Для нових залізничних ліній габарит опор у виїмках і на нульових місцях, складених суглинками, глинами і скельними ґрунтами, що легко вивітрюються, приймається до 5,7 м залежно від товщини захисного шару у верхній частині земляного полотна поза цим шаром; збільшення допускаються при відповідному обґрунтуванні. На насипах, складених перерахованими вище ґрунтами, габарит опор повинен бути не менше 3,5 м.

При електрифікації існуючих залізниць габарит опор повинен бути не менше 3,1 м у всіх випадках, крім виїмок, які сильно заносяться снігом.

У виїмках, що заносяться особливо сильно, при об'ємі перенесеного снігу за зиму понад 300 м3 на 1 м довжини виїмки та на виходах із них габарит опор має бути не меншим, 5,7 м.

На багатоколійних залізницях у разі необхідності улаштування дренажу між другою і третьою коліями допускається встановлювати опори при відповідному збільшенні розміру міжколійя.

  1. Взаємне розташування опор і сигналів повинно забезпечувати видимість останніхна відстані, необхідній для забезпечення безпеки руху поїздів.
  2. Металеві опори контактної мережі і конструкції кріплення контактної мережі і ПЛна залізобетонних та дерев'яних опорах або на неметалевих штучних спорудах, а також всі ме-талеві конструкції (мости, шляхопроводи, світлофори, окремі опори, прожекторні щогли,дахи споруд, гідроколонки і т.ін.), розміщені на відстані менше 5 м у плані від проводів та еле-ментів, які перебувають під напругою вище 1 кВ, повинні бути заземлені на тягове рейковеколо відповідно до діючих інструкцій.

Заземленню підлягають також розташовані в зоні впливу контактної мережі змінного струму металеві споруди, на яких може виникати небезпечна наведена напруга. Зона впливу встановлюється розрахунком.

21.35Опорні конструкції контактної мережі і металеві споруди, розташовані в районізалізничних ліній, що підлягають електрифікації на постійному струмі, повинні бути захи-щені від корозії блукаючими струмами відповідно до діючих інструкцій, а також від корозії,що викликається впливом навколишнього середовища.

У необхідних випадках слід передбачати захист споруд від іскроутворення.

21.36Контактна мережа поділяється на окремі ділянки (секції) за допомогою ізолюючихспряжень анкерних ділянок (повітряних проміжків), нейтральних вставок, секційних ізоля-торів.

Контактна мережа станцій відокремлюється від контактної мережі перегонів повітряними проміжками, розташованими між вхідним сигналом, або знаком "Межа станції" і найближчим до перегону стрілочним переводом з урахуванням перспективи колійного розвитку.

Повітряні проміжки слід передбачати на перегонах у місцях, де потрібне додаткове електричне розділення контактної мережі (біля тягових підстанцій постійного струму, постів секціонування, відсмоктуючих трансформаторів і по обидві сторони мостів з їздою понизу довжиною більш 300 м і тунелів).

21.37При змінному струмі контактну мережу в місцях розташування тягових підстанційнеобхідно розділяти на дві секції, які живляться від різних фаз.

Для виключення випадків замикання струмоприймачами електровозів і електропоїздів двох різних фаз необхідно передбачати нейтральні вставки.

Нейтральні вставки передбачаються також у місцях можливого перетікання по контактній мережі електроенергії між енергосистемами.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 91

Влаштування і розташування нейтральних вставок повинно забезпечувати безупинний прохід їх поїздами при швидкості проходу сигнального знака "Відключити струм", що огороджує нейтральну вставку, рівній 20 км/год.

21.38На двоколійних і багатоколійних ділянках контактна мережа кожної головної коліївиділяється в окремі секції. При цьому на станціях, крім станцій, які розташовані на швид-кісних і особливо вантажонапружених залізничних лініях, до секції контактної мережі кожноїголовної колії допускається приєднувати контактну мережу не більше трьох суміжних з неюстанційних колій.

На станціях, які мають декілька електрифікованих парків або груп колій, проектується секціонування контактної мережі цих парків або груп колій з урахуванням технології роботи станції і спеціалізації колій. У кожній секції повинно бути не більше 5 колій.

На станціях, технологія роботи яких передбачає проведення оглядових операцій складу поїздів та вантажів у межах електрифікованих колій (технічний та комерційний огляди, приймально-здавальні операції, оглядові операції на пунктах пропуску через державний кордон тощо), передбачається можливість відключення контактної мережі над окремими коліями.

Контактна мережа кожної головної колії перегону у міжпідстанційній зоні живиться від тягової підстанції через окремий вимикач.

  1. У районах утворення ожеледі слід передбачати можливість плавлення ожеледі напроводах контактної мережі головних колій, а на постійному струмі і їх профілактичногопідігріву.
  2. Для захисту від перенапруг на контактній мережі встановлюються обмежувачі пе-ренапруги або розрядники, а в місцях анкерування проводів на заземлені конструкції -посилена ізоляція.
  3. На лініях, що електрифікуються, на дистанціях електропостачання проектуютьсябази для технічного обслуговування і поточного ремонту пристроїв електропостачання, утому числі транспортних засобів, чергові пункти районів контактної мережі і, при обґрунту-ванні, райони електропостачання з необхідними облаштуваннями і допоміжними примі-щеннями.
  4. Експлуатаційна довжина дистанцій електропостачання приймається, як правило, умежах 250-320 км із урахуванням перспективи електрифікації на 5-й рік експлуатації.

Експлуатаційна довжина району контактної мережі знаходиться в межах 40-60 км при розташуванні чергового пункту в середній частині цієї ділянки. При цьому розгорнута довжина контактної мережі повинна бути не більше 150 км на двоколійній і 80 км на одноколійній ділянці. На станціях стикування з переключенням секцій контактної мережі, а також на великих залізничних вузлах і станціях, передбачаються чергові пункти районів контактної мережі.

21.43Чергові пункти районів контактної мережі повинні мати приміщення для стоянкипересувних транспортних засобів, що перебувають у постійній готовності для використанняїх на ремонтних роботах. При цьому повинен бути забезпечений зручний виїзд на перегінвідбудовних ремонтних засобів.

У складі будівель і споруд чергового пункту району контактної мережі (ЧПКМ) повинні бути: головний корпус, склад паливно-мастильних матеріалів, матеріальний склад, стелажі для опор, платформа з пандусом, площадка для стоянки знімних ізолюючих вишок, колія для розташування залізничної платформи з аварійним запасом матеріалів.

В головному корпусі необхідно передбачати наступні приміщення: для стоянки автомат-рис і автолетучок (з оглядовими канавами і краном); комору запасних частин, матеріалів і засобів індивідуального захисту; майстерню, зварювальне відділення, адміністративні і побутові приміщення.

С. 92 ДБН В.2.3-19-2008

Розміри приміщень необхідно приймати з розрахунку розміщення штату, що відповідає типу чергового пункту району контактної мережі, і пересувних засобів: для чергових пунктів типу І - двох автоматрис, однієї автолетучки; типу II і III - однієї автоматриси, однієї автолетучки.

Територія ЧПКМ повинна бути обгороджена залізобетонним забором висотою 1,6 м.

Необхідно забезпечити чергові пункти району контактної мережі прямим селекторним і телефонним зв'язком з енергодиспетчером.

22 ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ НЕТЯГОВИХ СПОЖИВАЧІВ

  1. Електричною енергією забезпечуються всі залізничні станції, роз'їзди, обгінні пун-кти, пасажирські зупинні пункти та лінійно-колійні споживачі на перегонах.
  2. Схема електропостачання повинна передбачати ступінь забезпечення надійності,прийнятої по відношенню до споживачів електроенергії особливої групи І категорії. Перелікспоживачів І категорії та категорія інших споживачів електроенергії залізничного транспортуустановлюються відповідно до діючих вимог Державної адміністрації залізничного транс-порту України (до обов'язкових споживачів І категорії належать пристрої автоматики і теле-механіки на залізничному транспорті, будинки зв'язку, пожежні депо та системи проти-пожежного захисту).
  3. Схема зовнішнього електропостачання пристроїв нової залізничної лінії, а такожділянок додаткових головних колій розроблюється, як правило, спеціалізованими інститута-ми, узгоджується і затверджується у встановленому порядку.
  4. Проекти знижувальних трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і лінійелектропередачі напругою 35 кВ і вище, призначених для постачання електроенергієюзалізничних вузлів і великих станцій, розробляються на основі затвердженої схеми електро-постачання даного району з урахуванням перспективи зростання навантажень.
  5. При проектуванні і будівництві трансформаторних підстанцій передбачається вико-ристання, у першу чергу, місцевих будівельних матеріалів і блокових конструкцій. Трансфор-маторні підстанції проектуються з урахуванням монтажу в них комплектних камер внут-рішньої установки.
  6. На ділянках залізниць з електричною тягою електропостачання проміжних станцій,залізничних роз'їздів і лінійних споживачів, а також резервне живлення пристроїв СЦБ, якправило, передбачається від ліній поздовжнього електропостачання, які підвішуються наопорах контактної мережі. Поздовжні лінії проектуються: при електрифікації на змінномуструмі напругою 25 кВ, як правило, за системою ДПР (два проводи - рейка); при елект-рифікації на постійному струмі - напругою 10 кВ.
  7. На ділянках залізничних ліній з автономною тягою та автоблокуванням проектуються дві одноланцюгові лінії електропостачання. Одна із зазначених ліній призначається дляосновного живлення пристроїв СЦБ, зв'язку і телемеханіки, а друга - для резервного живлен-ня пристроїв СЦБ, зв'язку і телемеханіки, електропостачання малих станцій, лінійно-колійних будівель та інших залізничних споживачів. При наявності існуючої лінії поздо-вжнього електропостачання, яка може бути використана для резервного живлення пристроївСЦБ, допускається передбачати одну одноланцюгову лінію електропостачання з доведенняміснуючої лінії поздовжнього електропостачання до діючих норм.

На примиканнях і тупикових ділянках малодіяльних ліній, обладнаних колійним автоблокуванням, може бути допущене однобічне (консольне) живлення основної і резервної ліній електропостачання.

ДБНВ.2.3-19-2008 С. 93

Лінії, призначені для основного живлення пристроїв СЦБ, повинні бути повітряними (ПЛ), як правило, напругою 10 кВ (при відповідному обґрунтуванні ~ 35 кВ), частотою 50 Гц, трифазними з ізольованою нейтраллю, мати двобічне живлення від тягових чи трансформаторних підстанцій і підключатися до шин через ізолюючі трансформатори. Застосування кабельних вставок допускається у виняткових випадках при відповідному обґрунтуванні.

22.8При проектуванні ліній електропостачання основного і резервного живлення при-строїв СЦБ повинні розраховуватися при однобічному живленні на втрату напруги в кінцілінії, що забезпечує нормовані рівні напруги (втрати напруги в лінії не повинні перевищува-ти 5 % від номінальної напруги) для всіх споживачів, підключених до ПЛ. Втрати напруги вживильних лініях до 1000 В постів ЕЦ, ДЦ, ГАЦ, вузлів зв'язку, підсилювальних пунктів, щоне обслуговуються (НУПів), радіорелейних станцій (РРС) не повинні перевищувати 5 %.

В усіх випадках при цьому мають бути витримані рівні напруги змінного струму:

  • на вхідних затискачах у кабельних ящиках 230 В із відхиленням мінус 10 % плюс 5 %;
  • на шинах ввідних панелей 380 В із відхиленням мінус 10 % плюс 5 %.

22.9Лінії основного і резервного живлення пристроїв СЦБ повинні бути секціонованіроз'єднувачами або вимикачами. На дільницях з автономною тягою секційні роз'єднувачі(вимикачі) передбачають поблизу приміщення чергового по станції. На електрифікованихділянках секційні роз'єднувачі встановлюються поблизу тягових підстанцій і постів секціону-вання, а на станціях, де немає підстанцій і постів секціонування, - в горловинах.

  1. Довжина плеча живлення автоблокування на ділянках із електричною тягою прий-мається рівною відстані між тяговими підстанціями, а на ділянках з автономною тягою, якправило, не повинна перевищувати 50 км.
  2. У проектах електропостачання пристроїв СЦБ і зв'язку розрахунки струмів коротко-го замикання і вибір захистів слід виконувати з урахуванням забезпечення селективності відджерел живлення до споживачів включно.
  3. При проектуванні електропостачання нетягових споживачів, у разі необхідності, пе-редбачаються заходи для компенсації реактивної потужності. Пристрої компенсації встанов-люються на трансформаторних підстанціях і безпосередньо в цехах депо, заводів та ін.
  4. Підвішувати сигнальні проводи СЦБ на опорах ПЛ СЦБ не рекомендується.
  5. На ПЛ СЦБ і поздовжнього електропостачання в усіх районах по ожеледі, крім І і II,необхідно передбачати плавлення ожеледі і профілактичне підігрівання проводів. На ділян-ках з автономною тягою плавлення ожеледі передбачається при наявності технічної можли-вості забезпечення енергосистемами достатньої електричної потужності для цієї мети.
  6. На ПЛ СЦБ і поздовжнього електропостачання повинні застосовуватися багато-дротові проводи марки АС. Лінії поздовжнього електропостачання проектуються з урахуван-ням електрообігрівання стрілочних переводів у випадку його доцільності для конкретногокліматичного району.
  7. На неелектрифікованих залізничних лініях, розташованих у кам'янистих ґрунтах ізаболочених місцях, лінії поздовжнього електропостачання проектуються на опорах контак-тної мережі, які установлюються в межах габаритів опор контактної мережі відповідно доп. 21.32 із забезпеченням заходів щодо їх стійкості і захисту від корозії з урахуванням можли-вості в подальшому підвішування на них контактної мережі, якщо електрифікація дільниціпередбачається в термін не більше 10 років.