12 ВИМОГИ ДО ОБ’ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ ТА КОНСТРУКТИВНИХ РІШЕНЬ

  1. Прорізи або вікна виробничих приміщень, що відчиняються, які призначені для природного припливу повітря в теплий період року, слід розташовувати на висоті не більше ніж 1,8 м від підлоги або робочого майданчика до низу прорізу; для припливу повітря в холодний період року - на висоті не менше ніж 3,2 м.

У житлових, громадських та адміністративно-побутових будівлях слід передбачати кватирки, фрамуги або інші пристрої для природного припливу зовнішнього повітря. У зазначених будівлях, за відсутності механічної припливно-витяжної вентиляції у приміщеннях з постійним перебуванням людей, слід передбачати вікна (балконні двері) з конструктивно передбаченою функцією провітрювання.

  1. Для створок, фрамуг або жалюзі у світлових прорізах виробничих та громадських будівель, які розташовані на висоті 2,2 м та більше від рівня підлоги або робочого майданчика, слід передбачати дистанційні та ручні пристрої їх відкриття, що розташовані у межах робочої або зони приміщення, яке обслуговується.
  2. Стаціонарні сходи та площадки слід проектувати для обслуговування обладнання, арматури та приладів, розташованих на висоті 1,8 м і більше від підлоги або рівня землі.

Ремонт та обслуговування арматури, приладів, вентиляційних та опалювальних агрегатів, а також автономних кондиціонерів тощо допускається передбачати з пересувних установок за умови дотримання установлених нормативно-правовими актами положень з охорони праці.

  1. Постійні робочі місця, що розташовані на відстані менше 3 м від зовнішніх дверей та 6 м від воріт, слід захищати перегородками або екранами від обдування холодним повітрям.
  2. Огороджувальні будівельні конструкції приміщення для вентиляційного обладнання (окрім систем протидимної вентиляції), розташованого в межах протипожежного відсіку, що обслуговується, слід передбачати класом вогнестійкості не менше ніж REI 45, двері - класом вогнестійкості не менше ніж EI 30.
  3. Огороджувальні будівельні конструкції приміщення для вентиляційного обладнання (окрім систем протидимної вентиляції), розташованого за межами протипожежного відсіку, що обслуговується, відповідно до 7.10.5, слід передбачати класу вогнестійкості не менше ніж REI 150, двері - класу вогнестійкості не менше ніж EI 60.
  4. Будівельні конструкції приміщень для вентиляційного обладнання слід передбачати з урахуванням застосування в них вантажопідйомних машин згідно з 7.10.8. При цьому висота приміщень від відмітки чистої підлоги до низу виступних конструкцій перекриття повинна бути не менше ніж 3 м. У приміщеннях та на робочих площах ширину проходу між виступними частинами обладнання, а також між обладнанням та будівельними конструкціями слід передбачати з урахуванням виконання монтажних та ремонтних робіт, але не менше ніж 0,7 м. Відстань між обладнанням слід передбачати для можливості демонтажу та подальшого монтажу окремих елементів обладнання з максимальними габаритами.
  5. Для монтажу та демонтажу обладнання систем ОВКП (або заміни його частин) слід передбачати монтажні прорізи.

13 ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА КАНАЛІЗАЦІЯ СИСТЕМ ОПАЛЕННЯ, ВНУТРІШНЬОГО ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ, ВЕНТИЛЯЦІЇ, КОНДИЦІОНУВАННЯ Й ОХОЛОДЖЕННЯ

  1. Водопостачання камер зрошення, зволожувачів, дозволожувачів та інших пристроїв, що застосовують для обробки припливного та рециркуляційного повітря, слід передбачати водою питної якості згідно з гігієнічними вимогами ДержСанПіН 383 до якості води центральних систем питного водопостачання. Якщо вода, що подається для живлення парових або водяних зволожувачів, не задовольняє вимогам виробника обладнання за показниками рН та жорсткості, необхідно передбачити попередню обробку води.
  2. Воду, що циркулює в камерах зрошення та інших апаратах систем вентиляції та кондиціонування, слід фільтрувати. За підвищених санітарних вимог необхідно передбачати бактерицидне очищення води.
  3. Воду технічної якості слід передбачати для мокрих пиловловлювачів витяжних систем (крім рециркуляційних), а також для промивання припливного та теплоутилізаційного обладнання.
  4. Відведення води у каналізацію слід передбачати для спорожнення обладнання та системи опалення, охолодження, тепло- та холодопостачання. Рекомендується зливати теплоносій у спеціальні резервуари для повторного використання.

Відведення конденсату від обладнання слід здійснювати відповідно до діючих правил приймання виробничих стічних вод у систему каналізації. Не допускається відведення у каналізацію конденсату з димових каналів та котлів без його нейтралізації.

Не допускається зливати в каналізацію тепло- та холодоносій з домішками, що знижують температуру кристалізації (замерзання) води.

  1. Якість води, що охолоджує апаратуру холодильних установок, слід приймати за технічними умовами на холодильні машини.
  2. У системі ОВКП, де є вода або конденсат водяної пари, що потрапляють з повітрям у приміщення, слід запобігати утворенню бактерії Legionella шляхом відповідного температурного режиму використання води, застосовуваної конфігурації системи, технічних засобів та методів дезінфекції.

СИСТЕМИ ОПАЛЕННЯ (ВНУТРІШНЬОГО ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ)

Таблиця А.1 - Характеристики систем опалення

Приміщення

Система опалення (теплопостачання), опалювальні прилади, теплоносій, максимально допустима температура теплоносія або тепловіддавальної поверхні

А.1 Житлові, громадські згідно з додатком А ДБН В.2.2-9, окрім А.2 - А.10

Водяна з радіаторами, панелями та конвекторами за температури теплоносія для двотрубних систем не більше ніж 95 °С; для однотрубних - не більше ніж 105 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції приміщення (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С). Повітряна.

Квартирна водяна з радіаторами або конвекторами за температури теплоносія не більше ніж 95 °С.

Газова згідно з ДБН В.2.5-20.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалюваль- них приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.2 Дитячі, сходові клітки та вестибюлі дошкільних навчальних закладів

Водяна з радіаторами, панелями та конвекторами за температури теплоносія не більше ніж 95 °С (з урахуванням 4.4.3); при цьому температура поверхні захисної огорожі опалювального приладу та трубопроводу не повинна перевищувати 40 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції приміщення (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С). Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.3 Палати, операційні та приміщення лікувального призначення (окрім психіатричних та наркологічних) лікувально-профілактичних закладів

Водяна з опалювальними приладами згідно з ДБН В.2.2-10 за температури теплоносія не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.4 Палати, операційні та інші приміщення лікувального призначення у психіатричних та наркологічних лікувально-профілактичних закладах

Водяна з опалювальними приладами згідно з ДБН В.2.2-10 за температури теплоносія не більше ніж 95 °С.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалюваль- них приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.5 Спортивні зали

Повітряна.

Водяна з радіаторами, панелями, конвекторами, гладкими трубами за температури теплоносія не більше ніж 120 °С; те саме, фонова або чергова - 150 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні не більше ніж 150 °С, або з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Продовження таблиці А.1

Приміщення

Система опалення (теплопостачання), опалювальні прилади, теплоносій, максимально допустима температура теплоносія або тепловіддавальної поверхні

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалю- вальних приладів не більше ніж 85 °С, або електрична з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.6 Лазні, пральні та душові

Водяна з радіаторами, конвекторами та гладкими трубами за температури теплоносія не більше ніж 95 °С для приміщень лазень та душових, не більше ніж 120 °С - для пралень; те саме, фонова або чергова - 150 °С.

Повітряна.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.7 Підприємства харчування (окрім закладів ресторанного господарства) та торгові зали (окрім зазначених у А.8)

Водяна з радіаторами, панелями, конвекторами та гладкими трубами за температури теплоносія не більше ніж 120 °С; те саме, фонова або чергова - 150 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Повітряна.

Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні не більше ніж 150 °С.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалю- вальних приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.8 Торгові зали та приміщення для обробки й зберігання матеріалів, що містять у собі легкозаймисті рідини

Приймати за А.11 а) або А.11 б) цієї таблиці.

А.9 Пасажирські зали вокзалів усіх видів транспорту

Повітряна.

Водяна з радіаторами та конвекторами за температури теплоносія не більше ніж 120 °С; те саме, фонова або чергова - 150 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні не більше ніж 150 °С.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалю- вальних приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.10 Глядацькі зали та заклади ресторанного господарства

Водяна з радіаторами та конвекторами за температури теплоносія не більше ніж 115 °С.

Повітряна.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалювальних приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

Приміщення

Система опалення (теплопостачання), опалювальні прилади, теплоносій, максимально допустима температура теплоносія або тепловіддавальної поверхні

А.11 Виробничі та склади:

а) категорій А, Б, В без виділення пилу та аерозолів або з виділенням негорючого пилу

Повітряна (згідно з 4.4.8, 7.1.10).

Водяна та парова (згідно з 6.5.1, 6.5.2, 6.5.4) за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 130 °С.

Електрична (крім складів категорій А, Б та В) з температурою зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів не більше ніж 85 °С у вибухозахищеному виконанні (для категорій А та Б) згідно з ПУЕ. Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

б) категорій А, Б, В з виділенням горючого пилу та аерозолів

Повітряна (згідно з 4.4.8, 7.1.10).

Водяна та парова (згідно з 6.5.1, 6.5.2, 6.5.4) за температури теплоносія: води - не більше ніж 110 °С у приміщеннях категорій А та Б, не більше ніж 120 °С у приміщеннях категорії В, не більше ніж 130 °С для фонової або чергової системи у приміщеннях категорії В. Електрична (окрім складів категорій А, Б та В) з температурою зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів не більше ніж 85 °С у вибухозахищеному виконанні (для категорій А та Б) згідно з ПУЕ. Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

в) категорій Г та Д без виділення пилу та аерозолів

Повітряна.

Водяна та парова з ребристими трубами, радіаторами та конвекторами за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 130 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні: не більше ніж 150 °С або з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Електрична з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

г) категорій Г та Д з підвищеними вимогами до чистоти повітря

Повітряна.

Водяна з радіаторами (без оребрення), панелями та гладкими трубами за температури теплоносія не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

д) категорій Г та Д з виділенням негорючих пилу та аерозолів

Повітряна.

Водяна та парова з радіаторами за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 130 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Продовження таблиці А.1

Приміщення

Система опалення (теплопостачання), опалювальні прилади, теплоносій, максимально допустима температура теплоносія або тепловіддавальної поверхні

Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні: не більше ніж 150 °С або з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалю- вальних приладів не більше ніж 85 °С або з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

е) категорій Г та Д з виділенням горючих пилу та аерозолів

Повітряна.

Водяна та парова з радіаторами та гладкими трубами за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 130 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 110 °С. Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

ж) категорій Г та Д із значним вологовиділенням

Повітряна.

Водяна та парова з радіаторами та гладкими трубами за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 130 °С. Газова згідно з ДБН В.2.5-20 з температурою на тепловіддавальній поверхні не більше ніж 150 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

и) з виділенням отруйних речовин

За спеціальними нормативними документами.

А.12 Сходові клітки, пішохідні переходи та вестибюлі

Водяна та парова з радіаторами, конвекторами та калориферами за температури теплоносія: води не більше ніж 120 °С, не більше ніж 150 °С для фонової або чергової системи; пари - не більше ніж 130 °С.

Повітряна.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.13 Теплові пункти

Водяна та парова з радіаторами та гладкими трубами за температури теплоносія: води - не більше ніж 120 °С, пари - не більше ніж 130 °С.

Електрична з температурою зовнішньої поверхні електро-опалю- вальних приладів не більше ніж 85 °С.

Електрична кабельна згідно з ДБН В.2.5-24.

А.14 Окремі приміщення та робочі місця у приміщеннях що не опалюються, та у приміщеннях, що опалюються, з температурою повітря нижче за нормовану (окрім приміщень категорій А, Б, В)

Повітряна (згідно з 4.4.8, 7.1.10).

Водяна за температури теплоносія не більше ніж 120 °С.

Водяна з нагрівальними елементами, вбудованими в огороджувальні конструкції (згідно з 6.6.5, 6.7.19, 6.7.20 і додатком С).

Газова згідно з ДБН В.2.5-20, у тому числі з високотемпературними випромінювачами з температурою поверхні до 250 °С (згідно з 4.4.4, 5.8, 6.7.4).