4.3. При виконанні робіт у безпосередній близькості від діючого устаткування монтажна площадка повинна бути відділена перешкодами, що відповідають рівню небезпеки або шкідливості технологічних факторів даного діючого виробництва з урахуванням вимог «Правил пожежної безпеки в Україні. Загальні вимоги».

4.4. На території діючого підприємства повинні бути встановлені покажчики і знаки за ГОСТ 12.4.025-76 для забезпечення безпечного проходу до зони виконання робіт і до найкоротших виходів з будинку.

4.5. Робочі і лінійні інженерно-технічні працівники, які виконують роботи з монтажу устаткування на території діючого підприємства, повинні проходити медичний огляд у порядку і терміни, встановлені Міністерством охорони здоров’я для осіб, що працюють на даному підприємстві.

4.6. Під час монтажу устаткування на території діючого підприємства улаштування санітарно-побутових приміщень повинно відповідати санітарним вимогам, дотримання яких обов'язкове при виконанні виробничих процесів підприємства, що реконструюється.

4.7. При виконанні робіт по монтажу устаткування на території чи в цехах діючих підприємств контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних і протипожежних правил і норм необхідно здійснювати у порядку, встановленому для даного підприємства.

5. ВИМОГИ ДО ВИРОБНИЧИХ ПРИМІЩЕНЬ

І ВИРОБНИЧИХ (МОНТАЖНИХ) ПЛОЩАДОК

5.1. Виробничі приміщення і монтажні площадки, на яких виконуються роботи з монтажу устаткування, повинні відповідати вимогам СНіП ІІІ-4-80 і діючих санітарних норм, затверджених Міністерством охорони здоров’я.

5.2. При параметрах мікрокліматичних умов повітря робочої зони (з урахуванням категорії робіт), що не відповідають вимогам ГОСТ 12.1.005-88, повинні бути впроваджені заходи, передбачені СНіП ІІІ-4-80.

5.3. Дороги і переходи на монтажній площадці повинні бути обладнані знаками за ГОСТ 10808-78.

5.4. Рух транспорту і пішоходів повинен відповідати схемам руху, передбаченим у ПВР.

5.5. Монтажна зона повинна бути обгороджена за ГОСТ 23407-78. У монтажній зоні повинні бути знаки безпеки за ГОСТ 12.4.026-76 і плакати з техніки безпеки.

5.6. Прорізи, залишені в стінах для транспортування устаткування, повинні мати захисні огородження за ГОСТ 12.4.059-89.

5.7. Колодязі у фундаментах під устаткування, монтажні прорізи, траншеї, канали і приямки повинні бути перекриті знімними щитами або обгороджені за ГОСТ 12.4.058-89.

5.8. При монтажі протяжного устаткування типу конвеєрів чи рольгангів через кожні повинні бути улаштовані перехідні містки за ГОСТ 12.2.003-91.

5.9. Заходи пожежної безпеки необхідно виконувати відповідно до вимог «Правил пожежної безпеки в Україні. Загальні вимоги» і ГОСТ 12.4.009-83.

5.10. Розташування ливарних установок від робочих місць повинно відповідати вимогам СНіП ІІІ-4-80, а якість води – вимогам ГОСТ 2874-82.

5.11. Для перенесення і збереження інструментів, побутових і інших дрібних деталей особи, що працюють на висоті, повинні бути забезпечені індивідуальними сумками і шухлядами.

6. ВИМОГИ ДО МАТЕРІАЛІВ, ЇХ ЗБЕРЕЖЕННЯ,

ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ

6.1. Складувати матеріали на об'єкті слід в місцях, передбачених ПВР.

6.2. Газоподібні розчинники, окислювачі і пальне, що випаровуються, необхідно зберігати окремо в захищених від сонячних променів і вогню приміщеннях, обладнаних природною і примусовою вентиляцією. Мастильні, промивні і обтиральні матеріали слід зберігати в провітрюваних приміщеннях.

6.3. Кожна партія матеріалу, що надходить на склад, повинна мати сертифікат чи паспорт.

6.4. При розконсервуванні устаткування необхідно користуватися сполуками, допущеними до застосування державними органами санітарного нагляду і пожежної охорони.

6.5. Не допускається застосування обтирального матеріалу, що містить сторонні тіла, у тому числі осколки скла або металеву стружку.

При використанні легкозаймистих і пальних речовин забороняється використання синтетичних обтиральних матеріалів.

6.6. До робіт з імпортними матеріалами дозволяється приступати тільки після одержання від організації, що передає ці матеріали, вказівок по виконанню робіт чи вимог техніки безпеки.

6.7. Легкозаймисті і пальні речовини необхідно зберігати у спеціально відведеному і обладнаному місці.

7. ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ

7.1. Організація робочих місць повинна забезпечувати безпеку виконання робіт і відповідати ГОСТ 12.2.032-78 і ГОСТ 12.2.037-78.

7.2. Рівень шуму на робочих місцях не повинен перевищувати допустимих значень за ГОСТ 12.1.003-83, а рівень вібрації – за ГОСТ 12.1.012-90.

7.3. Під час монтажу устаткування робочі місця і проходи до них на висоті і більше і відстань менше від межі перепаду по висоті повинні бути обгороджені відповідно до ГОСТ 12.4.059-89 захисних огороджень.

7.4. Підйом і спуск працюючих на робочі місця необхідно виконувати у відповідності зі СНіП ІІІ-4-80.

7.5. Необхідно забезпечувати електробезпеку робочих місць відповідно до вимог ГОСТ 12.1.013-78, а також «Правил будови електроустановок», «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» і «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів».

7.6. Робочі місця усередині ємностей, резервуарів і іншого подібного устаткування повинні бути обладнані не менше, ніж двома виходами, засобами сигналізації, засобами аварійної евакуації працюючих і засобами припливно-витяжної вентиляції. Напруга освітлення не повинна перевищувати 12 В.

7.7. Робочі місця в приміщеннях повинні бути захищені від протягів.

7.8. Робочі місця і проходи слід очищати від сміття, відходів, не захаращувати матеріалами, деталями і т.п., вчасно звільняти від води, розлитих олій, пальних і легкозаймистих речовин і хімічних рідин, а в зимовий час року очищати від снігу і льоду або посипати піском чи золою.

7.9. Слід забезпечувати пожежну безпеку на робочих місцях відповідно до вимог «Правил пожежної безпеки в Україні», а також вимог ГОСТ 12.1.004-91.

7.10. Робоче місце повинно бути оснащене всіма необхідними індивідуальними засобами захисту, слюсарно-монтажним і вимірювальним інструментом і пристосуваннями, передбаченими в ПВР.

8. ВИМОГИ ДО РОЗМІЩЕННЯ І ЕКСПЛУАТАЦІЇ

ВИРОБНИЧОГО УСТАТКУВАННЯ І ПРИСТОСУВАНЬ

8.1. Розміщення і експлуатація устаткування і пристосувань, що застосовуються під час виконання монтажних робіт (кранів, лебідок, підйомників, домкратів і т.п.), повинні відповідати ПВР, вимогам «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів», затверджених Держнаглядохоронпраці України, СНіП ІІІ-4-80 і інструкціям заводів-виготовлювачів перерахованого устаткування.

8.2. Характеристики вантажопідіймальних механізмів і пристосувань повинні відповідати габаритам і масі монтуємого устаткування і складальних одиниць.

8.3. Відповідно до «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів», затверджених Держнаглядохоронпраці України, не дозволяється установка стрілових кранів (гусеничних, автомобільних, пневмоколісних і кранів-екскаваторів) на неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більше зазначеного в паспорті.

8.4. Конструкція гаків і інших вантажозахватних пристроїв для підйому вантажів повинні виключати самовільне відчіплення вантажу.

8.5. Ергономічні вимоги до експлуатації засобів малої механізації, монтажних пристосувань і інструмента повинні відповідати ГОСТ 12.2.032-78.

8.6. У закритих приміщеннях за відсутності примусової вентиляції машини з двигунами внутрішнього згоряння повинні бути забезпечені нейтралізаторами вихлопних газів.

9. ВИМОГИ ДО ПЕРСОНАЛУ, ЩО ДОПУСКАЄТЬСЯ

ДО МОНТАЖУ УСТАТКУВАННЯ

9.1. До осіб, які допускаються до проведення робіт по монтажу устаткування, необхідно пред'являти вимоги відповідно до ГОСТ 12.3.002-75, СНіП ІІІ-4-80, «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів» і «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Держнаглядохоронпраці України.

9.2. Не дозволяється допускати до монтажу устаткування осіб, професія і кваліфікація яких не відповідає характеру роботи, що виконується.

9.3. Організація, порядок, види навчання і інструктаж працюючих з безпеки праці повинні відповідати «Типовому положенню про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці», затвердженому Держнаглядохоронпраці України.

9.4. Медичний огляд при прийнятті на роботу і періодичні медичні огляди працюючих необхідно проводити відповідно до діючих нормативних документів України.

9.5. До монтажу устаткування на висоті допускаються особи, які не мають медичних протипоказань, передбачених відповідними переліками.

9.6. Робітники, що суміщають декілька професій, повинні бути навчені безпечним методам праці і мати посвідчення по їх основній професії і професії за сумісництвом.

9.7. Необхідно пред'являти відповідні нормативні вимоги до персоналу, що допускається до виконання робіт, наведених у п.2.13 даної інструкції.

9.8. Інструктаж з правил пожежної безпеки проводять один раз на півроку.

10. ВИМОГИ ДО ЗАСТОСУВАННЯ

ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ ПРАЦЮЮЧИХ

10.1. Засоби захисту працюючих від впливу небезпечних і шкідливих виробничих факторів повинні відповідати ГОСТ 12.4.021-75.

10.2. Робочі і інженерно-технічні працівники повинні бути забезпечені спецодягом, спецвзуттям і засобами індивідуального захисту відповідно до «Типових галузевих норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття і інших засобів індивідуального захисту робітникам та службовцям, зайнятим на будівельних, будівельно-монтажних і ремонтно-будівельних роботах», затверджених Держкомпраці СРСР і Президією ВЦСПС.

10.3. Порядок видачі, збереження і користування засобами індивідуального захисту повинен відповідати «Інструкції про порядок видачі, збереження і користування спецодягом, спецвзуттям і запобіжними пристосуваннями», затвердженої Держкомпраці СРСР і ВЦСПС.

10.4. Засоби індивідуального захисту повинні відповідати нормативно-технічної документації на їх виготовлення.

10.5. Спецодяг для працюючих повинен відповідати санітарно-гігієнічним умовам праці. При роботах в умовах можливого впливу на людину небезпечних і шкідливих речовин типу кислот, лугів, нафтопродуктів і т.п., а також впливу підвищених і знижених температур і електричних полів необхідно застосовувати спецодяг і спецвзуття за ГОСТ 12.4.103-89.

10.6. При неможливості використанні лісів, риштування і площадок для забезпечення безпечного виконання робіт працюючі повинні користатися запобіжними поясами за ГОСТ 12.4.089-86.

10.7. Усі працюючі на будівельному майданчику повинні носити захисні каски за ГОСТ 12.4.087-84.

10.8. Треба дотримуватися вимог до застосування засобів індивідуального захисту при роботах і по нормативах, наведених у п.2.13 дійсної інструкції.

10.9. Електро- і газозварники, їх підручні і збирачі, що працюють спільно зі зварниками, а також робітники, які виконують зачищення поверхонь околошовної зони і зони наплавленого металу, а також очищення кореня шва, повинні виконувати зазначені роботи в захисних окулярах з безбарвним склом.

10.10. Електрозварники повинні бути забезпечені захисними окулярами типу НН чи РН за ГОСТ 12.4.023-84.

10.11. Працюючих із клеями і розчинниками необхідно забезпечувати засобами захисту органів дихання за ГОСТ 12.4.041-89, окулярами за ГОСТ 12.4.03-85 і засобами захисту рук за ГОСТ 12.4.010-75.

10.12. Захисні заземлення і занулення металевих будівельних лісів, рейкових шляхів електричних вантажопідіймальних кранів і інших металевих частин будівельних машин і устаткування з електроприводом повинні забезпечувати захист працюючих від ураження електричним струмом.

Захисне заземлення або занулення необхідно виконувати згідно з ГОСТ 12.1.030-81.

10.13. При роботі в умовах підвищеного вмісту в повітрі робочої зони твердих і рідких аерозолів слід застосовувати респіратори за ГОСТ 12.4.041-89.

10.14. При роботі з речовинами, що виділяють у повітря робочої зони гази і пару, повинні застосовуватися протигазові респіратори за ГОСТ 12.4.004-74 чи протигази за ГОСТ 12.4.042-89.

10.15. При виконанні робіт в умовах, що представляють небезпеку для груп працюючих, необхідно застосовувати спеціальні засоби колективного захисту відповідно до ГОСТ 12.4.011-89.

11. КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ВИМОГ БЕЗПЕКИ

11.1. Вміст пилу, вибухонебезпечних і шкідливих речовин у повітрі робочої зони слід контролювати згідно з ГОСТ 12.1.005-88.

11.2. Контроль за дотриманням вимог вибухонебезпеки необхідно здійснювати за ГОСТ 12.1.010-76.

11.3. Рівні шкідливих виробничих факторів повинні контролювати промислово-санітарні лабораторії, а за їх відсутності – спеціалізовані установи району (міста) – районна чи міська санітарно-епідеміологічна станція.

Контроль у діючих цехах організує адміністрація цеху, а у всіх інших випадках – адміністрація будівельно-монтажної організації.

11.4. Контроль за пристроями захисного заземлення (занулення) необхідно здійснювати за ГОСТ 12.3.003-86.

11.5. Контроль за дотриманням вимог безпеки електрозварювальних пристроїв слід виконувати за ГОСТ 12.3.003-86.

11.6. Контроль електробезпеки необхідно забезпечувати відповідно до вимог «Правил будови електроустановок», «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених Держенергонаглядом, і ГОСТ 12.1.009-76.

11.7. Контроль за безпечною експлуатацією виробничого устаткування (кранів, лебідок, посудин, що працюють під тиском і ін.) і знімних вантажозахватних пристроїв (стропів, траверс, захоплень і ін.) необхідно здійснювати відповідно до «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Держнаглядохоронпраці України. Контроль за безпечною експлуатацією засобів малої механізації слід здійснювати відповідно до ОСТ 36-100.2.03-84.

11.8. Контроль і огляд засобів індивідуального захисту повинні робити відповідальні особи з інженерно-технічних працівників, призначені адміністрацією монтажної організації, у терміни і відповідно до вимог, встановлених нормативно-технічною документацією для конкретних засобів захисту.