витягувати та транспортувати виріб з несправними підйомними петлями;

вибивати закладні коробки та конуси у підвішеному стані панелі.

  1. Форми повинні бути обладнані пристроями для стропування (петлями, вушками, отворами, рим-болтами, цапфами).
    1. Форми, у яких проводиться попередній натяг арматури, повинні бути обладнані захисними пристроями (уловлювачами), що виключають можливість вильоту обірваного кінця арматури.
      1. У формах з відкидними бортами повинні бути передбачені пристрої, які обмежують кут відкривання бортів (упори-обмежувачі і т.д.).
      2. Експлуатація форм з несправними бортами, замками, петлями, упорами- обмежувачами та захисними пристроями (уловлювачами) не дозволяється.
      3. Штабелювання форм повинно проводитися у зібраному виді з закритими (на замки) бортами на прокладках одного розміру по товщині, що укладені від торців на однаковій відстані.
      4. Чистка форм (бортів, піддонів та інших елементів) повинна проводитися механізовано або вручну — скребками, або пневматичними скребками.
      5. Конструкція замків повинна виключати самочинне відкривання бортів.
      6. Форми повинні бути обладнані пристроями для механізованого або ручного відкривання бортів.
      7. Форми та піддон-вагонетки повинні бути обладнані обмежувачами, що попереджують схід вагонеток з рейок.
      8. Стендові форми з закріпленими на них вібраторами повинні бути установлені на віброізолюючі опори.
      9. У формах замкнуті порожнини або регістри для подачі теплоносія (пара, гаряча вода, масло) повинні бути герметичні. Зовнішні поверхні порожнин та регістрів повинні бути теплоізольовані, температура зовнішньої поверхні теплоізоляції не повинна перевищувати +40 0С.
      10. Робочий тиск середовища у парових порожнинах форм не повинен перевищувати указаного у технічному паспорті.
      11. Форми з електропрогріванням бетонної суміші повинні бути обладнані пристроями заземлення.
      12. Форми напірних віброгідропресованих труб повинні відповідати наступним вимогам:

кожухи та тарілчасті пружини повинні бути прикріплені до форми цепами; з’єднання обох частин форми повинно проводитися тарованими болтами з тарілчастими пружинами;

анкерні та калібрувальні кільця повинні бути оснащені пристроями для стропування і зберігатися у касетах. Перекочування кілець руками не дозволяється.

  1. Форми, у яких виготовляють центрифуговані вироби, повинні відповідати таким вимогам:

повинні бути обладнані пристроями фіксації напівформ від відносного їх переміщення;

замкові пристрої напівформ повинні бути оснащені фіксаторами, що виключають самочинне їх послаблення;

форми з попередньо напруженою арматурою повинні бути обладнані по торцям суцільним металевим огородженням для захисту обслуговуючого персоналу у разі обриву напруженої арматури.

  1. Змащування форм за допомогою пістолетів-розпилювачів або інших пристосувань, що розпилюють, повинно проводитися на спеціально обладнаних дільницях з застосуванням засобів індивідуального захисту. При цьому працівник повинен бути одягнений в комбінезон та чоботи згідно з ДНАОП 0.05-3.14-80, мати респіратор, гумові рукавички, захисні окуляри, котрі повинні відповідати наступним вимогам:

спецодяг, спецвзуття — ГОСТу 12.4.044-87 та ГОСТу 12.4.045-87; респіратори — ГОСТу 12.4.028-76*; рукавички гумові — ГОСТу 20010-74*; окуляри захисні — ГОСТу 12.4.013-85Е.

  1. Установки для приготування мастила повинні бути розташовані у ізольованих приміщеннях. На входах мають бути вивішені знаки безпеки (п. 1.3 за ГОСТ
  2. 76*) з пояснювальним надписом: «Стороннім вхід заборонений» і відповідати розділам 4.2-5.3 ДНАОП 0.01-1.01-95.

Двері приміщення повинні зачинятися на замок, ключ повинен знаходитися у начальника цеху (майстра зміни).

  1. Приміщення, у якому розташована змішувальна установка, повинно бути обладнане системою природної вентиляції у відповідності з вимогами СНиП 2.04.05-91 «Отопление, вентиляция и кондиционирование».
    1. Приміщення для приготування мастила повинні відповідати вимогам пожежної безпеки згідно ДНАОП 0.01-1.01-95.
    2. Для подачі бетонної суміші у виріб застосовуються бетоноукладачі та бетонорозподільники, а для ущільнення — вібраційне обладнання, вібропреси і центрифуги, при цьому:
      1. Бетоноукладачі та бетонорозподільники повинні бути обладнані звуковою сигналізацією (електродзвінками, сиренами).
      2. Вібратори на бункері повинні бути закриті кожухами згідно з ГОСТ 12.1.02980.
      3. Ходові колеса на висоті до 12 мм від головки рейки повинні бути огороджені металевими кожухами.
      4. Бетоноукладачі та бетонорозподільники мають бути забезпечені кінцевими вимикачами для автоматичної їх зупинки біля тупикових упорів, що встановлені у кінці рейкового шляху.
      5. Обвалювання бетонної маси вручну в бункерах з шнековими живильниками повинно проводитися при вимкненому електродвигуні живильника.
      6. Бункери повинні бути обладнані площадками і драбинами для обслуговування. Робочі площадки повинні бути шириною не менше 0,7 м та мати перила у відповідності з вимогами ГОСТ 12.2.062-81*.
      7. Вібраційне обладнання повинно бути оснащене звукоізолюючими пристроями.
      8. Віброплощадки повинні бути ізольовані від фундаменту виробничого приміщення віброгасниками (пружинними, гумовими, пневматичними тощо), а працюючі на них застосовувати засоби індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.002-97.
      9. На віброплощадці повинні бути установлені обмежувачі, що виключають горизонтальний зсув форми.
      10. Вібропривантажувачі повинні бути забезпечені інвентарними опорними підставками, що застосовуються при чищенні та змащенні робочої поверхні.
      11. Не дозволяється:

ставати обслуговуючому персоналу на працюючу віброплощадку або на установлену на ній форму;

чистити вібропривантажувачі, що знаходяться в підвішеному стані без їх закріплення.

  1. Вібропреси необхідно встановлювати в звукоізольованих камерах.

Двері камери повинні бути зблоковані з приводом вібропреса так, щоб при відчинених або неповністю зачинених дверях привід автоматично відключався.

  1. Робота вібропреса повинна супроводжуватися включенням надпису: «Вхід заборонений!» по ГОСТ 12.4.026-76*.
    1. Центрифуги необхідно встановлювати в звукоізолюючих камерах або кожухах.

Отвори для завантаження форм у камери необхідно закрити кришками.

Двері камер та кришки отворів необхідно зблокувати з приводом центрифуги так, щоб при відчинених або неповністю зачинених дверях та кришках привід автоматично відключався.

  1. Біля входу, у камеру центрифуги, необхідно вивішувати знак безпеки п. 1.5 по ГОСТ 12.4.026-76* з пояснюючим надписом: «Стороннім вхід заборонений!».
    1. Центрифуги необхідно обладнувати установками для збору та видалення шламу.
    2. Розпалубка виробів після набирання ними міцності:
      1. Розпалубка виробів повинна провадитися у спеціально відведе-них місцях. Розпалубка в підвішеному стані не дозволяється.
      2. Відкриті приямки глибиною більше 0,5 м повинні мати по периметру перила у відповідності з вимогами ГОСТ 12.2.062-81*.
      3. Вироби з попередньо напруженою арматурою повинні бути розпалублені при міцності бетону, що вказана у проекті.
      4. Розпалубка попередньо напружених виробів повинна проводитися, як правило, після відрізання вільних кінців арматури.
      5. Замкові з’єднання опалубки повинні бути очищені від бетону та змазані.
    3. Перед відправленням виробів на склад вони маркуються та при необхідності проводиться їх обробка, при цьому:
      1. Нанесення емалей на поверхню готових бетонних та залізобетонних виробів валиком або пістолетом-розпилювачем повинно проводитися з застосуванням засобів індивідуального захисту органів дихання (фільтруючого респіратора РУ-60М-А) за ГОСТ 17269-71*.
      2. Під час очистки та набризку, нанесенні грунтовки і обезпилюванні поверхонь, що оброблюються, працюючі повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання за ГОСТ 12.4.034-85 і зору — за ГОСТ 12.4.013-85Е*.
      3. Дільниця оброблювання та миття виробів повинна бути огороджена сітчастим металевим огородженням висотою не менше 1,5 м.
      4. Мийні машини мають бути обладнані збірниками для забрудненої води з відстійниками та фільтрами.
    4. Передача продукції споживачам відбувається після проведення заводських випробувань конструкцій та виробів, при цьому:
      1. Установлені на опори конструкції та вироби повинні бути закріплені розтяжками, що дозволять забезпечити податливість конструкцій та виробів під час випробування та виключати можливість раптового падіння конструкцій або їх частин при руйнуванні.
      2. Під час установки розподільних траверс, коткових та шарових опор повинно бути передбачене страхове закріплення траверс розтяжками з гнучких тросів.
      3. Розподільні траверси повинні мати монтажні петлі для страхового закріплення розтяжками на час підготовки та проведення випробувань.
      4. Страхові розтяжки повинні закріплюватися у вузлах випробувального стенду.
      5. Коткові та шарові опори повинні установлюватися в запобіжних пластинах з відповідними заглиблюваннями, що виключають викидання шарнірів під час випробувань.
      6. Для запобігання обвалення випробуваних балкових конструкцій та виробів, що випробуються, завантажувальних пристроїв та завантажувальних матеріалів повинні бути установлені страхові опори біля несучих опор і у середині прольоту.
      7. Для запобігання раптового обвалення консольних конструкцій при випробуванні страхові опори повинні установлюватися під вільним кінцем консолей.
      8. Страхові пристрої не повинні перешкоджати прогину конструкцій та виробів у межах до 1/30 прольоту. Відстань між нижньою гранню конструкцій або виробів, що випробуються, та страховими пристроями не повинна перевищувати 0,03-0,05 м.
      9. Для безпечного зняття показників під час випробування конструкцій, вимірювальні прилади та пристосування повинні установлюватися у доступних для нагляду місцях.
      10. Під час випробування балкових конструкцій штучними вантажами довжина кожної групи таких вантажів по довжині прольоту не повинна перевищувати 1/6 цього прольоту.

Навантаження повинно проводитися симетрично, починаючи від опор до середини конструкцій, щоб уникнути їх перекосу та падіння вантажів.

  1. Під час укладання штучних вантажів у штабелі повинна контролюватися стійкість укладених вантажів для запобігання раптового падіння штабелів згідно ГОСТ

12.3.009-76*.

  1. Випробувальні гідравлічні преси для випробування навантаженням повинні застосовуватися при наявності паспорта та свідоцтва про перевірку та тарування преса.
    1. Домкратна установка повинна мати страхові розчалки для забезпечення жорсткості установки у неробочому стані та запобігання падіння установки при руйнуванні конструкцій, що випробуються.
      1. Ємність з сипучими вантажами для установок випробування повинна мати страхові розчалки для запобігання їх падіння при руйнуванні конструкцій та виробів, що випробуються.
      2. Сипучі матеріали як вантажі для установок випробувань повинні бути з інертних та негорючих матеріалів: піску, гравію, щебеню тощо.
    2. Конструкції та вироби при переміщенні на склад або споживачу підлягають вантажно-розвантажувальним роботам, при цьому:
      1. Вантажно-розвантажувальні роботи (стропування вантажу, піднімання та переміщення) повинні виконуватися у відповідності з Правилами будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів ДНАОП 0.00-1.03-93.
      2. Особи, відповідальні за безпечну експлуатацію засобів внутрішньозаводського та цехового транспорту, повинні щоденно перевіряти технічний стан транспортних засобів з відміткою у журналі про допуск їх до роботи.
      3. Вантажно-розвантажувальні майданчики мають бути сплановані, очищені від сміття і відходів виробництва, а в зимній час — від снігу та льоду та повинні бути посипані піском, золою або шлаком.
      4. На в’їздах та виїздах з цехів і в технологічних прорізах між цехами повинні встановлюватися попереджуючі знаки безпеки п. 2.9 за ГОСТ 12.4.026-76* з пояснюючим надписом: «Увага! Транспорт».
      5. Перевезення людей засобами цехового та внутрішньозаводського транспорту, призначеного для перевезення вантажів, не дозволяється.
      6. Рух транспортних засобів та пішоходів у місцях проведення вантажно- розвантажувальних робіт повинен відповідати вимогам розроблених і затверджених на підприємстві схем руху транспорту.
      7. Стропування виробів та матеріалів повинно проводитися у відповідності з схемами стропування, які повинні бути вивішені на видних місцях.
      8. Схеми укладання в транспортні засоби (електро- і автонавантажувачі, автомобілі, залізничні вагони, електровізки) вантажів повинні затверджуватися керівником підприємства.

Вимоги безпеки під час вантажно-розвантажувальних робіт повинні вноситися у карту технологічного процесу переміщення вантажів.

  1. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт на естакаді для входу людей у вагони повинні бути установлені перехідні містки, огороджені перилами, у відповідності з вимогами ГОСТ 12.2.062-81*.
    1. У місцях проведення вантажно-розвантажувальних робіт вивішуються знаки безпеки (п. 3.1 по ГОСТ 12.4.026-76*) з пояснюючим надписом: «Працювати у касці!» (додаток 4).
      1. Вантажозахватні пристосування та тара (вантажні ковані та штамповані крюки, канатні стропи, траверси, хомути, цепи) повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00

1.03-93.

  1. Пристосування для піднімання вантажів (бадді, ковші, грейфери) повинні бути забезпечені пристроєм, що виключає їх самочинне перекидання чи розкриття під час піднімання та переміщення вантажу.
    1. Вантажно-розвантажувальні роботи з вантажами, що мають колючі виступи, повинні проводитися механізованим способом за допомогою авто- і електронавантажувачів.