, керівника робіт;

- по можливості до прибуття пожежних вжити заходів по локалізації вогнища пожежі й евакуації людей і організувати зустріч пожежної команди.

5.3. При появі стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості маляру слід виявити, чи працює приточно-витяжна вентиляція і при її працездатності прийняти міри по ліквідації ушкоджень.

У випадку неможливості відновлення роботи вентиляції слід припинити роботу, довести до відома керівника робіт і діяти відповідно його вказівкам.

При виявленні високої загазованості приміщень слід вивести з приміщень людей, надати потерпілим першу допомогу і викликати швидку допомогу. Сповістити про це керівнику робіт і залишити приміщення у відповідності зі схемою евакуації.

5.4. При раптовому вимиканні електроенергії та електроосвітлення не можна пересуватися в темряві до включення аварійного або основного освітлення. Після включення аварійного освітлення маляру слід виявити причину порушення (обрив проводів живлення, несправності заземлення та інші ушкодження), довести до відома керівника робіт.