12.4.37 Для монтажу і встановлення двостулкових воріт треба передбачати застосування як тимчасових опор під ригель залізобетонних тумб, плит разбірної конструкції або металевих рам-пілонів з майданчиками для встановлення домкратів.

12.4.38 Для збереження міцності нижнього ригеля, а отже, і стійкості стулок, на ригелі необхідно передбачати спеціальні майданчики для встановлення домкратів, на які спирається стулка під час монтажу.

12.4.39 Для надійної фіксації стулок воріт у міру їх монтажу та нарощення по висоті треба застосовувати регулювальні талрепи і розпірки. Для кріплення талрепів і розпірок передбачаються спеціально закладенні в бетон анкери й скоби.

12.4.40 Для закріплення стулок талрепами необхідно передбачати майданчики в проміжку між стінкою ніші і обшивкою стулки воріт. При цьому відстань між стінкою і обшивкою має бути не менша 1 м.

12.4.41 Для вулканізації стиків ущільнювальної гуми необхідно передбачати електричні або парові вулканізатори промислового вито товлення із застосуванням спеціальних форм-матриць, що відповідають профілю гуми. Виконання вулканізаційних робіт із застосуванням відкритого вогню і бензину не допускається.

12.4.42 Організація процесу заливання вкладишів і опорних плит має виключати будь-які роботи в зоні можливого розбризкування розплавленого бабіту.

12.4.43 Для розплавлення бабіту і транспортування його на висоту до місця заливання необхідно передбачати спеціальні закриті футе-ровані тиглі-печі з електронагріванням. Подавання розплавленого бабіту на висоту в відкритому посуді не допускається.

12.4.44 Для заливання бабітом вкладишів і опорних плит на висоті передбачаються риштовання, майданчики чи самопідйомні колиски. Робота з розплавленим бабітом на приставних драбинах не допускається.

12.4.45 Майданчики для монтажу козлових, баштових кранів і кранів, установлених на естакадах (на висоті), мають бути обгороджені. Для проходу-людей у зоні монтажу треба передбачати пішохідні доріжки, обгороджені суцільним парканом висотою 2 м з захисним козирком, що встановлюється під кутом 20 градусів до горизонту.

12.4.46 Для всіх прорізів, які потрапляють у зону монтажного майданчика, мають бути передбачені постійні або надійні тимчасові перекриття чи відповідні огорожі.

12.4.47 Якщо мостові крани монтуються з торця будинку, необхідно з двох боків монтажної естакади в місцях установлення візків і з'єднання півмостів передбачати риштовання з поручневими огорожами. Для підіймання людей треба використати постійні сходи або влаштовувати драбинки з захисними дугами.

12.4.48 Установлення драбин треба передбачати з боку естакади, вільної від струмоведучих тролеїв. Як виняток допускається встановлення стрем'янок на стороні тролеїв при обов'язковому влаштуванні додаткових огорож, які виключали б доторкання людей до тролеїв.

12.4.49 Якщо використовується постійна драбина з переходом по підкрановій балці, необхідно передбачати місток е поручнями з моста крана на підкранову балку. В разі переходу безпосередньо з посадочного майданчика на міст крана треба влаштовувати сходи з огорожею.

12.4.50 Вільні проходи між торцями півмостів і поручневими огорожами риштовань з зовнішнього боку естакади мають бути не вужчі 0,8 м. Для обгородження внутрішніх боків естакади в зоні монтажу крана треба передбачати знімні поручні. 

12.4.51 В отворах між півмостами крана з кожного боку вантажного візка.треба передбачати помости шириною 1,5 м з поручневими огорожами на зовнішньому боці помосту. Перехід з одного боку естакади на інший повинен бути не вужчий 1 м і мати огорожу.

12.4.52 Для тимчасового розміщення піднятих на міст крана вантажів передбачаються відповідної міцності настили з надійними огорожами. Як виняток допускається тимчасове розміщення вантажів безпосередньо на мосту в спеціально відведених місцях. При цьому необхідно вжити заходів, щоб запобігти падінню вантажу.

12.4.53 Для закріплення балансирних візків крана після їх установлення на рейки треба застосовувати інвентарні гвинтові стяжки.

12.4.54 Для розкріплення ніг козлових і портальних кранів після встановлення на балансирні візки треба передбачати гвинтові розтяжки в двох взаємно перпендикулярних площинах, щоб забезпечити стійкість ніг під час встановлення на них прольотних конструкцій.

12.4.55 Дія з'єднання головних балок крана з ногами необхідно у зоні монтажних стиків передбачати підвісні колиски. Для підіймання людей в колиску використовуються експлуатаційні драбини крана чи тимчасові сходи-драбинки із запобіжними дугами. Навішувати колиски на головні балки слід до підняття балок у монтажне положення.

12.4.56 У ПВР треба передбачати дистанційне керування кранами після монтажу.

12.4.57 Для монтажного приєднання затворів і противаг до піднімальних механізмів у верхній розширеній частині прорізу має бути передбачене розбірне перекриття, розраховане на сприймання маси вантажу і монтажних навантажень.

12.4.58 Для транспортування ланок трубопроводу на платформах транспортних засобів необхідно передбачати спеціальні гнізда-ложе-менти для фіксованого встановлення ланок, а на самих ланках передбачати петлі й скоби для надійного ув'язування.

12.4.59 При значних підйомах траси трубопроводу, коли неможливо застосовувати самохідні вантажопідйомні засоби для встановлення ланок у монтажне положення безпосередньо з транспортних засобів, для подавання ланок до місця монтажу паралельно осі трубопроводу треба передбачати монтажний візок на похилій рейковій колії.

12.4.60 Візок має бути обладнаний пристроєм для надійного фіксування ланок трубопроводу, а також пристроєм автоматичного зупинення у випадку обриву тягового каната.

12.4.61 Для підняття ланок трубопроводу необхідно застосовувати спеціальну інвентарну траверсу.

12.4.62 Для встановлення ланок трубопроводу в монтажне положення треба передбачати як тимчасові опори легкі інвентарні рами з майданчиками для встановлення регулювальних домкратів. Як виняток допускається застосування шпальних кліток з обов'язковим скріпленням шпал скобами.

12.4.63 Забороняється закладати в ПВР виконання робіт на висоті всередині трубопроводу зі скоб, хрестовин, розкріплюючих розкосів. Усі розкріплюючі елементи всередині трубопроводу повинні бути видалені для встановлення всередині секцій інвентарних пересувних металевих риштовань.

12.4.64 Для укрупнювального складання царг, установлення монтажних елементів чи окремих обичайок треба передбачати застосування інвентарних кільцевих риштовань, які встановлюються нижче від горизонтальних стиків на 0,6—0,8 м.

12.4.65 Окремі ланки трубопроводів на уклонах слід установлювати в порядку знизу вгору. Верхня ланка встановлюється тільки після надійного закріплення нижньої ланки до фундаменту, анкерів або до вже закріплених ланок.

12.4.66 Для самоцентрування треба передбачати приварювання спеціальних металевих конструкцій на встановлений і закріплений кінець ланки.

12.4.67 Під час роботи зварювальників або монтажників усередині трубопроводу необхідно передбачити зв'язок між ними і спеціально виділеним для спостережень робітником, який перебуває зовні.

12.4.68 Для освітлення робочого місця всередині трубопроводу застосовуються ручні переносні лампи напругою не більшою 12 В. Трансформатор для переносних ламп треба встановлювати зовні зварювальних труб.

12.4.69 Під час роботи всередині й зовні металевого трубопроводу для запобігання простудним захворюванням зварники додатково мають бути забезпечені матами, теплими підстилками і підлокітниками з вогнестійких матеріалів.

12.5 Електромонтажні роботи

12.5.1 У ПВР має бути робоча схема розміщення деталей машин з урахуванням допустимих питомих навантажень на 1 м1 перекриття на відстані не меншій 1 м від краю перекриття чи майданчика.

12.5.2 Забороняються роботи із застосуванням відкритого вогню (паяння, різання та ін.) поблизу машин та їхніх частин у період розконсервації.

12.5.3 Під час підготовки деталей машин до монтажу, очищення й промивання, а також пульверизації обмоток передбачаються вентиляція приміщень, забезпечення працюючих респіраторами і металевими ящиками з кришками для обтирального матеріалу.

12.5.4 ПВР на монтаж трансформаторів передбачає, що до початку монтажних робіт мають бути:

— виконані всі будівельні роботи щодо спорудження фундаменту, спланований майданчик, закінчені дороги і під'їзди, прибране будівельне сміття, маслозбірна яма закрита настилом;

— здані в експлуатацію пожежний водопровід чи водойма;

— приготовлені й розміщені в належних місцях первинні засоби пожежогасіння.

12.5.5 Під час монтажу трансформатора і сушіння трансформаторного масла має бути організований спеціальний пожежний пост, що має телефонний зв'язок з найближчою пожежною охороною, яку повідомляють про початок монтажних робіт.

12.5.6 Приміщення, в якому сушаться трансформатори з маслом, треба вентилювати. Повітрообмін має становити 3—4 об'єма за 1 год.

12.5.7 Транспортування до місця встановлення та вивантаження трансформаторів великої потужності мають виконуватися за спеціально розробленим ПВР.

При вивантаженні трансформаторів із залізничних платформ по похилому скату зі шпал чи колод кут нахилу не повинен перевищувати 10—15 градусів (величина уклону 0,18—0,27).

При зупинках під час переміщення трансформаторів мають бути передбачені упори (клини).

12.5.8 Підіймати трансформатор треба за допомогою траверси з прямовисними стропами.

Під час піднімання трансформаторів за допомогою домкратів нахил трансформаторів не повинен перевищувати 10 градусів.

12.5.9 Під час роботи всередині бака трансформатора передбачаються такі заходи:

— виймана частина трансформатора має бути відведена вбік;

— драбини, що встановлюються всередині й зовні трансформаторів, мають бути надійно закріплені;

— переносні електричні світильники мають бути на напругу не вишу 12В.

12.5.10 Виконання робіт на вийманій частиш трансформатора допускається тільки за умови встановлення її на надійні дерев'яні підкладки, викладені горизонтально за рівнем.

12.5.11 Забороняється використовувати для промивання бака й арматури трансформатора бензин, гас та інші легкозаймисті речовини.

Зварювальні роботи на трансформаторі дозволяється виконувати тільки після заливання його маслом до рівня від 200 до 250 мм вище місця зварювання, щоб запобігти займанню пари масла.

12.5.12 Встановлена на монтажному майданчику маслоочищу-вальна апаратура повинна давати змогу обслуговуючому персоналу вільно обходити її з усіх боків.

Відстань від апаратури до стін та інших машин має бути з трьох боків не менша 0,75 м, а з боку керування — не менша 1,5 м.

12.5.13 Забороняється зливання, заповнення і промивання маслом апаратів на відстані меншій 10 м від вогневих приладів, а також застосування скляної тари для масла.

12.5.14 Забороняється застосування повсті, деревних стружок, клоччя та інших горючих матеріалів для теплоізоляції трубопроводів, ємкостей і кожухів.

12.5.15 До початку сушіння електричних машин і трансформаторів електричним струмом корпуси і баки мають бути заземлені. Заземлюючі проводи слід закріпити болтами або зварюванням.

12.5.16 Перед сушінням змінним або постійним струмом, а також повітродувками необхідно місце роботи обгородити і виключити можливість дотику до намагнічуючої обмотки, струмоведучих частин, а також до вводу, на який подається напруга, і вивісити попереджувальні плакати.

12.5.17 У ПВР слід передбачати пристрої для зняття такелажу з конструкцій, що монтуються.

12.5.18 Забороняється піднімати реактори за бетонні колонки або обмотки. Для цього застосовуються спеціальні пристрої.

12.5.19 У ПВР мають бути дані чіткі вказівки про положення рухомих частин апаратів на період їх монтажу і транспортування.

12.5.20 Забороняється застосування етильованого бензину для промивання кінців проводів і з'єднувальних затискачів.

12.5.21 Для регулювання з'єднаних з приводом вимикачів і роз'єднувачів треба передбачати заходи, які б виключили можливість мимовільного і непередбаченого їх увімкнення чи вимкнення останніх.

Щоб запобігти можливості випадкового чи помилкового увімкнення повітряного вимикача, необхідно:

— зняти оперативний струм;

— обгородити кнопки керування та вентиляції на повітроводах, за допомогою яких може статися увімкнення;

— під час перебування людей на вимикачах біля привода мають бути чергові зі складу бригади.

12.5.22 Виконувати монтажні роботи-чи перебувати стороннім особам у зоні, де випробовуються повітряні вимикачі, ближче ніж за 50—60 м забороняється.

12.5.23 Під час виконання робіт, пов'язаних з перебуванням людей усередині повітрозабірників, треба вентилі на трубопроводах для подавання повітря закрити, спускні вентилі відкрити, зачинити на замки і вивісити попереджувальні плакати.

12.5.24 Під час монтажу щитів, пультів панелей і т. ін. їхню стійкість до остаточного закріплення необхідно забезпечувати тимчасовим кріпленням до міцних будівельних конструкцій.

12.5.25 Під час переміщення, піднімання і встановлення камер, щитів або блоків розподільних пристроїв і т. ін. слід передбачати заходи, які запобігали б їх перекиданню (стропування вище від центра вага, застосування відтяжок та ін.).

12.5.26 Під час монтажу трансформаторів струму і під'єднання до них проводів вторинних кіл невикористовувані вторинні обмотки трансформаторів мають бути надійно закорочені й заземлені.

12.5.27 Забороняється паяти кінці проводів і обслуговувати їх без захисних окулярів. Для плавлення припою передбачаються спеціальні тиглі з кришкою й отвором для опускання одного проводу.

12.5.28 Під час монтажу акумуляторних батарей передбачаються запобіжні заходи щодо зберігання кислоти. Вона має бути в щільно закупорених скляних бутлях, які ставлять у спеціальні дерев'яні клітки або в плетені корзини з ручками для піднімання. Кислота повинна зберігатися в окремих приміщеннях, де допускається, крім кислоти, зберігання дистильованої води.