2.15. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час навантажування кормів (соломи, силосу

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.15.1

Травмування під час навішування подрібнювача кормів

Для збирання і навішування фуражира підготуйте площадку. Вона повинна бути рівною і очищеною від трави, сторонніх предметів. Перед навішуванням фуражира спочатку виконайте демонтаж деяких деталей трактора, зніміть:

– поздовжні тяги навісної системи трактора;

– центральну тягу;

– додатковий вантаж з правого заднього колеса. Встановіть колію передніх коліс трактора на , а колію задніх коліс – на .

Для виявлення можливих дефектів проведеного збирання, навішування і притирання всіх тертьових частин фуражира прокрутіть і випробуйте його на холостому ходу протягом години, а потім під час навантаження соломи зі скирти – протягом 2 год. Під час випробування через кожні 10 хв. відключайте робочі органи, перевіряйте нагрівання підшипників і роботу окремих механізмів. Перед випробуванням (прокручуванням) огляньте та перевірте:

– кріплення корпусів підшипників і кріплення запобіжних щитків на обертових механізмах;

– затяжку гайок на всіх болтових з’єднаннях;

– кріплення сегментів на подрібнюючому барабані;

– натяг приводних пасів;

– правильність кріплення і розклинювання валика роликів механізму підйому;

– правильність кріплення і надійність з’єднань шлангів і трубок гідросистеми, чи немає підтікань масла.

2.15.2

Травмування під час під’їзду до скирти та регулювання робочих органів

Перед виїздом в поле огляньте ділянку, де розміщені скирти або кургани силосу, і визначте найбільш прийнятний шлях, по якому буде здійснюватися транспортування соломи чи силосу. В зимовий час, якщо скирта занесена снігом, попередньо бульдозером розчистіть сніг для вільного проїзду фуражира. В залежності від щільності соломи чи силосу відрегулюйте швидкість опускання трубопроводу з барабаном за допомогою гідрорегулятора.

Всі роботи по регулюванню, ремонту, зніманню і надіванню пасів проводьте тільки при заглушеному двигуні.

Перед пуском агрегату в роботу:

– перевірте надійність кріплення секцій направляючих кутників трубопроводів, при необхідності відрегулюйте їх в поперечному напрямку, щоб ролики механізму підйому вільно перекривались вздовж кутників;

– перевірте кріплення приводного шківа, відсікаючого диску;

– огляньте навісне обладнання фуражира;

– перевірте, чи правильно розташований контрпривід на опорі та чи нема перекосів;

– перевірте гідросистему, чи немає підтікання масла через ущільнення фланцевих з’єднань.

2.15.3

Забивання фуражира подрібненою масою

Щоразу при черговому під’їзді фуражира до скирти регулюйте величину заглиблення барабана переміщенням трактора. В процесі роботи слідкуйте за натягом клинових пасів і кріпленням шківів пасової передачі. Не дозволяйте нікому знаходитися під піднятим трубопроводом з барабаном. В процесі роботи не відволікайтесь сторонніми розмовами і виконуйте тільки ту роботу, яка вам доручена керівником робіт.

У випадку повного або часткового забивання всмоктуючої щілини прийомного патрубка соломою підніміть трохи трубопровід з барабаном і дайте можливість повітряному потоку втягнути солому, яка застрягла. При завантаженні із бурту силосу, що має велику об’ємну вагу, підвищуйте швидкість повітряного потоку на вході шляхом зменшення вхідного отвору. Слідкуйте за тим, щоб не було перевантаження двигуна через малу щілину між шариком і гніздом у гідрорегуляторі. При заляганні силосної маси у трубопроводі, особливо високої вологості (до 60%), в результаті перевантаження двигуна зменшіть швидкість опускання барабана і глибину його врізання в масу.

2.16. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час транспортування і роздавання соковитих кормів

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.16.1

Травмування під час зчеплення трактора з причепом

Переконайтесь, що причіп встановлений на горизонтальній площадці, під колеса поставлені упори. Перед виїздом в поле кормороздавачем типу КТУ-10К перевірте технічний стан кормороздавача (відрегулюйте гальмову систему, підключіть електрообладнання). Перевірте комплектність і справність причіпних пристроїв трактора і кормороздавача. Тягово-зчіпний пристрій кормороздавача повинен мати справну опору, яка регулюється, і ресору для утримання дишла в потрібному положенні. Особливу увагу зверніть на планки транспортера і ланцюги приводу транспортера. Не працюйте на кормороздавачі, в якого погнуті або перекошені планки транспортера, витягнуті, перекошені або зношені ланцюги приводу.

Вивчіть маршрут, по якому будете під’їжджати до кормозбирального комбайна та від’їжджати від нього. Небезпечні місця на полі повинні бути позначені віхами. Пам’ятайте, що перевантаження причепу подрібненою масою може призвести до зависання маси при розвантаженні та навіть до перекидання трактора.

Агрегатування кормороздавача з трактором виконати у такій послідовності:

– встановити дишло у потрібному положенні;

– при під’їзді трактора до кормороздавача заднім ходом не допускати знаходження людей між ними;

– при проведенні зчеплення трактора з кормороздавачем за участю причіплювача останній в момент подачі трактора до кормороздавача заднім ходом повинен знаходитись збоку, подаючи команди трактористу, як під’їжджати. Тракторист повинен керуватися командами причіплювача і стежити, щоб він не знаходився на шляху руху трактора. При цьому не втрачайте візуального контакту з причіплювачем. З втратою контакту негайно зупиніться і відновлюйте рух тільки після встановлення контакту. Після завершення під’їзду до кормороздавача тракторист повинен надійно загальмувати трактор, поставити важіль коробки передач у нейтральне положення, після чого причіплювач виконує зчеплення.

Не допускайте знаходження сторонніх осіб між трактором і причепом.

Під час під’їзду до комбайна додержуйтесь визначеного маршруту. Під час навантажування маси слідкуйте, щоб причеп завантажувався не більше його вантажопідйомності. Забороняється рух навпростець через поле. Не під’їжджайте близько до ярів, схилів, урвищ. Не виконуйте крутих поворотів на схилах і на високій швидкості. Знижуйте швидкість на поворотах. Рух із завантаженим причепом поперек схилу виконуйте при крутизні схилу не більше 10о.

2.16.2

Перевертання агрегату

2.16.3

Зіткнення,

наїзди

Кожен раз на зупинках загальмовуйте агрегат для запобігання наїздам і аваріям.

Під’їжджаючи до комбайна, впевніться, що біля нього немає людей, встановіть з водієм комбайна візуальний контакт і тільки потім подавайте причіп (кормороздавач) під завантаження. Не дозволяйте нікому сідати, залазити на причіп (кормороздавач) як під час руху, так і під час завантаження зеленою масою.

2.16.4

Травмування під час розвантажування

Не залишайте довго завантажений причіп (кормороздавач), тому що це може призвести до зависання маси під час розвантажування. Розвантажування проводьте тільки на кормовому дворі. При цьому впевніться, що на ньому достатньо місця для маневру. Перед підніманням платформи відкрийте борт причепа. При цьому знаходьтеся збоку, щоб борт не міг вас травмувати.

Не проводьте розвантаження причепа при від’єднаному ланцюгу крана обмеження підйому платформи. Впевніться, що в зоні розвантаження немає людей, подайте сигнал перед початком розвантаження. Не опускайте платформу, поки не впевнитеся, що вона повністю вивільнилася від подрібненої маси і борти при закриванні не зачепляться за вивантажену масу. При необхідності проїдьте вперед до повного очищення платформи. Не знаходьтеся між відкритим бортом-клапаном і платформою і не дозволяйте робити це іншим.

2.16.5

Травмування під час роздавання кормів

Не працюйте на кормороздавачі, в якого відсутні огородження карданної передачі та інших передач і приводів агрегату. Не проводьте ніяких робіт по регулюванню і ремонту механізмів кормороздавача під час його роботи. Перевірте роботу кормороздавача на холостому ходу в такій послідовності:

– впевніться у відсутності поблизу агрегату сторонніх осіб і тварин;

– подайте звуковий сигнал і плавно включіть вал відбору потужності, поступово збільшуючи частоту обертання колінчатого вала двигуна до номінальної. При в’їзді в тваринницьке приміщення і при виїзді з нього впевніться, що брама повністю відкрита і зафіксована, на шляху руху агрегату не знаходяться люди, тварини і сторонні предмети.

Приєднувати карданний вал кормороздавача до вала відбору потужності трактора можна тільки безпосередньо перед вивантаженням корму, щоб не допустити поломки на крутих поворотах. При під’їзді до місця роздавання корму включіть першу передачу трактора і, як тільки кормороздавач зрівняється з годівницею, починайте роздавання. Під час роздавання слідкуйте, щоб двигун трактора робив на постійних обертах, швидкість руху була рівномірною і корм попадав у годівниці. Особливо уважні будьте при поворотах з кормороздавачем.

2.17. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час виконання транспортних робіт

з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.17.1

Перекидання

При складанні агрегатів для перевезення вантажів виконуйте такі вимоги:

– кількість причепів визначайте в залежності від тягового зусилля трактора і дорожніх умов;

– зчеплення причепів між собою і трактором повинно бути надійним, що виключає можливість довільного роз’єднання, обов’язково застосовуйте трос;

– гальмівну систему причепів і механізм підйому кузова підключіть до приводу управління з робочого місця тракториста, а електрообладнання – до електрообладнання трактора.

Причіп, конструкцією якого не передбачені гальма, дозволяється агрегатувати тільки з гусеничними тракторами. В цьому випадку укомплектуйте причіп гальмівними башмаками. На під’їзних шляхах і проїздах слідкуйте за швидкістю руху. Вона не повинна перевищувати , а біля приміщень – . Повороти проводьте на понижених передачах. На крутих поворотах гальмуйте колесо з тієї сторони, в яку робите поворот. Виконуючи транспортування вантажу, слідкуйте, щоб він:

– був безпечний для пішоходів та інших учасників руху;

– не випадав і не волочився;

– не обмежував вам поле зору;

– не порушував стійкість транспортного засобу та не ускладнював управління ним;

– не затуляв світлові прилади, в тому числі стоп-сигнали та покажчики поворотів, номерні знаки, а також сигнали, що подаються рукою;

– не створював шуму, не піднімав пилюку.

При переїздах тракторів через річки та струмки рівень води не повинен перевищувати висоту верхнього полотна гусениці або осі передніх коліс. Вибирайте місця, де дно рівне і тверде.

Через мости, греблі та загати переїжджайте після того, коли впевнилися в безпечності руху по них.

2.17.2

Травмування під час

перевезення небезпечних вантажів.

Перевезення легкозаймистих, вибухонебезпечних і отруйних вантажів в складних дорожніх умовах.

Перевезення легкозаймистих, вибухонебезпечних і отруйних вантажів в складних дорожніх умовах здійснюйте тільки після детального ознайомлення з маршрутом руху та вивчення особливостей руху агрегату.

Перевезення на причепах балонів з газом та інших ємностей з небезпечними речовинами здійснюйте тільки в спеціальних контейнерах або стелажах з ячейками під ємності, оббиті повстю або іншим м’яким матеріалом. Стелажі повинні мати запірні пристрої, що запобігають ударам і поштовхам балонів.

2.17.3

Травмування під час перевезення великогабаритних вантажів

Позначте крайні по ширині, передні і задні точки вантажу вдень – прапорцями, сигнальними щитками, а в темну пору доби – ліхтарями, спереду – з білим, позаду – з червоним світлом. Перевезення вантажу, якщо його розміри перевищують хоча б один із зазначених:

– по висоті – від поверхні дороги;

– по ширині – 2,5м;

– по довжині – 20м з одним причепом (напівпричепом), 24м – з двома причепами чи більше

або якщо вантаж виступає за задню точку габариту більше ніж на , проводьте тільки з дозволу Державтоінспекції.

Під час перевезення великогабаритних вантажів, важковагових або небезпечних вантажів у світлий час доби, незалежно від умов видимості, включайте ближнє світло фар. Під час виконання транспортних робіт виконуйте вимоги Правил дорожнього руху України. Солому, сіно, яке будете транспортувати на тракторних причепах, міцно і надійно ув’язуйте. Перевезення соломи цілими стіжками проводьте по раніше узгодженому маршруту під керівництвом відповідальної особи. Перевезення людей на стіжках забороняється. Під час перевезення матеріалів, що утворюють пил (вапно, цемент), у спеціальних цистернах слідкуйте за герметичністю люків. Під час роботи в умовах обмеженої видимості (менше ) зменшіть швидкість руху, включіть габаритні вогні і ближнє світло фар. У темну пору доби включіть дальнє світло фар.