3.19. .Заправка автотранспорту та ПАГЗ стисненим газом на АГНКС може проводитись автоматично /дистанційно/ з пульта керування, або вручну через запірні пристрої, котрі встановлені на газозаправній колонці.

3.20. Під час заправлення автомобілів наповнювач повинен керуватись "Технологічним регламентом заправки автомобілів стисненим природним газом", що розробляється і затверджується індивідуально для кожної АГНКС. При впровадженні на АГНКС автоматизованих систем заправки нових типів слід керуватись при заправленні автомобілів інструкцією підприємства-виробника системи автоматичної заправки.

3.21. Під час заправки наповнювач зобов'язаний виконати усі підготовчі операції до процесу заправки автотранспортного засобу та проконтролювати приєднання газозаправної головки шлангу газозаправної колонки до вентиля газобалонної установки автотранспортного засобу, яке здійснює водій, і приступити до заправки.

3.22. По закінченню заправки автотранспортного засобу наповнювач дає команду на від'єднання газозаправної головки шлангу газозаправної колонки від вентиля газобалонної установки автотранспортного засобу, дозволяє виїзд із заправної галереї і контролює виїзд за межі АГНКС.

3.23.Виконання газонебезпечних робіт регламентується Інструкцією по організації безпечного виконання газонебезпечних робіт та Переліком газонебезпечних робіт, розробленим у кожному цеху (службі) та у цілому по підрозділу.

Перед виконанням усіх видів газонебезпечних робіт, наповнювач, який залучається до них, має пройти інструктаж, об'єм та зміст якого обумовлений специфікою та видом передбаченої до виконання газонебезпечної роботи.

3.24. Про нещасні випадки чи раптові захворювання, факти порушення технологічного процесу, виявлені несправності обладнання, устаткування, пристроїв, інструменту, засобів захисту та про інші небезпечні та шкіливі виробничі фактори, що загрожують життю і здоров'ю працівників, наповнювач зобов'язаний повідомити посадову особу, якій він безпосередньо підпорядкований.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Привести у порядок робоче місце, обладнання газозаправних колонок:

• оглянути арматуру, газопроводи та контрольно-вимірювальні прилади для виявлення і усунення несправностей і витоків газу з одночасним очищенням обладнання від пилу та бруду;

• оглянути з'єднувальні шланги для визначення наявності тріщин, надрізів, пошкоджень;

• забрати з проходів сміття і сторонні предмети. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись у спеціально відведені місця і металеві ящики.

• привести у порядок інструмент і пристрої, укласти їх на місце, яке призначене для зберігання.

4.2. Зняти спецодяг і спецвзуття, вимити руки водою з милом або прийняти душ.

4.3. Про всі недоліки, що виявлені під час роботи, наповнювач у відповідній формі доповідає майстру або начальнику АГНКС і одночасно фіксує у журналі передачі зміни.

4.4. У випадку невиходу на роботу наповнювача балонів слідуючої зміни, наповнювач не має права залишити робоче місце без дозволу майстра або начальника АГНКС.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Види аварійних ситуацій.

Аварійні ситуації, що можуть виникнути на АГНКС під час заправки розподіляться на:

■ аварійні ситуації без займання;

■ аварійні ситуації із займанням.

До аварійних ситуацій без займання відносяться:

■ розгерметизація технологічного обладнання газозаправної колонки АГНКС, що супроводжується не значним витіканням газу (виникнення тріщин, розгерметизація заправної колонки, дефект заправного шлангу, тощо);

■ розгерметизація газобалонної установки автомобіля, що заправляється. До аварійних ситуацій із займанням відносяться:

■ розгерметизація технологічного обладнання газозаправної колонки АГНКС, що супроводжується викидом і спалахуванням газу (розрив підвідного газопроводу, розрив заправного шлангу, тощо);

■ пожежа на заправній колонці;

■ пожежа у приміщенні операторної АГНКС.

5.2. Дії, спорямовані на запобігання виникненню аварійних ситуацій.

Для запобігання аварійним ситуаціям під час заправки газобалонних автомобілів необхідно дотримуватись наступних вимог безпеки:

■ не стукати по апаратурі і газопроводу, що знаходиться під тиском;

■ при заправці автомобілів стисненим газом на АГНКС не повинно бути сторонніх осіб;

■ якщо двигун автомобіля під час запуску дає перебої, його слід негайно заглушити і відкотити від заправної колонки на відсттнь не менше 15 метрів за межі території АГНКС;

■ не дозволяється переводити двигун автомобіля з одного виду палива на інший на території АГНКС.

5.3. Дії наповнювача в аварійних ситуаціях. Наповнювач повинен:

У аварійній ситуації без займання:

■ закрити запірні пристрої подачі газу на заправну галерею і відкрити вентиль (кран) кожної колонки на «свічку»;

■ вжити заходи щодо від'єднання автотранспортних засобів, які заправляються, від заправних колонок, організувати і забезпечити виведення їх за межі небезпечної зони;

У аварійний ситуації із займанням:

■ закрити запірні пристрої подачі газу на заправну галерею і відкрити вентиль (кран) кожної колонки на «свічку»;

■ вжити заходи щодо від'єднання автотранспортних засобів, які заправляються, від заправних колонок, організувати і забезпечити виведення їх за межі небезпечної зони;

■ брати участь в евакуації людей та автотранспорту з території АГНКС;

■ брати участь у наданні першої допомоги потерпілим;

■ брати участь у гасінні пожежі.

5.4. Якщо під час заправки заправний шланг розгерметизувався, наповнювач негайно повинен перекрити вихідний вентиль газонаповнювальної колонки, а водій -наповнювальний вентиль на балоні автомобіля.

5.5. Наповнювач повинен слідкувати і не виконувати заправку автомобілів та ПАЗГ за наявності витоків газу на газозаправній колонці, у шлангах, а також на газобалонній установці автотранспорту та посудини ПАЗГ.

У разі нещасного випадку надати долікарняну допомогу потерпілому, користуючись медаптечкою, і повідомити про те, що трапилось, майстра або начальника АГНКС, а потерпілого відправити у лікувальний заклад. Зберегти місце події, де стався випадок, незайманим, якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників і довкіллю та не призведе до розвитку аварійної ситуації чи порушення режиму технологічного процесу.

5.4.Послідовність надання першої допомоги:

• припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з ураженої зони, загасити одяг, що спалахнув, витягти з води) і оцінити його стан;

• визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів щодо його рятування;

• вжити необхідних заходів щодо рятування потерпілого у порядку першочерговості (відновити проходимість дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);

• викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого в найближчий медичний заклад;

• підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги.