в) зусилля натягу повинно забезпечувати відсутність провисання троса і повинно бути не більше 510Н(51кгс);

г) кінці ділянок троса повинні бути надійно закріплені у втулках легкоплавких замків;

д) кінці кожної вітки тросової системи повинні бути надійно прикріплені до важеля спонукального клапана і пристрою натягу троса;

е) на ділянках, де можливе механічне ушкодження, трос повинен бути прокладений в трубаї діаметром не менше 40 мм. Труби повинні бути закріплені на будівельних конструкціях;

ж) в місцях зміни напрямку троса необхідно встановлювати ролики для забезпечення вільного сковзання троса; найбільший кут зміни напрямку троса не повинен перевищувати 90°;

з) встановлення роликів натягу троса повинно відбуватися таким чином, щоб трос не торкався обладнання і будівельних конструкцій, на осі роликів обов'язкове змащування;

і) при прогоні троса більше 9 м повинні передбачатися проміжні ролики;

к) відстань між роликом і точкою кріплення троса повинна бути не більше 6 м.

Монтаж і випробування трубопровідної арматури і обладнання

2.2.11 Трубопровідна арматура, що приймається у монтаж, перевіряється на наявність маркірування умовного або робочого тиску і розпізнавального забарвлення, відповідного її призначенню і матеріалу, а також документів заводів-виготовлювачів, що підтверджують її поставку випробуваною на міцність і герметичність.

2.2.12 Трубопровідна арматура при монтажі розбиранню та ревізії не підлягає. Не допускається розбирання обладнання, що надійшло запломбованим із заводу-виготовлювача.

2.2.13 При монтажі арматури необхідно перевірити вірність підбору фланців і прокладок. Кріплення арматури і вузлів повинно виконуватись стандартними кріпильними деталями.

2.2.14 Вузли керування установок водяного і пінного пожежогасіння повинні поставлятися в

монтажну зону повністю зібраними і укомплектованими.

2.2.15 Монтаж, випробування насосів і компресорів належить виконувати у відповідності з вимогами "Инструкции по монтажу компрессоров и насосов" ВСН 394-78 Мінмонтажспецбуд СРСР.

2.2.16 Імпульсний пристрій (автоматичний водоживильник) установок водяного і пінного пожежогасіння повинен відповідати вимогам технічної документації на нього.

2.2.17 Перед початком монтажу необхідно перевірити готовність фундаментів для встановлення імпульсного пристрою.

2.2.18 Встановлений імпульсний пристрій повинен бути підданий візуальному контролю з метою виявлення тріщин, здуттів стінок та інших дефектів. Він повинен бути міцно закріплений на фундаментах або рамах.

2.2.19 Відхилення фактичної висотної позначки встановленого імпульсного пристрою і зміщення його осі в плані від проектних повинне бути не більше 10 мм.

2.2.20 При тимчасовому припиненні робіт, а також під час монтажу необхідно прийняти міри, що виключають попадання сторонніх предметів в імпульсний пристрій.

2.2.21 Ємкості, які експлуатуються під тиском, повинні бути зареєстровані і випробувані у відповідності з вимогами "Правил устройства и безопасной зксплуатации сосудов, работающих под давлением".

2.2.22 На встановлений імпульсний пристрій повинні бути нанесені фарбою на видному місці на спеціальній табличці розміром 200х150 мм такі дані:

- обліковий номер;

- дозволений тиск;

- дата (місяць і рік) наступного внутрішнього огляду і гідравлічного випробування та інші дані згідно з "Правилами устройства и безопасной зксплуатации сосудов, работающих под давлением".

2.2.23 Балони установок газового і порошкового пожежогасіння перед монтажем повинні бути перевірені і оглянуті згідно з вимогами "Правил устройства и безопасной зксплуатации сосудов, работающих под давлением".

Не допускається приймати в монтаж балони з строком огляду, що минув.

2.2.24 Заряджати установки порошкового пожежогасіння належить тільки ВП, марка якого вказана в паспорті установки. Забороняється заряджати установки ВП, термін зберігання якого закінчився.

Монтаж електрообладнання і електропроводок

2.2.25 Монтаж електрообладнання (щити, пульти і т.ін.) слід виконувати згідно з вимогами ПУЕ, СНЛ 3.05.06-85.

2.2.26 Монтаж зовнішніх електропроводок, прихованих та відкритих електропроводок всередині приміщення, прокладання захищених проводів і кабелів, плоских проводів, проводів в каналах будівельних конструкцій, на лотках, в коробах, на тросах, в сталевих трубах, кабельних ліній у траншеях, землі, кабельних спорудах, на естакадах, електропроводок у вибухонебезпечних і пожежо-небезпечних зонах, а також проведення робіт з випробування електропроводок слід виконувати згідно з вимогами ПУЕ, СНІП 3.05.06-85, СНІП 3.05.07-85 і цих норм.

2.3 Монтаж і випробування автоматичних установок пожежної сигналізації '

Монтаж сповіщувачів

2.3.1 Встановлення сповіщувачів пожежної сигналізації повиненне проводитися в місцях, визначених проектом (актом обстеження) з урахуванням технічних характеристик сповіщувачів, а також архітектурних особливостей, взаємного розміщення елементів будівельних конструкцій, конфігурації захищуваних приміщень.

2.3.2 Перед монтажем повинен відбуватися вибірковий вхідний контроль пожежних сповіщувачів.

2.3.3 Сповіщувачі повинні встановлюватися в зоні найбільш можливого займання або в місцях можливого накопичування теплого повітря.

2.3.4 В залежності від призначення оптикоелектронні сповіщувачі повинні встановлюватися:

а) поблизу уразливих місць або над ними;

б) над місцями з підвищеною пожежонебезпечністю або під стелею. При встановленні оптикоелектронних сповіщувачів повинні бути забезпечені умови, що виключають попадання на оптичну систему прямих сонячних променів або променів від інших світлових джерел. Простір поміж випромінювачем і приймачем повинен бути вільним від сторонніх предметів.

2.3.5 Розміщення блоків ультразвукових сповіщувачів належить виконувати в місцях, віддалених від вентиляційних пристроїв, батарей центрального опалення, нагрівальних приладів та інших джерел руху повітря, а також звукових перешкод, допустимий рівень яких вказаний в експлуатаційній документації.

2.3.6 Кріплення сповіщувачів пожежної сигналізації повинно відбуватися з допомогою скоб або кронштейнів, або безпосередньо на негорючій основі, за винятком будівель V ступені вогнестійкості.

2.3.7 Під час монтажу кнопочних пожежних еповіщувачів ручної дії їх кріплення повинне проводитися на висоті, зручній для обслуговування, - 1,5 м від рівня підлоги, в місцях достатньо освітлених і де забезпечений вільний доступ до сповіщувача.

Монтаж приймально-контрольних приладів і оповіщувачів

2.3.8 Установка одношлейфних приймально-контрольних приладів повинна проводитися на висоті, що вказана в 1.6.17.

Встановлення приладів в місцях, доступних для сторонніх осіб (торговельні зали магазинів і т.ін.), повинне проводитися у металевих шафах, що замикаються, і конструкція яких не впливає на працездатність приладу, з кріпленням їх на висоті, зручній для обслуговування.

Якщо за вимогами пожежної безпеки забороняється встановлювати приймально-контрольні прилади безпосередньо в приміщенні, що обладнане засобами сигналізації, то апаратура встановлюється зовні приміщення в металевих шафах або ящиках, що замикаються, заблокованих на відкривання і встановлених на висоті, зручній для обслуговування.

2.3.9 Встановлення багатошлейфних приймально-контрольних приладів і сигнально-пускових пристроїв повинне проводитися в спеціально виділених приміщеннях на столі, стіні або конструкції на висоті не менше 1,5м від рівня підлоги.

2.3.10 Світлові оповіщувачі повинні встановлюватися в місцях, зручних для візуального контролю.

Звукові оповіщувачі повинні встановлюватися на зовнішніх фасадах на висоті не менше 2,5 м від рівня землі.

За наявності на об'єкті декількох приймально-контрольних приладів світловий оповіщувач підключається до кожного приладу, а звуковий оповіщувач допускається робити загальним.

2.3.11 Не допускається встановлення більше трьох однотипних одношлейфних приладів для захисту одного об'єкта.

2.3.12 Не допускається встановлення приладів:

- в спалимих шафах;

- на відстані менше 1 м від опалювальних систем;

- в приміщеннях запилених та особливо вологих, а також таких, що містять пари кислот і агресивні гази.

Монтаж електричних проводок

2.3.13 Монтаж електричних проводок установок пожежної сигналізації (шлейфи, сполучні лінії, лінії електроживлення) повинен проводитися у відповідності з проектно-кошторисною документацією, а також у відповідності з вимогами нормативної документації: ПУЕ, СНІП 3.05.06-85, СНІП 3.05.07-85, НД з будівництва лінійних споруд міських телефонних мереж та цих норм.

2.3.14 Монтаж повітряних ліній допускається при встановленні абонентських захисних пристроїв (АЗП) як на об'єкті, обладнаним сигналізацією, так і в місці встановлення приймально-контрольного приладу, і повинен проводитися у відповідності з вимогами "Инструкции по монтажу сооружений устройства связи, радиовещания й телевидения" ВСН 600-81 (Мінзв'язку СРСР).

2.3.15 При відкритому прокладанні електропроводок безпосередньо по поверхні стін та стельових перекриттях кріплення їх повинно проводитися таким чином:

а) проводів і кабелів - за допомогою скоб, закріпів або приклеюванням;

б) проводів з роздільною основою - за допомогою скоб, закріпів, приклеюванням або цвяхами.

При кріпленні електропроводок за допомогою металевих скоб або закріпів між ними і не-захищеним проводом або кабелем слід прокладати прокладку із ізоляційного матеріалу.

При кріпленні електропроводок цвяхами діаметр головки цвяха повинен бути менше відстані між жилами проводів.

При прокладанні проводів з роздільною основою по горючим поверхням між ними і проводом повинен бути прокладений листовий азбест завтовшки не менше 3 мм.

2.3.16 З'єднання і відгалуження проводів і кабелів повинне проводитися в з'єднувальних або розподільних коробках способом паяння або за допомогою гвинтів.

2.3.17 Прокладання незахищених проводів і кабелів через приміщення, що не підлягають захисту, повинне проводитися прихованим способом або в металевих тонкостінних трубах.

При прокладанні прихованим способом проводи і кабелі сигналізації повинні бути прокладені в окремій штрабі.

2.3.18 Прокладання проводів і кабелів по стінах всередині захишуваних приміщень повинне проводитися на відстані не менше 0,1 м від стелі і, як правило, на висоті не менше 2,2 м від підлоги.

При прокладанні проводів і кабелів на висоті менше 2,2 м від підлоги повинен бути передбачений їх захист від механічних пошкоджень.

2.4 Налагодження установок пожежної автоматики

2.4.1 Пусконалагоджувальні роботи установок пожежогасіння і пожежної сигналізації проводяться монтажно-налагоджувальною організацією і повинні забезпечувати надійне безперебійне виконання установками заданих функцій.

2.4.2 Початок і закінчення пусконалагоджувальних робіт встановлюється в кожному конкретному випадку з урахуванням вимог "Правил пожежної безпеки в Україні" монтажно-налагоджувальною організацією і замовником в договорі на виконання робіт.

2.4.3 Перед початком пусконалагоджувальних робіт замовник повинен забезпечити наявність джерел електроживлення.

2.4.4 Виконання пусконалагоджувальних робіт проводиться за три етапи:

а) виконання підготовчих робіт;

б) індивідуальні випробування;

в) комплексне налагодження установок.

2.4.5 В обсяг підготовчих робіт входять:

- обладнання робочих місць наладчиків необхідним інвентарем та допоміжними технічними засобами;

  • вивчення експлуатаційних документів на складові частини установок;
  • передналагоджувальна перевірка приладів і обладнання установок.

2.4.6 На етапі індивідуальних випробувань проводяться роботи по настроюванню, регулюванню і юстируванню складових частин установок в тому числі: електроприводів насосів, компресорів, засувок; вводів автоматичного резерву; сигналізаторів підвищення або зниження тиску;

сигналізаторів рівня; щитів, пристроїв дистанційного пуску; пультів і ящиків сигналізації; приладів зовнішньої звукової і світлової сигналізації про пожежу, включення та відключення автоматики, подачі вогнегасної речовини, відключення вентиляції, технологічного обладнання і т.ін.

Індивідуальні випробування виконуються під час проведення монтажних робіт.

2.4.7 На етапі комплексного налагоджування здійснюється регулювання і настроювання взаємозв'яку і взаємодії усієї установки, визначається готовність установки до експлуатації. Комплексні випробування виконуються після закінчення монтажних робіт.

2.4.8 Пусконалагоджувальні роботи вважаються закінченими, якщо установка працює стабільно і не видає хибних сигналів.

2.5 Вимоги техніки безпеки

2.5.1 При виконанні робіт по монтажу установок пожежної автоматики слід керуватися вимогами СНІП ІІІ-4-80, в тому числі розділів:

- "Електромонтажні роботи";

- "Електрозварювальні і газополуменеві роботи";

- "Вантажно-розвантажувальні роботи";

- "Експлуатація технологічної оснастки та інструменту";

- "Монтажні роботи";

- "Випробування обладнання".

При виконанні електромонтажних робіт необхідно також виконувати вимоги ПУЕ, СНІП 3.05.06-85.

2.5.2 При роботі з будівельно-монтажним пістолетом ПЦ-52-1 необхідно виконувати вимоги РТМУ-36-31-94 "Інструкції по застосуванню порохових інструментів при виконанні монтажних і спеціальних будівельніх робіт".

2.5.3 При роботі з електроінструментом необхідно виконувати вимоги ГОСТ 12.2.007.0-75*.

2.5.4 При роботі з клеями необхідно виконувати вимоги ГОСТ 12.1,007-76*.

2.5.5 При монтажі димових радіоізотопних сповіщувачів необхідно виконувати вимоги "Санитарных правил устройства и зксплуатации радиоизотопных приборов № 1946-78".

2.6 Прийняття в експлуатацію установок пожежної автоматики

2.6.1 При прийнятті в експлуатацію установок пожежогасіння і пожежної сигналізації наказом керівника підприємства або організації-замовника призначається робоча комісія. Порядок і тривалість роботи робочої комісії визначається замовником у відповідності з вимогами ДБН А.3.1-3-94.