Меркаптани у малих концентраціях викликають головний біль і нудоту. У великих концентраціях вони діють на центральну нервову систему, спричиняючи судороги, параліч і смерть від зупинки дихання.

При легкому отруєнні одорантом постраждалому необхідні свіже повітря, спокій, міцна кава або чай. При сильній нудоті – аміназін (0,025), трифтазін (0,005), а також вітаміни В6 (10мг), РР (22мг), С (100мг). При втраті свідомості необхідне негайне вдихання зволоженого кисню (через маску або носові катетери), вдихання нашатирного спирту на ватці. При зупинці дихання – штучне дихання способом "рот в рот".

У разі подразнення сливових оболонок очей, порожнини рота і носа – рясно промити 2% розчином соди, закапати в ніс декілька крапель 2% розчину ефедріну або 0,05% нафтизину. При попаданні на шкіру – ретельно обмити теплою водою з милом. В подальшому – лікування у лікаря.

Дуже низька ГДК меркаптанів. Наприклад, для етилмеркаптану ГДК у повітрі робочої зони дорівнює 1 мг/м3, у повітрі населених пунктів – 9х10-6 мг/м3.

Меркаптани з окислами металів і лугами утворюють меркаптиди, які під дією повітря схильні до самозаймання (як пірофорні сполуки).

Одорант – альдегід кротоновий (2-бутеналь) згідно з ТУУ 6-04687873.021-95 характеризується такими даними:

  • ГДК у атмосферному повітрі населених пунктів – 0,025 мг/м3;
  • ГДК у повітрі робочої зони – 0,5 мг/м3;
  • температура самозаймання – плюс 2320 С;
  • концентраційні межі розповсюдження полум’я – 2,1 – 15.5%;
  • нижня температурна границя спалаху – плюс 100 С;
  • температура замерзання – мінус 690 С.

Альдегід кротоновий за ступенем впливу на організм людини відноситься до високонебезпечних речовин (2-й клас небезпеки) згідно з ГОСТ 12.1.005. При концентрації у повітрі робочої зони, що перевищує ГДК, альдегід кротоновий подразнює дихальні шляхи, слизові оболонки очей. У разі попадання на шкіру – викликає свербіж, опіки.

Контроль концентрації одоранту у повітрі робочої зони повинен проводитись одним з методів, що затверджені МОЗ України (фотометричний метод, хроматографічний або полярографічний метод) згідно з ГОСТ 17.2.3.02 і ГОСТ 12.1.005.

Як засоби пожежогасіння, у разі виникнення осередку займання, слід використовувати: розпилену воду, вуглекислоту, порошкові вогнегасники, піну, воду.

5. Сірководень

Сірководень (Н2S) - безбарвний газ із запахом тухлих яєць. Густина - 1,54 кг/м3, по відношенню до повітря - 1,19. Температура спалахування - 290°С. Добре розчиняється у воді. У водному розчині є слабкою кислотою. Горить синюватим полум’ям з утворенням води і сірчистого газу (SО2). Вибухонебезпечний, концентраційні межі спалахування 4,3 - 45,5% (за об'ємом). Нерідко скупчується у баластній воді і газоконденсаті.

Сірководень - сильна нервова отрута, що викликає смерть від зупинки дихання. На дихальні шляхи і очі діє з подразнюванням. Розчинений у воді у разі попадання на шкіру людини викликає почервоніння і екзему.

Відчутний запах сірководню у повітрі відмічається у разі концентрації - 1,4-2,3 мг/м3, значний запах у разі 4 мг/м3; у разі

Закінчення додатку №2

до п. 8.4.6. Правил безпечної експлуатації

магістральних газопроводів

7-11 мг/м3 - запах обтяжливий. За більш високими концентраціями - запах не такий сильний, наступає звикання.

Знаходження людини в атмосфері, що містить 90÷100 мг/м3 сірководню протягом 4 годин, викликає головний біль, сльозотечу, світлобоязнь. У разі концентрації - 200-280 мг/м3 спостерігається печіння в очах, роздратування слизових оболонок очей і зіва, металевий смак у роті, втома, головний біль, нудота.

У разі концентрації 750 мг/м3 наступає небезпечне отруєння протягом 15-20 хвилин. У разі концентрації 1000 мг/м3 і вище смерть може наступити майже вмить.

Сірководень відноситься до 2-го класу небезпеки. ГДК сірководню у повітрі робочої зони в присутності вуглеводнів (С1 - С5) – 3 мг/м3, у повітрі населених місць - 0,008 мг/м3.

6. Сірчистий газ

Сірчистий газ (S02) - кінцевий продукт горіння сірководню та інших речовин, які вміщують сірку. Він важчий за повітря приблизно у 2,3 рази. У разі згоряння однієї одиниці маси сірководню утворюється приблизно 1,88 одиниці маси сірчистого газу.

ГДК сірчистого газу у повітрі робочої зони 10 мг/м3 (3 клас - помірно небезпечні шкідливі речовини). У повітрі населених пунктів ГДК - 0,05 мг/м3, максимальне разове значення ГДК - 0,5 мг/м3.

Сірчистий газ має різкий запах і сильно роздратовує дихальні шляхи, його концентрація 1500 - 4000 мг/м3 є смертельною для людини.

7. Окис вуглецю

Окис вуглецю (СО - чадний газ) утворюється за умови неповного згоряння різних речовин.

ГДК вуглецю у повітрі робочої зони 20 мг/м3 (4 клас - малонебезпечні шкідливі речовини), ГДК у повітрі населених пунктів - 1 мг/м3 і максимально разова-3 мг/м3.

Окис вуглецю отруйливо діє на організм людини. СО активно реагує з гемоглобіном крові, утворюючи стійку сполуку карбоксигемоглобін, яка і приводить до отруєння людини.

8. Метанол-отрута

Метанол-отрута (СНзОН - метанол, метиловий спирт, деревний спирт, карбінол) - безбарвна прозора рідина, за запахом і смаком нагадує винний (етиловий) спирт, має показники:

  • густина - 0,791 г/см3;
  • температура кипіння - 64,7°С;
  • температура спалаху - 16°С;
  • межі запалення парів у повітрі - 6,7%-36,5% (за об'ємом);
  • ГДК у повітрі робочої зони (за санітарними нормами) - 5 мг/м3;
  • ГДК у повітрі населених міст, мг/м3: максимальна разова -1; середньодобова - 0,5.

Метанол-отрута - сильна отрута, діюча переважно, на нервову і судинну системи. Можливе серйозне отруєння внаслідок його попадання до організму людини через дихальну систему і навіть через непошкоджену шкіру. Прийом усередину 5-10 г метанолу може спричинити важке отруєння, а 30 г - смертельно небезпечна доза.

Симптоми отруєння: головний біль, запаморочення, нудота, блювота, біль у шлунку, загальна слабкість, роздратування слизових оболонок, мигтіння в очах. У важких випадках наступає сліпота і потім смерть.

Додаток №3

до п. 13.1.33. Правил безпечної експлуатації

магістральних газопроводів

Форма наряду-допуску на проведення газонебезпечних або вогневих робіт

З А Т В Е Р Д Ж У Ю: Термін зберігання 1 рік

_________________

(філія, підрозділ)

_______________________ Складений в _____-х примірниках

(посада, прізвище, ініціали)

_________________

(підпис)

"____"__________ 200__ р. Форма № 1

Наряд-допуск № ___________

на проведення ____________________________робіт

(газонебезпечних, вогневих )

на _____________________________________________________

(назва об’єкта)

1. Термін дії наряду-допуску: з __ год _____ до ___ год ______

(дата) (дата)

2. Місце проведення роботи ____________________________

(цех, установка, трубопровід і т. інше)

3. Перелік робіт, які підлягають виконанню:_____________________________________

______________________________________________________________________________

4. Границя вибухонебезпечної зони згідно з ПБЕ __________________________________

5. Відповідальний керівник робіт _______________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

6. Керівник підготовчих робіт: _________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали)

7. Керівник газонебезпечних (вогневих) робіт____________________________________

(посада, прізвище ініціали)

8. Необхідні засоби для забезпечення безпеки робіт:

8.1. КВПіА ____________________________________________________________________

8.2. Засоби індивідуального захисту _______________________________________________

(рятувальні ремні, сигнально-рятувальні канати, протигази, респіратори і т. ін.)

8.3. Засоби зв’язку ______________________________________________________________

8.4. Засоби лікарської допомоги __________________________________________________

9. Заходи з підготовки об’єкта до виконання газонебезпечних (вогневих) робіт і послідовність їх проведення:

9.1. Перевірити безпосередньо на місці робіт відповідність схеми (ескізу) фактичному розміщенню об’єкта.

9.2. Закрити (перевірити закриття) та вивісити плакати "Не відкривати" ____________________________________________________________________________________

(нумерація перекривної арматури згідно з технологічною схемою)

9.3. Відкрити (перевірити відкриття) та вивісити плакати "Не закривати" ____________________________________________________________________________________

(нумерація перекривної арматури згідно з технологічною схемою)

9.4. Набити перекривну арматуру ущільнювальним мастилом ____________________________________________________________________________________

(нумерація перекривної арматури)

9.5. Звільнити від газу (продукту) до _________ дільницю між _____________________________

(до якого тиску) (вказати перекривні органи на границях дільниці)

шляхом відкриття перекривних органів ________________________________________________

9.6. Скласти акт на звільнення комунікацій від газу (продукту).

Продовження додатку №3

до п. 13.1.33. Правил безпечної експлуатації

магістральних газопроводів

9.7. Від’єднати та вилучити імпульсні лінії подавання газу на привід кранів _____________________________________________________________________________

___________________________________________________________________

9.8. Зняти штурвали та вилучити "чеки" приводу кранів

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9.9. Від’єднати живлення електроприводів та вивісити плакат "Не вмикати" ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9.10. Опломбувати приводи ручних гідронасосів приводу кранів ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

9.11. Перевести системи автоматики, сигналізації, пожежогасіння тощо в полження ___________________________________________________________________________

________________________________________________________________

9.12. Вимкнути СКЗ _______ і вставити мідні перемички S25мм2 _____________________________________________________________________________

(номер) (місце установки)

9.13. Силові заглушки: Установити_______________________________________________________________________

(місце, інвентарний №, діаметр, розрахунковий тиск)

Зняти: __________________________________________________________________________

(місце, інвентарний №, діаметр, розрахунковий тиск)

9.14. Встановити надувні гумові кулі __________________________________________________________________________

(місце установки, діаметр, тиск наповнення)

9.15. Здійснити контроль повітряного середовища в

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

(місця, точки контролю)

9.16. Інші обов’язкові заходи _____________________________________________________________________________

9.17. Додатки _____________________________________________________________________________

(найменування схем, ескізів, Планів організації робіт)

10. Заходи із забезпечення безпечного виконання робіт________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

11. Режим роботи в засобах індивідуального захиту______________________________________________________________________________________________________________

12. Заходи викладені в п.п.1-11, забезпечують безпеку робіт:

Начальник служби, цеху _________________________________________________________

(прізвище, підпис, дата)

13. Узгодження з взаємопов’язаними службами, цехами, об’єктами, котрих торкається робота, що виконується:_____________________________________________________________

(найменування цехів, служб, посади, прізвища, підписи, дата)

14. Узгоджено:

14.1. Із службою пожежної безпеки ___________________________________________________________

(посада, прізвище, підпис, дата)

14.2. Із службою охорони праці ______________________________________________________________

(посада, прізвище, підпис, дата)

14.3. Із воєнізованим загоном "ЛІКВО" ____________________________________________________________________________

(посада, прізвище, підпис, дата)

Продовження додатку №3

до п. 13.1.33. Правил безпечної експлуатації

магістральних газопроводів

15. Склад бригади і відмітки про проходження інструктажу:

№ п/п

Прізвище

ініціали

Професія

(посада)

З умовами робіт ознайомлений

Інструктаж в обсязі п.п.1-11 отримав (підпис)

Інструктаж провів: посада, прізвище, підпис

16. Аналіз повітряного середовища перед початком і в період виконання робіт (періодичність відбирання проб ____хв):

Дата і час відбору проб

Місце відбору проб

Марка і заводський номер газоаналізатора

Які компоненти визначались

Допустима концентрація

Результати аналізу

Аналіз виконав

Посада, прізвище

Підпис

17. Заходи по підготовці об’єкта до проведення газонебезпечних (вогневих) робіт виконані у повному обсязі згідно з нарядом –допуском та достатні для їх проведення.

Керівник підготовчих робіт Керівник газонебезпечної (вогневої) роботи

______________________ _____________________________

(прізвище, підпис, дата, час) (прізвище, підпис, дата, час)

18. До виконання __________________ роботи допускаю:

(газонебезпечної, вогневої)

Змінний інженер (диспетчер)____________________________

(прізвище, ініціали, підпис, дата, час)