Таблиця 1
Навантаження
|
Маса,
т
|
Товщина льоду при температурі від -1 до -20°, см
|
Гранична відстань від кромки льоду, м
|
Людина у похідному спорядженні
|
0,1
|
10
|
5
|
Гужовий транспорт з вантажем
|
1,2
|
20
|
11
|
Автомобіль з вантажем
|
3,5
|
25
|
19
|
Те ж саме
|
6,5
|
35
|
25
|
Автосамоскид або бульдозер
|
8,5
|
40
|
26
|
Примітки: 1. Під час вимірювання товщини льодового покриву враховується тільки суцільний лід; шари снігового й пористого, насиченого водою льоду із загальної товщини вилучають.
|
2. З появою на льоду води навантаження на лід повинно бути знижене на 50-80%; якщо поява води спричинена просадкою льоду, то роботи слід припинити.
|
3. Під час розрахунку навантаження весною зменшується вдвічі.
|
на лід необхідно враховувати, що міцність льоду
|
- Лід повинен бути прозорим. Якщо лід наморожений або мутний, допустима товщина льоду, зазначена в таблиці, збільшується вдвічі. При порушенні кристалічної структури льоду їздити по ньому забороняється.
- Надійність льодової дороги на річках і каналах зі швидкістю течії 1,5 м/с перевіряють кожні 5 діб, на річках з меншою швидкістю течії — через 10 діб, а з настанням відлиги — 2-3 рази на добу.
Результати промірів товщини льоду в усіх випадках оформляються актом.
- Рух на льодових дорогах дозволяється тільки в одному напрямку.
- Під час обстеження льодового покриву виходити на лід повинні одночасно не менше двох осіб, що пересуваються ланцюжком на відстані не менше 5 м одна від одної. Передній працівник перевіряє (простукує) лід плішнею. Для запобігання ковзання ніг працівники повинні мати взуття з протиковзними засобами. Передній і задній працівники обв’язуються мотузкою, за яку тримаються ті, що йдуть між ними. Кожна група робітників повинна мати плішні, мотузки, дошки, жердини і багри.
- Внаслідок обстеження всі місця, що являють собою небезпеку для пересування по льоду, повинні бути помічені віхами.
- Біля переправи повинні бути встановлені знаки обмеження маси, а в період послаблення міцності льоду і під час відлиги — організовані чергування.
- З’їжджати з берега на лід транспорту і механізмам без трапів можна тільки у тому випадку, якщо лід біля берега не має тріщин і розмивів, не зависає над водою і міцно з’єднаний з берегом. Зависання льоду перевіряють крізь пробиті в ній лунки. Вода, що з’явилася в них, повинна закривати нижню частину пробитих лунок на висоту, яка становить 0,8-0,9 товщини льоду.
Якщо вода в лунках не з’являється або рівень її нижче зазначеного, то переправа в цьому місці забороняється.
- Пішоходам переходити з берега на лід у разі наявності тріщин і розломів льоду можна тільки по пішохідних містках.
- У разі видимих ознак руйнування льоду (прогини, випинання, тріщини), а також у випадку, якщо колії дороги заповнені водою, переправа в цьому місці забороняється.
- У разі недостатньої міцності льоду і необхідності проведення термінових робіт повинні бути влаштовані з дощок легкі переносні настили, а працівники повинні мати запобіжні пояси і страхувальні мотузки.
- Під час робіт по догляду за ополонками біля затворів водопропускних споруд, які виконуються вручну, працівники повинні мати запобіжні пояси і рятувальні мотузки.
- Під час різання льоду льодорізною машиною забороняється перебування технічного персоналу ближче, ніж на 1 м від прорізу.
Забороняється ставати на лід між прорізами, а також поправляти руками ланцюги різальних інструментів.
- Вручну вирубати ополонки можна тільки справним інструментом, прив’язаним до запобіжної мотузки.
Користуватися для обколювання льоду біля споруд потрібно плішнею, а не ломом.
- Під час улаштування або ремонту хворостяних споруд з льоду для проходження працівників як по льоду, так і по хворостяних матрацах повинні бути укладені спеціальні ходові дошки і трапи.
- Під час роботи з льоду каміння для завантаження хворостяного матраца необхідно вивантажувати на відстані не менше 8-10 м від краю ополонки і укладати шаром завтовшки не більше 0,5 м з урахуванням таблиці 1 щодо маси і товщини льоду.
- Роботи під час пропускання паводкових вод і льодоходу
- Під час робіт на гідротехнічних спорудах повинен бути проведений інструктаж персоналу стосовно безпечних методів робіт під час пропускання паводкових вод і льодоходу.
- Відомості про строки руху криги, скресання річок і великих каналів (якщо вони не спорожнюються), про рівні води під час повеней і паводків повинні бути завчасно одержані від органів гідрометслужби.
- На час проходження паводку і льодоходу наказом керівника підприємства організують спеціальні рятувальні пункти, склади, чисельність і оснащення яких залежать від місцевих умов.
Вахта кожного пункту повинна складатись не менше, ніж з двох спеціально навчених осіб.
- За необхідністю проведення вибухових робіт для ліквідації заторів під час льодоходу ці роботи виконуються тільки персоналом спеціалізованих організацій з дотриманням вимог ДНАОП 0.00-1.17-92 «Єдині правила безпеки при вибухових роботах».
- Водолазні роботи
- Водолазні роботи на гідротехнічних спорудах повинні виконуватись відповідно до НАОП 5.1.22-1.07-81 «Єдині правила безпеки праці на водолазних роботах».
- Безпечне виконання водолазних робіт із забезпеченням необхідних для цього умов покладається на власника організації або підприємства, що здійснює водолазні роботи.
- Виконувати різні роботи під водою в зонах шлюзів, насосних станцій, гребель та інших споруд без одержання наряду на проведення водолазних робіт не допускається.
Наряд, в якому зазначається характер роботи, умови виконання водолазних робіт, межі небезпечних зон і заходи безпеки, видається на термін, що не перевищує добу.
- Перед виконанням водолазних робіт на гідротехнічних спорудах водолази повинні бути ознайомлені з допомогою креслень з їх будовою і проінструктовані стосовно безпечного виконання робіт.
Керівник робіт повинен обстежити споруди та переконатись в стійкості їх окремих елементів. Якщо споруда або її елементи будуть нестійкими і можуть загрожувати безпеці водолазів, спуски їх забороняються.
- Під час виконання водолазних робіт у районі гідротехнічних споруд пуск насосів, маневрування затворами не допускається.
- Під час обстеження або ремонту гідротехнічних споруд в районі спуску водолазів забивання паль, підіймання або спускання вантажів, переміщення плавзасобів та інші роботи у радіусі менше 50м від місця роботи водолаза(ів) забороняються.
- Виконання водолазних обстежень і робіт у районі діючих гідротехнічних споруд при швидкості течії води понад 0,5 м/с не допускається.
- Робота біля водозабірної споруди повинна виконуватись відповідно до узгодженого погодинного графіка і з додатковим сповіщенням адміністрації цієї споруди про місце і час роботи водолаза.
- Обстеження і очищення водолазами водозабірних споруд повинні виконуватись тільки після припинення приймання води.
Дозволяється здійснювати ці роботи без припинення приймання води тільки у тому випадку, якщо діаметр приймальної труби не перевищує 0,7 м.
При цьому приймальна труба повинна мати захисні опуклі грати з чарунками, розмір яких не перевищує 20*20см, що виготовляються з металевого прута діаметром не менше 20 мм.
- Під час спорядження водолазів для виконання підводних робіт потрібно керуватись ДНАОП 0.03-3.15-86 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень № 4088-86».
- Вантажно-розвантажувальні роботи
- При здійсненні вантажно-розвантажувальних робіт повинні виконуватись вимоги ГОСТ 12.3.009-76 «ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности», СНиП ІІІ-4-80*.
- Вантажно-розвантажувальні роботи з вантажами вагою понад 20 кг повинні здійснюватись механізованим способом за допомогою кранів, навантажувачів і засобів малої механізації відповідно до ДНАОП 0.03-8.03-86 «Гігієнічна класифікація праці № 4137-86».
- Під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт увечері та вночі всі робочі місця повинні бути обов’язково освітлені за встановленими нормами відповідно до СНиП 11-4-79 «Строительные нормы и правила. Естественное и искусственное освещение».
- Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт і переміщенні вантажів вручну потрібно додержуватись гранично допустимих норм підіймання і переміщення вантажів залежно від статі й віку працюючих, установлених ДНАОП 0.03-3.28-93 і ДНАОП 0.03-3.29-96.
Допустима норма перенесення вантажів для чоловіків старше 18 років становить — 30 кг відповідно до ДНАОП 0.03-8.03-86.
4 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ОКРЕМИХ ВИДІВ РОБІТ
- Експлуатаційне обслуговування каналів і споруд
- Обстеження бетонних кріплень укосів каналів і земляних напірних споруд (при закладенні укосів менше 1:3), які під час обмерзання і обростання становлять підвищену небезпеку, слід здійснювати зверху, йдучи вздовж укосу на відстані 0,5 м від брівки укосу.
Спускання до урізу води не дозволяється без страхувальної мотузки і використання упорної жердини.
- Витягування з каналу або водойми плаваючих колод слід виконувати за допомогою багра; забороняється заносити кінці колод вгору по укосу руками.
- У період льодоставу при обстеженні каналів і земляних напірних споруд забороняється виходити на лід, якщо його товщина менше 10 см (див.п. 3.5.2).
Взимку не можна провадити огляд каналів одній особі під час буранів і хуртовин.
- Огляд дренажних пристроїв слід виконувати пересуваючись вздовж по корінному грунту або по одернованому укосу вище них.
- Спускання на водозлив, в колодязі, спорожнені частини труб і дюкерів допускається тільки після обмеження фільтрації до мінімуму через ремонтні затвори.
- Працівник, що спускається, повинен бути обов’язково прив’язаний за запобіжний пояс мотузкою, другий кінець якої закріплюється за міцні елементи споруди і попускається по мірі спускання робітником, який страхує.
- При пропусканні через споруди криги і сміття для проштовхування крижин і корчів слід застосовувати жердини і граблі.
Ці роботи слід виконувати зі службових містків стояків споруд або з підвісних колисок, що мають міцну огорожу, до яких робітники повинні бути прив’язані.
Розчистка пробок перед спорудою повинна провадитись поступовим скиданням крижин та інших плаваючих предметів. Забороняється пересування робітників по затору.
- Провадити обколювання намерзлого льоду на затворах необхідно з використанням запобіжних поясів з прив’язуванням страховою мотузкою до міцних елементів споруд.
- До наповнення водою б’єфа підпірної споруди, каналу, дюкера, акведука або басейну керівник робіт повинен пересвідчитись у тому, що ремонтна бригада виведена з нього, а весь інструмент, будівельні матеріали та механізми прибрані.
- Установка в пази затворів і шандорних огороджень для огляду й ремонту водопропускних отворів забороняється без попередньої перевірки справності підйомних механізмів (кранів або лебідки) і цілісності їх канатів згідно з експлуатаційною документацією на механізм.
При цьому люди повинні перебувати не ближче 1м від затвору.
- Ставати на затвор, що опускається (піднімається) або балку шандорного загородження, спрямовувати їх у пази вручну, а також спрямовувати вручну трос при його намотуванні на барабан лебідки забороняється.
- У разі спускання на затвор необхідно використовувати страхувальні пояси.
- Чистити, обтирати і змащувати частини механізмів, що рухаються, не дозволяється.
- Спиратися і ставати на бар’єри площадок, запобіжні кожухи муфт, підйомники тощо забороняється.
- Під час огляду напірних трубопроводів забороняється ходити по них. Роботи на трубопроводах дозволяється виконувати з помостів (риштувань), надійно закріплених на них і забезпечених драбинами для спускання і підйому робітників.
- Під час роботи на трубопроводі, що має ухил понад 20°, і всередині трубопроводу, що має ухил понад 30°, працівники повинні бути забезпечені страхувальними засобами (запобіжними поясами і мотузками).
- Під час роботи всередині і ззовні металевого трубопроводу робітники повинні бути забезпечені необхідними індивідуальними засобами захисту від дотику до металу (повстяними матами, наколінниками й налокітниками).
- Під час спорожнення або наповненні трубопроводу працівникам забороняється перебувати у зоні аераційних отворів труб.
- Перед наповненням трубопроводу керівник робіт повинен особисто пересвідчитись у відсутності в ньому людей, інструментів і пристроїв.
- Під час очищення і фарбування металевих напірних трубопроводів слід керуватися вимогами розділу 4.9 цих Правил.
- Під час огляду каналів і відстійників , відстійних басейнів і проведенні робіт в них не дозволяється переходити через мулові відклади без влаштування настилів.
Якщо відклади є недостатньо щільними, перехід через них здійснюється зі страхувальним канатом.
- Берегоочисні роботи
- Для безпечного виконання робіт щодо розчистки від рослинності каналів меліоративних систем при їх експлуатаційному обслуговуванні, а також площадок біля споруд, перед проведенням ремонтних робіт повинні дотримуватися вимог НАОП 3.0.00
- 01-85 «Правила з охорони праці в лісовій, деревообробній промисловості та лісовому господарстві» та РСТ УССР 1979-87 «Работы в лесопарках. Посадка и рубка деревьев. Общие требования безопасности».
- Під час корчування дерев трактором або корчувальними машинами за допомогою троса довжина його повинна перевищувати висоту дерева не менше, ніж у 1,5 рази; при корчуванні пнів трос повинен охоплювати пень петлею, укладеною в підрублене місце.
- Звалювання дерев на сусідні дерева забороняється.
- Обрубувати гілки у звалених дерев дозволяється тільки у напрямку від комля до вершини, при цьому рубач повинен стояти з протилежного по відношенню до обрубуваних гілок боку стовбура дерева.
- Вирубування хмизу з куща здійснюють біля комля косим зрізом, при цьому рубач повинен перебувати на відстані 40-50 см від куща.
- Рубати хмиз слід півкругом перед собою, складаючи зрублені хмизини рівною купкою, комлями разом.