3.2. Під час руху по маршруту перевезення водій здійснює контроль за технічним станом автомобіля, кріпленням вантажу в кузові і збереженістю маркування на автомобілі.

3.3. Під час керування транспортним засобом водію забороняється:

а) різко зрушувати автомобіль з місця;

б) різко гальмувати;

в) їздити з виключеним зчепленням, коробкою передач, двигуном;

г) палити в автомобілі;

д) розводити вогонь ближче від стоянки автомобіля;

е) відлучатися від автомобіля без крайньої необхідності (при відсутності особи, яка супроводжує).

3.4. Забороняється перевезення на спеціалізованому транспортному засобі сторонніх вантажів, а також осіб, не зв'язаних з перевезенням даного небезпечного вантажу.

3.5. Особа, яка супроводжує небезпечний вантаж (балони), відповідальна за перевезення, зобов'язана мати посвідчення, що засвідчує її право на участь у перевезенні небезпечних вантажів. Прізвище, ініціали того, хто супроводжує, вказуються в шляховому листі.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Необхідно перевірити правильність складування балонів зі зрідженими і стиснутими газами.

4.2. Звільнити проходи від робочих пристосувань та сторонніх предметів.

4.3. Прибрати пристосування, необхідні для роботи, в спеціально відведене для них місце.

4.4. Перевірити приміщення на дотримання вимог пожежної безпеки.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. У випадку змушеної зупинки транспортного засобу з балонами водій зобов'язаний позначити місце зупинки відповідно до Правил дорожнього руху.

5.2. При поломці автомобіля і неможливості відбуксирування його за межі дороги чи усунення технічної несправності самотужки протягом 2 годин водій повинен вжити заходів для негайного виклику автомобіля технічної допомоги з підприємства-власника автомобіля.

5.3. У випадку дорожньо-транспортної пригоди й інших аварійних ситуацій водій діє відповідно до Правил дорожнього руху. Крім того, водій зобов'язаний:

а) при необхідності вжити заходів для виклику пожежної допомоги;

б) вжити заходів з ліквідації наслідків аварії;

в) по можливості не допускати сторонніх осіб до місця аварії;

г) після прибуття на місце аварії представників органів внутрішніх справ, охорони здоров'я й інших служб проінформувати їх про небезпеку і вжиті заходи і пред'явити транспортні документи на вантаж, що перевозиться.

5.5. Якщо є потерпілі, необхідно їм надати першу медичну допомогу, а при необхідності викликати “швидку медичну допомогу”.

5.6. Надання першої медичної допомоги.

5.6.1. Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

При ураженні електричним струмом необхідно негайно звільнити потерпілого від дії електричного струму, відключивши електроустановку від джерела живлення, а при неможливості відключення - відтягнути його від струмоведучих частин за одяг або застосувавши підручний ізоляційний матеріал.

За відсутності у потерпілого дихання і пульсу необхідно робити йому штучне дихання і непрямий (зовнішній) масаж серця, звернувши увагу на зіниці. Розширені зіниці свідчать про різке погіршення кровообігу мозку. При такому стані необхідно негайно приступити до оживлення потерпілого і викликати “швидку медичну допомогу”.

5.6.2. Перша допомога при пораненні.

Для надання першої допомоги при пораненні необхідно розкрити індивідуальний пакет, накласти стерильний перев'язочний матеріал, що міститься у ньому, на рану і зав'язати її бинтом.

Якщо індивідуального пакету якимсь чином не буде, то для перев'язки необхідно використати чисту носову хустинку, чисту полотняну ганчірку тощо. На те місце ганчірки, що приходиться безпосередньо на рану, бажано накапати декілька крапель настойки йоду, щоб одержати пляму розміром більше рани, а після цього накласти ганчірку на рану. Особливо важливо застосовувати настойку йоду зазначеним чином при забруднених ранах.

5.6.3. Перша допомога при переломах, вивихах, ударах.

При переломах і вивихах кінцівок необхідно пошкоджену кінцівку укріпити шиною, фанерною пластинкою, палицею, картоном або іншим подібним предметом. Пошкоджену руку можна також підвісити за допомогою перев'язки або хустки до шиї і прибинтувати до тулуба.

При передбачуваному переломі черепа (несвідомий стан після удару голови, кровотеча з вух або роту) необхідно прикласти до голови холодний предмет (грілку зі льодом або снігом, чи холодною водою) або зробити холодну примочку. При підозрі перелому хребта необхідно потерпілого покласти на дошку, не підіймаючи його, чи повернути потерпілого на живіт обличчям униз, наглядаючи при цьому, щоб тулуб не перегинався, з метою уникнення ушкодження спинного мозку.

При переломі ребер, ознакою якого є біль при диханні, кашлю, чханні, рухах, необхідно туго забинтувати груди чи стягнути їх рушником під час видиху.

5.6.4. Надання першої допомоги при опіках кислотами і лугами.

При попаданні кислоти або лугу на шкіру ушкоджені ділянки необхідно ретельно промити цівкою води на протязі 15-20 хвилин, після цього пошкоджену кислотою поверхню обмити 5%-ним розчином питної соди, а обпечену лугом - 3%-ним розчином борної кислоти або розчином оцтової кислоти.

При попаданні на слизову оболонку очей кислоти або лугу необхідно очі ретельно промити цівкою води протягом 15-20 хвилин, після цього промити 2%-ним розчином питної соди, а при ураженні очей лугом - 2%-ним розчином борної кислоти.

При опіках порожнини рота лугом необхідно полоскати 3%-ним розчином оцтової кислоти або 3%-ним розчином борної кислоти, при опіках кислотою - 5%-ним розчином питної соди.

При попаданні кислоти в дихальні шляхи необхідно дихати розпиленим за допомогою пульверизатора 10%-ним розчином питної соди, при попаданні лугу - розпиленим 3%-ним розчином оцтової кислоти.

5.6.5. Надання першої допомоги при теплових опіках.

При опіках вогнем, парою, гарячими предметами ні в якому разі не можна відкривати пухирі, які утворюються, та перев'язувати опіки бинтом.

При опіках першого ступеня (почервоніння) обпечене місце обробляють ватою, змоченою етиловим спиртом.

При опіках другого ступеня (пухирі) обпечене місце обробляють спиртом, 3%-ним марганцевим розчином або 5%-ним розчином таніну.

При опіках третього ступеня (зруйнування шкіряної тканини) накривають рану стерильною пов'язкою та викликають лікаря.

5.6.6. Перша допомога при кровотечі.

Для того, щоб зупинити кровотечу, необхідно:

- підняти поранену кінцівку вверх;

- кровоточиву рану закрити перев'язочним матеріалом (із пакета), складеним у клубочок, придавити її зверху, не торкаючись самої рани, потримати на протязі 4-5 хвилин; якщо кровотеча зупинилася, то, не знімаючи накладеного матеріалу, поверх нього покласти ще одну подушечку з іншого пакета чи кусок вати і забинтувати поранене місце (з деяким натиском);

- при сильній кровотечі, яку неможна зупинити пов'язкою, застосовується здавлювання кровоносних судин, які живлять поранену область, за допомогою згинання кінцівок в суглобах, а також пальцями, джгутом або закруткою; при великій кровотечі необхідно терміново викликати лікаря.

Додаток 1

Обов'язковий

ПОСВІДЧЕННЯ

про допуск водія до перевезення небезпечного вантажу

Видано водію транспортного засобу ______________________________________________

_____________________________________________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові)

в тому, що він ознайомлений з умовами безпечного перевезення балонів зі стиснутими чи зрідженими газами, які відносяться до 2 групи небезпечних вантажів, пройшов навчання, інструктаж і допущений до виконання перевезень зазначеного вантажу.

Навчання проведене "___" __________ 200 _ р.

Інструктаж проведений "___" __________ 200 _ р.

Медичний огляд проведений "___" __________ 200 _ р.

Термін дії посвідчення до "___" __________ 200 _ р.

Керівник підприємства ______________________________________________________

(прізвище, ініціали, підпис, печатка)

"___" __________ 200 _ р.

Додаток 2

Обов'язковий

АВАРІЙНА КАРТКА

СИСТЕМИ ІНФОРМАЦІЇ ПРО НЕБЕЗПЕКУ

Технічне найменування небезпечної речовини _______________________________

_______________________________________________________________________

Інші найменування (синоніми) ____________________________________________

Клас і підклас небезпечної речовини за ДСТ 19433-88 "Вантажі небезпечні. Класифікація і маркування" __________________________________________________________

Код негайних заходів (КНЗ) ______________________________________________

Присвоєний речовині номер за списком ООН _______________________________

Максимальна маса речовини брутто чи маса однієї упаковки і їх максимальна кількість, які можна перевозити на одному транспортному засобі ________________________

Обмежена кількість речовини брутто чи кількість упаковок на одному транспортному засобі, які можна перевозити як безпечний вантаж _____________________________

Вибухонебезпечність речовини ____________________________________________

Пожежонебезпечність речовини ___________________________________________

Небезпечність для живих організмів ________________________________________

Вогнегасні засоби, що рекомендуються при пожежі __________________________

Індивідуальні засоби захисту:

Органів дихання ________________________________________________________

Очей __________________________________________________________________

Шкіри _________________________________________________________________

Заходи першої допомоги

При зупиненні дихання ___________________________________________________

При попаданні в очі і на шкіру ____________________________________________

При ковтанні ___________________________________________________________

Дії на випадок пошкодження тари (упаковки) і інших можливих аварійних ситуацій

_______________________________________________________________________

Способи і засоби знешкодження ___________________________________________

Дії на випадок дорожньо-транспортної пригоди ______________________________

Дії на випадок поломки транспортного засобу _______________________________

Організація, відповідальна за перевезення ___________________________________

_______________________________________________________________________

(повне найменування)

Особа, відповідальна за перевезення ________________________________________

_______________________________________________________________________

(посада, прізвище, ініціали, підпис, дата, печатка)

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)