3.8. При порізці листового металу ручними ножицями не дозволяється тримати руку на лінії різу.

3.9. При різанні коротких смуг або дрібних деталей на ножицях необхідно дотримувати метал плоскогубцями.

3.10. Виконуючи роботу на підоймових ножицях, щоб уникнути влучення під ніж пальців рук варто користуватися запобіжною (притискною) лінійкою; відстань між нею і місцем різу повинна бути не більш 5 мм. Не допускається працювати на ножицях без запобіжної лінійки.

3.11. При роботі на механічних ножицях і згинальних верстатах не допускається обробляти метал, товщина якого більше зазначеної в паспорті верстата.

3.12. Приступаючи до роботи на гільйотинних ножицях, необхідно простежити за наявністю і справністю захисного огородження притисків і ножа. Вузькі смуги, що не можуть бути притиснуті притисками, розрізати не дозволяється.

3.13. Виконуючи різання заготівель з листів великого розміру на дискових і вібраційних ножицях, необхідно застосовувати підтримуючі пристосування (столи й інші підставки), що повинні встановлюватися на рівні ножів, що ріжуть.

3.14. При виконанні роботи на ручних і приводних згинальних вальцях не дозволяється спиратися на валки руками, стежити за ходом валків. Не допускається направляти на ходу валків матеріал руками, сміття й окалину змахувати щіткою.

3.15. При роботі на кромкозгинальному верстаті монтажник зобов'язаний:

- стежити за рухом притискної траверзи, щоб не притиснуло пальці рук;

- не поправляти заготовки в процесі згинання;

- не спиратися на зубцюватий сектор верстата.

3.16. Виконуючи роботу на зигмашині, необхідно:

- перевірити правильність і надійність кріплення роликів і упорів;

- подавати заготовки в ролики без застосування сили, ролики самі повинні захоплювати і тягти заготовку.

3.17. При згинанні металу не дозволяється нахилятися близько до валків і роликів зигмашини, остерігатися захвату одягу і рукавиць.

3.18. При виконанні робіт з різання заготовок із профільного прокату і труб на верстаті з вулканитовим кругом необхідно звернути увагу на наявність захисного кожуха, міцно закріплювати матеріал у затискному пристосуванні.

Не дозволяється сильно натискати на круг, щоб уникнути його розриву.

3.19. При різанні профільного прокату і труб з кольорових металів на верстатах з дисковою фрезою варто надійно закріплювати заготовки в затискному пристосуванні, фрезу підводити до розрізаємого металу плавно і без ривків.

3.20. Перед виконанням роботи на комбінованих прес-ножицях необхідно перевірити справність захисних огороджень небезпечних зон для виключення влучення рук під пуансон і ножі.

3.21. Перед виконанням роботи на згинальних верстатах з ручним приводом необхідно:

- переконатися в наявності і справності огородження противаги і надійності закріплення на ньому вантажу;

- перевірити дію обмежника руху противаги;

- стежити, щоб у зону руху противаги ніхто не заходив.

3.22. Під час роботи на листозгинальному пресі не допускається підтримувати матеріал руками під час його притиску, стояти перед верстатом під час згинання, застосовувати при згинанні прокладки, тримати руки в небезпечній зоні під притисками.

3.23. Не допускається скупчення в устаткування обрізків металу, слід прибирати їх протягом робочого дня в шухляду для металовідходів.

3.24. Відходячи від устаткування навіть на незначний час, необхідно відключити його.

3.25. При роботі на наждачному верстаті не можна піднімати захисний екран, а при відсутності його працювати в захисних окулярах. Зазор між підручником і наждачним кругом повинен бути менш половини товщини оброблюваного предмета, але не більш З мм, підручники повинні бути міцно закріплені.

3.26. Не допускається заточувати інструмент або обробляти деталі на бічних гранях круга. Не можна застосовувати важелі для притиснення виробу до круга - круг може розірватися і травмувати працюючого.

3.27. На свердлильних верстатах потрібно працювати без рукавиць. Перед початком свердління слід надійно закріпити свердло у патроні. При свердленні отворів у дрібних заготовках необхідно використовувати для їх закріплення лещата. При заїданні свердла або обертанні деталі потрібно негайно зупинити верстат. Не можна затримувати деталь рукою, слід остерігатися поломки свердла і вильоту оброблюваного предмета.

3.28. При одержанні пневматичної машини слід переконатися, що повітряні шланги не мають ушкоджень, надійно закріплені на штуцерах, а також з'єднані між собою за допомогою заєршених штуцерів і закріплені на них хомутиками або м'яким відпаленим (в'язальним) дротом, покладеним в 4-5 рядів з кожного кінця шланга.

Штуцери повинні мати справні грані і різьблення, що забезпечує міцне і щільне приєднання шланга до пневматичного інструмента повітряної магістралі.

Зачистна пневматична машина повинна мати запобіжний кожух, прикріплений до корпуса. Абразивний круг повинен бути надійно закріплений і не мати вибоїв і тріщин.

3.29. При користуванні ручним електроінструментом (електродриль, віброножиці і так далі) необхідно переконатися у відсутності замикання на корпус інструмента, а також у несправності заземлюючого проводу і надійної ізоляції живильного проводу, який повинен бути в гумовому шлангу.

Монтажники, що використовують електроінструмент у роботі, повинні мати групу з електробезпеки не нижче II.

3.30. Під час перерв у роботі, а також у випадку перебою в подачі електроенергії електроінструмент необхідно виключити. Розбирання і ремонт електроінструмента, проводів і штепсельних розеток повинен робити електромонтер.

3.32. При переході з одного робочого місця на інше не можна допускати натягу живильного електропроводу щоб уникнути його обриву.

3.33. Не слід залишати без нагляду електроінструмент, підключений до електричної мережі.

3.34. При свердленні отворів пневматичним дрилем слід плавно натискати на інструмент, поступово збільшуючи глибину свердління. Якщо свердло заклинило і перестало обертатися, негайно виключити дриль, а потім звільнити свердло.

Оброблювану деталь необхідно надійно закріплювати, не допускається утримувати її рукою, тому що деталь може вирватися і нанести травму.

3.35. Під час роботи пневматичним дрилем не допускається перевіряти рукою гостроту інструмента, глибину свердління і вихід свердла з отвору деталі.

3.36. Для охолодження свердла або іншого ріжучого інструмента на верстатах, не обладнаних системою охолодження, необхідно використовувати волосяний пензлик, змочений в емульсії.

Не дозволяється прохолоджувати свердло мокрою ганчіркою, підтримуючи її рукою, тому що при цьому можливе захоплення свердлом руки.

3.37. При роботі на висоті понад 1,5 м варто використовувати риштування, настили яких повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,0 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

Не допускається працювати з приставних драбин і стоячи на краю конструкцій без запобіжного пояса.

3.38. При роботі з будівельних риштувань не можна кидати нічого вниз і не залишати незакріплених деталей, інструментів і пристосувань. Не дозволяється робота на одній вертикалі з іншими робітниками, щоб уникнути можливих травм і забитих місць.

3.39. До початку монтажних робіт місця, небезпечні для роботи і проходу людей, повинні бути обгороджені, постачені попереджувальними написами і покажчиками.

3.40. Площадка, відведена для монтажних робіт (робоче місце, місце установки устаткування, проходи і проїзди), повинна регулярно очищатися від сміття, відходів і матеріалів.

3.41. Місця руху транспорту і людей під риштуванням і підвішеними колисками повинні захищатися від можливого падіння інструментів і матеріалів спеціальними навісами. Місця, заборонені для проходу, повинні наглухо закриватися дерев'яними щитами або охоронятися спеціально призначеними особами.

3.42. Перед початком монтажних робіт необхідно ознайомитися з розташуванням безпечних проходів і місць, де варто виявляти особливу обережність. Усі небезпечні місця: прорізи, люки, траншеї, колодязі, обертові частини механізмів повинні бути обгороджені.

3.43. При монтажі або демонтажі повітроводів і вентиляційного устаткування не допускається робота з приставних пристосувань (дошки, шухляди тощо), а також користуватися випадковими предметами.

3.44. Якщо потрібно виконувати роботу на висоті при неможливості пристрою риштувань з огородженням робочого місця, необхідно застосовувати запобіжний пояс.

Для закріплення страховочного стропа запобіжного пояса варто вибирати міцні конструкції (за вказівкою майстра). До виконання роботи на висоті допускаються особи, що пройшли відповідний медичний огляд.

3.45. Підвісні колиски, застосовувані для виконання монтажних робіт, необхідно піднімати й опускати плавно, без ривків за допомогою лебідок, постачених надійними гальмовими пристроями.

При роботі в колисках необхідно користуватися запобіжним поясом, прив'язуючись страховочним стропом до надійних частин будинку або спеціально натягнутого тросу.

3.46. При роботі з приставних драбин дозволяється працювати зі сходинок, що знаходяться нижче верхнього кінця драбин не менш, ніж на 1,0 м. Користуватися слід інвентарними драбинами.

3.47. З метою прискорення монтажу і забезпечення безпечних умов роботи повітроводи і фасонні частини систем вентиляції і кондиціонування слід збирати внизу в окремі великі вузли, а потім у зібраному виді піднімати на місце установки.

3.48. Вантажопідйомні механізми (лебідки, талі й інше) дозволяється використовувати тільки після перевірки справності механізму і дотримання терміну чергового випробування.

Маса вантажу, що піднімається, не повинна перевищувати вантажопідйомності даного механізму.

3.49. Під час підйому і переміщення вантажів вантажопідйомними кранами монтажнику не дозволяється підмінювати стропальника або подавати машиністові крана самостійних команд, якщо немає посвідчення стропальника та допуску на виконання таких робіт.

3.50. Під час переміщення важких вантажів за допомогою крана варто уважно стежити за безпекою робіт, не стояти поблизу натягнутих тросів і не дозволяти наближатися до них іншим особам.

3.52. На місці проведення монтажних робіт за допомогою вантажопідйомних механізмів не допускається присутність осіб, що не мають прямого відношення до виконуваної роботи.

3.53. Не можна закріплювати підвішений вентиляційний повітровод за ферми будинку, перекриття, віконні плетіння, конструкції судна без дозволу керівника робіт.

3.54. Не дозволяється під час робіт на висоті переходити по фермах будинку, набору судна й іншим конструкціям. Для проходу по них повинні бути зроблені закріплені настили з поручнями.

3.55. У місцях, небезпечних для проходу по настилу, необхідно закріпитися запобіжним поясом за металевий страховочний трос, спеціально натягнутий для цієї мети або за міцні конструкції судна.

3.56. Перед використанням у роботі домкратів необхідно перевірити справність і надійність самогальмування гвинта, справність рукояток, цілісність корпуса, опорних голівок і нижніх лап.

Для збільшення опорної поверхні (стійкості) під рейкові і гвинтові домкрати варто підкладати бруси або дошки.

3.57. Опорна поверхня голівки домкрата не повинна допускати зісковзування піднімаємого вантажу.

Ручні важільно-рейкові домкрати повинні виключати мимовільне опускання при знятті зусилля з важеля або рукоятки. Усі ручні гвинтові домкрати повинні бути самогальмуючимися.

3.58. Звільнення домкрата з-під піднятого вантажу і перестановка його допускаються тільки після надійного закріплення вантажу в піднятому положенні або укладання його на стійку опору.

3.59. При переміщенні вантажів домкратом не допускається:

- користуватися важшьно-реиковим домкратом з несправним храповим пристроєм, а також гвинтовим домкратом зі зношеним різьбленням і при відсутності упорної шайби, перешкоджаючої повному виходу гвинта;

- поправляти домкрат, що покосився, під час підйому вантажу ударами брухту або кувалди;

- тримати руки на голівці домкрата при підйомі або опусканні вантажу.

3.60. Перед пуском системи вентиляції і кондиціонування після монтажу необхідно перевірити:

- справність приводного ременя і його натяг;

- наявність огородження приводних ременів, муфт, кінців вала лопат вентилятора й інших обертових частин;

- справність контактів, заземлення електромотора і пускових приладів.

3.61. При виявленні стукоту або шуму у вентиляторі слід негайно виключити електромотор і зробити огляд і ремонт вентилятора.

3.62. Надягати приводний ремінь, що зісковзнув, дозволяється робити тільки після повної зупинки електромотора і вентилятора.

3.63. У випадку нерівномірного ходу вентилятора, прогину вала, прогинів або розриву лопаток негайно повідомити керівнику робіт для усунення несправності.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

Монтажник систем вентиляції і кондиціонування після закінчення робіт зобов'язаний:

4.1. Виключити устаткування й упорядкувати робоче місце, очистити його від бруду, сміття.

4.2. Прибрати інструмент і пристосування у відведені для них місця або здати в комору.

4.3. Повідомити керівнику робіт і зміннику про всі замічені недоліки, виявлені під час роботи, і свій відхід.

4.4. В роздягальні необхідно зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.5. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні варто звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.