Е.4.5 Мінімальна площа перерізу як поздовжньої, так і поперечної арматури в залізобетонних перекриттях і покритті визначається розрахунком і повинна становити не менше 0,25 % від площі перерізу бетону. При цьому зазначена арматура повинна бути безперервною й стикуватися відповідно до вимог чинних нормативних документів на проектування залізобетонних конструкцій.

ДОДАТОК Ж

(довідковий)

ОСОБЛИВОСТІ ІНЖЕНЕРНИХ ВИШУКУВАНЬ

ПРИ ВИСОТНОМУ БУДІВНИЦТВІ

Ж.1 Інженерні вишукування виконуються згідно з вимогами ДБН А.2.1-1 та положеннями цього документа. При висотному будівництві необхідно виконувати комплексні інженерно-геологічні вишукування. Стадійність і обсяги робіт із комплексних інженерно-геологічних вишукувань визначаються проектною організацією і уточнюються на стадіях "Проект" та "Робоча документація". Межі ділянки будівництва для проведення комплексних інженерно-геологічних вишукувань визначаються з урахуванням взаємовпливу висотного будинку з існуючою забудовою та інфраструктурою.

Ж.2 Результати комплексних інженерно-геологічних вишукувань повинні містити дані, необхідні для обґрунтованого вибору типу та розрахунків розмірів фундаментів і несучих конструкцій підземної частини висотного будинку із врахуванням прогнозу можливих змін інженерно-геологічних та гідрогеологічних умов і розвитку небезпечних геологічних і інженерно-геологічних процесів (карстово-суфозійних, зсувних та інших) у період будівництва та експлуатації об'єкта згідно з ДБН В.1.1-3, ДБН В.1.1-5, СНиП 2.01-15, СНиП 2.06-15.

Ж.3 При будівництві висотного будинку в щільній забудові необхідно виконувати обстеження основ і фундаментів будинків і споруд, які знаходяться в зоні впливу висотного об'єкта, а також здійснювати прогноз змін напружено-деформованого стану ґрунтового масиву та гідрогеологічного режиму підземних вод. Результати комплексних інженерно-геологічних вишукувань повинні також містити дані, необхідні для оцінки впливу будівництва на існуючі будинки, споруди, підземну та надземну транспортну та інженерну інфраструктури.

Ж.4 При влаштуванні підземної частини висотного будинку програма комплексних інженерно-геологічних вишукувань повинна включати додаткові вимоги щодо влаштування підземних та заглиблених споруд.

Ж.5 Склад та обсяги робіт для комплексних інженерно-геологічних вишукувань при зведенні висотних будинків необхідно визначати як для об'єктів третьої інженерно-геотехнічної категорії згідно з ДБН А.2.1-1.

Ж.6 При проектуванні висотних будинків необхідно передбачати проведення геотехнічних та геофізичних досліджень, які виконуються на всіх етапах комплексних інженерно-геологічних вишукувань.

Ж.7 Частину польових геотехнічних досліджень ґрунтів (зондування, випробування ґрунтів штампами), за можливості, рекомендується виконувати із дна котловану, враховуючи появу деформацій ґрунтової основи під висотними будинками на значній глибині.

Кількість точок зондування повинна бути не менше 10. При виявленні значної неоднорідності та складних ґрунтових умов кількість точок зондування необхідно збільшувати.

Ж.8 Кількість статичних випробувань паль залежить від їх загальної кількості та неоднорідності основи.

Ж.9 Склад та обсяги дослідних геотехнічних робіт на ділянці будівництва висотних будинків визначаються за спеціальною програмою, яка розробляється спеціалізованою організацією, що виконує ці роботи, за участю, за необхідності, фахівців науково-дослідних організацій і погоджується з проектною організацією.

Ж.10 Геотехнічна експертиза проектної документації, починаючи з попередньої оцінки ділянки будівництва висотного будинку, виконується в складі робіт стосовно науково-технічного супроводу будівництва згідно з ДБН В.1.2-5.

Ж.11 Інженерні вишукування для проектування та будівництва висотних будинків повинні забезпечувати комплексне вивчення природних і техногенних умов району будівництва, складання прогнозів взаємодії висотних об'єктів, що проектуються, із навколишнім середовищем та оточуючою забудовою, а також обґрунтування необхідних заходів їх інженерного захисту і безпечних умов проживання мешканців.

Ж.12 Інженерні вишукування повинні виконуватися спеціалізованими проектно-вишукувальними організаціями, що мають ліцензію на виконання відповідних видів інженерних вишукувань на території України.

Ж.13 До складу інженерних вишукувань повинні входити наступні основні види робіт: інженерно-геодезичні, інженерно-геологічні, інженерно-гідрометеорологічні, інженерно-екологічні дослідження та дослідження джерел водопостачання з підземних вод.

Ж.14 До складу інженерних вишукувань повинні додатково входити наступні види робіт: геотехнічний контроль; обстеження основ і фундаментів існуючих будинків і споруд; оцінка небезпеки та ризику від природних і техногенних процесів; локальний моніторинг компонентів навколишнього середовища; геодезичні, геологічні, гідрогеологічні, гідрологічні та інші супутні роботи та дослідження (спостереження) в процесі будівництва та експлуатації висотних об'єктів.

Ж.15 Технічне завдання на виконання інженерних вишукувань складається замовником за участю, як правило, організації-виконавця вишукувань. При складних інженерно-геологічних, гідрогеологічних та інших умовах ділянки будівництва та навколишнього середовища для розроблення технічного завдання можуть залучатися науково-дослідні та спеціалізовані організації.

Ж.16 Технічне завдання на виконання інженерних вишукувань може надаватися як на весь комплекс інженерних вишукувань, так і на окремі види інженерних вишукувань на передпроектній стадії та уточнюватися або доповнюватися на стадії "Проект" і "Робоча документація".

На основі технічного завдання замовника вишукувальна організація складає програму інженерних вишукувань. Передбачені в технічному завданні вимоги до повноти, точності і якості звітних матеріалів можуть уточнюватися виконавцем інженерних вишукувань при складанні програми робіт та у процесі виконання робіт за узгодженням із замовником.

Ж.17 Інженерно-гідрогеологічні дослідження виконуються, як правило, в складі комплексних інженерно-геологічних вишукувань. При проектуванні водопониження або розроблення окремого проекту захисту ділянки будівництва від підтоплення інженерно-гідрогеологічні вишукування виконуються самостійно за окремим технічним завданням та програмою робіт.

Ж.18 При інженерно-гідрогеологічних вишукуваннях для висотного будівництва необхідно виконувати дослідно-фільтраційні роботи та дослідження в обсягах, достатніх для проведення гідротехнічних розрахунків та розроблення прогнозів зміни гідрогеологічних умов і оцінки впливу на навколишнє середовище.

Ж.19 Необхідність проведення інших видів інженерних вишукувань визначається в завданні на проектування. Особливості різних видів інженерних вишукувань при висотному будівництві наведені нижче.

Інженерно-геодезичні вишукування

Ж.20 Інженерно-геодезичні вишукування повинні забезпечувати одержання топографо-геодезичних матеріалів і даних про ситуацію і рельєф місцевості, будинки і споруди (наземні і підземні) та інші елементи планування (у цифровій, графічній, фотографічній та іншій формах), необхідних для комплексної оцінки природних і техногенних умов території будівництва й обґрунтування вимог до проектування, будівництва, експлуатації та ліквідації об'єктів.

Ж.21 Основні вихідні дані, склад та обсяги робіт для виконання інженерно-геодезичних вишукувань, вимоги до точності робіт, надійності і вірогідності їх результатів, а також повноти топографо-геодезичних матеріалів, що представляються, та вимоги до даних технічного звіту повинні встановлюватися в технічному завданні замовника відповідно до вимог СНиП 1.02.07 і можуть уточнюватися й деталізуватися на різних стадіях проектування висотних будинків.

Ж.22 Межі й площі ділянок інженерно-геодезичних вишукувань повинні встановлюватися у технічному завданні з урахуванням необхідності забезпечення виконання інших видів інженерних вишукувань для будівництва та обґрунтування заходів інженерного захисту від небезпечних природних і техногенних процесів, а також моніторингу їх розвитку на досліджуваній території. При призначенні меж і площі ділянок інженерно-геодезичних вишукувань повинні враховуватися зони впливу висотних будинків, що проектуються, на існуючу забудову.

Ж.23 Опорна геодезична мережа повинна проектуватися з врахуванням її наступного використання при геодезичному забезпеченні будівництва й експлуатації висотного об'єкта з урахуванням складності рельєфу й щільності забудови території. Опорна мережа повинна забезпечувати спеціальні види спостережень за висотним будинком (коливань від дії вітрових навантажень, кренів, осідань різних частин висотного будинку).

Ж.24 Для висотних будинків необхідно виконувати моніторинг деформацій їх несучих конструкцій (осідань, нерівномірності осідань та кренів). Вимірювання деформацій необхідно розпочинати з моменту влаштування ґрунтової основи та фундаментної плити до стабілізації параметрів. Методика проведення моніторингу деформаційного стану основних несучих конструкцій та елементів висотного будинку в процесі його будівництва та експлуатації наведена в додатку У.

Комплексні інженерно-геологічні вишукування

Ж.25 Комплексні інженерно-геологічні вишукування повинні забезпечувати комплексне вивчення інженерно-геологічних умов району висотного будівництва, включаючи рельєф, геологічну будову, сейсмотектонічні, геоморфологічні й гідрогеологічні умови, склад, стан і властивості ґрунтів, геологічні й інженерно-геологічні процеси, складання прогнозу можливих змін інженерно-геологічних умов у сфері взаємодії висотних об'єктів, які проектуються, з геологічним середовищем із метою одержання матеріалів для обґрунтування проекту будівництва, у тому числі заходів інженерного захисту об'єкта будівництва і охорони навколишнього середовища.

Ж.26 У технічному завданні на інженерно-геологічні вишукування при викладенні відомостей щодо основних характеристик висотного будинку, що проектується, для розроблення прогнозу можливих змін інженерно-геологічних умов на досліджуваній території на додаток до вимог СНиП 1.02.07 необхідно наводити дані про техногенні навантаження на геологічне середовище. До складання технічного завдання і програми інженерно-геологічних вишукувань у складних природних умовах слід залучати (за необхідності) науково-дослідні або інші спеціалізовані організації, що мають досвід або беруть участь у складанні прогнозу змін геологічних умов на даному об'єкті.

Ж.27 До складу інженерно-геологічних вишукувань включаються наступні види робіт: збір і аналіз матеріалів вишукувань і досліджень минулих років; проходку гірничих виробок; геофізичні дослідження; польові та лабораторні дослідження ґрунтів на ділянці забудови; гідрогеологічні дослідження; стаціонарні спостереження (локальний моніторинг компонентів геологічного середовища); обстеження основ фундаментів існуючих будинків і споруд; складання прогнозу змін інженерно-геологічних і гідрогеологічних умов; камеральну обробку матеріалів. Необхідність виконання окремих видів інженерно-геологічних робіт та їх обсяги встановлюються в програмі вишукувань.

Ж.28 Проходка гірничих виробок здійснюється з метою встановлення або уточнення геологічного розрізу, умов залягання ґрунтів і рівнів підземних вод; відбору зразків ґрунтів для визначення їх складу, стану і властивостей, а також проб підземних вод для хімічного аналізу; проведення польових досліджень властивостей ґрунтів, визначення гідрогеологічних параметрів водоносних горизонтів і зони аерації та проведення геофізичних досліджень; виконання стаціонарних спостережень (локального моніторингу компонентів геологічного середовища); виявлення і окреслення зон прояву інженерно-геологічних процесів.

Ж.29 Вибір виду гірничих виробок та способу проходки необхідно робити виходячи із завдань і призначення виробок із урахуванням умов залягагіня, виду, складу і стану ґрунтів, міцності порід, наявності підземних вод і визначеної глибини вивчення геологічного середовища. Вибрані способи буріння свердловин повинні забезпечувати необхідну точність встановлення меж між шарами ґрунтів (відхилення не більше 0,25-), можливість визначення складу, стану й властивостей ґрунтів, їх текстурних особливостей і тріщинуватості скельних порід у природних умовах залягання.

Ж.30 Число гірничих виробок під фундамент висотної будівлі повинно бути не менше п'яти: чотири виробки, рівномірно розподілені по контуру фундаменту будівлі, п'ята - в центрі фундаменту. Відстань між гірничими виробками повинна бути не більше .

Ж.31 При вишукуваннях під плитний фундамент (ширина фундаменту понад ) глибина гірничих виробок у нескельних ґрунтах для висотних будинків до встановлюється за розрахунком, але не менше ширини плити будинку і не менше .

Глибина гірничих виробок у нескельних ґрунтах для пальових, комбінованих плитно-пальових фундаментів для висотних будинків до встановлюється за розрахунком, але не менше ширини плитного ростверку і не менше 15м.

Ж.32 Для виявлення неоднорідності ґрунтів, їх міцнісних та деформаційних характеристик необхідно виконувати статичне та динамічне зондування в межах фундаменту висотної частини будинку. Число місць зондування приймається не менше 10, а середня відстань між точками зондування – .

Ж.33 Геофізичні дослідження виконуються у поєднанні з іншими видами робіт з метою визначення складу й потужності нещільних четвертинних (і більш древніх) відкладень, виявлення літологічної будови масиву гірських порід, тектонічних порушень і зон підвищеної тріщинуватості та зволоження; визначення глибини залягання підземних вод, водотривів і напрямку руху потоків підземних вод, гідрогеологічних параметрів ґрунтів і водоносних горизонтів; визначення складу, стану і властивостей ґрунтів у масиві; виявлення і вивчення геологічних та інженерно-геологічних процесів та їх змін; проведення моніторингу небезпечних геологічних та інженерно-геологічних процесів і сейсмічного мікрорайонування території.